Ө.Тұрманжановтын "Шал мен бала" шығармасын талқылау
Просмотр содержимого документа
«Ө.Тұрманжанов "шал мен бала"»
Сабақтың тақырыбы:
Ө.Тұрманжанов.
Сабақтың мақсаты;
Пәндік нәтиже . Мәтіннің мазмұнын өмірмен байланыстыра отырып қазіргі заманмен салыстыруға, өз ойын түйіндей білуге жағдай жасау.
Жүйелі іс- әрект нәтижесі.
Топта жұмыс жасай білу дағдыларын
жетілдіре түсу, пікір таластыруға ,
ойлануға, бағалай білуге, қорытынды
жасай білуге үйрету.
Тұлғалық нәтиже.
Шыншылдыққа, адалдыққа тәрбиелеу.
Сабақтың көрнекілігі;
“ Қонақ күту кәдесінен” атты сюжетті суреттер.” Салт- дәстүрлер” топтамасынан үзінділер жынағы.
Сабақтың барысы;
- Ұйымдастыру. Оқушылардың сабаққа әзірліктерін байқау.
Қызығушылықты ояту.
-Қонаққа баруды ұнатасың ба? Ал күтуді ше?
- Қонақ болу қиын ба? Әлде, қонақ шақырған қиын ба?
-Қонақ шақырудың қандай алғашарттарын білесің?
- “ арнайы қонақ” –
- “ құдайы қонақ”-
- “ қыдырма қонақ”-
- “ қылғымы қонақ”-
НАҚОҚ АҢАСЫ ЕСЕМ БАҚАҚ- ЫСАҚАҢ АЗИР.
Бұл сөздің мағынасын қалай түсінесің?
Мағынаны тану.
“ Түртіп алу” әдісі арқылы кестені толтыру
Мәтіндегі өзіңе қатты әсер еткен тұстан үзінді
Түсініктеме; бұл бөлімді жазуға саған не әсер етті?
Жақсы қонақ-құт береке. халық даналығы
Құтты қонақ келсе қой егіз табады.
Балалар, ата-бабадан жалғасып келе жатқан дәстүрдің
қуанышты хабар, жақсылық, бақыт, береке бірге келеді
деп ырым етіп қуанатын болған. Өйткені, қонақтар
біреудің дастарқанына барғанда жақсы тілекпен,
мейірімді жүрекпен барады, сол үйдің қуанышын
бөлісіп, бірге қуанып, ортақтасады, сондықтан да халық
“ Жақсы қонақ – құт, береке” деп айтқан.
Сергіту сәті.
Ойтолғаныс
- Бүгінгі сабақтан өзіңе нені үлгі ретінде жадыңда түйіп жүретін болдың?
- “ Еркін жазу” әдісі арқылы бүгінгі сабақтан алған әсерін қағаз бетіне түсіріп ,” Автор орындығына” шығады.
- Мақал- мәтелдер айту.
- Бағалау.
Үйге тапсырма
Қонақ күтуге арналған дастарқан үстіне ұсынылатын тағамдардың суретін салу тапсырылады