kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Өтебай Тұрманжанның "Шал мен бала" әнгімесі ашық сабақ жоспары

Нажмите, чтобы узнать подробности

Өтебай тұрманжанның "Шал мен бала" әңғімесі. оқулықта берілген тапсырмаларды орындайды

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Өтебай Тұрманжанның "Шал мен бала" әнгімесі ашық сабақ жоспары»

Сабақтың тақырыбы:

Өтебай Тұрманжанов «Шал мен бала»

Мұғалімнің аты-жөні:

Ж. Жабаев атындағы №4 мектеп-гимназиясының

Бастауыш сынып мұғалімі: Акылбекова Гулзира Майлановна

Акылбекова Г.М

Күні:

СЫНЫП:


Қатысқан оқушылар саны:


Қатыспаған оқушылар саны:

Сабаққа негізделген оқу мақсаттары

Мәтін мазмұнын өз бетімен түсініп оқиды

Оның идеясын ашады;

Өмірмен байланыстырады;

Сабақ нәтижесі:


Оқушылардың барлығы мынаны орындай алады: Оқулықта берілген және қосымша тапсырмаларды орындайды. Жазба жұмыс жасайды. Сұраққа жауап береді.

Оқушылардың көбісі мынаны орындай алады: Топтық жұмысты белесене орындайды.Өз бетінше жұмыс жасайды. Сұраққа жауап береді. Қосымша үлестірме ресурстармен жұмыс жасайды.

Оқушылардың кейбіреуі мынаны орындай алады:

Оқулықтан тыс берілген қосымша тапсырмалады орындайды, тақырып бойынша қосымша мәліметтер мен дәлелдер келтіре алады.

Бағалау критерийі

Жеке, жұптық, топтық тапсырмаларды орындай алады.


Ресурстар

Оқулық, интербелсенді тақта, суреттер, топқа бөлуге арналған кеспе қағаздар  және  әртүрлі  заттар, топтық тапсырмалар, кері байланыс, стикер.

Әдіс-тәсілдер

Оқытудағы жаңа тәсілдер; СТО; Көшбасшылық; Жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту; Талантты және дарынды балаларды оқыту; ОүБ және оқуды бағалау; Рефлексия.

Пәнаралық байланыс

Музыка, қазақ тілі.

Сабақтың жоспары

Жоспарланғануақыт

Сабақ барысы :

Бағалау түрлері

Басталуы

(2 минут)




(1 минут)

Ұйымдастыру кезеңі 2 минут

Топтарға бөлу. «түрлі-түсті стикерлер»

Тақтадан әр түрлі түстегі стикерлерді таңдап алу бойынша топқа бөлінеді.

Психологиялық ахуал қалыптастыру: 1 минут

«Тақпақ айтады»

Біз білімді баламыз,

Айтқан тілді аламыз.

Жалқаулықты тастаймыз,

Жаңа сабақ бастаймыз,

Біз баламыз, бүгін неше аламыз?

Бір керегі жоқ, Екі керегі жоқ,

Үш керекгі жоқ, Төрт орташа, Бес тамаша!


1топ:

«Қонақжайлылық»

2-топ: «Әдепті

лік»

3-топ: «Мейрім

ділік»

4-топ: «Мұрагер

лік»

5 топ: «Әділдік»

(1 минут)






Тыңдалым

(1 минут)

Сөздік жұмыс:

(1 минут)


Оқылым

( 5 минут)


Топпен жұмыс:

Кері байланыс

( 15 минут)

Айтылым

Білу және түсіну

Интертақтадағы ребусты шешіп бүгінігі сабақтың тақырыбын табады

— Ендеше балалар бүгінгі сабақта өтетін тақырыбымыз: Өтебай Тұрманжанов жазған «Шал мен бала» әңгімесі.

Сабақтың мақсатымен танысады.

Өтебай Тұрманжановтың өмірбаянынмен таныстырамын.


Төтелей жүру-ең қысқа жолмен жүру;

Қазан құлағын көтеру-қазанға ет асу- ас дайындау;

Он екіде бір гүлі ашылмаған-бар көрері алдында, жас бала;


Оқушылар оқулықтағы негізгі тақырыппен танысады.

Оқулықта берілген мәтінді өз беттерімен оқиды;


Топтарға тапсырмалар беріледі:

  1. топ: Мәтінді қысқаша мазмұндау;

  2. топ: Ең қызықты жерін баяндау(дәлелдеу)

  3. топ: Көрініс көрсету;

  4. топ: Кейіпкерге хат жазу;

  5. топ: Өмірмен байланыстыру;









Дәптерге

жазады



Оқулық

пен жұмыс



Ортада талқылай

ды

Сергіту сәті:

(3 минут)

Ата ананы тыңдаймыз-хормен билеп айтады;



Билейді;

Жұппен жұмыс

(4 минут)

Мәтін мазмұнына байланысты 1мақал-мәтел жазу;



Жұппен ақылдаса отырып, жазады.



Үйге тапсырма:

Баланы жылан шаққан жерден ары қарай мәтінді өз ойларынан жалғастыру;

Дәптерге ойларын түсіреді

Бағалау


5 минут






Кері байланыс

3 минут

Бағалау парақшасы Дұрыс жауапқа қосу таңбасы қойылады.


Оқушы

ның аты-жөні

Мәтінді оқыды

Өз пікірін айтты

Сұраққа жауап берді

Мақал мәтел жазды

Балл




















«Рефлексиялық кезең»

Бес саусақты стикерге төмендегі сұрақтарды интербелсенді тақтадан қарап, жауап жазады. Тақтадағы плакатқа іледі;

  • Сабақ барысында көңіл-күйіңіз қандай болды?

  • Бүгін не білдіңіз?

  • Сабаққа қатысуыңызды қалай бағалайсыз?

  • Сабақта қандай қиындықтар туындады?

  • Сабақ аяқталғанда көңіл-күйіңіз қандай?



Бағалау парақшасы









Сабақтан алған әсерлерін жазады





































Пән: әдебиеттік оқу

Күні: 23.01.

Сабақтың тақырыбы: Маймыл мен көзілдірік. Ахмет Байтұрсынов
Сабақтың мақсаты: Ахмет Байтұрсыновтың шығармашылығымен таныстыру

Күтілетін нәтижелер:

Пәндік нәтиже: иысалмен таныса отырып, мысал жанрымен танысып, оның мәнін ұғынуға тырысады, мысалда келеке етілетін жағымсыз, күлкілі әрекеттерді сынайды, байқайды, бұл шығармаларды жазатын адамды мысалшы дейтінін, мысалдың басқа жанрлардан басты ерекшелігін ұғынады.

Жүйелі іс-әрекет нәтижесі: мысалды оқу арқылы мәнерлі оқу дағдысы, мәнін түсіну арқылы негізгі идеяны алып шығуы, қорытынды ойды мысалдан іздеп табу, маймылдың сөзін тауып оқу сияқты әрекеттер орындау арқылы автор мен кейіпкер сөздерін ажырата алады

Тұлғалық нәтиже: мысал мазмұны мен идеясы арқылы баланың ашуланшақтықтан, ақымақтықтан аулақ болуға, әрдайым ақылды серік ете білуге, пайдалы затты орнымен қолдануға, надан болмауға тырысуға тәрбиеленеді.



Сабақтың түрі: аралас
Сабақтың әдісі: сұрақ-жауап, тест, қайталау, хат жазу, оқулықпен жұмыс, топтастыру
Көрнекілігі: портрет, сурет
Сабақтың барысы: 
І. Ұйымдастыру бөлімі
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру

«Менің атым Қожа » мазмұндау

Сұрақтарға жауап беру.

Өткенді пысықтау.

Сөзжұмбақ шешу.

Жаңа сабақ.

Ахмет Байтұрсынұлы туралы мәліметті оқи отырып, топтастыру орындайды.

Мысал жанрының теориялық мәліметімен танысамыз. Дәптерге жазып аламыз.

Мысал – аң, хайуанат, заттарды кейіпкер етіп, солардың әрекеті арқылы адам бойындағы мін, кемшілікті келеке етеді. Ал жақсы мінез-қылықтарды үлгі етіп көрсетеді.

Мысал кейіпкерлері күлкі тудырады. Бірақ бізге кейіпкерлердің өздері емес, олардың ақымақтық, өзімшілдік, қызғаншақтық, тағы басқа әрекеттері күлкілі.

Мысал өсиет, ақыл айтуға құрылады. Бұл шығармаларды жазатын адамды мысалшы дейді.

Жұмбақ шешу.

Сабақтың мақсатымен таныстыру.

Мысалды іштей оқыту.

Мысалды шумақтап оқи отырып, мағынасын ашып талдау.

Сөздік жұмысы. Мәжнүн – ессіз – ақылсыз

Тізбектей дауыстап оқыту.

Рөлге бөліп оқыту.

  • Қартая келе маймыл қандай қиындыққа кездесті?

  • Осы мәселеге байланысты қандай сөз естіді?

  • Маймыл неше көзілдірік тапты?

  • Табылған көзілдіріктермен не істеді?

  • Адамға көзілдірік жараса да, маймылға көзілдірік неге ем болмады?

  • Маймылдың сөздерін тауып оқы.

  • Дегенмен, маймылды қорғап сөйлейтіндей мысал ішінен бірер сөз ізде, қайталап оқы.

  • Көзілдіріктен пайда болмаған соң маймылдың әрекеті қандай болды?

  • Көзілдірікті тасқа ұрудың себебі не?

  • Жарымдық деген сөзді қалай түсінесің?мысалдың қорытынды ойы қайсы?

  • Ахмет Байтұрсынұлының тағы қандай аударма мысалын білесің?

  • Құмысрқа, Шегрітке туралы мысалдың мазмұнын айтып бере аласың ба?

  • Хат жазудың ережелері қандай?

Ойтолғау. Дәптермен жұмыс.

Мысалдағы оқиғадан шығатын қорытынды ойды оқып, Маймылға хат жаз.

Мысал тақырыбына сай боямақ бояйды.

Сабақты қорытындылау.

  • Мен бүгінгі сабақтан білдім, түйдім, білгім келеді.

Үй тапсырмасы: (19-20 бет) түсініп, мәнерлі оқу. Сұрақтар даярлайды.

Бағалау



Кейбір оқушылар:

  • Мысалдағы маймыл мен көзілдірік іс әрекетін дәлелдей алады

Тілдік мақсат

Оқушылар:

  • Өз ойларын еркін, жинақы айта алады

Негізгі сөздер мен тіркестер:

Сен ...... қайтер едің?

Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер:

Талқылауға арналған тармақтар:

Неге олар жасыл бояумен жазылған ........... Бұл ............ қай кейіпкерге қатысты

Сіз неліктен......екенін айта аласыз ба?

Неліктен.....жылады Менің ойымша......

Жазылым бойынша ұсыныстар:

қыс-зима, маймыл-обезиян,көзілдірік - очки

Алдыңғы оқу

қысқы орманның көріністерін суреттей ді

Жоспар

Жоспарланған уақыт

Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз)

ОүБ

Ресурстар

Басталуы

  • Оқушылармен амандасу

  • Сыныпты түгендеу

  • Оқушылардың назарын сабаққа аудару

  • Жаңа сабақтың табыс критериін анықтау

  • Сыныпты топқа бөду

  • Алдыңғы тақырыпты «Сұрақтарды ұстап ал» әңгімемен қайталау

Мұғалім өзі бастап сұрақты қойып, қолындағы қапты келесі топқа лақтырады

  • Күзгі тіршілік туралы ойыңды айт





Мадақтау









Топ бір бірін бағалайды















Кітаптың 45-47

беті

Ортасы

  • Суретке зер сал

  • Маймыл неге жылағанын білу үшін мысалды түсініп оқы

  • Мысалды рөлге бөліп оқу

  • Мысалдағы жасыл бояумен жазылған сөздерді дауыстап оқы

  • Жасылмен жазылған сөздерді екі топқа бөл:

а) Жаз мезгіліндегі шегіртке ә) қыс мегіліндегі шегіртке

  • Мысалға сүйеніп, шегіртке мен құмырсқаны сипатта Өмірде іс әрекеті шегірткеге ұқсас адамдар бола ма?

маймыл сияқты қиналып қалмас үшін не істер едің?

«Бағдаршам» әдісі



Қолдау



Аяқталуы

  • Сабақты қорытындылау

  • Үйге тапсырма іс -әрекетін сипаттайтында Маймыл мен көзілдірік й мақал- мәтел жинастыру

  • Бағалау

  • Рефлексия парағы

«Венн диаграммасы»


Қосымша ақпарат бейнелеу Маймыл мен көзілдірік

Саралау- Сіз қосымша көмек

көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы түрлендіруді қалай жоспарлайсыз?

  • Өмірде еңбекқор, жалқау адамдардың айырмашылығын айырды

  • Мысалдағы құмырсқа мен шегірткенің іс әрекетін дәлелдеді

Бағалау-Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?









  • Қалыптастырушы бағалау әдістері мен кретирий арқылы бағаланды

Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері АКТ-мен байланыс. Құндылықтардағы байланыс







  • Таныстырылым ұсынылды, оқушылар санитарлық талапқа сай

  • Оқушыларды топқа бөлу кезінде әлеуметтік, аффектілік

Рефлексия

Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарланған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?

Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз





Қорытынды бағамдау



















ақыты:19.01.17

Кабинет:16

Мұғалім: Кдралиева Д.С.

Сабақтың атауы

А.Байтұрсынұлы Маймыл мен көзілдірік

Мақсаты

Мысал туралы түсінік беру, идеясын ашуға мүмкіндік жасау.

Мысалды оқи отырып, өмірде мұндай жағдайлар кездесетінін біледі, ажырата алады.

Оқушылар мысал туралы ұғымдарын дамыта отырып, идеясын ашады, жаман, жақсы қасиеттерді біледі.

Өмірде еңбекқор, жалқау адамдардың айырмашылығын айыра алады

Мысалға сүйеніп, салыстыра алады

Мысалдағы маймыл мен көзілдірік іс әрекетін дәлелдей алады

Түрі: Шығармашылық - ізденіс сабақ
Әдісі : Көшбасшылық, психологиялық дайындық,өзін-өзі реттеу (топқа бөлу), СТО (миға шабуыл,топтастыру), АКТ (сергіту сәті)Диалогтік оқыту,Рефлексия,Бағалау

Формасы: жұптық, топтық, жеке
Көрнекілігі: слайдтар, сызбалар, суреттер, интербелсенді тақта, қима қаздар.

Күтілетін нәтиже

Психологиялық ахуал

Әппақ болып таң атты,

Түтiн тiке шығады.

Қарлығаштар қанатын

Самғап биiк ұшады.

Топ-топ, топ басайық,

Жалаудан күн жасайық.

Жаса, жаса алтын күн

Жаса, жаса жарқын күн. (балалар қолдарын соғады)

Оқушылар шеңберде жиналып,мұғаліммен бірге бүгінгі сабаққа сәттілік тілейді.

Үй тапсырмасы

Әр топ шығады өз суреттерін түсіндіреді.

Балалар тақтада тұрған сөздерді алады да мақал құрастырады. Сол мақалдар бойынша топқа бөлінеді.

Өз үзінді суреттерін сөйлету

Білу, түсіну

























Қолдану, талдау

«Құмырсқа мен шегіртке» бейнежазба көрсету. Абайдың аударған мысалын еске түсіру. Мақал мен бейнежазбаны айта отырып жаңа сабақты ашу.



Суретке зер сал

Маймыл неге жылағанын білу үшін мысалды түсініп оқы

Өмірде іс әрекеті шегірткеге ұқсас адамдар бола ма?

маймыл сияқты қиналып қалмас үшін не істер едің?

Ментальды картаны толтыру, қорғау.

«Екі жұлдыз, бір тілек»


Бейнежазбадан өз түсініктерін айтады, талдайды, өз мақсаттарын айтады.

Мәтінді оқиды, қортынды сөздерін айтады, сұраққа жауап береді.

Әр топ өз оқығандарын ортаға салып, картаны толтырады.

Сергіту сәті

Бейнежазбадан биді қайталау 

Ой сергітеді,шашағандары

басылады

Жинақтау

Жеке, жұптық тапсырмалар.

А-деңгейі:Өздері оқыған мысалдарды еске түсіріп атап шығу

В: 5 жолды өлең

С: Маймылдың қандай қырларын көрдіңдер.

Топ қоржыны:

Әр топ өздерінің тапсырмаларын орындайды, әр бала өздері оқиды

Үйге тапсырма

Маймылға хат жазу

Күнделіктеріне жазып алады

Бағалау

Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау


Бағалау парақшасын толтырады.

Кері байланыс

Смайликтерді өзі қалаған нұсқаға жабыстырады

Оқушының аты-жөні

Өздік жұмысқа белсене қатысты

Жұптық жұмысқа белсене қатысты

Топтық жұмыста белсенділік танытты

Қорытынды:






































Қартайып, нашар көрді Маймыл көзі,
Ойлады ем етерге оған өзі.
«Көз азса – Көзілдірік емі» деген,
Тиетін құлағына жұрттың сөзі.

Бес-алты Көзілдірік Маймыл тапты,
Біразын құйрығына тізіп, тақты.
Қарады бірін иіскеп, бірін жалап,
Бір мезгіл төбесіне қойып жатты.

Пайда жоқ иіскесе де, жаласа да,
Қойып-ақ әр жеріне қараса да.
Маймылға көзілдірік ем болмады,
Адамның көздеріне жараса да.

«Жоқ, – деді, – титімдей де пайда тіптен,
Мәжнүн бұл шыныдан дару күткен!
Жақсы-ақ деп Көзілдірік, шулаушы еді,
Бәрі де жалғаншы екен адам біткен.

Сөздері жұрттың айтқан бәрі жалған,
Мен жарым жалған айтқан сөзге нанған.
Көрмедім жау алғырдан ешбір пайда,
Еңбегім босқа кетті іздеп талған!»

Қараңыз, Маймыл не етті сонда тұрып?
Бір тасқа ұрды бәрін лақтырып.
Ашу мен жарымдықтан пайда бар ма,
Күл-күл боп Көзілдірік қалды сынып.

Ахмет Байтұрсынұлы (5 қыркүйек 1872 жыл, қазіргі Қостанай облысы, Жангелді ауданы Сарытүбек ауылы – 8 желтоқсан 1937, Алматы қаласы) — қазақтың ақыны, әдебиет зерттеуші ғалым, түркітанушы, публицист, педагог, аудармашы, қоғам қайраткері.Қазақ халқының 20 ғасырдың басындағы ұлт-азаттық қозғалысы жетекшілерінің бірі, мемлекет қайраткері, қазақ тіл білімі мен әдебиеттану ғылымдарының негізін салушы ғалым, ұлттық жазудың реформаторы, ағартушы, Алаш-Орда өкіметінің мүшесі.


Туған кездегі есімі:

Ахмет

Қызметі:

ақын, әдебиет зерттеушіғалым, түркітанушы, публицист, педагог, аудармашы, қоғам қайраткері

Туған күні:

5 қыркүйек 1872

Туған жері:

Ақкөл (Сарытүбек) ауылы, Жангелді ауданы, Қостанай облысы

Азаматтығы:

Қазақ елі

Ұлты:

Қазақ

Қайтыс болған күні:

8 желтоқсан 1937 (65 жас)

Қайтыс болған жері:

Алматы

Әкесі:

Байтұрсын Шошақұлы

Анасы:

Күңші Құлыбекқызы

Жұбайы:

Бадрисафа Мұхамедсадыққызы

Балалары:

Аумат, Қазихан, Шолпан

Марапаттары:

Қазақ халқының рухани көсемі, ұлт ұстазы













Бағалау парақшасы:

Оқушы

ның аты-жөні

Мәтінді оқыды

Өз пікірін айтты

Сұраққа жауап берді

Мақал мәтел жазды

Балл












































Бағалау парақшасы:

Оқушы

ның аты-жөні

Мәтінді оқыды

Өз пікірін айтты

Сұраққа жауап берді

Мақал мәтел жазды

Балл












































Бағалау парақшасы:

Оқушы

ның аты-жөні

Мәтінді оқыды

Өз пікірін айтты

Сұраққа жауап берді

Мақал мәтел жазды

Балл
















































Бекітемін:..............

Директордың оқу-ісі жөніндегі

орынбасары: Кашаева А. О













Ашық сабақ



Сабақтың тақырыбы: Ө. Тұрманжанов «Шал мен бала»

Пән мұғалімі: Акылбекова Г. М













Астана қаласы 2017жыл




Әдептілік

































Рефлексия кезеңі:

  • Сабақ барысында көңіл-күйім қандай болды?

  • Бүгін не білдім?

  • Сабаққа қатысуымды қалай бағалаймын?

  • Сабақта қандай қиындықтар туындады?

  • Сабақ аяқталғанда көңіл-күйім қандай?




Рефлексия кезеңі:

  • Сабақ барысында көңіл-күйім қандай болды?

  • Бүгін не білдім?

  • Сабаққа қатысуымды қалай бағалаймын?

  • Сабақта қандай қиындықтар туындады?

  • Сабақ аяқталғанда көңіл-күйім қандай?




Рефлексия кезеңі:

  • Сабақ барысында көңіл-күйім қандай болды?

  • Бүгін не білдім?

  • Сабаққа қатысуымды қалай бағалаймын?

  • Сабақта қандай қиындықтар туындады?

  • Сабақ аяқталғанда көңіл-күйім қандай?



Қонақжайлылық:

Мәтінді қысқаша мазмұндау;



Әдептілік:

Ең қызықты жерін баяндау(дәлелдеу)



Мейірімділік:

Сахналық көрініс көрсету;



Мұрагерлік:


Кейіпкерге хат жазу;



Әділдік:

Өмірмен байланыстыру;




Бағалау парақшасы:


Оқушы

ның аты-жөні

Мәтінді оқыды

Өз пікірін айтты

Сұраққа жауап берді

Мақал мәтел жазды

Балл

















































Изенаев Шерхан Уланович





Бағалаупарақшасы:

Абдрахман Аида Жанатқызы

Әдептілік






















Мейірімділік


Мұрагерлік


Әділдік


Әрқашанда тыңдаймыз

Әкеменен ананы

Еңбек етіп шыңдаймыз

Білім менен сананы

Қайырмасы:

Біз тәртіпті баламіз

Айтқан тілді аламыз

Аман болсын әкемен анамыз


Мейіріммен шапағат

Анашымнан тарайды

Әділдікпен парасат

Әкешіммен арайлы

Қайырмасы:

Ата ананың айтқанын

Жадымызда сақтаймыз

Жарқыратып әр таңын

Сенімдерін ақтаймыз

Қайырмасы:


Әрқашанда тыңдаймыз

Әкеменен ананы

Еңбек етіп шыңдаймыз

Білім менен сананы

Қайырмасы:

Біз тәртіпті баламіз

Айтқан тілді аламыз

Аман болсын әкемен анамыз


Мейіріммен шапағат

Анашымнан тарайды

Әділдікпен парасат

Әкешіммен арайлы

Қайырмасы:

Ата ананың айтқанын

Жадымызда сақтаймыз

Жарқыратып әр таңын

Сенімдерін ақтаймыз

Қайырмасы:


Әрқашанда тыңдаймыз

Әкеменен ананы

Еңбек етіп шыңдаймыз

Білім менен сананы

Қайырмасы:

Біз тәртіпті баламіз

Айтқан тілді аламыз

Аман болсын әкемен анамыз


Мейіріммен шапағат

Анашымнан тарайды

Әділдікпен парасат

Әкешіммен арайлы

Қайырмасы:

Ата ананың айтқанын

Жадымызда сақтаймыз

Жарқыратып әр таңын

Сенімдерін ақтаймыз

Қайырмасы:


Әрқашанда тыңдаймыз

Әкеменен ананы

Еңбек етіп шыңдаймыз

Білім менен сананы

Қайырмасы:

Біз тәртіпті баламіз

Айтқан тілді аламыз

Аман болсын әкемен анамыз


Мейіріммен шапағат

Анашымнан тарайды

Әділдікпен парасат

Әкешіммен арайлы

Қайырмасы:

Ата ананың айтқанын

Жадымызда сақтаймыз

Жарқыратып әр таңын

Сенімдерін ақтаймыз

Қайырмасы:








Пәннің аты

Уақыты:

Кабинет:

Мұғалім

Сабақтың атауы

Жаман мен жақсы. Қ. Баянбай

Жалпы мақсаты

Өлең мазмұнын өмірмен байланыстыра әңгімелеуге, өлеңдегі жақсы, жаман қасиеттерді ажырата білуге үйрету. Сауатты, мәнерлі оқуға дағдыландыру. Жаман қасиеттерден аулақ болуға тәрбиелеу.

Оқыту нәтижесі

Өлеңдегі негізгі ой анықталады. Өлеңді түсініп, мәнерлі оқиды. Өлең мазмұны бойынша сұрақтар қойып, ол сұрақтарға ойланып жауап береді. Өз бойындағы жақсы, жаман қасиеттерді анықтайды.

Негізгі идеялары

Өлең мазмұнын өмірмен байланыстыру. Оқушыларға өзіне есеп бере білуге дағдыландыру. Өз бойындағы жаман қасиеттермен күресе білуге үйрету. Өзіне деген сенімін арттыру.

Тапсырмалар

Мұғалім тарапынан берілетін тапсырмалар

Оқушыдан күтілетін іс-әрекет, нәтиже

Психологиялық ахуал

Қайырлы күн достым,

Қайырлы күн болсын.

Дүйсенбінің күні

Сәттілікке толсын!

Біздің алар бағамыз

Кілең бестік болсын!

Оқушылар жиналып,мұғаліммен бірге бүгінгі сабаққа сәттілік тілейді.

Ұйымдастыру кезеңі

Үй тапсырмасын сұрау

Үй тапсырмасына критерий
1. Ертегі не туралы айтылған

2. Ертегідегі кейіпкелер кімдер
3.Ананси секілді ақылды жинап алуға болама?
4.Адам баласы қалай ақылды бола алады?


Қызығушылықты ояту

Бейнефильмді көреді


- Біз бүгін «Жақсы мен жаман» деген төңірегінде жақсы әрекеттер жасау, жақсыдан үйрену, жаманнан жирену адамды айналасын зор қуананышқа бөлеп, бақытқа жетелейтіні туралы айтамыз. Адам бойында жақсы-жаман қасиеттер болады.

-Жақсылық жасау дегеніміз өздерің айтқандай, адамдарға, айналаға, табиғатқа қайырымдылық пен қамқорлық жасауды, көмек көрсетуді білдіреді. Адамдардың бір-біріне деген сыйластығы артады. Сондай-ақ адам бойында жаман теріс, қасиеттерде болады. Ол қандай қасиеттер, одан қалай сақтанамыз, оны бүгінгі «Жақсы мен жаман» деген сабағымыздың барысында білетін боламыз. Осы Өлеңді жазған Қастек Баянбайұлы мен танысамыз.

1936 жылы 15 қарашада Алматы облысының Алакөл ауданындағы Талдыбұлақ деген жерде дүниеге келген. Қазақ мемлекеттік университетінде білім алған. 1960 жылдан бастап Алакөл аудандық, 1965 жылдан бастап Алматы облыстық газет редакцияларында әдеби қызметкер, бөлім меңгерушісі болып істеген. 1971–1995 жж. «Жазушы» баспасында редакция меңгерушісі, «Жалын» баспасында Бас редактор қызметтерін атқарған.

Балаларға арналған «Арғымақ» атты алғашқы жинағы «Жазушы» баспасынан жарық көрген. Өлеңдері бастауыш сынып оқулықтарына, көмекші құралдарға еніп, кейбіріне әндер жазылған, ертегілері бойынша мультфильмдер түсірілген, орыс, украин, белорус, өзбек, болгар, молдован, түрікмен, әзірбайжан, литван және басқа тілдерге аударылған.

Жаңа сабаққа деген қызығушылықтары оянып,ерекше ынтамен кіріседі.

Мағынаны тану

- Қане, балалар, мен сендерге сұрақ қояйын.

- Жақсы деген немене?

Ағаштарға, гүлдерге су құйған жақсы.

Үлкендерге көмектескен жақсы.

- Дұрыс айтасыңдар.

Ал жаман деген немене?

Салақ, кір-қожалақ болған жаман.

Ағаштың бұтағын сындырған жаман.

Кішкентай балаларды жылатқан жаман.

- Дұрыс айтасыңдар, балалар.

Мәнерлеп оқу (бірге оқу). (сұрақ, жауап)?

- Өлең не жайлы айтылған

- Өлеңде қандай жағымсыз қылықтар бейнеленген?

Жағымды, жағысыз әрекеттерді топтастыру.

- Осы өлеңде жазылған жаман-жақсы қасиеттерді кім тауып береді?

 

Топпен жұмыс.

1-ші топ осы көрсетілген сурет бойынша жақсы қасиеттер туралы әңгімелейді.

2-ші топ жаман қасиеттер туралы әңімелейді.

 

3- ші топ Құпия хаттар сыры мен жағдаяттар

4- ші топ Құпия хаттар сыры мен жағдаяттар

 

- Балалар, жақсы мен дос болып, жақсыдан үйреніп, ал 
жамандықтан аулақ жүрейік.

Мұғалім сөзі: Адам баласының бойында жақсы да, жаман да қасиеттер болады екен. Адам болатын бала-барлық жақсы қасиеттерді үйреніп, жаман мінез әдеттерден. ұнамсыз қылықтардан аулақ болуға тырысуы керек.


Кезектесіп жауап береді








Балалар тізбектеп оқып шығады

Әр топтан балалар шығып топтастырып шығады








Уақытты үнемді пайдаланып жылдам тапсырмаларды орындайды

Сергіту сәті

Балалар барлығы қимылды қайталайды.

Ой сергітеді, шашағандары

басылады


Жалғасын тап ойыны:

Мақалдың басын айтып соңын балалар айтады.

- Балалар бүгін біз жақсы, жаман туралы әгімелестік. Сендер жақсыдан үйреніп, жаманнан жирену үшін ата-бабаларымыз көптеген мақал-мәтелдер айтқан. Мақалдың жалғасын балалар айтады.

Жақсыдан үйрен – _______________ (жаманнан жирен).

Жаман - шайқап сөйлер – _______(жақсы байқап сөйлер).

Жамандықты - ұмыт – _______ (жақсылыққа ұмтыл).

Әдепті бала - арлы бала – _____ (әдепсіз бала сорлы бала). Мұғалім: Мақалды жақсы біледі екенсіңдер.

«Ойнайық та, ойлайық» (керісінше жазылған нақты жауабын балалар айтады).

- Үлкендердің алдынан кесіп өтуге болады – балалардың жауабы.

- Құстарды атуға болады – балалардың жауабы.

- Сабақтан кешігуге болады – балалардың жауабы.

- Есікті керуге болады – балалардың жауабы.

- Үйге жүгіріп кіруге болады – балалардың жауабы.

«Адамдар бір-біріне қайырымдылық, мейірімділік таныту арқылы жақсылық жасайды».




Балалар жылдам мақалдардың жалғасын айтып шығады.






Балалар жылдам жауап беруге тырысады.

Балалар сөзі (бірге айтады).

Жақсылықтан үйреніп, боламыз біз жақсы адам.

Жамандықтан жиреніп, үлгі аламыз жақсыдан.

Ой толғаныс

Мұғалім: Жарқыраған күндей мейірімді, жан шуақты, көңілдерің ақ, адамға тек жақсылық жасай білетін адамгершілігі мол азамат болыңдар. Алдағы уақыттан бастап жаман әдет пен қылықтардан тазарып, жаны таза, көңілі ақ, рухани сезімдерге бай адам болыңдар.

Үйге тапсырма

Өлеңді оқу.

Күнделіктеріне жазып алады

Қорытынды

Жақынды, досты аяла

Қанатың сонда талмайды.

Барыңды жұрттан аяма.

Жақсылық жасау арқылы.


Бағалау

Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау

Бағалау парақшасын толтырады.

Кері байланыс






































Жалғасын тап ойыны: Мақалдың басын айтып соңын балалар айтады.
- Балалар бүгін біз жақсы, жаман туралы әңгімелестік. Сендер жақсыдан үйреніп, жаманнан жирену үшін ата - бабаларымыз көптеген мақал - мәтелдер айтқан. Мақалдың жалғасын балалар айтады.
Жақсыдан үйрен – _______________ (жаманнан жирен).
Жаман - шайқап сөйлер – ______________ (жақсы байқап сөйлер).
Жамандықты - ұмыт – _______________ (жақсылыққа ұмтыл).
Әдепті бала - арлы бала – ________________ (әдепсіз бала сорлы бала). Мұғалім: Мақалды жақсы біледі екенсіңдер.

«Ойнайық та, ойлайық» (керісінше жазылған нақты жауабын балалар айтады).
- Үлкендердің алдынан кесіп өтуге болады – балалардың жауабы.
- Құстарды атуға болады – балалардың жауабы.
- Сабақтан кешігуге болады – балалардың жауабы.
- Есікті керуге болады – балалардың жауабы.
- Үйге жүгіріп кіруге болады – балалардың жауабы.
«Адамдар бір - біріне қайырымдылық, мейірімділік таныту арқылы жақсылық жасайды».
Балалар сөзі (бірге айтады).
Жақсылықтан үйреніп, боламыз біз жақсы адам.
Жамандықтан жиреніп, үлгі аламыз жақсыдан.
Мұғалім: Жарқыраған күндей мейірімді, жан шуақты, көңілдерің ақ, адамға тек жақсылық жасай білетін адамгершілігі мол азамат болыңдар. Алдағы уақыттан бастап жаман әдет пен қылықтардан тазарып, жаны таза, көңілі ақ, рухани сезімдерге бай адам болыңдар.

Үй жұмысы: Өлеңді оқу.
Қорытынды:
Жақынды, досты аяла
Қанатың сонда талмайды.
Барыңды жұрттан аяма.
Жақсылық жасау арқылы.



Сабақтың тақырыбы: Қастек Баянбай Жақсы мен жаман

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: Өмірмен байланыстыра талдау арқылы сөздің мән-

мағынасына философиялық

құдіретіне мән беруге жетелеу.


ДамытушылықЖазушының бейнелі сөздері мен мысалдарына, тіліне

талдау жасау, мүмкіндігін арттыру, шығармашылық

тапсырмаларды орындау.

Тәрбиелік: Өз бойындағы жағымсыз қасиеттерден бойын аулақ

ұстау керектігін ұғынуға жетелеу.Өмірде кездесетін

жамандықтың аражігін салмақтауды үйрету.


Әдісі: түсіндіру, сұрақ – жауап, ойын «Имидж» әдісі, изограф әдісі.


Көрнекілігі: автор суреті, жақсылық, жамандық туралы мақал-мәтелдер,

бейнефильм, құмыра, сандықша, тақырыптық суреттер.


Пәнаралық байланыс: өзін-өзі тану, қазақ тілі, еңбек.

Психологиялық сәт:

  • Балалар, бәріміз орнымыздан тұрамыз. Әрбіріміз қасымызда тұрған досымыздың жақсы қасиеттерін ізгі сөздермен, көтеріңкі көңілмен, күлімдеген көзбен жеткізейік.


  • Сен нағыз доссың, ең әдемі қызсың, мейірімдісің, өте ұқыпты баласың, адал доссың, қайырымдысың, әдептісің, өнерлісің, еңбекқорсың, ақкөңілсің, ж.т.б.

Осындай сөздерді оқушылар бір-біріне кезекпен айтып шығады.

  • Жарайсыңдар, балалар! Әрбіріңнің достарыңа деген жылы лебіздеріңді естіп қатты қуанып тұрмын.


2.Үй тапсырмасын сұрау:


«Ақыл құмырасы»

«Мозайка» ойыны арқылы сынған құмыраны жинап ақылға толтырып ақыл сөздерді өз бойымызға жинап алайық.

«Сиқырлы сандықша» (Музыка ойналады)


Жаман қасиеттерді сиқырлы сандықшаға салып, аузын жабамыз. Бойымызда жаман қасиеттер аулақ болсын.

3. Қызығушылығын ояту

- Ендеше, балалар, біздің сыныпта мақтау, алғыс айту, ризалық күні

- Қандай алғыс, мақтау, ризалық сөздер білесіңдер?


  • Өзің осылардың қайсысын жиірек естисің?

  • Кімдерден?

  • Ал екі есе жиірек есту үшін не істеу керек деп ойлайсыңдар?


Бейнефильм көрсетіледі жақсы мен жаман қасиеттерге байланысты

  • Балалар, мына бейнефильмнен не көрдіңдер, ойларыңа нені түйдіңдер?

4. Жаңа сабақ мақсат – міндетін хабарлау

5. Түсіндіру.

1. Автор өмірі туралы мәлімет.


Қастек Баянбай 1936 ж. 15 қарашада Алматы облысының Алакөл ауданындағы Талдыбұлақ деген жерде дүниеге келген. Қазақ мемлекеттік универститетінде білім алған. Газет редакцияларында әдеби қызметкер, бөлім меңгерушісі болып істеген.

Шығармалары: «Арғымақ», «Өлеңдер», «Алтай неге солақай», «Балаларға базарлық», «Ақ шағала».

Кітаппен жұмыс:

2. Өлеңді мұғалімнің оқуы, түсіндіру.

Сурет бойынша әрбір өлең жолдарын түсіндіру.

Адам баласының бойында жақсы да, жаман қасиеттер болады екен. Бізге ақылдылықты, шыншылдықты үлкендер үйретеді. Ол – біздің ата- анамыз.

Қазақ халқы ерте кезден –ақ әдептілікті жоғары бағалай білген. Отбасында баланы кішіпейілділікке, ізеттілікке, имандылыққа, инабаттылыққа тәрбиелеуді мақсат етіп қойған.

2. Өлеңді екі жолдан тізбектеп оқыту.

3. Әр оқушы оқыған жолы бойынша жақсы, жаман қасиеттерді атау білімді, қамқор, адал, әділ, үлкенге құрмет, уәдесіне берік. Жаман қасиеттер аяушылық жасамайды, өтірік айтады, білімсіз, жалақор,қызғаншақ, тазалық сақтамайды,ұқыпсыз.

- осы қасиеттерге қандай түстер лайық деп ойлайсыңдар?

- Жақсы қасиеттерге сары жұлдызшаны көтеру

- Жаман қасиеттерге қара түсті көтеру. Сұрақ қою. Ой қозғау сұрағы

- Өз бойыңдағы кемшіліктер туралы ойлан. Оны қалай түзетуге болады деп ойлайсың?

- Балалар, біз де жазушы болып көрелік.

- Жақсы, жаман туралы кімдердің шығармаларын оқып едік. Мысалы: Абай Құнанбаевтың «Адам болам десеңіз»

  • Бұл өлең жолдарында қандай жақсылық туралы айтылған?


Сергіту сәті

  • Балалар, қазақ жастарының бойына, әсіресе сендер сияқты кішкентай жігіттер мен қыздардың бойына рух, күш жігер беретін Ерболат ағаларыңның өлеңіне билеп көрелік.


Интерактивті стратегия әдістері. (күй ойнатылады)


Ойын: «Көңіл күйді жаттықтыру әдісі»

Бүгін сендерді актер болуға үйретемін. Мен сендерге нені көрсетемін, соны сендер бет – әлпеттеріңмен бейнелейсіңдер.

Мысалы: 1. Қабағы түйілген, ашулы адам.

2. Көңілді адам

3. Өлең айтып тұрған адамның сезімін білдіру.


6. Жаңа сабақты бекіту

Бейнежазба (Изограф) әдісі

Мына бейнежазбадан қандай сөздерді оқуға болады?

Мұғалім: Халқымыз жақсы мінез –құлқымен, өнегелі ісімен көзге түскен жастарды әдепті бала дейді. Әдепті болу үшін әдемілікті, жақсылықты сезініп, оны бағалап, сол жақсылыққа ұмтыла білуіміз қажет.

«Имидж әдісі» оқушының сабақ үстіндегі іс – әрекетін қимыл қозғалыспен білдіру.





7. Үйге тапсырма:

Жақсы мен жаман мәнерлеп оқу.әңгіме жазу

Өзін – өзі бағалау: Бүгінгі сабақта әркім өзін – өзі бағаласын.

«Бес жұлдыз, бес тармақ» әдісі

Сары түс жұлдызша - егер сабақта белсенді болсаң, сары жулдызшаны көтер














ІІІ. Жалғасын  тап.

  • Үлкеннің алдынан....

  • Кішкене баланы...

  • Құстарды...

  • Қыз баланы...

  • Сабақтан...

  • Үйге жүгіріп...

  • Үлкен кісіні...

  • Оқу құралдарын...

  • Жақсы болу үшін...     Жақсыдан үйрен жаманнан жирен

Жаман – шайқап сөйлер, жақсы- байқап сөйлер.
Жамандықты –ұмыт, жақсылыққа- ұмтыл.
Әдепті бала- арлы бала, әдепсіз бала – сорлы бала.
ІV . «Бақытты  сәт  » ойыны.Екі  топқа  бүгінгі   тақырып  бойынша  сұрақ  - жауап  арқылы  талдау.
1. Пейіл білдіру дегеніміз?
2. Әдепсіздік  туралы  не білесіңдер?
3. Тақырыпқа  байланысты  мақал – мәтел айту .
4. Әдептілік  дегеніміз ?
5. Сәлемдесу  әдебі  туралы  не  білесіңдер?
6. Сөйлесу  әдебі дегенімізді қалай  түсінесіңдер  ? . 7. Сыйластық дегеніміз не?
Ата- аналармен  жұмыс . 1. Балаңыздың  бойынан қандай  қасиеттерді    көбірек  таптыңыз?(Адал,  ұстамды, тәртіпті , сабырлы)
2.Достарымен  қандай  қарым –қатынаста?
3.Балаңызды қалай бағалайсыз  немесе  қандай  баға бересіз?
V.ҚОРЫТЫНДЫ БӨЛІМ.    Не үйрендік? Не білдік?   (ой түю)
«Жақсы болу - өз қолыңда» деген халық даналығында үлкен мән бар.Жақсы болуды басқа біреуден іздеудің қажеті жоқ.
Адамның жақсы істерге,жақсы әрекеттерге ұмтылуы, айналасындағылармен сыйлы қарым-қатынастар жасауы, өтірік айтпауы, сөзінде тұруы, жақсылықты жақсылардан үйренуі өзіне байланысты.
Сонымен біздер менің  жақсы мен жаман қасиеттерім атты тақырыпты қарастырдық.
Ненің жақсы, ненің жаман екенін айыра білдік. Сіздер еліміздің болашағысыздар. Ендеше осы бастан бойларыңызға жақсы қасиеттерді жинақтап, жаман қасиеттерден аулақ болыңыздар.
Жақынды,досты аяла,
қанатың сонда талмайды.
Барыңды жұрттан аяма,
жақсылық жерде қалмайды.
«Жақсының жақсылығын айт нұры тассын» — дегендей сіздер әрқайсысың мектеп мақтанышы болыңыздар!
Менің  жақсы  қасиеттерім:
1.______________________
2.______________________
3.______________________
Менің кемшіліктерім :
1._____________________
2._________________________
3.______________________
 
Менің  жақсы  қасиеттерім:
1.__________________________
2.__________________________
3.__________________________
Менің кемшіліктерім :
1._______________________
2.________________________
3.__________________________
 
Менің  жақсы  қасиеттерім:
1.__________________________
2.__________________________
3.____________________________
Менің кемшіліктерім :
1.___________________________
2.________________________
3._______________________________

Загрузка...

Өзіңді – өзің  таны  да ,

 Тағы  да  ойлан, тағы  да

Жақсылық  көрсең біреуден ,

Мен қандаймын ?- деп  ойла

Жамандық  көрсең  біреуден ,

 Мен қандаймын? – деп  ойла.





Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Начальные классы

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 3 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
Өтебай Тұрманжанның "Шал мен бала" әнгімесі ашық сабақ жоспары

Автор: Акылбекова Гулзира Майлановна

Дата: 17.04.2018

Номер свидетельства: 466519


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Проверка свидетельства