« Қайнар» мектеп-гимназия » коммуналдық мемлекеттік мекемесі
« Әмірдің қулығы"
Сабақтың мақсаты :
Білімділік: Оқушыларға мәтіндіндегі негізгі ойды, идеяны үғындыру арқылы мәтіннің мазмұнын меңгерту. 2.Дамытушылық: Дәлелді сөйлей білуге үйрету, ой-өрістерін, тілін, сөздік қорларын дамыту.
3. Тәрбиелік: Отанын сүюге, елін, жерін қорғауға тәрбиелеу. Жақсы мен жаман әдет-қылықтарды ажыратып, бойларына жақсы қасиеттерді жинай білуге , ізденуге ұмтылған өнегелі тұлға тәрбиелеу.
Сабақтың көрнекілігі : интерактивті тақта, слайдтар, суреттер.
Сабақтың әдісі : Сұрақ-жауап, түсіндіру, әңгімелеу.
Сабақтың барысы : 1) Ұйымдастыру кезеңі. Оқушыларды талапқа сай отырғызып, назарын сабаққа аудару.
2) Үй тапсырмасын сұрау.
3) Сергіту сәті.
6-тарау. Адам болам десеңіз.
А.Құнанбаевтың « Ғылым таппай мақтанба » өлеңін жатқа сұрау.
1.Абай Құнанбаев кім?
2.Тарауда берілген суретпен байланыстыра отырып әңгімелеу.
3. 1-сыныпта оқыған Абай жырлаған бес асыл істі, бес жаман қылықты есіңе түсір. Жатқа айт.
4. Абай білім алу үшін қандай жаман қылықтардан аулақ болу керек дейді.
Психологиялық дайындық
“ Жер бетінде адам өмір өткізер,
Бар нәрсеге білім қолды жеткізер”.
Ж.Баласағұн
Адам баласына күн жылуы мен ана махаббатынан кейінгі бойға екі ұлы қасиетті меңгеру керек.
Олар- мейірімділік пен білім.
Топқа бөлу
1. “Алғырлар” тобы.
2. “Зеректер” тобы.
3. “Білгірлер” тобы
Абай Құнанбайұлы
Абай атамыздың үй жиһаздары
Адам бойындағы қасиет “Алғырлар” тобы
Бес асыл
Талап, еңбек,
терең ой, қанағат, рақым
“ Зеректер” тобы
Бес дұшпан
Өсек,
өтірік, мақтанша, еріншек, бекер мал шашпақ
“ Білгірлер” тобы
Абай кім және қандай өлеңдерін біесің ?
Ұлы ақын
Шын аты Ибраһим
Сазгер
Қыс
Жазғытұры күз
Жаңа сабақ
Сабақты бекіту “Алғырлар” тобына
1.Әмірдің еркелігі туралы не
айтуға болады?
2.Әмір неше рет өтірік айтты?
“ зеректер” тобына
1. Мәтіннің соңғы сөйлемін оқып, қандай қорытынды шығарар едің?
2.Әмірдің сабаққа бармауына, өтірік айтуына кім кінәлі?
1.Әжесінің сенгіштігі ме?
2.Әмірдің жалқаулығы мен еркелігі?
“ Білгірлер” тобына
1.Ерке балалардың бәрі де өтірікші болуы мүмкін бе?
2. Әдепті бала қандай болуы керек ?
Жалқаулық
“ Алғырлар”
тобына
“ Зеректер”
тобына
Әмірге мінездеме
“ Білгірлер”
тобына
Әңгімеде неше сөйлем бар
Дәптермен жұмыс Мақал-мәтелдердің жалғасын табу.
1.Есер баладан бала жаман.
(есті )
2.Жақсы бала – сүйік,
Жаман бала –
(күйік).
3. Әдепті бала, арлы бала.
Әдепсіз бала, бала.
(сорлы )
3.Жұмбақтың шешуін тап
Күндіз кірер «інге»,
Жұрт қалады білмей.
Шығады тек түнде,
Болам дейді күндей.
4.Жұмбақтың шешуін тап
Көктем сайын жайқалып,
Жаңбыр суын ішемін.
Күз болғанда сарғайып,
Қурап-қурап түсемін
5.Жұмбақтың шешуін тап
Қақаған қыста,
Өседі тыста.
Өзгертпей өңін,
Сақтауға ұста.
6. Жұмбақтың шешуін тап
Жаңбыр жауса нөсерлеп,
Әрі-сәрі болмаймын.
Алып жүрсең қолыңа,
Су болудан қорғаймын
Қорытындылау
Егемен еліміздің келешегі үшін деніміз
сау, білімді, тәрбиелі болып, білімімізбен
тек биікке жете білейік.
Оқушыларды бағалау
Үйге тапсырма:
“ Әмірдің қулығы” мәтінін
оқып келу.
“
Назар
аударғандарыңызға
Рахмет!