kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Мәтіннің түрлерін қайталау

Нажмите, чтобы узнать подробности

2 сыныпқа арналған қазақ тілі пәнінен мәтіннің түрлерін қайталаусабағына арналған презентация 

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Мәтіннің түрлерін қайталау»

Сынып 2 “Ә” Сабақтың тақырыбы : Мәтіннің түрлерін қайталау

Сынып

2 “Ә”

Сабақтың тақырыбы :

Мәтіннің түрлерін

қайталау

Сабақтың мақсаты:   Шығармашылық жұмыс жүргізу барысында оқушыларға мәтін құрауға, тақырыпты аша білуге үйрету. Сөздік қорларын, тіл байлығын, дүниетанымын, ойлау қабілеттерін дамыту. Ана тіліміздің қадір-қасиетіне, тіліміздің тазалығына мән беру, сөйлеу мәдениетін қалыптастыру.

Сабақтың мақсаты:

Шығармашылық жұмыс жүргізу барысында оқушыларға мәтін құрауға, тақырыпты аша білуге үйрету. Сөздік қорларын, тіл байлығын, дүниетанымын, ойлау қабілеттерін дамыту. Ана тіліміздің қадір-қасиетіне, тіліміздің тазалығына мән беру, сөйлеу мәдениетін қалыптастыру.

Сабақтың түрі: Шығармашылық ізденіс Сабақтың әдісі: СТО технологиясының элементтері Сабақтың көрнекілігі: Суреттер, интерактивті тақта, үлестірмелі парақшалар Пәнаралық байланыс: Әдебиет. Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі ІІ. Үй тапсырмасын тексеру ІІІ. Негізгі бөлім.

Сабақтың түрі: Шығармашылық ізденіс

Сабақтың әдісі: СТО технологиясының элементтері

Сабақтың көрнекілігі: Суреттер, интерактивті тақта, үлестірмелі парақшалар

Пәнаралық байланыс: Әдебиет.

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру

ІІІ. Негізгі бөлім.

Психологиялық кезең Талаптанып, Қанаттанып, Өмір сырын ұғамыз. Білім алып, тұлғаланып, Азамат болып шығамыз.

Психологиялық кезең

Талаптанып,

Қанаттанып,

Өмір сырын ұғамыз.

Білім алып, тұлғаланып,

Азамат болып шығамыз.

«Гүлдер »  (топқа бөлу )

«Гүлдер »

(топқа бөлу )

Үй тапсырмасы: Дыбыс және әріп.Қайталау І-топ: дауыссыз дыбыстардың түрлері ІІ-топ: у дыбысының дауысты дауыссыз болып айтылуы ІІІ-топ: Я,Ю әріптерінің жазылуы ІV-топ: Дауыссызб мен п,қ мен ғ,к мен г

Үй тапсырмасы:

Дыбыс және әріп.Қайталау

І-топ: дауыссыз дыбыстардың түрлері

ІІ-топ: у дыбысының дауысты дауыссыз болып айтылуы

ІІІ-топ: Я,Ю әріптерінің жазылуы

ІV-топ: Дауыссызб мен п,қ мен ғ,к мен г

І. Қызығушылықты ояту О и т і н ә т М л е а н а н қ а ........... сөздің мәйегі. ........... көңілдің ажары. ........... оттан да ыстық. ........... тас жарады, тас жармаса бас жарады Оқу ............ мен құдық қазғандай л

І. Қызығушылықты ояту

О

и

т

і

н

ә

т

М

л

е

а

н

а

н

қ

а

........... сөздің мәйегі.

........... көңілдің ажары.

........... оттан да ыстық.

........... тас жарады, тас жармаса бас жарады

Оқу ............ мен құдық қазғандай

л

ат қоюға болады оқиғалар хабарланады, сипатталады, дәлелденеді өзара байланысқан сөйлемдер М Ә Т І Н абзацтардан тұрады басталуы, негізі, соңы болады жоспар құруға болады

ат қоюға болады

оқиғалар хабарланады, сипатталады, дәлелденеді

өзара байланысқан сөйлемдер

М Ә Т І Н

абзацтардан

тұрады

басталуы, негізі, соңы болады

жоспар құруға болады

Мәтіннің түрлері ● Әңгімелеу ● Сипаттау ●Пайымдау Әңгімелеу мәтінінің ерекшелігі: 1) Мәтін «не істейді, не істеді» деген сұрақтарға жауап береді. 2) Тірек сөздері - етістіктерден болады. 3) Сөйлемдер тізбектеле байланысады. Мәтін соңына қарай негізгі ой айтылады. Сипаттау мәтінінің ерекшелігі: 1) Сөйлемдер заттың түр - түсін, қасиетін суреттейді. 2) Сипаттау мәтіні « Қандай?» деген сұраққа жауап береді. 3) Тірек сөздер – сын есімдерден болады.  Пайымдау мәтінінің ерекшелігі:  1) Пайымдау мәтіні « Неліктен?» деген сұраққа жауап береді. 2) Бірінші сөйлемде негізгі ой айтылады. Ал қалған сөйлемдерде сол ой дәлелденеді.

Мәтіннің түрлері

Әңгімелеу ● Сипаттау ●Пайымдау

Әңгімелеу мәтінінің ерекшелігі: 1) Мәтін «не істейді, не істеді» деген сұрақтарға жауап береді. 2) Тірек сөздері - етістіктерден болады. 3) Сөйлемдер тізбектеле байланысады. Мәтін соңына қарай негізгі ой айтылады.

Сипаттау мәтінінің ерекшелігі: 1) Сөйлемдер заттың түр - түсін, қасиетін суреттейді. 2) Сипаттау мәтіні « Қандай?» деген сұраққа жауап береді. 3) Тірек сөздер – сын есімдерден болады.

Пайымдау мәтінінің ерекшелігі: 1) Пайымдау мәтіні « Неліктен?» деген сұраққа жауап береді. 2) Бірінші сөйлемде негізгі ой айтылады. Ал қалған сөйлемдерде сол ой дәлелденеді.

Топтық жұмыс І- топ  Қайың тегіс және таулы жерлерде өседі. Қайыңнан түрлі жиһаздар жасалады. Оның майымен былғары өңделеді. Ол улы газдарды өткізбейді. Қайың пайдалы ағаш.  ІІ-топ  Ежелден адамдар үйді кірпіштен салуды ұнатқан.Себебі, кірпіш суда ерімейді, суықта үгілмейді. Ол күйдірілгендіктен берік болады. Қазір де кірпіш үй құрылысында, өнеркәсіп құрылыстарында пайдаланылады .   ІІІ-топ Ақбөкендер ен даланы мекендейді. Олар топ - тобымен жайылады. Кәрі ақбөкендер қарауыл қарайды. Қауіп төнгенде пысқырып дауыс береді.   І V-топ Қайың - пайдалы ағаш. Өйткені, қайыңнан түрлі жиһаздар жасалады. Оның майымен былғары өңделеді. Ол улы газдарды өткізбейді.

Топтық жұмыс

І- топ

Қайың тегіс және таулы жерлерде өседі. Қайыңнан түрлі жиһаздар жасалады. Оның майымен былғары өңделеді. Ол улы газдарды өткізбейді. Қайың пайдалы ағаш.

ІІ-топ Ежелден адамдар үйді кірпіштен салуды ұнатқан.Себебі, кірпіш суда ерімейді, суықта үгілмейді. Ол күйдірілгендіктен берік болады. Қазір де кірпіш үй құрылысында, өнеркәсіп құрылыстарында пайдаланылады .

ІІІ-топ

Ақбөкендер ен даланы мекендейді. Олар топ - тобымен жайылады. Кәрі ақбөкендер қарауыл қарайды. Қауіп төнгенде пысқырып дауыс береді.

І V-топ

Қайың - пайдалы ағаш. Өйткені, қайыңнан түрлі жиһаздар жасалады. Оның майымен былғары өңделеді. Ол улы газдарды өткізбейді.

Тақтамен, дәптермен жұмыс  Мамырдың он екісі Көркем жазу минуты: Шш   510-жаттығу Сөйлемдердің орнын ауыстырып,мәтін құрап жаз.Мәтінге ат қой.

Тақтамен, дәптермен жұмыс

Мамырдың он екісі

Көркем жазу минуты: Шш

510-жаттығу

Сөйлемдердің орнын ауыстырып,мәтін құрап жаз.Мәтінге ат қой.

Көркем жазу минуты: Шш   510-жаттығу

Көркем жазу минуты: Шш

510-жаттығу

Топпен жұмыс:   511-жаттығу Аққу туралы сипаттау мәтінін құрау

Топпен жұмыс:

511-жаттығу

Аққу туралы сипаттау мәтінін құрау

                        Аққу  Аққу киелі құс. Аққудың мойны ұзын, тұмсығы қара, ұшы қызыл болып келеді. Аққудың қанаты үзын, мамығы ұлпа болады. Ол ұшқанда жаймен ұшады. Аққулар достықтың, мәңгіліктің белгісі (сипаттау)   
  •                         Аққу Аққу киелі құс. Аққудың мойны ұзын, тұмсығы қара, ұшы қызыл болып келеді. Аққудың қанаты үзын, мамығы ұлпа болады. Ол ұшқанда жаймен ұшады. Аққулар достықтың, мәңгіліктің белгісі (сипаттау)  
хабарланады, баяндалады, әңгімеленеді        сипатталады, суреттеледі      Мәтіннің түрлері: Әңгімелеу мәтіні Сипаттау мәтіні Пайымдау мәтіні

хабарланады,

баяндалады,

әңгімеленеді

сипатталады, суреттеледі

Мәтіннің түрлері:

Әңгімелеу мәтіні

Сипаттау мәтіні

Пайымдау мәтіні

VII. Сабақтың қорыту кезеңі.    - Бүгін сабақта не үйрендіңдер?  Мәтін туралы не білетін едік?  Бүгін тағы нені үйрендік?   1. Мәтін мағына жағынан өзара байланысқан, екі немесе одан да көп сөйлемнен құралады.  2. Мәтіннің тақырыбы болады.  3. Мәтіннің басы, ортасы, соңы болады.  4. Мәтінде тірек сөздер болады.  Мәтіннің негізгі ойы болады.  • Мәтіннің түрлерін білдік:  1. әңгімелеу  2. сипаттау  3. пайымдау  •осы түрлерінің ерекшелігін білдік.

VII. Сабақтың қорыту кезеңі.

- Бүгін сабақта не үйрендіңдер? Мәтін туралы не білетін едік? Бүгін тағы нені үйрендік? 1. Мәтін мағына жағынан өзара байланысқан, екі немесе одан да көп сөйлемнен құралады. 2. Мәтіннің тақырыбы болады. 3. Мәтіннің басы, ортасы, соңы болады. 4. Мәтінде тірек сөздер болады. Мәтіннің негізгі ойы болады. • Мәтіннің түрлерін білдік: 1. әңгімелеу 2. сипаттау 3. пайымдау •осы түрлерінің ерекшелігін білдік.

Сергіту жаттығу. Аталар,  апалар, әжелер,  балалар, ағалар,  әр үйде әпкелер,  бар олар.    (Әли Ысқабай)

Сергіту жаттығу.

Аталар, апалар,

әжелер, балалар,

ағалар, әр үйде

әпкелер, бар олар.

(Әли Ысқабай)

Оқушылардың сабақты меңгеруі

Оқушылардың сабақты меңгеруі

«Бағдаршам» үздік орта төмен

«Бағдаршам»

үздік

орта

төмен

«Екі жұлдыз, бір тілек» топты бағалау

«Екі жұлдыз, бір тілек»

топты бағалау

Бағалау плакаты (топтық бағалау) Критерий бойынша бағалау критерийлер 1-топ хабарлануы 2-топ көркемделуі 3-топ қателері  Жалпы орташа баға \ -  үздік - орта  - төмен

Бағалау плакаты (топтық бағалау)

Критерий бойынша бағалау

критерийлер

1-топ

хабарлануы

2-топ

көркемделуі

3-топ

қателері

Жалпы орташа баға

\

- үздік - орта

- төмен

Бір-бірінің тапсырмасын жауап үлгісі бойынша тексереді.

Бір-бірінің тапсырмасын жауап үлгісі бойынша тексереді.

Үйге тапсырма:  417-жаттығу және 189 беттегі қорытынды сынақ тапсырмалары   Оқушы білімін бағалау

Үйге тапсырма:

417-жаттығу және 189 беттегі қорытынды сынақ тапсырмалары

Оқушы білімін бағалау

Бағалау

Бағалау

Қорытынды бағалау 1 Срыбник С. 2 Үй тапсырмасы Трубанинов А. 3 Фонетикалық талдау Шишенкова М. Дәптермен жұмыс 4 «Тыңдап отырған бестік» Ахметов Е. 5 ЖұмағұлЕ. Жұппен жұмыс 6 Самусенко К. 7 Еркешов П.

Қорытынды бағалау

1

Срыбник С.

2

Үй тапсырмасы

Трубанинов А.

3

Фонетикалық талдау

Шишенкова М.

Дәптермен жұмыс

4

«Тыңдап отырған бестік»

Ахметов Е.

5

ЖұмағұлЕ.

Жұппен жұмыс

6

Самусенко К.

7

Еркешов П.

Үйге тапсырма 512-жаттығу Мәтінді оқып, оған жоспар құру.

Үйге тапсырма

512-жаттығу

Мәтінді оқып, оған жоспар құру.

Рефлексия Кері байланыс

Рефлексия

Кері байланыс


Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Начальные классы

Категория: Презентации

Целевая аудитория: 2 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
Мәтіннің түрлерін қайталау

Автор: Тулегенова Нурслу Джаумбаевна

Дата: 24.03.2017

Номер свидетельства: 402893
