Просмотр содержимого документа
«"Қала мен ауыл" дүниетану пәні»
Сарбұлақ орта мектебіЖанғалиева Гүлнұр БауыржанқызыБастауыш сынып мұғалімі
Сабақтың тақырыбы:Қала мен ауыл
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары:
1.1.3.1. өз мекенжайын атау және елді мекенінің географиялық орналасқан жерін сипаттау;
1.1.3.2. өзі тұратын елді мекенінің басты көшесін,ғимараттарын және көрнекі жерлерін сипаттау;
Сабақтың мақсаты
Бағалау критерийлері:
Барлық оқушылар: Қала мен ауыл адамдарының тіршілігі туралы түсінік қалыптастырады;
-өз елді мекенінің басты көшесін,ғимараттарын көрнекі жерлерін атайды;
-тұрғылықты жері туралы әңгімелейді:
Көптеген оқушылар: Суреттермен жұмыс істеу арқылы қала мен ауылдың ерекшеліктерін,негізгі айырмашылықтарын анықтайды;
Тілдік мақсаттар:
Кейбір оқушылар: Туған өлкесіндегі көрікті жерлерді суреттеу арқылы монологтік және диалогтік формада байланыстыра сөйлейді;
1.Лексика және тіркес мысалдар:
-туған өлке-жергілікті жер
-көрікті орындар
2.Пәнге тән терминология:
қала,ауыл;
3.Диалог:
-Қала мен ауылдың айырмашылығын ата?
-Қала мен ауылдың қандай ұқсастықтары бар?
-Өз туған өлкенді сипаттап бер.
САРБҰЛАҚ ОРТА МЕКТЕБІЖАРЫЛҚАСЫНОВ ЕРКЕБҰЛАННҰРЖАНҰЛЫДене шынықтыру пәнініңмұғалімі
САРБҰЛАҚ ОРТА МЕКТЕБІМонголХАН АЙДОСДене шынықтыру пәнініңмұғалімі
Құндылықтарды дарыту:
Құрмет- “Ізден” тапсырмасын орындау барысында;
Ынтымақтастық- “Ойлан тап” ойынын
өткізу барысында;
Пәнаралық байланыстар:
Жаратылыстану: Қалада және ауылда қандай
өсімдіктер түрлері кездесетіні,ауылдық жерлерде
қандай мал түрлері өсірілетіні туралы әңгімелеу.
Математика: Оқушылардан алдыңғы тапсырмада айтылған
ауылдағы үй жануарлары мен
дақыл түрлерін санап шығуын сұралады.
Ақпараттық коммуникациялық технологияны
қолдану дағдылары:
Мультимедиалық проектор,компьютер-
“ Қала мен ауыл” видеосын көрсету барысында;
Ұялы телефон- сабақ кіріспесінде.
Бастапқы білім:
-үй;
-көп қабатты үйлер;
-бау-бақша;
-жануарлар;
-көлік;
Сабақтың басы
5-минут
Зейінін шоғырландыру үшін
бейне материал көрсетіледі
3 минут.
“Қала мен ауыл”
Диалог
Бейнематериал сізге ұнады ма?
- Ол не туралы?
- Қала мен ауыл үйлерін салыстыр?
- Қаланы көгалдырумен қандай мекеме айналысады?
- Ауыл тұрғындары не егеді?
- Ауылда қандай үй жануарларын ұстайды?
- Жолдарында қандай айырмашылық бар?
(Т) “ Ауыл немесе қала”
тапсырмасы орындалады.
Мұғалім ауыл мен қаланың
фото суреттерін араластырып
таратады,екі топ суреттерді
екі топқа бөледі
1- топ қала туралы әңгімелейді;
2-топ ауыл туралы әңгімелейді;
Сабақтың ортасы
Тыңдалым (аудиожазба)
Тыңдалым (аудиожазба)
(Ұ)Оқулық 40-41 бет. «Венн диаграмма» әдісі;
Тапсырма:қала мен ауылдың айырмашылығын,ұқсастығын анықтау;
(
Ө) Сен білесің бе? Орал қаласындағы
кеме зауытының суретіне қатысты
бір сұрақ ойлап табады,параққа жазады.
Қызықты сұрақтар оқылады.
(Қ.Ж.) Тапсырма:Суретте бейнеленген елді мекендердің атауын жаз.
Бағалау критерийі
Өзінің мекенжайын атайды
дескриптор
Тұрғылықты жерінің географиялық орнын атайды
-Суреттегі елді мекендердің атауын жазады
-Тұрғалықты жерінің географиялық нысандарын атайды
-өз мекенжайын атайды
-Тұрғылықты жерінің георафиялық орнын түсіндіреді.
(Ө) Дәптермен жұмыс
(Т) «Орындап көр» 1-топ қала туралы,2- топ ауыл туралы жарнама жасайды
Орташа қолдау көрсететін балаларға 23-жұмыс парағы
Барынша қолдау көрсететін балаларға 21 жұмыс парағы.
Қолдауды аз қажет ететін оқушыларға қала мен ауыл арасындағы байланысты анықтау тапсырмасы.
(Т) «Ізден» Сөздер жазылған үлестірме парақшаларды тиісті фотосуреттерге орналастырады
( Ұ) «Ойлан,тап!” ойыны Бірінші оқушы ойынды бастап, көршінің құлағына ауылдағы бір үй жануарының атауын сыбырлап айтады. Келесі оқушы бұл жануарды сипаттайды, оқушылар оны табуы қажет. Кім жауабын тапса, сол ойынды жаңадан бастайды.
Сабақ бойынша рефлексия
Оқу мақсаты дұрыс қойылған.
Барлық оқушылар
қала мен ауылдың
тіршілігі туралы түсінік қалыптастырды
Уақыт кезеңдері сақталды;
Ауытқу болған жоқ .
Сабақтың соңы
“ Мидың суретін сал” рефлексиясы
Оқушылар дәптерге мидың суретін салады. Оны сабақ кезінде меңгерген білімдерімен толтырады.
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы:
-партада дұрыс отыру;
-оқу құралдарын талапқа сай қолдану;
-ауылдық жердің ауасы;
-қауіпсіздік ережелері;
Бағалау:
суреттерімен бағаланады
Жалпы баға
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1: Орындап көр әдісі
2:Сен білесің бе?.
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1: Қолдауды аз мөлшерде қажет ететін оқушыға танымдық тапсырма дайындау қажет.
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?
Барынша қолдауды қажет ететін оқушы Амирге топпен жұмыс өте ұнады. Топпен жұмыс, ұжымдық жұмыс түрлеріне көп қосуым керек.