kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Қала мен ауыл 1 сынып

Нажмите, чтобы узнать подробности

1-ші сыныпқа арналған дүниетану сабағынан қысқа мерзімді сабақ жоспары.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Қала мен ауыл 1 сынып»

Қысқа мерзімді жоспар

Пән: Дүниетану

Ұзақ мерзімі жоспар бөлімі

Мен және қоғам

Бөлімше: Менің атамекенім

Ортақ тақырып: Бізді қоршаған әлем

Күні:

Сынып:1

Мектеп:

Мұғалімнің аты-жөні:

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Қала мен ауыл

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

1.1.3.2 Өзі тұратын елді мекеннің басты көшесін,ғимараттарын және көрнекі жерлерін сипаттау.

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар:

Өзі тұратын ауылды,қаланы,көшені сипаттайды

Көптеген оқушылар:

Дереккөздерге сүйеніп өзі тұратын елді мекен туралы сұрақтар дайындайды,тұратын көшесін сипаттап,салыстырады.

Кейбір оқушылар:

Өзі тұратын ауылдың,қаланың көріктіжерлерін сипаттап,3-4 сөйлемненәңгіме құрай алады,картадан өзі тұратын жерлерді,көршілес қала ауылдарды көрсете алады.

Бағалау критерийлері

Тұрғылықты жерінің көрікті жерлері туралы әңгімелейді

Тілдік мақсаттар


Тірек сөздер: ауыл,қала

Терминология:мәдени орындар,ауа-райы түрлері,қоршаған орта.

Қала-город-city

Ауыл-село-village

Талқыланатын сұрақтар:

Ауыл мен қала туралы не білеміз?(түсінік)

Қала,ауыл қайда орналасқан?

Осындағы ауа-райы қандай?

Қала мен ауылдың қандай ұқсастықтары мен айырмашылықтары бар деп ойлайсыңдар?

Құндылықтарды дарыту





Ынтымақтастық, Құрмет.

Оқушыларды үлестірмелі материалдардың көмегімен топқа бөлу кезінде,топтық жұмыстарды орындау кезінде ,сергіту сәтін ұйымдастыру кезінде оқушылардың бір-бірімен ынтымақтастық атмосферасын құру арқылы жұмыс істеуге ,бірігіп шешім қабылдауға,айтылған оймен санаса білуге құрметтеуге баулимын

Өмір бойы білім алу.

Қала мен ауыл тақырыбындағы бейнетаспа көрсету кезінде,саралау тапсырмасы мен бекітуге берілген тапсырмаларды орындау кезінде оқушылардың алған ақпараттарын өмірмен байланыстыра білуге дағдыландырамын.

Пәнаралық байланыстар

Жаратылыстану Топтық жұмыс кезінде.Ауылдағы өсімдіктер, жануарлаарға қатысты тапсырмалар орындайды.

Көркем еңбек Саралау тапсырмалар орындаған кезде,оқушылар өздері тұратын жердің көрікті жердің суретін салады.

Ағылшын тілі: қала мен ауыл сөзін үш тілде айтады.


АКТ қолдану дағдысы

Интербелсенді тақта, тапсырма парақшалары, карта.

Бастапқы білім

Осыған дейінгі бөлімдерде қарастырылған тақырыптар туралы айта алады.Көкжиек тұстарын ажырата алады,жергілікті белгілерге қарап бағдарлауды үйренген.

Сабақбарысы

Сабақтыңжоспарланғанкезеңдері

Сабақтажоспарланғаніс-әрекет


Ресурстар

Сабақтың басы

5 минут




( Ұ)Ширату «Қалада әлде ауылда» ойыны

Балалар шеңбер құрып тұрады.Қазір топшамалардан суреттер көрсетемін.Егер суреттер қалаға қатысты болса қолымызды жоғары көтеріп шапалақтаймыз,ал ауылға қатысты болса төмен түсіріп шапалақтаймыз.Балалар енді менің қолымдағы қалташаданпазлдар алып құрастырамыз.Қандай жазу шығардыңдар?Келесі бетте қандай суреттер бейнеленген?

Енді осы суреттер туралы сөйлейік.Кім не біледі?

Осы жазу жазылған үстелдерге топтасып отырамыз.

1 топ Астана

2 топ Орал

3 топ Ақтөбе

4 топАлматы

ҚБ. «Мұғалімнің қолпаштауы»

Тамаша!

Керемет!

Жарайсыңдар!

Сабақтың мақсатын таныстыру.

Бүгінгі сабақта өзіміз тұратын елді мекеннің басты көшесін, ғимараттарын ,көрнекі жерлерін сипаттаймыз.


с уреттері бар топшамалар


Ауыл,қаланың көрікті жерлері бейнеленген суреттер.






Сабақтың ортасы

5 минут






















6 минут





























5 минут





















3 минут




6 минут


















5 минут

(Ұ) «Ерекшелігін тап.» Интербелсенді тақтадан қатар тұрған екі суретті мұқият қара

«Еркін микрофон» әдісі арқылы ойларын айтады.

Қала туралы не білесің?

Ауыл туралы не айта аламыз?

Екі елдімекеннің ерекшелігі туралы не білдік?

Картадан өзің тұратын жерді,көрші қала,ауылдарды

тауып, көрсетіңдер.

ҚБ.Өзіндік бағалау.« Жұдырық-Алақан»

-егер оқушылар мақсаттарға және күтілетін нәтижеге қол жеткізгендігіне сенімді болса -ашық алақан

-егер оқушылар мақсатқа жартылай ғана жетіп,бірақ әлі де болса үйрену керек деп санаса-үш саусақ

-егер оқушылар елеусіз ғана табысқа жетсе немесе мақсатқа жету үшін елеусіз жұмыс істесе -жұдырығын көрсетеді.


(Т) «Суреттер сөйлейді»

Бағалау критерийі:Қаладағы, ауылдағы көрнекі жерлерді сипаттап салыстыру.

4 топқа 4 түрлі сурет беріледі


1-топ 2- топ

3- топ 4-топ


Балалар суреттерді қарап қандай екі топқа бөлесіңдер?.

Неге олай ойладың?

Бұл қандай жерлер?

Бұл жерлерде адамдар қандай іс әрекетпен айналысады?

Дескриптор:

1.Әр суретті қалаға,ауылға топтап бөледі.

2.Неге олай орналастырғандарын ойларын айтып, дәлелдейді.

3.Адамдардың қорада, көше қиылыстарында, заводта айналысатын іс-әрекеттері туралы әңгімелейді.

ҚБ.Топтық бағалау.«Жұлдыздар» арқылы топтардың бір-бірін бағалауы.

Қызыл - ойларын толық айтпаған,

Сары – жауаптарын әлі толықтыруды қажет ететін топқа,

Жасыл - өте жақсы орындаған,ойын толық жеткізген топқа.

(Ж)Ойлан,жұптас ойыны.

Қаладағы, ауылдағы ғимараттардың,жұмыс орындардың аттары жазылған парақша үлестіремін.Ұсынылған нысандар тізімінен қалаға және ауылға тән белгілерді тауып, қаланы «Қ» әрпімен, ауылды«А» әрпімен белгілеуі тиіс.

Белгілері

«Қ» - «А»

1.

Көп қабатты үйлер

Қ

2.

Университеттер, колледждер


3.

Қосалқы шаруашылық


4.

Зауыттар мен фабрикалар


5.

Бау-бақша


6.

Мал шаруашылығы





Интербелсенді тақтадағы дұрыс жауапқа қарап,жұптар бірін-бірі тексереді.

ҚБ.Өзара бағалау.«Білезік кигізу» әдісі арқылы жұпта кері байланыс беру

Сергіту сәті АКТ пайдаланып интербелсенді тақтамен орындалады.«Қошақаным қайда екен?»әнін қимылмен жасайды

Саралау тапсырмасы. Дәптермен жұмыс

Бағалау критерийі:Өзің тұратын жердің көрнекі жерлерін анықтау.

А)Қалада кездеспейтін заттарды тауып,қызыл қарындашпен қорша.













В)Өэі тұратын жердің көрікті жерлерінің суретін сал.

С)Өзің тұратын жердің көрнекі жерлерін саяхатшыларға жарнама жаса.

Дескриптор

1.Қалада кездеспейтін заттарды тауып,белгілейді

2.Өзі тұратын жердің көрікті жерін тауып,суретін салады.

3.Өзі тұратын жердің көрнекі жерлерін саяхатшыларға жарнама жасайды.

ҚБ.Топтық бағалау..“Екі жұлдыз, бір ұсыныс” әдісін пайдалану арқылы жүзеге асырылады.

Оқушылар бірін-бірі бағалауда жұмыстарына 2 жағымды пікір айтып, 1 ұсыныс береді.

Сабақты бекіту.

Бағалау критерийі Білім алушы

Тұрғылықты жерінің көрікті жерлері

туралы әңгімелейді.

Ойлау дағдыларының деңгейі Білу және түсіну

Қолдану

Тапсырма

Ұзақ мерзімді жұмыс

Өзің тұратын елді мекеннің көрікті жерлеріне зерттеу жаса

Ол үшін

Зерттеу нысанын белгілеп ал.

(ол көше,ғимарат,ерекше жерлер болуы мүмкін)

Үлкендерден сұрай отырып,оның атауы,

тарихы туралы ақпарат жинақта

Жинақтаған ақпараттарыңа қатысты суреттер

сал немесе кесте жаса.

Топта әңгімелеп бер.

Дескриптор Білім алушы

  • зерттеу нысанын таңдайды

  • зерттеу нысаны бойынша қажетті ақпарат жинайды

  • зерттеу нысаны туралы әңгімелейді

ҚБ.Өзіндік бағалау. «Жетістік баспалдағы

Түсіндім-жасыл түсті,

Кейбір нәрселерді түсінбедім-сары түсті,

Мен қиналдым-қызыл түсті басқышына стикерлерді жабыстырыңдар

Интербелсенді тақта,суреттер




















Суреттер топтамасы



































Кесте





















viyoutube.com










25- бет








26- бет














Сабақтың соңы

5 минут




Рефлексия

«Сәулетті үйлер»

Бүгінгі сабақта барлық тапсырманы орындап, отырмын деген оқушы зәулім үйге,әліде түсінбеген жерлерім бар дегендер 5 қабатты үйге,тапсырмаларды толық орындай алмадым деген оқушылар жер үйге өз стикерлерін орналастырады.

Өте жақсы жауап берген

Топтар орналасады

Әлі де жауаптарында

толықтыруды қажет

ететін топтар орналасады

Тапсырмалары толық

орындамаған


Саралау – оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырмалар қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін тексеру жоспарыңыз?


Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы


Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта дифференциация дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.


Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы даойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



















Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Начальные классы

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 1 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
Қала мен ауыл 1 сынып

Автор: Нигматуллина Анаргуль Сагитовна

Дата: 26.01.2021

Номер свидетельства: 571514
