kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Тақырыбы: Пропорционал бөлуге берілген есептер

Нажмите, чтобы узнать подробности

Здесь  Примеры пропорциональное деление 4 класса

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Тақырыбы: Пропорционал бөлуге берілген есептер»

Мектеп: №39 гимназия

Сабақ тақырыбы: Пропорционал бөлуге берілген есептер

Күні:10.12.2019 ж

Мұғалімнің есімі: Әділхан Д

Сынып:4Б

Қатысқандар саны

Қатыспағандар саны

Сабаққа негізделген оқу мақсаты


4.5.1.4 шамалар арасындағы тәуелділікке, пропорционал бөлуге, белгісізді екі айырым бойынша табуға берілген есептерді талдау және шығару

Сабақ мақсаттары:

Барлық оқушылар: шамаларды және олардың бірліктерін атай алады;

Оқушылардың басым бөлігі: шамалар арасындағы тәуелділікті түсіндіре алады;

Кейбір оқушылар: есептерді талдап, шығара алады.

Бағалау критерийлері:

(жетістік критерийлері, табыс критерийлері, күтілетін нәтиже)

шамаларды және олардың бірліктерін атай алады;

шамалар арасындағы тәуелділікті түсіндіре алады;

есептерді талдап, шығара алады.

Тілдік мақсаттар

Тілдік дағдылар:

Жазбаша тапсырма:

• Кестені толтырыңыз.

• Есеп шартын жазыңыз.

• Жауапты жазыңыз.

Терминология:

өнімділік, жұмысқа жұмсалатын уақыт, орындалған жұмыс көлемі

• пропорционалды бөлу, белгісізді екі шаманың айырымы арқылы табу

• бір-біріне қарсы қозғалыс, бір-бірінен қарсы қозғалыс

• есепті арифметикалық жолмен шешу тәсілі

• есепті алгебралық жолмен шешу тәсілі

Сөз тіркестері:

Талқылауға арналған сұрақтар:

• Сендер қандай шамаларды білесіңдер?

• Есепте қай шама өзгермейді? Қандай шамалар өзгереді?

• Формуланы қолдана отырып біз шаламалар арасындаға өзара байланысты қалай жаза аламыз?

• Есепте қандай шамалар берілген? Бізге не белгілі? Нені табу қажет?

• Есеп сұрағына бірден жауап беруге бола ма?

• Өнімділік дегеніміз не?

• Жылдамдық дегеніміз не

Сізкелесісұрақтардыңсебептерінайтааласызба?

• Неліктен бір шама басқа шамаға тәуелді?

• Неліктен есеп сұрағына біз бірден жауап бере алмаймыз?

• Неліктен шамалар арасында тәуелділік бар?

• Неліктен есепті шығарудың алгебралық тәсілін таңдау ыңғайлы?

Құндылықтарды дарыту

Адамгершілік, еңбекқорлық.

Пәнаралық байланыстар

Қазақ тілі, көркем еңбек, жаратылыстану.

АКТ қолдану дағдылары

Электронды тапсырмалар.

Алдыңғы оқу/ Бастапқы білім

Шамалар арасындағы тәуелділік (бір заттың массасы, саны, жалпы масса; бір затқа шығыны, зат саны, жалпы шығын; ұзындығы ені ауданы) мен пропорцияның белгісіз мүшесін табуға қатысты есептердің мағынасын түсіну

Жоспар

Жоспарланған уақыт

Жоспарланған жаттығулар

Ресурстар

Басталуы

(Ұ) «Сиқырлы қапшық»

Қапшыққа салынған саны бірдей қызыл,сары,жасыл шариктер таңдап алуды ұсынамын. Осы түстер бойынша оқушыларды 3 топқа бөлемін:

1-топ: «Мергендер» (қызыл түсті)

2-топ: « Ептілер » (сары түсті)

3-топ: « Жүйріктер» (жасыл түсті)

Шаттық шеңбері

Дене мүшелерімен амандасу (көзбен, қол алысып, құлақпен, аяқпен амандасу)

Мұғалім: — Екі көз не үшін керек?

Оқушы: — Жақсыларды көру үшін.

Мұғалім: — Екі құлақ не үшін керек?

Оқушы: — Ақыл – кеңес тыңдау үшін.

Мұғалім: — Екі қол не үшін керек?

Оқушы: — Елге көмек беру үшін.

Мұғалім: — Екі аяқ не үшін қажет?

Оқушы: — Шетте жүрсең,

Туған жерге жету үшін

Мүғалім: — Ал басың не үшін керек?

Окушы: — Бәрін-бәрін ойлау үшін.

Дұрыс балалар, олай болса мен сендердің құлақтарың, көздерің, қолдарың мен аяқтарыңа саулық тілеймін.

Жұмыс ережесін келісу

Алдыңғы білімді еске түсіру (жеке,жұпта,топта, ұжымда)

(Ұ) «Допты қағып ал» тәсілі бойынша сыныпқа сұрақтар қоямын.

ҚБ: Отшашу арқылы бір-бірін бағалау.

Оқу мақсатын таныстыру

Күтілетін нәтижені анықтау

Өзектендіру.

1 тапсырма

Сағатына бірдей мөлшерде жанармай жұмсай отырып, авто­көлік 4 сағат ішінде 36 л жанармай жұмсады. Дәл осындай мөл­шерде жанармай жұмсайтын болса, 7 сағат жүрген кезде автокөлікке қанша литр жанармай қажет?

Жауабы: 7 сағат жүрген кезде автокөлікке литр жанармай қажет.






Оқушыларды топтарға бөлуге арналған суреттер.


Сұраққа жауап берген оқушыны мадақтау,толықтыру жасау, тиімді кері байланыс орнату.


Алдыңғы білімді еске түсіру тапсырмалары

Ортасы

Есіңде сақта!

Пропорционал бөлуге арналған есептерді (немесе оларды бірлікке келтіру деп те атайды) шығару үшін, екі амалды орындау қажет. Олардың біріншісі – бөлу. Алдымен есептің шартында бірлік ретінде не алынғанын табу қажет. Содан соң табылған бірліктің көмегімен есептің шартында берілген сұрақтың жауабы анықталады.

Дескрипторы:

шамаларды және олардың бірліктерін атай алады;

шамалар арасындағы тәуелділікті түсіндіре алады;

есептерді талдап, шығара алады.

ОҚУЛЫҚТА БЕРІЛГЕН ТАПСЫРМАЛАРДЫ ОРЫНДАУ.


Тапсырманы орындаған оқушыны мадақтау,толықтыру жасау, тиімді кері байланыс орнату.




Белсенді оқу тапсырмалары.




Аяқталуы


Жаңа білім мен тәжірибені қолдану.

Ойтолғаныс кезеңі.

Сен зерттеушісің

Берілген есептерді шығарған кезде мұқият бол. Оларды үйреншікті тәсілмен шығаруға бола ма?

8 тапсырма

Таңқурайдан тосап қайнату үшін 5 кг жидекке 4 кг қант қосады. 10 кг жидектен әзірленетін тосапқа қанша килограмм қант қосады?

Жауабы: 10 кг жидектен әзірленетін тосапқа кг қант қосады.

Рефлексия (жеке,жұпта,топта, ұжымда)

«Білім сандығы» кері байланыс.






Тапсырманы орындаған оқушыны мадақтау,

толықтыру жасау, тиімді кері байланыс орнату.

Оқушылар сабақтан алған әсерлерін кері байланыс парағы тапсырмалары арқылы білдіре алады.

Қосымша ақпарат

Саралау - Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлайсыз?



Бағалау - Оқушылардың үйренгенін, материалды меңгергенін тексеруді қалай жоспарлайыз?


Сабақ бойынша рефлексия

Сабақтың оқу мақсаты шынайы ма?

Бүгін оқушылар не білді?

Сыныптағы ахуал қандай болды?

Мен орындаған саралау шаралары тиімді болды ма?

Мен бүкіл уақыт ішінде үлгердім бе?

Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?


Қорытынды бағамдау

Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1.

2.

Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1.

2.

Сабақ барысында сынып немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиындықтары туралы не білдім? Менің келесі сабағымды жетілдіруге не көмектеседі, неге көңіл бөлу керек?

1.

2.





Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Начальные классы

Категория: Планирование

Целевая аудитория: 4 класс

Скачать
Тақырыбы: Пропорционал бөлуге берілген есептер

Автор: Батырбекова Оразкул

Дата: 18.12.2019

Номер свидетельства: 532585
