kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Сөйлем және оның түрлерін қайталаймыз

Нажмите, чтобы узнать подробности

Сабақтың тақырыбы: Сөйлем және оның түрлерін  қайталаймыз

Сабақтың мақсаты:

Білімділік:  Сөйлем және айтылу мақсатында қарай хабарлы, сұраулы, лепті сөйлемдер туралы білімдерін пысықтау.

Дамытушылық: Сөйлемнің айтылу мақсатында қарай бөлінетін түрлерін ажырата білу дағдыларын қалыптастыру.

Тәрбиелік: «Сәби туралы ой» өлеңі арқылы адамның қоршаған дүниемен тығыз қарым-қатынасын түсіндіре отырып, адамгершілік қасиеттерін байытуға ықпал ету.

Сабақтың барысы:

І. Кіріспе бөлім

- Сөйлем дегеніміз не?

- Сөйлемнің-жауап арқылы сөйлем аяқталатын ойды білдіретіндіге, сөйлемдердің айтылуы мақсатында қарай бір-бірінен айырмашылығ бар екені айтылады. Хабарлы, сұраулы, лепті сөйлемдерге мысал келтіріледі. Әр сөйлем түрінің өзіндік белгілері еске түсіріледі.

  Хабарлы сөйлем:

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Сөйлем және оның түрлерін қайталаймыз»

Сабақтың тақырыбы: Сөйлем және оның түрлерін қайталаймыз

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: Сөйлем және айтылу мақсатында қарай хабарлы, сұраулы, лепті сөйлемдер туралы білімдерін пысықтау.

Дамытушылық: Сөйлемнің айтылу мақсатында қарай бөлінетін түрлерін ажырата білу дағдыларын қалыптастыру.

Тәрбиелік: «Сәби туралы ой» өлеңі арқылы адамның қоршаған дүниемен тығыз қарым-қатынасын түсіндіре отырып, адамгершілік қасиеттерін байытуға ықпал ету.

Сабақтың барысы:

І. Кіріспе бөлім

- Сөйлем дегеніміз не?

- Сөйлемнің-жауап арқылы сөйлем аяқталатын ойды білдіретіндіге, сөйлемдердің айтылуы мақсатында қарай бір-бірінен айырмашылығ бар екені айтылады. Хабарлы, сұраулы, лепті сөйлемдерге мысал келтіріледі. Әр сөйлем түрінің өзіндік белгілері еске түсіріледі.

Хабарлы сөйлем:

Хабарлы сөйлемнің мағынасы- хабарлау,баяндау.

Хабарлы сөйлем сұраққа жауап болып келеді.

Хабарлы сөйлем баяу дауыспен айтылады.

Хабарлы сөйлемнің соңына нүкте қойылады.

Сұраулы сөйлем:

Сұраулы сөйлем сұраулы мағынаны білдіреді.

Сұраулы сөйлемде сұраулық мағынаны білдіретін сөз көтеріңкі дауыспен айтылады.

Сұраулы сөйлем соңына сұрақ белгісі қойылады.

Лепті сөйлем:

Лепті сөйлем адамның көңіл күйін,сезімін,қуануын т.б білдіреді.

Лепті сөйлемде лептік мағынаны білдіретін сөздер үнемі көтеріңкі дауыспен айтылады.

Лепті сөйлемнің соңына леп белгісі қойылады.

Жалаң сөйлем мен жайылма сөйлемнің айырмашылықтарын айтыңдар.

Жалаң сөйлем қалай жасалады,жайылма сөйлем қалай жасалады?

Тақтаға төмендегідей жазба бойынша сөйлемдер құрап жазу және жалаң сөйлем мен жайылма сөйлемдерді табу.

ІІ. Негізгі бөлім. Оқулықпен жұмыс.

1-жаттығу. 1.Х.Талғаровтың «Сәби туралы ой» өлеңін оқытып,мазмұны ашылады.

  • Өлеңдегі «Тоқтардайын батырлар сәби болған емес пе?» деген жолдардағы Тоқтар кім? Оны неге батырға теңеген?

Оқушы жауаптары тыңдалады, толықтырылады.

  1. Өлеңнен хабарлы, сұраулы, лепті сөйлемдерді тауып, тиісті дауыс ырғағымен оқу.

2-жаттығу.

  1. Мәтіндеті оқыту. 2. Кейбір сөйлемдердің соңында тұрған алманың орнына тиісті тыныс белгісін қойып, осы сөйлемдерді көшіріп жазу. 3. Мәтіндегі лепті, сұраулы сөйлемдерді дұрыс дауыс ырғағымен оқыту.

3-жаттығу. Жаңылпашты жатқа жазғызу.

4-жаттығуды орындату арқылы оқушылардың жалаң және жайылмалы сөйлемдер туралы білімдері пысықталады.

5-жаттығу. Бойынша да әр сөйлемнің өзіндік белгілері қайталанады.

ІІІ. Сабақтты қорытындылау.

  1. Тақтаға төмендегідей сызба жазылып, оқушылар осы жазба бойынша сөйлемдер құрастырады.











  1. Шығармашылық диктант.

Тақтаға мынадай үлгідегі сөйлемдер жазылады.

  1. Дана, жаттығуды орындадың ... 2. Үй ішінде ысқыр.... 3. Жыл құстары жылы жаққа жазда қайта .... .,күзде қайта.... 4. Ауруханада қатты сөйле....

Оқушыларға көп нүктенің орнына тиісті болымсыз етістіктің жұрнағын немесе сұраулы мағына беріп тұрған сөзді қойып оқиды.

Үйге тапсырма








Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Начальные классы

Категория: Планирование

Целевая аудитория: 4 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
Сөйлем және оның түрлерін қайталаймыз

Автор: Аденова Мизамкуль Кабыловна

Дата: 02.04.2018

Номер свидетельства: 464617
