kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Сабақтың тақырыбы: Жер мен Күн

Нажмите, чтобы узнать подробности

Сабақтың тақырыбы: Жер мен күн Сабақтың мақсаты:

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Сабақтың тақырыбы: Жер мен Күн»

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

Мектеп: №49

Күні: 26.01.2018ж

Мұғалімнің аты-жөні :Сулеймен Ж

Сынып: 2 Б

Пән:жаратылыстану


Қатысқандар:24

Қатыспағандар саны: --


Сабақ тақырыбы

Жер мен Күн



Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтемеу)

2.4.1.1 Жердің пішінін оның жасанды моделі негізінде анықтау

2.1.1.1 қоршаған әлем құбылыстары, үдерістері мен нысандарын зерттеудің қажеттілігін түсіндіру

Сабақ мақсаты

Барлық оқушылар: Жер ғаламшары мен Күн туралы жалпы түсінік алады.

Оқушылардың басым бөлігі: Табиғат ресурстарын топтарға ажыратып

үйренеді.

Кейбір оқушылар: Оқушылардың сыни тұрғыдан ойлау қабілеттері дамытылады.

Күтілетін нәтиже

 Оқушылар: қоршаған ортадағы құбылыстарды, үдерістерді және нысандарды оқып-үйренудің қажеттілігін түсінеді;

Бағалау критерилері

Тірек сөздерді есте сақтайды.

Оқушылар жер ғаламшарының шарға ұқсайтынын біледі;

Тілдік мақсат

Оқушылар Жер ғаламшары;Глобус;шар.қатыстыра отырып, сөйлемдер құрайды.




Құндылықтарды дарыту

Сымбатты болып өсуінің маңыздылығы жайлы айта келе салауатты өмір салтына тәрбиелеу.

Алдыңғы меңгерілген білім


Мөлдір денелер және материалдар

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақта жоспарланған іс-әрекет


Ресурстарқағаз, желім, фломастер

Сабақтың басы


Ұ)Ұйымдастыру кезеңі

Сәлемдесу. Балалар, мен сендерді көргеніме қуаныштымын!

Ойын барысында оқушылар айдың, жұлдыздың және күнді бейнелеп көрсетеді.

Топқа бөлу: үстел үстіндегі суреттерді алып Ай,Жұлдыз, Күн деген топтарына бөлінеді.

Топтық тілектер айтылады.

Пиктограмма бойынша табиғат ресурстарының суреттерін ретімен қойып жапсырады.Су.жер,өсімдік,атмосфера және жануарлар ресурстарына мысалдар келтіреді.

(Ұ)Сабақтың тақырыбын ашу :

Балалар ай , жұлдыз, күн нелер? Аспан денелері.

Аспан дегеніміз не? Ғарыш.

- Қалай ойлайсыңдар, бүгін сабақта біз не туралы айтамыз?

/оқушылардың жауаптарын тыңдау/

Бүгінгі сабақта біз Жер ғаламшарының көрінісі туралы айтамыз.




Сабақ ортасы


Видеоролик көрсету: *Күн мен жер* тақырыбында

Мына суреттерге назар аударайық

Ежелгі гректер біздің ғаламшарды жауынгер қалқаны сияқты дөңес деп есептеген. Ал оның шетін Мұхит шайып тұрады деп ойлаған.


Ежелгі Қытайда Жерді тегіс тіктөртбұрыш ретінде қабылдаған. Оның үстінде бағандар тіреп тұрған дөңес келген дөңгелек аспан орналасқан деп ойлаған. Аласұрған айдаһар дәл ортада орналасқан бағанды бұзып тастағаннан кейін Жер шығысқа қарай қисайған деп есептеп, осыған байланысты өзендер шығысқа қарай ағады деп ойлаған.


Ежелгі Үндістан халқы Жерді үш піл көтеріп тұрған жартылай сфера ретінде елестеткен. Ал пілдер үлкен тасбақаның үстінде, тасбақа жыланның үстінде орналасқан деп ойлаған, ал жылан шексіз сүтті мұхитта жүзіп келе жатыр деген тұжырым болған. Жылан сақина тәріздес жерді айналып жүреді деп ойлаған.

-Қалай ойлайсыңдар жердің пішіні неге ұқсайды?-Неге олай ойлайсыңдар?Сен түнгі аспанды көрдің бе? Түнгі аспаннан нені байқауға болады?Біздің ғаламшарымызға ең жақын орналасқан қайжұлдыз

деп ойлайсың?Фотосуретке қара. Күн туралы не айта аласың? Ол неге ұқсайды?Күн біздің ғаламшарға не береді?Күн– ғаламшарымызға ең жақын орналасқан сарғыш жұлдыз. Ол – қызған үлкен шар. Күн Жерге жарық пен жылу береді. Жер Күнді айнала қозғалады.

«Зерттейік!» ойыны:Тәжірибе жасау.Бізде екі тұжырым бар: тұжырым - Жер тегіс.тұжырым – Жер шар тәрізді.

1-топ:Алдымен ойыншық итті қатты картонның (тегіс жер) үстімен жүргізіп көремін

( Оқушылардың партаның бойымен қарағаны дұрыс).

-Ит партаның шетіне жеткенде не болады?

(оқушылардың жауабы)

Енді сол итті доптың (жердің) үстімен жүргіземін.

Доппен итті жүргізе берсек шыққан жеріне қайта оралады екен.

-Бұл ненің дәлелі деп ойлайсыңдар?Бұл Жердің шар тәрізді екенінің дәлелі.

2 топ – ермексаз, таяқша, қолшамы, ақ бет Ермексазды дөңгелектеп таяқшаға кигізіп, қолшам мен парақ қағаздың ортасына орналастыруды ұсынамын .Дөңгелектердің көлеңкесі неге ұқсайды?

-Жерге жәні күнге ұқсайды.Жерді кішірек,ал күнді үлкен етіп жасадық,Күн-сары,ал жер-көк түстес.

3 топ- ойыншықтар( доп, кітап, машина), үстел шамы, ақ бет.Үстел шамы (Күн) мен бір парақ қағаздың (Ай) ортасына кезекпен пішіні әртүрлі заттарды: доп, қалам, кітап, өшіргішті қояды. -Қай заттың көлеңкесі домалақ болды? (Доп.)

Оқушылар Жер шарға ұқсас деп қорытынды жасайды.Бағалау: әр топ өз қорытындыларын ортаға шығып айтады.



сазды аспаптар;

«Су *тіршілік көзі» бейнекөрінісі;


Сабақтың соңы


Бағдаршам әдісімен бағалайды.Жердің шар тәрізді екенінін дәлелі- ғарыштан түсірілген жер ғаламшарының фотоларын көрсетемін.

Қорытындылау

«Иә», «Жоқ», «Білмеймін» ойыны Сыныптың үш бұрышына осы сөздер жазылған парақтарды орналастырамын.

Сұрақ қойғанда, осы сөздер жазылған бұрыштарға барып тұрады.

  • Жер ғаламшары шарға ұқсайды.( Иә)

  • Жер ғаламшары теп- тегіс. (Жоқ)

  • Жердің шеті бар. (Жоқ)

  • Тоқтар Аубакиров ғарышқа ұшты.(Иә)

  • Аспан мен жердің түйіскен жері көкжиек сызығы(Иә)

Бағалау: өзін- өзі бағалау.

(МК)Жер ғаламшары жайлы видео көрсету( 1.43)

Видеоматериалды тамашалап, мазмұнын талқылау.Оқушыларға сұрақтар қою.

-Балалар, Жер ғаламшары жайлы не білдіңдер?

Рефлексия:» Төртіншісі артық» әдістемесі

«Төртіншісі артық» әдістемесі

Мақсаты: «Күн мен жер» тақырыбын бекіту,түсінгендерін байқау

Артық сөзді сызып таста:

Жер

Күн

Ғарыш

Адам

|

Күннің пайдасы

Жарық береді

Жылу береді

Күнге көп күйген пайдалы

Күн батареяларын пайдаланамыз


Күн қандай жұлдыз?

Көк жұлдыз

Күннің серігі бар


Қызған үлкен шар

Сарғыш жұлдыз



Күннің зияны

Күнге ұзақ күюге болмайды

Баскиімсіз жүруге болмайды

Күнге көп қарауға болмайды

Өсімдіктердің өсуіне көмектеседі




Қорытынды.

-Бүгінгі сабақтан не білдіңдер?

-Сендер үшін не маңызды болды?

-Сабақтың басында айтылған мақсатымызға жеттік пе?

- (ҚБ)Бүгінгі сабаққа барлығымыз жақсы қатыстық.

-Мен алдында кейбір оқушыларға сұрақтар бергенмін,енді соған жауаптар алайық.


Енді * 6 қалпақ *әдісін пайдаланып, ойын ойнайық.


Бағдаршам әдісімен бағалайды.

Кім қай зымыранға мініп ұшады? Тәуелсіз сарапшылар 3 топтағы оқушыларды бағалайды.

- Егер сабақта бәрі түсінікті болса, қызыл зымыранмен ғарышқа ұшамын.

-Егер сабақ түсініксіз болса, онда жасыл зымыранмен ғарышқа ұшамын.

-Егер сізге көмек керек болса, онда сары зымыранмен ғарышқа ұшамын

Смайликтерді тәуелсіз сарапшылар нұсқаға жабыстырады

Рефлексия:КІР ІЛЕТІН ЖІП



Дифференциация – оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырмалар қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін тексеру жоспарыңыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы


Дифференциация іріктелген тапсырмалар, нақты бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес қолдау көрсету, оқу материалдары мен ресурстарын оқушылардың дербес қабілеттерін есепке ала отырып іріктеу (Гарднердің жиындық зият теориясы) түрінде көрінуі мүмкін.

Дифференциация уақытты ұтымды пайдалануды есепке ала отырып, сабақтың кез келген кезеңінде қолданыла алады

Зертте. Қандай жерлерде бәсең дыбыстар

қажет? Қандай жерлерде қатты дыбыстар қажет?cұрақтарына жауап беруге қиналған оқушыға жеке қолдау көрсету.


Бұл бөлімде оқушылардың сабақ барысында үйренгенін бағалау үшін қолданатын әдіс-тәсілдеріңізді жазасыз

Зерттеу барысында оқушылардан сұрақ: «Неге

кейбір орындарда тыныштықты сақтау қажет?

(Адамдар ұйықтап жатады, демалып жатады,

науқастанып тұруы мүмкін, үй жануарлары болуы

мүмкін т.б.) Ондай орындарды қалай бақылау керек?

(Үндемей, ешкімге кедергі келтірмей.) Осылайша

оқушылар айналадағы нысандар, құбылыстар және

үдерістерді з ерттеуге қажетті жағдайлар мен

дағдыларды анықтай алады.

Денсаулық сақтау технологиялары.

Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері.

Осы сабақта

Қауіпсіздік техникасының ережелерінен қолданатын тармақтар

Сергіту сәттерін ұйымдастыру





Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Начальные классы

Категория: Планирование

Целевая аудитория: 2 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
Сабақтың тақырыбы: Жер мен Күн

Автор: Сулеймен Жазира Ибадуллаевна

Дата: 12.02.2018

Номер свидетельства: 456669
