Пән: | Дүниетану |
Сынып: | 2 сынып | 3 сынып |
Тақырыбы: | Өсімдіктердің «Қызыл кітабы» 2 сынып | Жылу сүйгіш және суыққа төзімді өсімдіктер 3 сынып |
Мақсаты: | Оқушыларға өсімдіктердің «Қызыл кітабы», өсімдіктерді қорғау үшін адамдардың жүргізетін іс-шаралары туралы түсінік беру. | Оқушыларға жылу сүйгіш және суыққа төзімді өсімдіктердің әр түрлі ортаға сай өсіп-өну ерекшелігі жайлы түсінік беріп, мысалдармен дәлелдеу. |
Міндеттері: | Оқушылардың әңгімелеу, сипаттау, талдау, бақылау, танымдық қабілеттерін, белсенділіктерін дамыту. Тәрбиелігі: Табиғатты қорғауға және оған қамқорлықпен қарауға тәрбиелеу. |
Әдіс-тәсілдері: | Миға шабуыл, ой қозғау, топтық жұмыс, жеке жұмыс, әңгімелеу, сипаттау, постер қорғау, «Семантикалық карта», ой толғаныс, ой қиял, Венн диаграмма, ой толғау. |
Күтілетін нәтиже: | Сабақ соңында оқушылар өсімдік туралы білімдерін өзгелермен бөлісе алады. Өсімдіктердің түрлерін, топтарын, қорғауға алынған өсімдіктерді бір-бірінен ажырата алады. Жеке ойларын ортаға салады. Топқа ойын еркін жеткізе алады, топта сыйластықпен жұмыс жасай білуді түсінетін болады. |
Дерек көздер | Интербелсенді әдістеме «Бастауыш сыныпта оқыту әдістемесі» Республикалық ғылыми - әдістемелік журнал. |
Ресурстар | Ватман, стикер, түрлі түсті маркерлер, «Қазақстан өсімдіктер әлемінің асыл қазынасы» атты кітаптар көрмесі, слайд, өсімдіктердің суреттері. |
Түйінді идеялар | Оқу инемен құдық қазғандай |
Сабақтың барысы: |
Сабақ кезеңдері | Уақыты | 2 сынып | 3 сынып |
I. Ұйымдастыру кезеңі. 1.Психологиялық ахуал 2. Топқа бөлу | 2 мин | Табиғатым тамаша Көз тоймайды қараса. Табиғатты аялап Жүрейікші жараса. Сәлем саған нұр ана! Сәлем саған жер ана! Аман есен болайық! Табиғаты қорғайық! |
2 мин | Оқушылар суреттерді таңдай отырып екі топқа бөлінеді. 2 топ: «Шырша тобы» 3 топ: «Қызғалдақ тобы» | 3 сынып, 1 топ: «Суыққа төзімді өсімдіктер» |
II.Үй тапсырмасын сұрау. | 6 мин | Оқушылар Өсімдіктердің «Қызыл кітабы», Қазақстанның Қызыл кітабына енген өсімдіктер жайында іздеген ақпарат, мәліметтерін әңгімелеп, жұмыстарын таныстырады. | Жылу сүйгіш және суыққа төзімді өсімдіктер туралы оқығанын әңгімелейді. Осы аймақта бидай, арпа, күнбағыс дәнді дақылдарды өсірумен айналысатын шаруа қожалығы туралы жинаған ақпаратымен таныстырады. |
III. Негігі бөлім. Миға шабуыл | 10 мин | 1. Слайд. Оқушыларға «Қазақстанның Қызыл кітабына енген өсімдіктер» атты слайд көрсету. Мұғалім: Өсімдіктің пайдасын түсінбеген адам ғана оған зиян келтіреді. Елімізде «Өсімдікті қорғау» туралы заң бар. Ол Конституцияның 38-бабында «Қазақстан Республикасының азаматтары табиғатты сақтауға және табиғат байлықтарына ұқыпты қарауға міндетті» делінген. Ол заң бойынша өсімдікке зиян келтірген адам зиянкес адам деп аталады. | Өздігінен жұмыс. Сұрақтарға жауап беруге дайындалады. - Өсімдік өсуі үшін қандай жағдайлар қажет? - Өсімдік өсуі үшін жылу, жарық, ауа, су, қорек керек. - Ылғал сүйгіш, құрғақшылыққа төзімді өсімдіктерді ата. - Суыққа төзімді деген сөзді қалай түсінесің? - Суыққа төзімді деген сөз топырақ салқын болғанымен, ылғалдың молдығынан өсімдік өніп шығады деген мағынада. - Суыққа төзімді көкөніс өсімдіктерін атаңдар - Көкөніс өсімдіктерінен сарымсақ, сәбіз, пияз, шалқан суыққа төзімді келеді. |
2. Сергіту сәті | 2 мин | Көк шыбықты сындырып, Көкті жұлып, бүлдіріп, Жүр еді бір балақай, Кезікті оған қалақай Тұрасың деп жолыма, Жұлмақ болып оны да, Ұстай алды балақай, Шағып алды қалақай. |
3. Постер қорғау. | 8 мин | 2 топ: «Шырша тобы» Өсімдіктер адамға не сыйлайды? 3 топ: «Қызғалдақ тобы» Өсімдіктерді қорғау ережелерін құрыңдар. Жұмыстарын қорғауға дайындық. | 1 топ: «Суыққа төзімді өсімдіктер». «Рустам» шаруа қожалығы бидайдан мол өнім алуы үшін қандай жұмыс түрлерін атқарады? Жұмысын қорғайды. |
4. Бағалау. | 1 мин | Топтағы балалар бір-бірін смайликтер арқылы бағалайды. Екі жұлдыз, бір тілек. |
5. Тапсырма. | 3 мин | Кестені толтырады | Семантикалық картаны толтырады |
6. Ой толғаныс. | 5 мин | 2-3 топ: Қызыл кітап үшін өз эмблемаңды ойлап тауып, суретін сал. | 1 топ: Өз бақшаңда өсетін суыққа төзімді өсімдіктің суретін сал, сипаттап айт. |
IV. Сабақты қорытындылау. а) Ой қиял ә)Венн диаграмма | 2 мин | Мен өсімдікті қорғаймын, өйткені ... | Жылу сүйгіш және суыққа төзімді өсімдіктердің айырмашылығын, ортақ қасиетін табу. |
V. Рефлексия. | 2 мин | Оқушылар сабаққа деген көзқарастарын күннің шуақтарын бояу арқылы: сары түс – сабақ ұнады, көк түс – тағы білгім келеді, қызыл түс – сабақ ұнаған жоқ. |
VI. Бағалау. | 1 мин | Әр оқушыға жеке тоқталу. |
VII. Үйге тапсырма: | 1 мин | «Егер мен өсімдік болсам» атты тақырыпқа ой толғау жазу. |