kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

ҚМЖ дүниетану 3 сынып "Жер бетіндегі климат неге тәуелді?"

Нажмите, чтобы узнать подробности

Қысқа мерзімді жоспар 3 сынып дүиетану пәні бойынша құрастырылған. Жаңартылған білім беру мазмұны бойынша, стандартқа сәйкес құруға барынша күш салдым. "жер бетіндегі климат неге тәуелді?" атты тақырып оқушыларға қызықты болғандықтан, тақырып таңдау қиындық тудырмады.Сіздерге ұсынылып отырған сабақ жоспары ұнайды деп ойлаймын.Рахмет!

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«ҚМЖ дүниетану 3 сынып "Жер бетіндегі климат неге тәуелді?"»


Пән:Дүниетану

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Су – тіршілік көзі

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:Шушакова А.А.

Сынып: 3сынып

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:


Сабақ тақырыбы

Жер бетіндегі климат неге тәуелді?

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

3.2.2.1 Жер климатының негізгі түрлерінің сипаттамаларын

анықтау

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар: Жер климатының негізгі түрлерінің сипаттамаларын анықтайды



Көптеген оқушылар: Жер климатының негізгі түрлерінің сипаттамаларын анықтайды, табиғи ерекшеліктерін түсіндіреді.



Кейбір оқушылар: Жер климатының негізгі түрлерінің сипаттамаларын анықтайды,картада белгілейді, Өз аймағының климатын сипаттайды.

Бағалау

критерийлері

Сипаттамасы бойынша климаттық белдеулерді анықтайды.

Өз аймағының климатын сипаттайды

Тілдік мақсаттар


Пәнге тән лексика мен терминология:

Климат түрлері

Климаттық белдеулер, экваторлықи тропиктік, қоңыржай, полярлық, белдеулер.

Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:

Климаттың ауа – райынан айырмашылығы не?

- Климаттың қандай негізгі түрлерін білесіңдер?

-Қайсысы жиі өзгереді, ауа райы ма, климат па?


Құндылықтарды

дарыту

Ынтымықтастық, еңбек

Пәнаралық

байланыстар

Ауа райы, жыл мезгілі туралы әдебиеттік оқу пәнінен алған білімдерін қолданады


АКТ қолдану дағдылары

Бастапқы білім


Ауа райы, ауа райының шартты белгілері туралы түсініктері бар

Сабақ барысы

Сабақтың басы

2 мин






3 мин









5 мин

Психологиялық ахуал.

Сәлем саған, алтын күн!

Сәлем саған,кең дала!

Сәлем саған, мектебім!

Сәлем саған, жан досым!

Топқа болу

Балмұздақ таяқшалары арқылы сыныпты үш топқа бөлемін (алдын ала сынып оқушылырын деңгейлеріне қарап үлестіріп қоямын)

  • Балалар, кәне, өз есіммдерін жазылған таяқшадағы топқа отыра қойындар.

Ширату жаттығуы.

(Ұ) Жұмбақтарды шеш.

Қыста бар , жазда жоқ,

Егер көп болса көңіл тоқ.(қар)


Ғажайып бір суретші

Қолы жоқ, сурет салады,

Тісі жоқ болса да тістеп алады.(аяз)


Аяғы жоқ желеді,

Аузы жоқ ұлиды.

Қанаты жоқ ұшады(боран)


Жарқ жұрқ етңп жоғарыда от жағып тұр,

Тарсылдатып дабылын ол қағып тұр,

От жағып,дабыл қағып тұрғанында,

Сабалап төмен қарай су ағып тұр.(жаңбыр, найзағай)


Қол-аяғы жоқ болса да,

Қақпа есікті аша алған.(жел)


Аспаннан күбі түсті,

Күбінің түбі түсті.(күннін күркіреуі)

Төбеден топ боп түсті,

Аяқ-қолы жоқ түсті. (бүршақ)



- Балалар, бұл жұмбақтытардың шешуі не деп ойлайсындар?

  • Табиғат құбылыстары.

  • Табиғат құбылыстары нені құрайды?

  • Ауа райын.

  • Сендер екінші сыныпта ауа райы туралы түсінік алдындар, сол білімімізді еске түсіріп көрейік.



(Ж) берілген суреттерден ауа райының шартты белгілерінің атауын тауып, жаз.

- Балалар, ал біз бүгінгі сабақта « Жер бетіндегі климат неге тәуелді?» атты тақырыппен танысамыз.

Бұгінгі сабақта

- климат деген не екенін;

- климат түрлері қандай болатынын білетін боласындар.

Климат климат climate



Сабақтың ортасы


3 мин





















10 мин








































2 мин












3 мин

(М.К) Дұниежүзілік климат картасын мұқият қара. Климат белдеулердің орналасуына назар аудар. Климаттық зоналарды не себепті белдеулер деп атайды?

Шартты белгілері:

Сары –экваторлық тропиктік,

Жасыл- қоңыржай,

Көк- полярлық.

Климаттық белдеулерді білдіретін шартты белгілерді интер тақтадан көрсетемін, қандай түстермен белгіленетінің, біздің еліміз қай климаттық белдеуге жататынын түсіндіріп кетемін.

Б.Ә (Т) «Галереяны шарлау»

Бөлінген топтарға оқулықта берілген мәтінді бөліп беремін. Мәтін бойынша берілген кестені толтырады, содан соң спикер өз тобында қалып, материалды басқа топтарға түсіндіреді.

1-топ

Климат

Табиғи ерекшкліктері

Өсімдік пен жануарлар әлемі

Адамның тіршілік әрекеті

Полярлық






2-топ

Климат

Табиғи ерекшкліктері

Өсімдік пен жануарлар әлемі

Адамның тіршілік әрекеті

Қоңыржай






3-топ

Климат

Табиғи ерекшкліктері

Өсімдік пен жануарлар әлемі

Адамның тіршілік әрекеті

Тропиктік және экваторлық




Дескриптор:

- Климаттық белдеулердің табиғи ерекшеліктерін анықтайды.

- Әр климаттық белдеудің табиғат ерекшеліктерін түсіндіреді.

- Адамдардардың тіршілік әрекеттерін салыстырып, түсіндіреді

К.Б. «От шашу»

Сергіту сәті:

Кәне, достар,

Тұрайық!

Заттарды біз жинап ап,

Қиыр алыс жақтарға,

Онтүстік пен солтүстік ,

Батыс пен шығысқа,

Ғажап елге, көрмеген,

Саяхатқа шығайық!

(Ұ) « Кел, ойнайық!»

Тақтада көрсетілген әр климаттық белдеуде мекендейтін жануарларды атап,өз климаттық зонасына орналастыр.

Жануарлардың суреттері берілген ( өасөыр, аө аю, маймыл, піл, тиін, түлкі, арыстан, морж, ақ түлкі, суыр, бұғы т.б.)

КБ «Шапалақ»





интертақта




Оқулықтығы 6 бет

Сабақтың соңы

7 мин























































2 мин













3 мин

(Т) ҚБ .......

1-топ Берілген сипаттамасы бойынша Климаттық белдеуді анықта, және белгіле.

Белдеудің климат жағдайлары жыл маусымына бөлініп,жылдың төрт мезгілі- жаз, күз, қыс,көктем айқын білінеді. Жауын шашын жыл бойы біркелкі тарайды. Бұл белдеуде өсімдіктер мен жануарлардың дүниесі алуан-түрлі көп.

А) қоңыржай белдеу

Ә) полярлық белдеу

Б) тропиктік экваторлық белдеу

2-топ Қазақстан қандай климаттық белдеуде орналасқанын анықта, дәлелдемелер келтір.

3- топ Картадан өз облысынды тауып, боя. Өз аймағынның климатын сипаттап айт.

Дескриптор: 1-топ Берілген сипаттамасы бойынша Климаттық белдеуді анықта, және белгілейді.

2-топ Қазақстан қандай климаттық белдеуде орналасқанын табады, дәлелдеме келтіреді.

3- топ Картадан өз облысынды тауып, бояйды. Өз аймағынның климатын сипаттап айтады.

(М) «Сұрақ жауап»

Сонымен, балалар, біз бүгін сабақта не айттық?

Климаттың ауа – райынан айырмашылығы не?

- Климаттың қандай негізгі түрлерін білесіңдер?

-Қайсысы жиі өзгереді, ауа райы ма, климат па?

КБ «Жүлдызша»



Рефлексия «Бес саусақ»

  1. Мен сабақта ____________жұмыс істедім, себебі_____________.

  2. Сабақтағы өзімнің жұмысыма мен____________, себебі_____________.

  3. Сабақтың тақырыбы _________________ болды.

  4. Сабақта маған қиын болды_____________ .

  5. Менің қосымша _______________білгім келеді.







Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы



«Балмұздақ таяқшалары» арқылы сынып оқушыларын саралап бөлемін.

«Галерея шарлау» белсенді әдісі арқылы оқушылырдың өздігін оқу материалын түсініп алуын көздеймін.Топпен , жұппен, жекеше жұмыс жасайтын тапсырмалар, нақты оқушылардан күтілетін нәтижелерге бағытталған. оқушыға дербес қолдау көрсету, оқу материалдары мен ресурстар оқушылардың жеке қабілеттерін есепке ала отырып іріктелген.





Қалыптастырушы бағалауды «Кестені толтыр» атты кестені толтыру арқылы оқушыларды оқу материалын қай деңгейде түсінгенің тексеру.



Белсенді іс-әрекет түрлері.



Сабақ бойынша рефлексия





Жалпы баға



Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:


2:


Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:


2:


Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?





Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Начальные классы

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 3 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
ҚМЖ дүниетану 3 сынып "Жер бетіндегі климат неге тәуелді?"

Автор: Анар Айтпаевна Шушакова

Дата: 03.12.2019

Номер свидетельства: 530053


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Ваш личный кабинет
Проверка свидетельства