kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Бір-бірімізге көмектесеміз

Нажмите, чтобы узнать подробности

Сабақтың тақырыбы: Бір-бірімізге көмектесеміз

Қайырымды іс жаса,

Қайырлы болар әр ісің

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Бір-бірімізге көмектесеміз»

Мектеп:№49 Мерзiм:05.12.2018жыл № 13 сабақ


Тақырып: Бір-бірімізге көмектесеміз.

Құндылық: дұрыс әрекет

Қасиеттер: қамқорлық, жанашырлық, ақпейілділік

Мұғалім:Султанова О

Cыныбы 1 «Б» Оқушылар саны 10

Сабақтың мақсаты: оқушыларға көмек, көмектесу туралы түсінік бере отырып, дұрыс әрекет құндылығының мәнін ашу.

Міндеті:

-оқушыларға көмек, көмектесу ұғымдарының мәнін ұғындыру арқылы ақпейілділік қасиеті туралы түсінік беру;

-оқушыларды айналадағыларға жанашырлыққа үйрете отыры, қамқорлық, жанашырлық қасиеттерін дамыту;

-оқушыларды ақпейілділікке, қамқорлыққа, жанашылыққа, тәрбиелеу.

Ресурстар: оқулық,дәптер,

дана сөздер,

үнтаспа,көмек суреттері

Сабақ барысы:

1. Ұйымдастыру кезеңi.

Сәлемдесу, оқушылардың көңіл-күйін сұрау.

5Т ережесін еске түсіру.

Сабақ барысын талқылау:

2. Дәйексөз



Қайырымды іс жаса,

Қайырлы болар әр ісің.

Халық нақылы



- Адамға қиналған сәтте қол ұшын беру, жақсы, жылы сөздер айтып, демеу, жақсылық жасау – ол қайырымды іс болады. Ал қайырымды іс жасасақ айналадағылар бізге ризашылығын білдіреді. Оларды риза ету бізге қуаныш сыйлайды.


3. Әңгімелесу

«Жай бір адам» (60 бет) әңгімесі бойынша сұрақ қою арқылы әңгіменің мазмұның айту.

Сұрақтар:

  • Кім әжеге көмектесті?

  • Баланың әрекетін қалай бағалайсыңдар?

  • Ал қыздың ше?

  • Басқаларға көмегің тиген жағдайда қандай сезімге бөленесің? Неліктен?

  • Басқалар саған көмектескенде не сезіндің?

- Айналадағыларға қалай қуаныш сыйлауға болады деп ойлайсыңдар?



4. Мұғалім сыйы:«Арыстан мен тышқан» Ертегі

  • Бір күні арыстан ұйықтап жатқан кезде, тышқан келіп, оның үстінен жүгіріп өтеді. Арыстан оянып, тышқанды ұстап алады. Тышқан жалына бастайды: «Мені жібере салшы, мен де саған жақсылық жасармын», - дейді ол. Арыстан тышқанңың «жақсылық жасармын» деген сөзіне күліп, оны босатып жібереді.

Келесі күні аңшылар арыстанды ұстап алып, ағашқа танып тастайды.Тышқан арыстанңың ақырғанын естіп,жүгіріп келіп, арқанды тісімен қырқып: «Есіңде ме, сен менен жақсылық күтпеген едің ғой. Енді міне тышқанңаң да қайырымдылық келетінін көрдін» - депті.

- Көрдіңдер ме, балалар, кішкентай тышқанда арыстанға көмектесе алады екен.

Сұрақтар:

- Арыстан тышқанға қалай көмек көрсетті?

- Тышқан арыстанға қалай оны қайтарды?



Әңгімелеу

- Адамдар әрқашан көмек беруге әзір тұру керек.

Дұрыс, ізгі ой-ниеттен туындаған барлық іс дұрыс болып, басқаларға және өзіңе қуаныш әкеледі.

Жасаған ісіңді, көмегіңді ақысыз, қайтарымсыз жасау дұрыс әрекет болады.

Көмекті оймен, сөзбен, іспен жасауға болады.

Өзгелерге жақсылық жасау арқылы біз ең алдымен өзімізге көмектесеміз.

Әңгімелеп беру

Оқушылар өздеріңе басқалардың көмектескендерін немесе өздері біреуге көмектескенің естеріңе түсіріп, әңгімелеп береді.


5. Шығармашылық жұмыс, топтық жұмыс.

Сахналау «Достық көмек»

3 оқушы тақтаға шығады. (Алмат, Елжан, Әділет рөлін ойнайды.) Екуі есіктің сыртына шығады. Автор мұғалім.

Автор: - Бүгін Алмат көңілсіз. Математика пәнінен үй тапсырмасын орындамағаны үшін нашар баға алып қалды. Қанша тырысса да сол тапсырманы түсінбей ақ қойғаны. Үйге барғанда анасы не дер екен... Осылайша ой құшағында отырғанда сыныптастары кіріп келді.

Елжан: - Алмат, неге көңілсізсің? Мен қазір үй тапсырмасын тездетіп орындайын. Сен үзілісте менен көшіріп ала сал.

Әділет: - Алмат, қажет етсең, сабақтаң кейін біздің үйге барып, бірге дайындалайық. Мен саған есептің шығару жолдарын түсіндіріп берейін. Шығару жолын түсінбей, баған түзелмейді.

Автор: Алмат қай досының көмегін қабылдарын білмей, ойланып тұрып қалды.

Сұрақтар:

  • - Сендер Алматтың орнында болсаңдар, кімнің көмегін қабылдар едіңдер?

  • - Қай бала Алматқа шын достық көмек көрсеткісі келді?



    1. Жағдаятты шешу.

Жағдаятты оқып, өз көзқарасыңа сәйкес келетін жауапты таңдап алып, дәлелдеп беріңдер.

Дәптермен жұмыс

Суреттерге қара. Оларды боя. Балалар қандай көмек көрсетіп жатыр? Әңгімелеп айтып бер.

6.Ойын: «Біз де» Балалар шеңбер құрып дөңгелене отырады. Мұғалі ортаға шығып, «көмек», «көмектесу» іс-әрекеттеріне қатысты сөйлемдер айтады. Балалар айтқан сөздерін дұрыс деп тапса, «біз де» деп жауап беруі керек. Ал қосылуға болмайтын сөзге «біз де» деп айтып қалған бала, өнерін көрсетеді.

Мұғалім: Мен әрқашан көмекке дайынмын.

Оқушылар: Біз де

Мұғалім: Мен көмек беруге асықпаймын.

Оқушылар: Біз де десе қателеседі.

7.ЖАҢАНЫ БІЛЕМІЗ:

Адамға қиналған сәтте қол ұшын беру,жақсы,жылы сөздер айтып демеу,жақсылық жасау бұл- КӨМЕК.

КӨМЕКТЕСУ- сол адамға деген жанашырлық сезімнен туады


Адамдар әрқашан көмек беруге әзір тұру керек.Жасаған ісіңді,көмегіңді ақысыз,қайтарымсыз жасау дұрыс әрекет.Көмекті оймен,сөзбен іспен жасауға болады.Өзгелерге жақсылық жасау арқылы біз ең алдымен өзімізге көмектесеміз.



8. Топпен ән айту. «Апам үшін»             Сөзі:Қ.Мырза Әли, Әні: Исмайл Исаев

1.Апам үшін күнде де 2. Жоқтатпаймын әпкемді,

Отынға ағаш жарамын. Қоям шайын қайнатып.

Су құямын гүлге де, Жылай қалса, бөпемді

Дүкенге де барамын. Жұбатамын ойнатып.

 3.Сыпырамын үй-ішін,

Жуам аяқ-табақты.

Апам бірақ мен үшін

Оқымайды сабақты.


9.Үй тапсырмасы: №14-сабақ, 63 – беттегі В. Сухомлинскийдің «Көбелек жарақаттанбасын деп...» әңгімесін үйдегі үлкендердің көмегімен оқып, танысып келу.







Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Начальные классы

Категория: Планирование

Целевая аудитория: 1 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
Бір-бірімізге көмектесеміз

Автор: Султанова Оразкуль Турсыновна

Дата: 05.06.2019

Номер свидетельства: 513527
