Математика | Уақыты: | Кабинет: | Мұғалім: |
Сабақтың тақырыбы | Арифметикалық амалдардың ауызша тәсілдері |
Сілтеме | Математика оқулығының әдістемесі,ғаламтор |
Сабақтың жабдығы | қосымша тапсырмалар жазылған үлестірмелер, кестелер |
Жалпы мақсаттар Оқыту нәтижесі | Мақсаты: арифметикалық амалдар туралы білімдерін, амалдардың қасиеттері және оларды есептеуді тиімді орындауда қолдана білу, есептеудің ауызша және жазбаша тәсілдерін орындау кезіндегі амалдар тәсілін қорытындылау. |
Мұғалімнің әрекеті | Оқушының әрекеті |
Бағалау парақшасымен таныстыру |
Топқа бөлу | Оқушыларға кесілген суреттер үлестіріледі. | Қолдарына алған қиындыларды құрастырып,сол бойынша топқа бөлінеді. Суреттерді тақтаға іледі. |
Ынтымақтастық атмосферасы | Оқушылар шеңбер жасап тұрады. Мұғалім келесі оқушыға үлкен жүректі ұсынып тұрып,бүгінгі күніне сәттілік тілейді. | Оқушылар бір-біріне жақсы тілек тілеп, сыныпта жақсы ахуал қалыптастырады. |
Үй тапсырмасын пысықтау | Өткен сабақты пысықтау (балалардың жазба жұмысын тексере отырып, жауабын салыстыру) 2. Сандарды жылдам оқу: 425, 325, 654, 963, 852, 147, 1000, 254, 369, 635, 245 , 123, 456, 789 т.с.с. | Оқушылар ауызша орындайды |
Қызығушылықты ояту | Ауызша жұмыс. Зейінділік ойыны: Балалар карточкаға 5 секунд қарап, жатқа математикалық символдарды ретімен жазып шығу керек. + Р ? – S + ) см Р : 123 +? --??? [ х - 5 ) Метрмен нені өлшейміз? 1 дм неше см бар? 1 м неше дм бар? 1 м неше см бар? 1. түсіндіру, еске түсіру, қайталау. 1). – Мына сандар қатарының қандай рет тәртібін енгізу керек? Мұндағы «артық» сандар қайсысы және олар неге «артық»? 10, 20, 30, 40, 55, 60. (55 – дөңгелек сан емес) 1, 7, 14,21,27. (1саны 7-ге бөлінбейді) 12, 23, 341, 48, 55, 67, 76. (341 – үш таңбалы сан) 24, 11, 13, 15, 17, 19, 19, 12. (24 – екі ондық бар) № 1.карточка 750 + 10 = 760 900 – 130 = 770 110 + 55 = 165 230 + 20 = 250 800 – 450 = 350 250 + 550 = 800 т.с.с. № 2. карточка А). 256 : 4 – 15 3 = 64 – 45 = 19 ә). 500 – (693 – 446) = 500 – 247 = 253 б).(176 + 412) : 6 = 98 Оқулықтағы тапсырмаларды топтарда орындау |
Жаңа сабақ | № 3 карточка . Есепті түсіндіріп шығару. 1кг = 1000г. Шешуі: 250 + 150 = 400 (г) карамель Карамель - ? , 150г артық 1000г 250 + 400 = 650 (г) карамель мен ирис Шоколад - ? 1000 – 650 =350(г) шоколад. Жауабы: 350 г шоколад № 4 карточка Кесте бойынша есеп құрастыру. Тақтада түсіндіріп шығару. Ш: 25 3 + 19 4 = 75 + 76 = 151 Ж: барлық бала саны 151 бала. Өздік жұмыс. № 6. Салыстыр. 1000 – 250 630 + 30 + 200 90 + 110 80 + 120 |
Сергіту сәті | Сергіту сәті «Көңілді қалпақ» ойыны Басына қалпақ түскен оқушы жеті байлықты табады табады.
| Бірінші байлық - денсаулық. Екінші байлық - еркіндік Үшінші байлық - тіл байлық Төртінші байлық - қайрат-күш Бесінші байлық - ақ жаулық Алтыншы байлық - балаңыз Жетінші байлық - жүз саулық |
Ой толғаныс | Әр қораптан кез келген цифрды алып, үш таңбалы сандар құрастыр және оларды разрядтық қосылғыштардың қосындысы түрінде жаз. 911, 508, 704, 457, 694, ... |
Сабақты бекіту | Бүгінгі сабақта біз не істедік? | Саған қайсы тапсырма қиын болды? |
Үй тапсырмасы | Оқулықта берілген тапсырмаларды орындау. | Оқушылар күнделіктеріне жазады |
Бағалау | Бүгінгі сабақ ұнады ма? Өз көңіл күйлерін стикерге жазу. | Бағалау парақшасын толтырады |
Математика | Уақыты:6.09.2016ж | Сыныбы: | 4 |
Сабақтың тақырыбы | Арифметикалық амалдар |
Сілтеме | Математика оқулығының әдістемесі,ғаламтор |
Сабақтың жабдығы | суретті кестелер, қосымша тапсырмалар жазылған үлестірмелер. |
Жалпы мақсаттар Оқыту нәтижесі | Оқушылардың көбейтудің ауыстырымдылық және терімділік қасиеттері туралы білімін кеңейту; Есептеу қабілеті мен дағдысын жетілдіру, кеңістіктік ойлау қабілетін дамыту, өзін – өзі бағалай білуге үйрету; Санды көбейтіндіге бөлу тәртібін, есеп шығару, көп таңбалы сандармен есептеу қабілетін нығайту, ауызша есептеу дағдысын жетілдіру, көбейту мен бөлудің жазбаша тәсілдерін және есептерді шығару дағдыларын тексеру Сабақтың көрнекілігі: слайдтар, электронды оқулық, кестелер, суреттер Сабақтың түрі: Аралас сабақ Пәнаралық байланыс: ана тілі |
Мұғалімнің әрекеті | Оқушының әрекеті |
Бағалау парақшасымен таныстыру |
Топқа бөлу | Оқушыларға кесілген суреттер үлестіріледі. | Қолдарына алған қиындыларды құрастырып,сол бойынша топқа бөлінеді. Суреттерді тақтаға іледі. |
Ынтымақтастық атмосферасы | Балалар, бір – біріңе қарап жымиыңдар, жайланып отырып, көздеріңді жұмыңдар. Менің айтқанымды іштеріңнен қайталаңдар. Мен бақытты баламын, Жан дүниемде күн нұрлы Жылуым мол бойымда. | Оқушылар бір-біріне жақсы тілек тілеп, сыныпта жақсы ахуал қалыптастырады. |
Үй тапсырмасын пысықтау | Көбейту кестесін еске түсіру | Оқушылар ауызша орындайды |
Жаңа сабақ Оқулықта берілген тапсырмаларды топтарда бөліп орындау. Қосымша тапсырмалар. 1-топ 250*6+550*6=4800 552*2+248*2=1600 (356+444)*8=6400 3600*2+805*2=8810 (125+875)*24=24000 (176+24)*450=90000 2-топ 138 276 : 46 =3006 458 687 : 229 =2003 382 925 : 425 =901 55 590 : 545 = 102 738 123 : 123 =6001 172 216 : 824 =209 685 828 : 218 =3146 305 584 : 142 =2152 215 292 : 132 =1631 3-топ 141 715 : 46 = 3080 (35) 374 699 : 82 =4569 (41) 273 712 : 34 = 8050 (12) 927 561 : 203=4569 (54) |
Сергіту сәті | Сергіту сәті «Көңілді қалпақ» ойыны Басына қалпақ түскен оқушы жеті байлықты табады табады.
| Бірінші байлық - денсаулық. Екінші байлық - еркіндік Үшінші байлық - тіл байлық Төртінші байлық - қайрат-күш Бесінші байлық - ақ жаулық Алтыншы байлық - балаңыз Жетінші байлық - жүз саулық |
Ой толғаныс | 1-ден 100-ге дейінгі сандар. а)1.Мына сандарды ата, жаз. 1онд.3бірл; 2онд.4 бірл; 5онд.6 бірл; 7онд.1бірл; 4онд.6 бірл; 8онд.5бірл 9онд.2бірл; 3онд; 4онд.5бірл; ә) 5онд.4бірл 1онд.5 бірл; 4онд; 5онд.2 бірл; 7онд.6бірл; 5онд.5бірл; б) 2бірл.2онд; 1бірл.5онд; 4бірл.1онд; 5онд.2бірл; 9бірл.1онд; 5онд.5бірл; |
Сабақты бекіту | Бүгінгі сабақта біз не істедік? | Саған қайсы тапсырма қиын болды? |
Үй тапсырмасы | Оқулықта берілген тапсырмаларды орындау | Оқушылар күнделіктеріне жазады |
Бағалау | Бүгінгі сабақ ұнады ма? Өз көңіл күйлерін стикерге жазу. | Бағалау парақшасын толтырады |
Кері байланыс |