Солтүстік Қазақстан облысы
Ғабит Мүсірепов ауданы
КММ Айқын Нұрқатов атындағы
Шұқыркөл орта мектебінің
бастауыш сынып мұғалімі
Малгаждарова Алтын Мейрмановна
Математика пәні
4-сынып
Тақырыбы: Арифметикалық амалдар.
Мақсаты: арифметикалық амалдар туралы білімдерін, амалдардың қасиеттері және оларды есептеуді тиімді орындауда қолдана білу, есептеудің ауызша және жазбаша тәсілдерін орындау кезіндегі амалдар тәсілін қорытындылау.
Сабақтың түрі: аралас сабақ
Әдісі: түсіндіру, сұрақ-жауап, өздік, есептеу, салыстыру.
Көрнекілігі : қосымша тапсырмалар жазылған үлестірмелер, кестелер
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі. Сабаққа даярлық, амандасу, түгендеу.
Сабағымыз басталды,
Балаларға пайдалы.
Бәрін ұғып алыңдар,
Санауға зер салыңдар!
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру:
№ 8. (балалардың жазба жұмысын тексере отырып, жауабын салыстыру)
2. Сандарды жылдам оқу:
425, 325, 654, 963, 852, 147, 1000, 254, 369, 635, 245 , 123, 456, 789 т.с.с.
ІІІ. Өткенді пысықтау:
Ауызша жұмыс. Зейінділік ойыны:
Балалар карточкаға 5 секунд қарап, жатқа математикалық символдарды ретімен жазып шығу керек.
+ Р ? – S
+ ) см Р :
123 +? --???
[ х - 5 )
Метрмен нені өлшейміз?
-1 дм неше см бар?
-1 м неше дм бар?
-1 м неше см бар?
ІҮ. Жаңа сабақ: 1. түсіндіру, еске түсіру, қайталау.
1). – Мына сандар қатарының қандай рет тәртібін енгізу керек?
Мұндағы «артық» сандар қайсысы және олар неге «артық»?
10, 20, 30, 40, 55, 60. (55 – дөңгелек сан емес)
1, 7, 14,21,27. (1саны 7-ге бөлінбейді)
12, 23, 341, 48, 55, 67, 76. (341 – үш таңбалы сан)
24, 11, 13, 15, 17, 19, 19, 12. (24 – екі ондық бар)
2) № 1. Ауызша . (жылдамдыққа ұжыммен)
750 + 10 = 760 900 – 130 = 770 110 + 55 = 165
230 + 20 = 250 800 – 450 = 350 250 + 550 = 800 т.с.с.
3) Таза жазу. 3, 4, 5.цифрынан үш таңбалы сан құрастыру.
(345, 354, 435, 453, 534, 543)
№ 2. Жазбаша есепте және дұрыстығын тексер. (тақтада есептеу түсіндіре шығару)
69 9 = 621 621 : 9 = 69
621 : 69 = 9 (компоненттердің атауын атау.)
4). Жұппен жұмыс
. № 3. Өрнектер жаз және олардың мәнін тап.
А). 256 : 4 – 15 3 = 64 – 45 = 19
ә). 500 – (693 – 446) = 500 – 247 = 253 б).(176 + 412) : 6 = 98
Ү. Жаңа сабақты пысықтау:
Есеп шығару:
№ 5. Есепті түсіндіріп шығару.
1кг = 1000г.
Карамель - ? , 150г артық
250 + 400 = 650 (г) карамель мен ирис
Шоколад - ?
Шешуі: 1.250 + 150 = 400 (г) карамель
2.1000 – 650 =350(г) шоколад
Жауабы: 350 г шоколад
№ 6. Кесте бойынша есеп құрастыру.
Тақтада түсіндіріп шығару.
Шешуі: 25 3 + 19 4 = 75 + 76 = 151
Жауабы: Барлық бала саны 151 бала.
№7. Өздік жұмыс . Салыстыр.
1000 – 250
630 + 300 + 20 630 + 30 + 200
90 + 110 80 + 120
ҮІ. Бекіту.
№ 8. Тапсырманы орында. Әр қораптан кез келген цифрды алып, үш таңбалы сандар құрастыр және оларды разрядтық қосылғыштардың қосындысы түрінде жаз.
911, 508, 704, 457, 694, ...
Шығармашылық тапсырма. Кесінділер сызу.
Ү. Үйге тапсырма: № 2. 6 - бет. Бағалау