Сабақтың мақсаты: Баланың өзін - өзі тануына, достарын бағалауға, құрметтеуге үйрету, досының айтқанын аяғына дейін тыңдауға, кез келген уақытта көмектесе білуге тәрбиелеу. Ойындар арқылы есте сақтау, ойлау қабілетін, сөздік қорын дамыту. Көрнекіліктер: суреттер, шарлар. Әдіс – тәсілдері: түсіндіру, көрсету, сұрақ – жауап, әр түлі ойындар Сабақтың барысы: Ұйымдастыру. Шаттық шеңбері. Балалар: Армысың шұғылалы нұрлы күн! Армысың мейірімді жер – ана! Бәріміз күндей жарқырайық!Бәріміз тату – тәтті болайық!
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Просмотр содержимого документа
«Тәрбие сағаты: "Менің достарым"»
10.09.16ж.Сабақтың тақырыбы: Менің достарым Сабақтың мақсаты: Баланың өзін - өзі тануына, достарын бағалауға, құрметтеуге үйрету, досының айтқанын аяғына дейін тыңдауға, кез келген уақытта көмектесе білуге тәрбиелеу. Ойындар арқылы есте сақтау, ойлау қабілетін, сөздік қорын дамыту. Көрнекіліктер: суреттер, шарлар. Әдіс – тәсілдері: түсіндіру, көрсету, сұрақ – жауап, әр түлі ойындар Сабақтың барысы: Ұйымдастыру. Шаттық шеңбері. Балалар: Армысың шұғылалы нұрлы күн! Армысың мейірімді жер – ана! Бәріміз күндей жарқырайық!Бәріміз тату – тәтті болайық! - Балалар бүгінгі сабақтың тақырыбы «Менің достарым» - деп аталады. Дос, достық дегеніміз адамдар арасындығы жақсы қарым - қатынасты, бір - біріне деген сүйіспеншілік, жанашырлық сезімін айтамыз. Мұғалім: Достық- адамдарды бір-біріне бауырмал, жақын ететін, кіршіксіз, таза, ізгілікті қарым-қатынас. Бір-бірлерінің көзқарастары мен ой-ниеті үйлескен, мінездері сыйымды адамдар ғана дос бола алады. Адам досына ғана өз сырын айта алады, шынын жасырмайды. Дос болу дегеніміз-керек кезде қол ұшын беру, сыйлау, қадірлеу. Өзінің жан досы бар адам бақытты. Достар бір - бірін ренжітпейді, керісінше нағыз достар бір - бірін құрметтейді, сыйлайды, кешірімді болады. Достық сезім тек қана адамдар арасында емес, ел мен елдің арасында да болады. Мысалы біздің Қазақстан Республикасы басқа мемлекеттермен достық қарым - қатынаста. Балалар сендер де бір - бірлеріңді ренжітпей тату - тәтті ойнасаңдар, бір - біріңе сыйлы болыңдар, сендерде де достық сезім пайда болады. Сергіту сәті: «Шаңырақ» Балалар: Көтеріліп шаңырақ, Уықтары шаншылар. Керегелер керіліп, Өрімдей боп өрілер. Бәріміз жүрсек айналып, Киіз үй боп көрінер. Мұғалім: Балалар біз бүгін достық туралы әңгіме айтып отырмыз. Сендер сөзжұмбақ шешіңдер. Сол аяқпен – оң аяқ, Кезек оны тебеді,Ол тынымсыз домалап,Зыр жүгіре береді. (Доп)Доп сөзінде бірінші қандай дыбыс естіліп тұр? Д – дыбысы. Әжем көрпе тігеді, Бетіне өрнек салады. (Ою) (О - ды дыбысы ашылады)Сырт - сырт етеді,Уақыт өтеді. (Сағат) (С - дыбысы ашылады)Ақ көйлекті көк желек,Орманда орны бір бөлек. (Тал) (Т - дыбысы ашылады)Кесе, шыны, пияла,Онсыз шәй құяма?Қасықсыз тамақ ішпейміз,Оның бәрін не дейміз.(Ыдыстар) (Ы - дыбысы ашылады)Іші жұмсақ, сырты қатты,Еті қызыл, сүті тәтті.(Қарбыз) (Қ - дыбысы ашылады) Мұғалім: Балалар қараңдаршы қандай сиқырлы сөз шықты. Д О С Т Ы Қ. Мұғалім: - Достық дегеніміз не? - Сенің досың кім? - Сен кіммен дос болғың келеді? Балалар жеке - жеке сұраққа жауап береді. 1 - ші сұрақ: - Балалар сендер достық туралы тақпақ білесіңдер ме? Жангүлім: Дос дегенің өмірдегі тірегің, Дос дегенің кеудедегі жүрегің. Егер досың адал ниет жан болса, Орындалар армандаған тілегің!. Әли : Балдырған баламыз, Досты көп табамыз.Қашан да, қайда да, Сенімді боламыз. Қарақат : Балдырған балалар,Досты бағалар.Есіңде сақта, Адал бол, шыншыл бол, Өтірік айтпа, сөзіңнен қайтпа. Диана: Дос емес достық сөзін көтермесе, Саған жердің түбінен жетем десе. Не қылып дос атыңа қосылады? Көтермей бір сөзіңді бүйтем десе? Дильназ: Нағыз дос бірін-бірі жамандамас, Араға көп өкпе сап табандамас. Көңілі татулықтың шабандамас. Жақсының әрбір сөзін қайырмаңыз, Аяжан: Жасыған жездей болып мойымаңыз.Сыр алмаған біреумен дос болам деп, Сыр алған досыңыздан айырылмаңыз. 2 - ші сұрақ: Достық туралы мақал - мәтелдер айтып көрейік. - Досы көпті жау алмайды, Ақылы көпті дау алмайды. - Жақсы дос жанға – серік, Жаман дос – малға серік. - Жолдасы бардың олжасы бар. - Жүз теңгең болғанша, жүз досың болсын.
Ойын: «Менің айтуым бойынша». Ойын шарты: Балалар мен бір баланы суреттеп айтамын, сендер сол баланы табуларың қажет (ол кім?) 2 – 3 баланы суреттеп айту. Мұғалім: Балалар енді әрі қарай ойынымызды жалғастырамыз. «Айнаға қарашы». Айнаға қарап көңілсіз адамдарды көрсетеміз, енді күліп көңілді, қуанамыз, ойланып отырамыз. Мұғалім: Мынау қандай адам? Балалар: Көңілді адам. (Көңілсіз адам) Мұғалім: Бір-бірімізге тілек айтайық. - Денің сау болсын!. - Әрдайым күліп жүрейік!. - Әрқашан күн сөнбесін!. - Елімізде тыныштық болсын!. - Досымыз көп болсын!. Сабақты қорытындылау.
М.Мақатаевтың «Дос» туралы өлеңінің бір шумағын сендерге оқып беруге рұқсат етіндер: Досым саған сенемін, сеніп өтем! Жолы бөтен демеймін, жөні бөтен Достық деген — адамның көрігі екен Достық деген — ақылдың серігі екен . Дос деген кім? 1.Сыр бөлісетін адам. 2. Мені өте жақсы түсінетін адам. 3. Көмекке ардайым дайын адам. 4. Қандай жағдай болмасын бірге болатын адам. 5. Сенімді адам. Аңыз. «Екі дос» Ертеде жаугершілік заманда қазақтың екі жауынгері төс қағысып дос болыпты. Бірде әскерлер бір өзеннің бойында шатыр тігіп дамылдапты. Тұтқиылдан жаудың қалың қолы шабуыл жасапты. Олардың мал-мүліктерін тиеп, қолға түскен азаматтарды айдап әкетіпті. Екі достың біреуі жау қолына түседі. Оны естіген досы күздің қара суығын елеместен, өзенді малтып өтіп, жау жатқан жағаға келеді. Анталаған жау әскерлері оны тарпа бас салады. Жауынгер өзін қолбасыларына апаруын өтінеді. Келген соң ол: «Мен қолдарыңа түскен бір жауынгерге құн төлеп сатып алуға келдім, менің оған айырбасқа берер малым да мүлкім де жоқ. Бір-ақ нәрсе беремін, ол-өзімнің өмірім. Досымды босатыңдар! Ол үшін өзімнің өмірімді қияр едім»-дейді.Қолбасы оны сынамақ болып: -Жарайды мен сені қыршыныңнан қимай ақ қояйын, маған сол өміріңнің бір бөлшегін ғана берсең болады-дейді. –Ол не?-дейді досын құтқаруға келген, асыққан жігіт. -Маған сенің көздерің керек, екі көзіңді ойып аламын, -дейді қолбасы. -Олай болса, көзімді тезірек алда, досымды босат-дейді. Жігіт бұл сыннан да мүдірмей өтеді. Әлгі жауынгер тұтқыннан босаған досының иығына қолын артып, соқыр күйінде қуанып, күлімдеп келе жатады. Мұны көрген қолбасы: «Мынадай ерлері бар халықты тұтқиылдан келіп, қапыда бас салған жағдайда болмаса, бетпе-бет ұрыста жеңу қиынға соғады»-деп ой түйеді. Сөйтіп өз әскерлеріне шегінуге бұйрық берген. Бұндай достармен мақтануға болады, солай емеспе? -Достықтың екі түрі бар, олар: адал достық және амал достық. Адал достық өмірлік нұсқа болады, Амал достық өрісі қысқа болады. Енді, оқушылар мақал-мәтелдердің жалғасын табайық. 1.Өз басыңды дауға берсең де, досыңды жауға берме. 2. Досы көпті жау алмайды, ақылы көпті дау алмайды. 3. Күлме досыңа, келер басыңа. 4. Біреу жаныңа жолдас, біреу малыңа жолдас. 5. Дос басқа қарайды, дұшпан аяққа қарайды. 6. Жақсымен дос болсаң, жетерсің мұратқа Жаманмен дос болсаң, қаларсың ұятқа. 7. Доссыз адам-тамыры жоқ ағашпен тең. 8. Досы жоқпен сырлас, досы көппен сыйлас. 9. Ерегескен ел болмайды, есептескен дос болмайды. 10. Заттың жаңасы жақсы, достың ескісі жақсы. Тренинг «Дос жылатып айтады, дұшпан күлдіріп айтады» Барлығыңыз орныңыздан тұрып, бір-біріңіздің қолыңыздан ұстап, қасыңдағы сыныптасыңа бірінші жаман қасиетін, екінші жақсы қасиетін айтыңыздар. «Сын түзелмей, мін түзелмейді»-демекші сынды ашуланбай қабылдаңыз да, болашақта кемшілікті жоюға тырысыңыздар. Сонымен қатар, «Жақсының жақсылығын айт, нұры тасысын!»-деп халқымыз айтқандай, жақсы қасиетінде айтып, мадақтап қойыңыздар. Рахмет, оқушылар! «Кемшіліксіз дос іздеген адам доссыз қалады». Сондықтан әрқашан кешірімді болыңыздар!
МЕНІҢ ДОСТАРЫМ
Бастауыш сынып
2015-2016 оқу жылы
Тақырыбы: «Мен және менің достарым»
Мақсаты: 1. Оқушылардың өзін-өзі тани білудің негізгі шарттарымен таныстыру, өзін бағалата отырып, өз бойындағы сапалық қасиеттерді анықтау, дамытуға бағыт беру. 2. Ұжымда, жұппен жұмыс істеуге дағдыландыру, шығармашылық қабілеттерін арттыру 3. Оқушылардың ой-өрісін кеңейту
Көрнекілігі:геометриялық фигуралар, сызба-карточкалар, суреттер, А3 парақтар, бояулар, маркерлер, тақырып жазылған парақ, эпиграф Жұмыс түрі: топтық, жеке Әдіс-тәсілдер: тренинг, инсценировка, сурет салу, суретті аяқтау, арт-терапия әдісі
Барысы: Кіріспе Құрметті оқушылар данышпан философ Фалес: Дүниедегі ең үлкен нәрсе - кеңістік Бәрінен жүйрік - ой Бәрінен дана - уақыт Бәрінен жеңілі - басқаға ақыл айту Бәрінен қиыны - өзіңді өзің тану депті. Не үшін адам өзін-өзі тану керек? Өзін-өзі тану сендерге қоршаған ортаны түсінуге, оған өзінің қатыстылығын саналы сезінуге, қоршаған ортаға өзінің көзқарасын жалпы адамзаттық құндылық ұстанымында жүйелеу, өзінің өмірлік ұстанымын анықтауға көмек беру үшін қажет. Өзін-өзі тану жеке тұлғаның дамуына, белсенділік көрсетуіне, өзінің қабілеті мен әлеуметтік мүмкіндігін ашуға көмектеседі. Бүгінгі сабағымызда біз өз бойымыздағы жақсы қасиеттерді анықтуға үйренеміз, өзін-өзі тәрбиелеу жолдарын қарастырамыз.
Сынып сағатымызды бір-бірімізге комплимент айтудан бастаймыз. - Рахмет, балалар! Әрбір жүректен шыққан жақсы сөз біз үшін жайлы атмосфера қалыптастырды. 1-тапсырма: Қазір сендер әрбір столда тұрған геометриялық фигураға назар аударып әркім өзіне ұнаған фигураны таңдап, топтасыңдар. Әрбір топ мүшелері өздері таңдаған фигураның нені білдіретінін, неге осы фигураны қалағандарыңды айтады. (оқушылардың болжамдарынан кейін, мұғалім осы тесттің мақсатын түсіндіреді) И. Панарин тесті бойынша. Тіктөртбұрыш - таңдағандар лидерлік қабілеті бар, алдына қойған мақсатына жететін, басқарушылық қаблеті басым жандар. Үшбұрыш - өте еңбекқор, төзімді, өз жұмысының шебері, бастаған істі аяғына дейін жеткізетін жандар. Төртбұрыш - жаңа идеяларға жақын, білуге құмар, ізденгіш жандар. Дөңгелек - осы 5 фигураның ішіндегі өте мейірімді, басқаның қайғысын қуанышын да бөлуге даяр тұратын жандар. Зиг-заг - шығармашылық қабілеті басым, үнемі ізденіс үстінде жүретін жандар. Міне, балалар, әркім өзін Панарин тесті бойынша да тануға болатынына көзіміз жетті.
Қарға Бұндай тұлғалар өзіннің депрессиялығымен, жаман көңіл-күйімен қорқыныш тудырады. Олармен кездескеннен кейін болашақ алдында қорқыныш, алаңдау пайда болады. Олардың ұраны: «Ойбай, әрі не болады!» Кірпі Қызғанышты, қу тұлға. Басқаларды жау көреді де, қаруларын дайын ұстайды. Өзінің шынайы бетін көрсетпейді, біреу жақындаса, инеліктерін шығара келеді. Ұраны: «Мен өзімді ренжітпеймін!» Бақа Көріксіз тәртібімен, аламгершілігі жоқ тұлға. Ұраны: «Мен сенің бет пердеңді ашамын» Жылан Айлакер, үндемей, жасырын қастық жасайды. Ұраны: «Мені тиіспе, немесе ...» Аю Меншіктік инстинкті айқын көрінетін тұлға. Иеленген нәрсесімен біреумен бөліспейді. Ұраны: «Менікі – тиіспе!» Шыбындар Артық сөзі көп, өсекші тұлғалар. Ұраны: «Біреудің ісіне араласқан сондай қызықты!» 3-тапсырма. Суретті аяқтаңыз. Психопортрет. «Өзімді сүюге ме, әлде басқаларды ма?»
Сен тым қырсықсың, талаптысың. Сен өзіңді тым жоғары бағалайсың. Әлем сені айналып қозғалады деп ойлайсың және өзіңді бәрінен білімді деп санайсың. Сенде ғана құқық, қалғандарыңда – міндеттер деп есептейсің.
Сен өзіңе-өзің сенесің. Басқа адамдарды сыйлап, оларға артық талап қоймайсың.
Сен өзіңе сенімсізсің. Өз пікіріңді бағаламай, кез келген уақытта одан бас тартасың. Өзіңе Жауапкершілікті жүктемей, тек орындаушы болғың келеді.
Топтық жұмыс. 4-тапсырма. «Шимай» Топ мүшелері ешбір ойсыз, қағаз бетін шимайлайды. Топтар шимайларымен алмасады. Шимайдан қандай бейнені елестеттіңдер? Оны маркермен белгілеңдер, қажет болса толықтырыңдар. Ауызша түсіндіріңдер. «Бұлар кім?Жеке тұлғалар командасы». Екі топқа әйгілі мультфильмнің кейіпкерлері ұсынылады. Топтар оларды көрсетеді, екінші топ кім екенін анықтау керек, кейіпкерлердің мінез-құлықн сипаттау керек.
Жолбарыс – үнемі көңілді жүретін адамдар. Жолбарыстардан жақсы көшбасшылар шығады, бірақ оларға төзімділік, зейін жетіспейді. Шығармашылық жұмыстарда Жолбарыстар табысты болуы мүмкін. Үйқоян – олардың арасында жаапкершілікті алуға қорықпайтын, қиын кезде көшбасшы бола алатын тұлғалар аз емес. Олар талантты ұйымдастырушылар, жан-жақты дамыған болады, бірақ өз мүмкіндіктерін асыра бағалайтындары да бар және істі соңына дейін жеткізбейді. Иа-иа – есек – романтикалық тұлғалар, қоршаған ортаның әсемділігін бағалай біледі, бірақ басқа дадамдардың сезімдерін түсіне алмайды. Өзге адамдарға өз қалағанын істете алады. Жапалақ – нағыз интеллектуалдар. Талдаудың негізінде нақты қорытынды жасай алады, мейірімді, жомарт тұлғалар, бірақ зейіні тұрақсз болуы мүмкін. Дегенмен жапалақтарды ренжітуге болмайды: өздерін олар қорғай біледі. Пятачок торайы – оларды кез келген ұжым қабылдайды және жақсы көреді. Олармен сырласуға, сөйлесуге оңай. Олар мейірімді жандар, бірақ қасында кшбасшы тұлға болмаса, өз бетімен жұмыс жасау оларға қиынға түседі. Винни-Пух – әр жаңа құбылыс жайында ой толғауға әрдайым дайын. Пікірталастарға қатысуды ұнатады. Жалқаулығы да бар. Ойлағаннан гөрі ауыр жұмысты қалайды. Олардың арасында солақайлар аз емес. 5-тапсырма. «Раушан гүлінің бұтасы» Көзіңді жұмып, өз кеңістігіңе кір. Өзіңді раушан гүлінің бұтасымен сезің. Қара: қандай бұтасың? Гүлдерің бар ма? Бар болса, олар қандай , қанша және қандай түсті? Олар толық ашылған ба, жоқ па? Жапырақтарың бар ма? Олар қандай? Сабағың мен бұталарың қандай? Тамырларың ше? Мүмкін олар жоқ? Бар болса, қандай? Қайда өсіп тұрсың? Айналанда не бар? Тіршілігіңді қалай сақтап тұрсың? Сені біреу күте ме? Ауа райы қандай? Енді кері қайт. Көзіңді ашып, елестеткен раушан гүлінің бұтасын суретте. Әдемілігіне қарамай, сипатына назар аудар. /әр оқушы жауап береді/ 6-тапсырма. «Жаныңа үңіл» /музыка/ 1. Түс пен сызықтар арқылы өзіңнің қалаған бақытты сезінетін әлеміңді көрсет. 2. Өзіңді қазір қалай сезінесің? Екі әлеміңді салыстыр, айырмашылығы бар ма? Қазіргі әлемін қалаған әлеміне айналдыру үшін не істеуге болады? Сенің қолыңан ол келе ме?
Бүгінгі сынып сағатымыз аяқталды, бірақ бұл бағытта жұмысымыз әлі жалғасады, өйткені адам өзін-өзі тану үшін ұзақ уақыт керек және өзін-өзі тану нәтижесінде адам өзінің дербес өсу және өзін-өзі жетілу қабілетіне ие болады.
ақырыбы: «Мен және менің достарым»
Мақсаты: Оқушылардың өзін-өзі тани білудің негізгі шарттарымен таныстыру, өзін бағалата отырып, өз бойындағы сапалық қасиеттерді анықтау, дамытуға бағыт беру. Көрнекілігі:геометриялық фигуралар, сызба-карточкалар
Кіріспе Құрметті оқушылар бүгінгі сабағымызда біз өз бойымыздағы жақсы қасиеттерді бағалай отырып, өзін-өзі тәрбиелеу жолдарын анықтаймыз. Данышпан философ Фалес айтқандай Дүниедегі ең үлкен нәрсе - кеңістік Бәрінен жүйрік - ой Бәрінен дана - уақыт Бәрінен жеңілі - басқаға ақыл айту Бәрінен қиыны - өзіңді өзің тану.
Іскерлік ойыннан бір-бірімізге комплимент айтудан бастаймыз. 1-оқушы: Арман, сен бүгін ерекше көріктісің 2-оқушы: Әнел, көркіңе ақылың сай. (т. б сол сияқты бір-біріне жылы сөздер айту соңғы оқушыға дейін жалғасады). - Рахмет, балалар! Әрбір жүректен шыққан жақсы сөз біз үшін жайлы атмосфера қалыптастырды. 1-тапсырма: Қазір сендер әрбір столда тұрған геометриялық фигураға назар аударып әркім өзіне ұнаған фигураға барып отырады. Міне, біз 5 топқа топталдық Әрбір топ мүшелері өздері таңдаған фигураның нені білдіретінін, неге осы фигураны қалағандарыңды айтасыңдар. (оқушылардың болжамдарынан кейін, мұғалім осы тесттің мақсатын түсіндіреді) И. Панарин тесті бойынша. Тіктөртбұрыш - таңдағандар лидерлік қабілеті бар, алдына қойған мақсатына жететін, басқарушылық қаблеті басым жандар. Үшбұрыш - өте еңбекқор, төзімді, өз жұмысының шебері, бастаған істі аяғына дейін жеткізетін жандар. Төртбұрыш - жаңа идеяларға жақын, білуге құмар, ізденгіш жандар. Дөңгелек - осы 5 фигураның ішіндегі өте мейірімді, басқаның қайғысын қуанышын да бөлуге даяр тұратын жандар. Зиг-зак - шығармашылық қабілеті басым, үнемі ізденіс үстінде жүретін жандар. Міне, балалар, әркім өзін Панарин тесті бойынша да тануға болатынына көзіміз жетті.
2-тапсырма: 1-топқа: Ситуациялық тапсырма (топтағы2-оқушыны шақырып сыртқа шығуын өтінеміз) Сіз сыныптағы қыздың өз үйінің алдында бірнеше ер баламен темекі шегіп тұрғанын көрген, сыртта тұрған 2 оқушының қасынан өткенде қандай іс-әрекет жасаймыз деп ойлайсыздар. Ал қазір сыртта тұрған 2 оқушыны шақырып осы ситуацияны оқиық, 2 оқушыға осы жағдайда не істейсіз деп сұрақ қойылып, олардың жауабы тыңдалады. Нәтижесінде осы 2 оқушының өз жауаптары туралы достарының жауаптарымен салыстырылып өзгені тани алу қабілеттіліктері айқындалады. 2-топқа:Бір сыныптас ұлға немесе қызға қысқаша, оның жағымды және жағымсыз қасиеттерін көрсетіп атын атамай мінездеме жаз. Басқа топ оның кім екенін табуы шарт. 3-топқа: Өмірдегі ең қажетті 3 нәрсені атаңыздар. 4-топқа: аяқталмаған тест ұсынылады «Егер мен осы алдымызда тұрған мұғалім болсам. ...» 5-топқа: шығармашылық тапсырма: «Міне мен қандаймын?» тақырыпқа сәйкес өз қабілетін ортаға көрсету. - Рахмет балалар, әрбір топ белсенділік көрсетті.
3-тапсырма: Блиц сұрақтары: 1. Мағынасы жағынан «биография» сөзімен бірдей сөзді ата?(өмірбаян) 2. «Жағымсыз» сөзіне қарама-қайшы сөз?(жағымды) 3. Кітаптың баяндаманың мазмұнын білдіретін қысқа жазба? (конспект) 4. Ұқсас деген ұғымға қарама-қарсы сөз ол? (әр түрлі) 5. Оппозиция - ол (қарсы әрекет) 6. Цивилизация - бұл? (мәдениет) 7. Экспорт бұл? (шетке шығару) 8. Ампер-вольт (электрлік өшем бірлік) 9. Майлар - белоктар (органикалық заттар) 10. Азия-Африка (жер шары бөліктері)
4-тапсырма: «Суреттерді аяқтайық» жаттығуы Мақсаты: оқушылардың логикалық ойлауын, көру арқылы есте сақтауын, ойша жұмыс істей білуін дамыту. Алдын-ала тақтада мысықтың және қоянның құлақтары салынған плакат ілініп дайындалады. Оқушылардың көздері шарфпен байланады да, олар кезек-кезек шығып, бірі денесін, бірі басын салса, бірі аяғын салады, осылайша жалғаса береді. 1. Суретті аяқтау қиын болды ма? 2. Жаттығу ұнады ма? 3. Бұл жаттығудың тиімділігі бар ма? Қорытынды: Жүректен жүрекке, балалар жылы лебіздерін білдіреді