Сабақтың мақсаты: Оқушыларға ұлттық аспап домбыра туралы тереңірек түсінік беру.Домбыраның құрылысымен танысу және домбыра туралы мағлұмат беру.
Осы ұлттық аспабымыз домбыра туралы,оның жасалу жолы мен құрылысына тоқталу. Домбыра қазақтың төл ұлттық аспабы. Қазақ халқы әрқашанда өз өнерін қадірлеген, әндерін ойларын домбырамен жеткізген екен. Көшіп жүргендеде бесігі мен домбырасын тастамаған екен.
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Просмотр содержимого документа
«Музыкалық аспап, домбыра»
Мұқан Төлебаев атындағы балалар саз мектебі
Тәрбие сағаты
Тақырыбы: «Музыкалық аспап,домбыра»
Өткізген: Шонбаева Мадина Шохановна
Сабақтың тақырыбы:
Сынып: 6 сынып
Сабақтың мақсаты: Оқушыларға ұлттық аспап домбыра туралы тереңірек түсінік беру.Домбыраның құрылысымен танысу және домбыра туралы мағлұмат беру.
Сабақ түрі: Логикалық ойлаудың түрлі аспектілерін қолданған жалпылама сабақ.
Сабақ әдісі :Баяндау, сұрақ-жауап арқылы назар аударту.
Көрнекілік: Домбыра макеті, аспаптар суреті, магнитафон,жаттығу құралдары : доп, лента жаттығу . құралдар
Сабақ барысы:
Бүгін біздің сабағымыз өзгеше болғалы тұр, өйткені бізге көптеген қонақтар келіп отыр. Сондықтан сабақты мұхият тыңдап жауап беруге , жаттығуларды дұрыс орындауға тырысу.Сабағымыз сәтті де қызықты өту үшін біз алдымен психомоторлық жаттығуларымызды жасап алайық.
!Ұйымдастыру кезеңі:
-Армысың , Аспан -Ата! -Армысың,Жер-Ана! -Армысың,Алтын күн! - Күліп атты таң бүгін! -Қайырлы таң балалар! -Қайырлы таң ұстсздар! -Бәріміз шапалақ ұрайық! - Достыққа берік болайық.
Жарайсыңдар,балалар сабаққа назар аудару үшін миға шабуыл жасап алайық. 1.Балалар біз қандай мемлекетте тұрамыз? -Қазақстан мемлекетінде тұрамыз. 2.Астанамыз қай қала?. -Астана қаласы. 3. Елбасымыз кім?. -Нұрсұлтан Әбішұлы Назарбаев. 4. Біз қай қалада тұрамыз? -Сәтбаев қаласында тұрамыз 5. Балалар қазір жылдың қай мезгілі? Қандай ай? -Қыс мезгілі Қаңтар айы -Жарайсыңдар ,балалар.
Музыкамен дене жаттығуын жасау.
Өткен сабақты пысықтау. --Біз өткен сабақта ұлттық аспаптардың бірнеше түрлерін өттік.Қане соларға шолу жасап көрелік. ---Қане қандай аспаптар түрлерін есімізде сақтадық? --- Барабан,баян,гитара,сылдырмақ,сыбызғы, даңғыра. --- Осы аспаптар неше топқа бөлінеді? ---Үш топқа бөлінеді. 1. Ұрмалы, 2.үрмелі, 3.ішекті. 1.Ұрмалы: Барабан,даңғыра, дауылпаз. 2. Үрмелі: Сыбызғы,ысқырғыш,сазсырнай,ысқырауық. 3.Ішекті: Жетіген,гитара домбыра.
Енді балалар назарымызды тақтаға аударайық. Мына суретте музыкалық аспаптың бір бөлшегі көрсетіліп тұр, заңдылықты сақтай отырып бұл ненің суреті екенін табамыз. Жауабы: домбыра.
Жаңа сабақ. Бүгінгі сабағымыздың тақырыбы .Мақсаты:Осы ұлттық аспабымыз домбыра туралы,оның жасалу жолы мен құрылысына тоқталу. Домбыра қазақтың төл ұлттық аспабы. Қазақ халқы әрқашанда өз өнерін қадірлеген, әндерін ойларын домбырамен жеткізген екен. Көшіп жүргендеде бесігі мен домбырасын тастамаған екен. Енді мына тақтадағы суреттерден ұрмалы,үрмелі,ішекті аспаптарды табамыз. Домбыра аспабымызбен танысып, домбыраның құрылысына тоқталайық. 1.Құлағы. дыбысты келтіру үшін. 2.Шанағы. 3.Пернелері. 4.Қақпағы. 5.Тиегі. 6.Ішегі.
Сергіту сәті. .Шеберге домбыра жасауға көмектесейік.
1.Домбыраны неден жасаймыз? (ағаштан ) 2.Ағашты көзімізге елестетеміз. 3.Осы ағашты жанымызға қойып алып жонамыз. Оң жағымызға қойып бір,екі,үш. Сол жағымызға қойып бір,екі,үш. 4.Енді ағашты майлап аламыз.Қолды алға созып жоғары төмен бірнеше рет қайталаймыз. 5.Ою-өрнек салатын сәтте келді.Қолды иіп дөңгелетіп , жоғары көтеріп,төмен түсіріп бірнеше рет қайталаймыз. 6.Домбыра дайын болды.Домбырамызды қолымызға алып шертеміз.Оң жағымызға және сол жағымызға алып бірнеше рет қайталаймыз.
Ойын: Дыбысты табу ойыны. Тез ажырата білу.( Оқушылардың көздері байланады). 1.Барабанды ұру. 2.Домбыра және гитараны шерту. 3.Баян,сылдырмақ,сыбызғының дыбыстары арқылы қандай аспаптың дауысы екенін табамыз.
Жаттығуды қайтала.
---Мынау не балалар? ----Асық,доп,шар. Доппен жаттығу-жерге ұру. Шармен жаттығу--үрлеу. Асықты шиыру-шерту. Қандай құбылыстар байқадық? Жауабы: Ұрдық,үрледік, шерттік. Енді мына жасаған құбылыстарымызды сызба арқылы қағаз бетіне түсірейік.
ДОПТЫ - -- ҮРЛЕДІК
АСЫҚТЫ-- -- ШЕРТТІК
ШАРДЫ -- - ҰРДЫҚ
Қолдың ұсақ моторикасымен жаттығу. Дайын шаблондар беріп,оның бетін сазбалшықтармен жапсырту.
Қорытынды: Сенің көңіл-күйің қалай? Берілген бет бейнелер арқылы көңіл-күйлерін білдіру керек.
Үйге тапсырма: Домбыра аспабының суретін салып келу.
Бағалау: Жақсы жауап берген оқушыларға бағасын қою.