Просмотр содержимого документа
«Жаңа айнымалы енгізу әдісі»
Сабақтың тақырыбы: Жаңа айнымалы енгізу әдісі
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Бұл тақырыпты игере отырып,биквадрат теңдеу ұғымымен, квадрат теңдеуге келтірілген басқа теңдеулер түрімен таныстыру
Дамытушылық: Биквадрат теңдеулерді шешу алгоритмін білу
Тәрбиелік: Оқуға, саналы сезімге, жауапкершілікке, өз бетінше еңбектенуге тәрбиелеу
Сабақтың түрі: Жаңа сабақ
Әдіс-тәсіл, құралдары: Сұрақ-жауап, тест тапсырмалары,білімді жүйелеу,интерактивтік тақта
Сабақтың барысы:
І Ұйымдастыру бөлімі Сәлемдесу ІІ Үй жұмысын тексеру 1.Есептердің шығарылуын тексеру 2.Ой қозғау Қайталау-білім айнасы сұрақ-жауап Квадрат теңдеудің түрлерін сұрау
ІІ Жаңа сабақ: Квадрат теңдеуге келтірілетін теңдеулер теория ay4+by2+c=0 =0, мұндағы а≠0 түрінде берілген теңдеу биквадрат теңдеу деп аталады.
теория , мұндағы а түрінде берілген теңдеу биквадрат теңдеу деп аталады.
Мысалы: теңдеуін шешейік дискриминантын тауып, түбірлерін іздейміз шыққан түбірді ,
Теңдеулерді шешудің мұндай әдісі жаңа айнымалы еңгізу әдісі деп аталады.
Теңдеулерді шешудің жаңа айнымалы еңгізу әдісімен шешу алгоритм құру (оқушылармен біріге отырып)
Теңдеудегі қандайда бір өрнекті жаңа айнымалы арқылы белгілейміз
Берілген теңдеудегі өрнектің орнына жаңа айнымалыны енгізіп, жаңа айнымалыға байланысты квадрат теңдеу аламыз
Шыққан квадрат теңдеуді шешеміз
Алмастыру арқылы алғашқы айнымалының мәнін табамыз
Табылған түбірлерге тексеру жүргізіп, берілген теңдеудің түбірлерін аықтаймыз
Тақтамен жұмыс мысалды біріге отырып талдау
Мысалы: х+8х-9=0 теңдеуін шешейік у+8у-9=0 дискриминантын тауып, түбірлерін іздейміз у=-9 у=1 шыққан түбірді х=у апарып қоямыз, х=-9 теңдеуініңтүбірі болмайды х=1 теңдеуінен х=-1 х=1 екі түбірі шығады Теңдеулерді шешудің мұндай әдісі жаңа айнымалы енгізу әдісі деп аталады. Теңдеулерді шешудің жаңа айнымалы еңгізу әдісімен шешу алгоритм құру (оқушылармен біріге отырып) Теңдеудегі қандайда бір өрнекті жаңа айнымалы арқылы белгілейміз Берілген теңдеудегі өрнектің орнына жаңа айнымалыны енгізіп, жаңа айнымалыға байланысты квадрат теңдеу аламыз Шыққан квадрат теңдеуді шешеміз Алмастыру арқылы алғашқы айнымалының мәнін табамыз Табылған түбірлерге тексеру жүргізіп, берілген теңдеудің түбірлерін аықтаймыз Тақтамен жұмыс мысалды біріге отырып талдау х^2+2х-6/(х^2+2х)=-5
ІІІ Сабақты бекіту:
№189-1,3 ) №190-2,4) №191-1,3) есептерді тақтада орындау
IV.Сабақты бекіту.Деңгейлік тапсырма
V.Сергіту сәті. Белгісіз санды табу ( таблицаны толтыру) VI.Үйге тапсырма беру VII.Бағалау