Т?рбиелік: О?ушыларды? білімге деген ?ызы?ушылы?тарын арттыру. ?здігінен жеке ж?не шы?армашылы?пен ж?мыс істеуге т?рбиелеу.
Дамытушылы?: Ал?ан білімдерін ?рт?рлі жа?дайларда ?олдана білуге да?дыландыру. Белсенділіктерін к?теруге, ойлау ?абілетін арттыру?а ?з ойын ж?йелеуге, тез шешім ?абылдау?а, ??састы?ты, ?арама-?айшылы?ты бай?ау?а да?дыландыру.
Типі: жа?а білімді ме?геру Саба? т?рі: практикалы? Саба? к?рнекілігі: таблицалар, ?лестірмелер, о?улы?. Саба? барысы:
І. ?йымдастыру.
1) о?ушыларды т?гендеу;
2) о?ушыларды? саба??а дайынды?ын тексеру;
3) саба??а назарын аудару;
4) саба?ты? ма?саты мен міндетін баяндау;
ІІ. ?тілген материалдарды ?айталау с?ра?тары:
1. Жалпы квадрат те?деу ?алай ?рнектеліп беріледі?
2. ах²=0; ах²+вх=0 ж?не ах²+с=0 квадрат те?деулері неліктен «толымсыз квадрат те?деулер» деп аталады?
3. Келтірілген квадрат те?деу дегеніміз не?
4. в²- 4ас формуласымен есептелетін сан ?алай аталады?
5. Толы? квадрат те?деу дегеніміз не?
6. Кез келген квадрат те?деуді? т?бірлерін табу ?шін... формуласын ?олдану?а бола ма?
7. 2х²- 5х - 3=0 те?деуіні? коэффициенттерін атап шы?ы?дар.
8. Егер квадратты? те?деуінде коэффициенттерді? бірі – b не с немесе b мен с - ны? екеуі де 0 - ге те? болса, м?ндай те?деулерді ?алай атайды? ІІІ. Жа?а та?ырыпты? та?ырыбын ашу.(кроссворд шешу)
Просмотр содержимого документа
«Жа?а саба? Виет теоремасы »
Сабақтың тақырыбы: «Виет теоремасы»
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Толық емес квадрат теңдеу түбірлерінің формуласын қолдану.Оқушыларды квадрат теңдеуді шешуде виет теоремасын пайдалануға дағдыландыру.
Тәрбиелік: Оқушылардың білімге деген қызығушылықтарын арттыру. Өздігінен жеке және шығармашылықпен жұмыс істеуге тәрбиелеу.
Дамытушылық: Алған білімдерін әртүрлі жағдайларда қолдана білуге дағдыландыру. Белсенділіктерін көтеруге, ойлау қабілетін арттыруға өз ойын жүйелеуге, тез шешім қабылдауға, ұқсастықты, қарама-қайшылықты байқауға дағдыландыру.
Типі: жаңа білімді меңгеру Сабақ түрі: практикалық Сабақ көрнекілігі: таблицалар, үлестірмелер, оқулық. Сабақ барысы: І. Ұйымдастыру. 1) оқушыларды түгендеу; 2) оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру; 3) сабаққа назарын аудару; 4) сабақтың мақсаты мен міндетін баяндау;
ІІ. Өтілген материалдарды қайталау сұрақтары: 1. Жалпы квадрат теңдеу қалай өрнектеліп беріледі? 2. ах²=0; ах²+вх=0 және ах²+с=0 квадрат теңдеулері неліктен «толымсыз квадрат теңдеулер» деп аталады? 3. Келтірілген квадрат теңдеу дегеніміз не? 4. в²- 4ас формуласымен есептелетін сан қалай аталады? 5. Толық квадрат теңдеу дегеніміз не? 6. Кез келген квадрат теңдеудің түбірлерін табу үшін.................. формуласын қолдануға бола ма? 7. 2х²- 5х - 3=0 теңдеуінің коэффициенттерін атап шығыңдар. 8. Егер квадраттық теңдеуінде коэффициенттердің бірі – b не с немесе b мен с - ның екеуі де 0 - ге тең болса, мұндай теңдеулерді қалай атайды? ІІІ. Жаңа тақырыптың тақырыбын ашу.(кроссворд шешу)
Сұрақтар:
ах2+bx+c=0 (a≠0) теңдеуі қалай аталады? (квадрат)
квадрат теңдеудің түбірлерінің формуласындағы түбір астындағы өрнек? (дискриминант)
квадрат теңдеуде а, b (коэффициенттер)
квадрат теңдеудің дербес түрі (толымсыз)
1.
к
в
а
д
р
а
т
2.
д
и
с
к
р
и
м
и
н
а
н
т
к
о
э
ф
ф
и
ц
и
е
н
т
т
е
р
4.
т
о
л
ы
м
с
ы
з
IV. Тарихи дерек. Математик Франсуа Виет туралы айту.
Француздың атақты математигі Франсуа Виеттің атымен Виет теоремасы деп аталады. Өзінің атақты теоремасын ол 1591 жылы дәлелдеген.
V. Тапсырма: Кестедегі бос орынды толтыру.
теңдеу
a
b
c
X1
X2
X1+X2
X1X2
X2-x-6=0
X2+6x+5=0
X2-6x-8=0
X2-x-6=0
Тапсырма орындап болған соң оқушылардың ойларын тыңдау, айтқан ойларын, болжамдарын кітаптағы жаңа тақырып теоремасымен салыстыру.
Теорема: Келтірілген квадрат теңдеудің түбірлерінің қосындысы қарама-қарсы таңбамен алынған оның екінші коэффициентінетең, алтүбірлерінің көбейтіндісі бос мүшеге тең.
Х1+х2=-p x1*x2=q Виет теоремасына кері теорема да дұрыс. Теорема. (Виет теоремасына кері теорема). Егер екі санның қосындысы –р-ға, ал олардың көбейтіндісі q-ға тең болса, онда ол сандар теңдеуінің түбірлері болады.
Тапсырма: формуладағы бос орынды толтыру. №147
теңдеу
Түбірлерінің қосындысы
Түбірлерінің көбейтіндісі
X2-6x+8=0
X2+2x-3=0
X2-6x+5=0
X2-5x+6=0
Алмастыру тәсілімен бірі-бірінікімен салыстыру керек.
Тапсырма: Берілген теңдеулерді шешпей-ақ түбірлерін анықта.
Виет теоремасына кері теореманы тұжырымдау.
X2-5x+4=0 -1;-4
X2+5x+4=0 -1;4
X2-3x-4=0 1;4
X2+3x-4=0 1;-4
(тапсырманы ауызша орныдату)
Оқулықпен жұмыс.
№148
№150
№151
№154
Тест тапсырмалары.
1. Түбірлері 2 мен 5 болатын квадрат теңдеуді құрындар:
А. Х 2-7+10 В. Х 2+7+1 С х2-7-10
2. х 2 +21х+54= 0 теңдеуінің бір түбірі 3 –ке тең, екінші түбірін табыңдар.
А. х2 =18 В. х 2= -18 С. х 2= 54
3. Іріктеп алу арқылы х 2 -8х -9= 0 теңдеуінің түбірлерін табыңдар.
А. х1 = 9 х 2=1 В. х1 = -8 х2= 9 С. х1 = 9 х 2= -1
4. х 2+6-7 = 0 теңдеуінің коэффиценттері мен бос мүшесін атандар.
А. а =0, в =0, с =-7 В. а= 1, в =0, с =1 С. а= 1, в =6, с= -7
5. Теңдеуді ах 2+вх+с түрінде жазыңдар. х(2х-3) = 5-4х
А. 2х 2+х -5 В. 2х 2-2х+5 С. 2х 2-7х-5
Сабақты қорытындылау:
Бүгін сабақта қандай теоремалармен таныстыңдар?
Қандай жағдайларды Виет теоремасы және оған кері теорема қолданылады?