kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Виет теоремасы Квадрат теңдеулерді шешу әдістері

Нажмите, чтобы узнать подробности

Квадрат теңдеуді шешу. Виет теоремасы квадрат теңдеудің шешудің нақты 12 әдісінің біреуі.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Виет теоремасы Квадрат теңдеулерді шешу әдістері»



Тақырыбы

Виет теоремасы

Мақсаты

Виет теоремасын меңгереді, білгенін, түсінгенін салыстырады, талқылайды, күрделі есептерді шығаруға дағдыланады.

Жалпы мақсат

Оқушыларға оқытудың жаңа әдіс-тәсілдерін үйретіп, өз бетінше және топпен жұмыс істеу , Виет теоремасын есептер шығаруда қолдана білу бейімділіктерін қалыптастырып дамыту

Күтілетін нәтиже

Тақырыпты толық менгеріледі, ерекшеліктерін пайдалана отырып есептерді шешуді ұсына алады

Қолданылатын әдіс-тәсілдер

Инсерт, Кім жылдам,Миға шабуыл, Ойлан тап

Қолданылатын ресурстар

Флипчарт, маркерлер, портреттер, тақта, ноутбук

Сабақ барысы

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Ұйымдастыру кезеңі








Топка бөліну. Геометриялық фигуралар арқылы топқа бөліну

Мұғалім бірнеше геометриялық фигураларды араластырып оқушыларға таратып береді.(неше топқа бөлсеңіз сонша геометриялық фигураларды бірнешеуден аласыз) Бірдей фигураларды алған оқушылар топтасады.


Оқушылардың мұндағы мақсаты геометриялық фигуралар арқылы өз жұптарын тауып, бір топ болып құралу. Бағалау парағы арқылы топбасшылар өз топ мүшелерін бағалап отырады.

Білу

Миға шабуыл

Интерактивті тақтаға «Қайталау–оқу айнасы» әр түрлі деңгейдегі сұрақтар беріледі,


Үй тапсырмасы ауызша диалог арқылы тексеріледі

Интерактивті тақтадағы сұрақтар арқылы оқушылардың кезекпен жауап беруі сұралады.

1) Квадрат теңдеу деген не? 
2) 2х2-5х-3═0 теңдеуінің коэффициенттерін атап шығыңдар 
3) Квадрат теңдеу түрлерін ата 
4) х2+px+q=0 .............. теңдеу? 
5) Егер Д0 болса, онда квадрат теңдеудің неше түбірі болады? 
6) Егер Д
7) Егер Д=0 болса, онда квадрат теңдеудің неше түбірі болады? 
8) ах2+с=0, в=0 ...................теңдеу? 
9) в2-4ас формуласымен есептелетін сан қалай аталады? 
10) Квадрат теңдеудегі а, в, с қалай аталады? 

Оқушылар,топ мүшелері кезектесіп жауап береді. Оқушылар еске түсіреді, талдайды.


Түсіну

Слайд арқылы сабақты бекіту







Қолдану

Инсерт (түртіп алу) әдісі

«V» - білемін «+» мен үшін жаңа «-» басқаша ойлаймын «?» - түсінбедім, тереңірек білгім келеді
Кестені мәтіннің фрагменттері немесе толық абзац түрінде толтырады. Сонан соң оқушылар жұп болып немесе топпен өзара пікір алмасады. Түсініксіз болған ұғымдарды мұғалім түсіндіредіреді.



ах2+вх+с=0,а=/=0

х1,х2-теңдеудің түбірлері

=

=

ах2+вх+с=0,а=/=0 /а



Жоғарыда, 

Демек,  Теорема(Виет теоремасы) Келтірілген квадрат теңдеудің түбірлерінің қосындысы қарама-қарсы таңбамен алынған екінші коэффициентке тең, ал көбейтінділері бос мүшеге тең.Д=0 жағдайы үшін де виет теоремасы дұрыс.

Теорема (Виет теоремасына кері теорема): егер екі санның қосындысы –р-ға, ал олардың көбейтіндісі q-ға тең болса, онда ол сандар  теңдеудің түбірлері болады.

Оқушылар өзері кестені мәтіннің фрагменттері немесе толық абзац түрінде толтырады Сонан соң оқушылар жұп болып немесе топпен өзара пікір алмасады. Түсініксіз болған ұғымдарды мұғалім түсіндіреді.


















Талдау

Ойлан тап

Ауызша тапсырмалар

№259

Әр топтан оқушы шығып жаттығуларды ауызша орындайды

Жинақтау

Кітаппен жұмыс

Топтарға жаңа тақырып бойынша кітаппен жұмыс атқару үшін әр топқа кітаптағы тапсырмалармен жұмыс істеуді тапсыру, мағанасын талдау

№260-топтық жұыс

№261, 261-жеке жұмыс


Берілген тапсырманы уақытылы орындау, сұрақтарға нақты жауап беру. Кітаптағы тапсырмаларды топпен біргіп жұмыс істейді, талқылайды, зерттейді.

Қолдану

Оқушыларға тест тапсырмаларын береді

Жауаптары: 1В; 2Д; 3В; 4А; 5С 

Оқушы орындайды

Тексереді «Разминка»

Бағалау Бағалау шкаласы мен бағалау парақтарын тарату

Әр топ бағалау шкаласын тақтаға ілу керек

Әр топ бағалау парақшасын өздерін бағалайды

Рефлексия

Окушылар тақырыпты қорытындылап, не уйреніп, түсінгендігімен бөліседі.

Үйге тапсырма

№262















































Бағалау парағы

Тапсырмалар/

Оқушының аты -жөні

№1

№2

№3

№4

№5

№6

№7

Қорытынды
























































№1-Үй жұмысы-әр дұрыс есепке 1 бал (6 бал-максимум) Балдар

№2-4 ұпай (сұрақтар) «19-22»-----5

№3- ауызша есептер -2 ұпай «14-18»-----4

№4- топқа 1 ұпай топтық жұмыс «9-13»------3

№5-жеке жұмыс оқулықтан есптер-4 ұпай

№6-тест-5 ұпай





























Тест

І нұсқа

  1. Берілген теңдеулердің қайсысы квадрат теңдеу болады? 
    А. Х4-2,5х+7=0 С. 3,2х+х3=0 
    В. 3х2-0,1х-5=0 Д. 6х2+0,1х3+13=0 
    2) Берілген теңдеулердің арасынан келтірілген квадрат теңдеуді көрсетіңдер. 
    А. 5х2-29=0 С. Х32+12х=0 
    В. –х2+2х-4,8=0 Д. Х2-0,7х-3/4=0 
    3) Түбірлері х1=-1,8 және х2=5 болатын квадрат теңдеу құрыңдар. 
    А. 2х2+3,2х-3=0 С. Х2+3,2х-9=0 
    В. Х2-3,2х-9=0 Д. –х2-3,2х+9=0 
    4) Екі санның қосындысының мәні 15, ал көбейтіндісінің мәні 54. Осы сандарды табыңдар. 
    А. 6;9 С. -3;-18 
    В. 3;18 Д.- 6;-9 
    5) х2-6х+8=0 теңдеуіндегі p мен q-дің мәндерін табыңдар. 
    А. p=-4 және q=8 С. p=-6 және q=8 
    В. p=6 және q=-2 Д. p=-2 және q=4 
    3











ІІ нұсқа

  1. Берілген теңдеулердің қайсысы квадрат теңдеу болады? 
    А. Х4-5х+7=0 С. 2х+х3=0 
    В. -6х2-11х-15=0 Д. -9х2-69х3+13=0 
    2) Берілген теңдеулердің арасынан келтірілген квадрат теңдеуді көрсетіңдер. 
    А. х2-9=0 С. Х34+12х=0 
    В. –х2-9х-8=0 Д. Х2-7х+4=0 
    3) Түбірлері х1=6 және х2=2 болатын квадрат теңдеу құрыңдар. 
    А. 2х2+3,2х-3=0 С. Х2+3,2х-9=0 
    В. Х2-8х+12=0 Д. –х2-3,2х+9=0 
    4) Екі санның қосындысының мәні -5, ал көбейтіндісінің мәні 6. Осы сандарды табыңдар. 
    А. -2;-3 С. -3;-18 
    В. 3;18 Д.- 6;-9 
    5) х2+х-12=0 теңдеуіндегі p мен q-дің мәндерін табыңдар. 
    А. p=-4 және q=8 С. p=1 және q=-12
    В. p=6 және q=-2 Д. p=-2 және q=4 
    Жауаптары: 1В; 2Д; 3В; 4А; 5С 















Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Математика

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 8 класс

Скачать
Виет теоремасы Квадрат теңдеулерді шешу әдістері

Автор: Кулчабаев Куаныш Халбаевич

Дата: 22.11.2018

Номер свидетельства: 487121
