Тақырыбы: 6-сыныпта І жарты жылдықты қайталау сабағы
(«Ең бақытты адам» ертегі желісінде )
Сабақтың мақсаты:
1. Оқушылардың математика пәніне деген қызығушылықтарын арттыру,
І жарты жылдықта алған білімдерін тиянақтау, тексеру, пысықтау.
2. Оқушыны ұқыпты тыңдауға, сұрақтарға нақты жауап беруге, практикамен ұштастыруға үйрету, оқушылардың байқағыштық және қорытынды жасай алу қабілеттерін дамыту.
3.Оқушыларды өздігімен және бірлесіп жұмыс істеуге үйрету, олардың бойына халықтың жақсы қасиеттерін қалыптастыру. Ұқыптылыққа, адал-дыққа, еңбекті сүюге тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: Дәстүрлі емес
Сабақтың әдісі: Жеке, топпен жұмыс
Көрнекіліктер: Ертегінің мазмұнына арналған суреттер: “Ең бақытты адам”, “Денсаулық”, “Адалдық”, “Қанағат” сөздері жазылған плакат, есептемелер жазылған топшамалар, тірек-сызбалар
Сабақтың типі: Қайталау-пысықтау сабағы.
Пәнаралық байланыс:Қазақ әдебиеті.
Сабақтың барысы:
1.Ұйымдыстыру.
2.Сабақтың барысымен таныстыру.
Ертегі “Ең бақытты адам” деп аталады, авторы Жанғали Набидуллин.
Ертеде бір кедей жігіт бақыт іздеп жолға шығыпты. Ол алыс жолдан арып-аршып келе жатса, ен далада қонған жалғыз үйге тап болады. Сәлем беріп, ішке кіреді.
Үйде кеудіреген бір ауру қария отыр екен.
-Ата, су беріңізші?
-Қалқам, су керек болса, ана сандықшадағы тапсырманы орында.
-Қәне, балалар, жігітке қандай тапсырма берілді екен, сандықшадан алып, тапсырманы орындауға көмектесейік.
Есеп №1Пропорцияның белгісіз мүшесін табыңдар:
Есеп №2.
Масштабы 1:2500000 масштабпен берілген картада екі қаланың ара қашықтығы 6 см. Екі қаланың Жер бетіндегі ара қашықтығын табыңдар.
Есеп №3
Сәйкестік тест.
1. 8•(-3)+(-7)= 77
2.32: (-4)+5= 1
3.64:(-16)+9= -2
4.35-(-7)•6= 10
5.(-21):(-3)-9= 3,5
6.3/8 •(-4)+5= 2
7.(-2/5)• (-3)+4/5= -31
8.(5/9):(-1/3)-(7/3)= 5
9.(5/12):(1/4)+(-2/3)= -3
10.|-27,3| : | -4,2 | + |-3,5|= -4
Ренжіме жасымды сата алмаймын, маған байлықтың қажеті жоқ, дейді де әрі қарай жүріп кетеді. Көп жол жүріп, тағыда бір қарияға кездеседі. Қария құдықтың басында су ішіп тұр екен.
Су ішуге болама екен деп сұрады.
Ішіңіз, бұл құдықтың иесі мен емес,- дейді де әрі қарай жүріп кетеді.Жігіт су ішейін деп жатып, шелектің түбінде жатқан алтын теңгені тауып алады.
-Балалар, қалай ойлайсыздар, жігіт алтын теңгемен не істегісі келді? Оны білу үшін мына тапсырманы орындаңдар.
Есеп №4 Деңгейленген тапсырмаларды орындату.Сандарды салыстырып нәтижесін «>» немесе «<» белгісімен жазыңдар
А тобы Втобы С тобы
1.-5 және 0 -99 және 0,1 9 және -99
|9| және |-99|
2. -8,2 және 3,1 |-17 | және |5| (-0,6)және (-6)
|-0,6|және |-6|
3. -5/9 және -2 0 және |-2,1| -5/12 және -1/2
Жігіт қарияға қуып жетіп, алтын теңгені береді. Қария бұл алтын теңгенің оныкі еместігін айтады. Жігіт қайтадан құдыққа келіп, алтын теңгені шелектің түбіне тастайды.
«Бізден бұрын біреу жоғалтып алған шығар»,- деп ойлайды ол.
Жігіт ары қарай жүріп кетеді. Шаршап, ашығып келе жатып, орай шалғынға тігілген ақ отауға кез болады. Ішке кірсе, отаудың ортасында көл көсір тамақ, жайылған дастарханның басында бір қария тамақ ішіп отыр екен.
-Келіңіз, жоғары шығыңыз, тамақ ішіңіз.
-Жоқ, әуелі жұмыс беріңіз,- дейді жігіт.
-Онда анау тұтқышты алда, менің тайқазанымды әкеле ғой,- дейді қария.
-Кәне, тұтқыштағы есепті шығарып, жігітке көмектесейік.
Есеп №5 Топпен орындайтын жаттығулар.(Топ фигураларды таңдап арқылы бөлінеді)
1.Берілген А және В жиындарын қиылысуын С жиынын элементтерімен, ал бірігуі Д жиынын элементтерімен жазыңдар. Элементтер санын анықтаңдар.
А={1,2,7,11,15} B={2,11,13, 20};
А={3,6,28,49} B={1,4,5};
2. Координаталық түзуде мына нүктелерді белгілеңдер:
А(-1); В(-3); С(2); Д(4); Е(2,5); F(-1,5); G(3/4);
3. Жақшаны ашып ықшамдаңдар:
1) 3(х+у)-2(х-у); 2) 16а+7(а+5); 3) 6а-4(5а+1);
4.Әрбір топ Венн диаграммасын пайдаланып І жарты жылдықта өткен негізгі ұғымдарды жазу керек . Өздері үйден оқулық бойынша 5сұрақтан құрастырған тестіні өзара топ бойынша алмасып орындайды, бір-бірін бағалайды.
Жігіт бір тілім нан мен бір кесе қымыз ішіп, отау иесіне рахмет айтып жүріп кетеді. Ол көп жол жүріп, алдынан кезіккен бір теректің түбіне келіп, демалмақшы болады. Демалып, ұйықтап жатса, бір ару қызды көреді.Орнынан тұрып, қызбен амандасады.
Ару қыздың жігітке не айтқанын білу үшін мына есептерді ауызша шығарып және бүгін қандай тақырыптарды қайталағанымызды еске түсірейік.
Есеп №6 Ауызша жаттығулар.
1.Теңдеуді шешіңдер:
|х|=10 2|у|=28 |z|=-1 3(x-5)=7+x
“Мен бақытпын, өзіңді іздеп шығып едім”, - дейді қыз. Бірақ, менен бұрын ауру адам кейпіндегі Денсаулық, алтын ұсынған Адалдық, ағыл тегіл дастархан Қанағат сені сынаған екен. Сен олардың сынағынан мүдірмей өттің.
Енді соның үшеуіде сенімді серігіңе айналды. Ал менің саған қажетім жоқ. Әдетте, мені жаңағы үш досы жоқ адамдар ғана іздейді.
Қыз солай деп, көзбен ғайып болады.
Ал жігіт Денсаулық, Адалдық, Қанағатпен қауышып бақытты өмір сүреді. Сол сияқты жігітке көмектескен сендердің еңбектерің көп. Денсаулықтарың мықты болып, әрдайым қанағатшыл, бір- біріңе адал болыңдар деп сабақты қорытындылаймын. Үлестірмелі топшамалармен жұмыс жасаған және сабаққа қатысқан оқушылар бағаланады.
Үйге тапсырма:
І жарты жылдықты қайталауға арналған тест
(І, ІІ - нұсқа түрінде)