Шыңғырлау колледжі
Тақырыбы:
Туынды тарауын
қорытындылау
Пән оқытушысы:Нурмуканова Л.М
Сабақтың тақырыбы:Туынды тарауын қорытындылау
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Туындыларды табу оқушылардың білім деңгейін тексеру, бағалау бекіту.
Тәрбиелік: Оқушылардың ойлау, еңбек ету қабілетерін жетілдіру, оларды шыдамдылыққа, жаупкершілікке өз бетінше енбектенуге тәрбиелеу
Дамытушылық: Алған білімді есептер шығаруда, жана білімді бекітуге
қолдана білу, оқушылардың пәнге қызығушылығын арттыру, дамыту.
Сабақтың типі: білім, білік дағдыларын кешенді пайдалану сабағы.
Пәнаралық байланыс: өрнектің мәнін табу, теңдеу шешу, теңсіздік шешу
Техникалық жағынан жабдықталуы: презентациялар, флипчарт
Сабақтың көрнекілігі: слайдтар, топшамалар
Сабақ барысы:
І. Ұйымдастыру.
Оқушыларды ойын ережесімен таныстыру, топқа бөлу, топ басшыларын сайлау,
ІІ. Қызығушылықты ояту
(қарапайым функциялардың туындыларын табу)
ІІІ. Мағынаны табу
1-саты. Туынды туралы ұғым.
2-саты.Туынды табу ережелері.
3-саты. Семантикалық картамен жұмыс
4-саты. Сәйкестендіру
5-саты.Тригонометриялық функциялардың туындылары
ІV.Толғаныс. Шығармашылық жұмыстар.
V. Үйге тапсырма
VI. Сабақты қорытындылау, бағалау.
1-саты. Туынды туралы ұғым.
Туынды дегеніміз не? (3 ұпай)
Үш формуланың қайсысы функцияның өсімшесі болып табылады?
а) f(x)=f(x0+x)
ә)f=f(x0+x)-f(x0)
б) x=x-x0 (3 ұпай)
Туындысы 16х3-0,4-ке тең болатын кем дегенде бір функцияны формуламен беріңдер. (5 ұпай)
Туынды табу амалы қалай аталады?
f(x)-f(x)=0 теңдеуін шешіңдер, мұндағы f(x)=x3. (5 ұпай)
Қандай нүктеде f(x)=3x2-2х+3 туындысы 10-ға тең
а) -2 в) 0 с) 1 д)2 (5 ұпай)
2-саты.Туынды табу ережелері.
Қосындының туындысы неге тең, формуласын жазыңдар
g(x)= g/(1)-ді табыңдар. (5 ұпай)
Көбейтіндінің туындысы неге тең, формуласын жазыңдар.
y=(3x-7)(x3+2) болса, онда у/(-1) неге тең? (5 ұпай)
Бөлшектің туындысы неге тең, формуласын жазыңдар
функциясының туындысын табыңдар (5 ұпай)
Дәреженің туындысы неге тең, формуласын жазыңдар.
f(x)=2x4-x8 функциясының туындысын тауып, f/(0)+f//(-1) өрнегінің мәнін есептеңдер (5 ұпай)
f(x)=9x- x3 функциясы берілген, f/(x)≥0 теңсіздігін шешіңдер (8 ұпай)
f(x) функциясының туындысы 0-ге тең болса, х-тің мәнін табыңдар.
f/(x)=x4-12x2 (5 ұпай)
3-саты. Семантикалық карта
4-саты. Сәйкестендіру
Берілгені:Функцияның туындысын табыңдар: | жауабы |
| |
| |
| |
| |
| |
5-саты.Тригонометриялық функциялардың туындылары
Синус функциясының туындысы неге тең?
Егер f(x)= болса, онда f/() мәнін табыңдар. (3 ұпай)
Косинус функциясының туындысы неге тең?
Функциясының туындысын табыңдар y= (6 ұпай)
Тангенс функциясының туындысын формула арқылы беріңдер.
Функциясының туындысын табыңдар y= (5 ұпай)
Котангенс функциясының туындысын формула арқылы беріңдер.
Функциясының туындысын табыңдар y= (5 ұпай)
f(x)= функциясының туындысы неге тең? (6 ұпай)
болса, мәнін табыңдар? (8 ұпай)
ІV.Толғаныс. Шығармашылық жұмыстар.
Сәйкес жауабын тап:
Функция | 1. +2 | 2. x+cosx | 3. sin2x | 4. cos2x | 5. |
| | | | | |
Туынды | А. 1-sinx | B. | C. -2sin2x | D. sin2x | E. |
V. Үйге тапсырма:
2016жылғы тест жинағынан 10-15 нұсқалардан туынды табу есептерін теріп шығару
VI. Сабақты қорытындылау, бағалау.
Оқытушы сөзі
Менің сіздерге арнаған кішкене тілегім бар. (әр студентке тарату)
Болашақ маман иелеріне тілек
▪Өзіңнің күшіңді екі еселе, үш еселе, ал білім көлемін n-дәрежеге дейін көбейт
▪Сенің жадыңда жастық шақ тұрақты шама болып қалсын
▪Барлық өмір қателіктерінен тек оң түбір шығар
▪Сенің тағдырыңның сындық нүктелерінде min сәтсіздік пен max табыс болсын
▪Жабырқаңқы көңіл-күйді үнемі 0-ге көбейтуге тырыс
▪Миллион үміттен жақсылық күт
▪-∞-ден +∞-ке дейін бақыт
▪Өмір-бұл үлкен есеп кітабы. Тек жауабына көз салуға асықпа
▪ Егер қайғы келсе, онда ол соңғы шегі болып, ал қуаныш шексіз болсын
▪ Өмір дайындаған барлық емтихандарды тек беске тапсыр!