6 сынып математика
Пән мұғалімі: Махамбетова Р
Сабақтың тақырыбы:
Жай бөлшектерге амалдар қолдану
Сабақтың мақсаты:
Өткен тақыыпты қайталап, білімдерін есеп шығару дағдыларын қалыптастыру.
Сабақтың міндеттері:
Бөлшектерге амалдар орындау
Бөлшектерге амалдар орындауға есептер шығару
Тәрбиелік: оқушылардың еске түсіру қабілетін ,ақыл-ойын жинақтай білуге тәрбиелеу
Табыс критерийлері:
Бөлшектерге амалдар орында алады
Бөлшектерге амалдар орындауға есептер шығара алады
Тәрбиелік: оқушылардың еске түсіру қабілетін ,ақыл-ойын жинақтай біледі
Оқытуда қолданылатын стратегиялар мен тәсілдер
«Кемеде» ойынымен топқа бөлу, «Ойлан – жұптас – бөліс» тәсілі,
Сабақтың типі:
Білім, білік дағдысын тексеру
Сабақтың түрі:
Жаңа білімді меңгеру
Көрнекіліктер:
Ресурстар, постер,маркерлер, слайдтар (суреттері, шабыт ашылған кездегі суреттері, видео ролик)
Күтілетін нәтиже:
Бөлшектерге амалдар орында алады
Өздігінен есеп шығара алады
Оқушылар құндылығын бағалай алады
Сабақ кезеңдері
Мұғалімнің іс - әрекеті
Жеті модульдің қамтылуы
Оқушының іс - әрекеті
Күтілетін нәтиже
Кіріспе
Сергіту сәті
«Қызыл өрік»
Амандасу
Сыныпты ұйымдастырып, оқушылар зейінін тұрақтандыру
Ынтымақтастық атмосфераны орнықтыру
«Кемеде» ойынымен топқа бөлу.Оқушыларды бірден төртке дейін белгілеп шығамын.
1-топ 1-2-3-4
2-топ 1-2-3-4
3-топ 1-2-3-4
4-топ 1-2-3-4
Оқытудағы басқару және көшбасшылық
Оқушылар орнынан тұрады
Оқу-құралдарын түгендеп, сабаққа назарын аударады
«Қызыл өрік» әніне билеп, сергиді.
Төрт топқа бөлінді
Сабаққа кірісер алдында ынтымақтастық атмосфераға қол жеткізеді
Білу
Нақты мәліметті еске түсіру
Үй тапсырмасы бойынша оқушылар бір-біріне жоғарғы деңгейлі сұрақтарды қояды..
АКТ-ні пайдалану
Өткен материалды еске түсіреді, білетін білімдерін ортаға салады
білімге қол жеткізеді
Түсіну
Білімді игеру
«Ойлан – жұптас - бөліс» тәсілі бойынша кезекші мәтін таратады
1-топ
2-топ
3-топ
Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер
1-топ кітаптан оқиды
2-топ кітаптан тауып оқиды
3-топ мазмұнын түсініп оқиды
4- мазмұнын түсініп оқиды
Әр топ ойын бір-біріне ашық айтып, талдайды.
Қолдану
Түсінікті кеңейту
Топтағы 1 санын алғандар бір топ, 2 санын алғандар бір топ, 3 санын алғандар бір топ,4 санын алғандар бір топ болып отырғызу
Жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту және оқу
1-топ 1-1-1-1
2-топ 2-2-2-2
3-топ3-3-3-3
4-топ4-4-4-4
Бір-біріне оқыған мәтіндерін өз сөзімен түсіндіреді, жоғарғы деңгейлі сұрақтарға жауап береді
Тақырып туралы идея алмасады
Талдау
Тіл байлықты дамыту, салыстыру
Тақырыпты талдау, негізгі түйінін анықтау.
Сыни тұрғыдан ойлауға оқыту
теориялық ұғымды тауып, тіл байлығы дамытады
Жинақтау
(Ойын жазбаша жеткізу)
Есеп шығару
Талантты және дарынды балаларды оқыту
Оқулық пен жұмыс
№1,2,3,4
Сыни ойланады
Ойын әсерлі жеткізеді
Өз бетінше жұмыс істейді
Бағалау
(Ойларын тұжырымдау)
Кері байланыс қағаздарын тарату Оқушылардын бағалау парағын жинап алу
Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау
білімге құштар екенін оқушы өз сөзімен жеткізеді
Өзіндік ой қорытады
Үйге тапсырма: № 8
Сабақтың тақырыбы: Ондық және жай бөлшектерге амалдар қолдану
Cынып: 6 «б» Пәні: Математика
Сабақтың мақсаты:Оқушылар ондық бөлшектер және арифметикалық амалдарды есеп шығару дағдыларын қалыптастыру
Сабақтың міндеттері: 1.Ондық бөлшекті жазып ажырата білу
2.Оқушылар өздігінен есеп шығару.
3. оқушылардың еске түсіру қабілетін ,ақыл-ойын жинақтай білуге тәрбиелеу
Сабақтың типі:қайталау
Сабақтың түрі: аралас
Сабақтың әдіс-тәсілдері:
Сабаққа қажетті құралдар мен көрнекіліктер: Ресурстар, постер,маркерлер, слайдтар (суреттері, шабыт ашылған кездегі суреттері, видео ролик)
Күтілетін нәтиже: 1.Оқушылар бқлшекті жазып ажырата алады
2. Өздігінен есеп шығара алады
3.оқушылар өткен таұырыпты еске тусіріп ойыларын жинақтап өмірмен байланыстырады
Сабақтың жоспары
Кезең
Сабақ бөлімдері
Мұғалімнің іс-әрекеті
Оқушының іс-әрекеті
Қолданған әдіс- тәсілдер
Білім 4 мин.
Ұйымдастыру психологиялық дайындық.
Оқушылар мен сергіту сәттін қткізу, топқа бөлу
Сергіту сәттін жасайды топқа бөлінеді
Түсіну 10 мин.
Сабақтың мақсатын талдау қызығушылығын ояту.
Үй таспырмасын сурау тексеру
Топ басшылары тексереді
Қолдану 5 мин.
Жаңа сабақ
1.Қызығушылығын ояту.
2.Ой қозғау
3. Мағынаны ажырату.Мақсат қою.
Ондық бөлшетер туралы сурау қайталау
Ондық болшектер туралы ережены айтады
Талдау 10 мин
Жаңа сабақты бекіту.
Оқулықтан есеп беру
Әр топ бір бір есептен алып шығарыладв
Жинақтау 10 мин.
қорыту
Есеп шығару
Талантты және дарынды балаларды оқыту
Оқулық пен жұмыс
№1,2,3,4
Сыни ойланады
Ойын әсерлі жеткізеді
Өз бетінше жұмыс істейді
Бағалау 6мин.
1.Сабақ барысында оқушы көзқарасы.
2.Өзара бағалау.
Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау
білімге құштар екенін оқушы өз сөзімен жеткізеді
Өзіндік ой қорытады
Сабақтың тақырыбы: Ондық және жай бөлшектерге амалдар қолдану
Cынып: 6 «б» Пәні: Математика
Сабақтың мақсаты:Оқушылар ондық бөлшектер және арифметикалық амалдарды есеп шығару дағдыларын қалыптастыру
Сабақтың міндеттері: 1.Ондық бөлшекті жазып ажырата білу
2.Оқушылар өздігінен есеп шығару.
3. оқушылардың еске түсіру қабілетін ,ақыл-ойын жинақтай білуге тәрбиелеу
Сабақтың типі:қайталау
Сабақтың түрі: аралас
Сабақтың әдіс-тәсілдері:
Сабаққа қажетті құралдар мен көрнекіліктер: Ресурстар, постер,маркерлер, слайдтар (суреттері, шабыт ашылған кездегі суреттері, видео ролик)
Күтілетін нәтиже: 1.Оқушылар бқлшекті жазып ажырата алады
2. Өздігінен есеп шығара алады
3.оқушылар өткен таұырыпты еске тусіріп ойыларын жинақтап өмірмен байланыстырады
Сабақтың жоспары
Кезең
Сабақ бөлімдері
Мұғалімнің іс-әрекеті
Оқушының іс-әрекеті
Қолданған әдіс- тәсілдер
Білім 4 мин.
Ұйымдастыру психологиялық дайындық.
Оқушылар мен сергіту сәттін қткізу, топқа бөлу
Сергіту сәттін жасайды топқа бөлінеді
Түсіну 10 мин.
Сабақтың мақсатын талдау қызығушылығын ояту.
Үй таспырмасын сурау тексеру
Топ басшылары тексереді
Қолдану 5 мин.
Жаңа сабақ
1.Қызығушылығын ояту.
2.Ой қозғау
3. Мағынаны ажырату.Мақсат қою.
Ондық бөлшетер туралы сурау қайталау
Ондық болшектер туралы ережены айтады
Талдау 10 мин
Жаңа сабақты бекіту.
Оқулықтан есеп беру
Әр топ бір бір есептен алып шығарыладв
Жинақтау 10 мин.
қорыту
Есеп шығару
Талантты және дарынды балаларды оқыту
Оқулық пен жұмыс
№1,2,3,4
45,63 және 43,8 89,222 және 89,22
67,837 және 67,250 0,121 және 0,120
500-112,36-(27,4 - 5,789)
(0,4х + 3,2) + 0,7+4 · (0,4х + 1,7) = 50
Сыни ойланады
Ойын әсерлі жеткізеді
Өз бетінше жұмыс істейді
Бағалау 6мин.
1.Сабақ барысында оқушы көзқарасы.
2.Өзара бағалау.
Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау
білімге құштар екенін оқушы өз сөзімен жеткізеді
Өзіндік ой қорытады
Сабақтың тақырыбы:Бақылау жұмысы
Cынып: 6 Пәні: Математика
Сабақтың мақсаты: Алған білімдерін тексеру
Сабақтың міндеттері: 1. Алған теориялық білімдерін практикада ұтымды қолдана білуі
2.Оқушылар өздігінен есеп шығару.
3. оқушылардың еске түсіру қабілетін ,ақыл-ойын жинақтай білуге тәрбиелеу
Сабақтың типі:қайталау
Сабақтың түрі: бақылау жқмысы
Сабақтың әдіс-тәсілдері:
Сабақтың жоспары:
Ұйымдастыру кезеңі: түгендеу, сабаққа ынталандыру
Бақылау жұмысының мәтінін тарату
Бақылау жұмысын орындау
Үйге тапсырма беру.
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру кезеңі: түгендеу, сабаққа ынталандыру
Бақылау жұмысы бойынша сұрақтарға жауап беру
Бақылау жұмысы:
І нұсқа
1. Амалдарды орында:
2. Өрнектің мәнін тап: 5,26 + а, мұндағы а = 108,074.
3.Ықшамдаңдар: 14,1а + 2,69а – 3,087а
4. Теңдеуді шеш:
5. Есепте:500-112,36-(27,4 - 5,789)
ІІ нұсқа
1. Амалдарды орында:
2. Өрнектің мәнін тап: 0,74 + а, мұндағы а = 18,063.
3.Ықшамдаңдар: 27,34b + 8,3b – 3,069b
4. Теңдеуді шеш:
5. Есепте :600 – 214,15 – (34,7-3,637)
Үйге тапсырма: Қайталау.
Сабақтың тақырыбы: Қатемен жұмыс
Cынып: 6 «б» Пәні: Математика
Сабақтың мақсаты: Білімдерін пысықтау
Сабақтың міндеттері: 1.Тапсырманы орындап есеп шығару
2.Оқушылар өздігінен есеп шығару.
3. оқушылардың еске түсіру қабілетін ,ақыл-ойын жинақтай білуге тәрбиелеу
Сабақтың типі:қайталау
Сабақтың түрі: аралас
Сабақтың әдіс-тәсілдері:
Сабаққа қажетті құралдар мен көрнекіліктер: Ресурстар, постер,маркерлер, слайдтар (суреттері, шабыт ашылған кездегі суреттері, видео ролик)
Күтілетін нәтиже: 1.Оқушылар есепті шығара алса
2. Өздігінен есеп шығара алады
3.оқушылар өткен таұырыпты еске тусіріп ойыларын жинақтап өмірмен байланыстырады
Сабақтың жоспары
Кезең
Сабақ бөлімдері
Мұғалімнің іс-әрекеті
Оқушының іс-әрекеті
Қолданған әдіс- тәсілдер
Білім 4 мин.
Ұйымдастыру психологиялық дайындық.
Оқушылар мен сергіту сәттін қткізу, топқа бөлу
Сергіту сәттін жасайды топқа бөлінеді
Түсіну 10 мин.
Сабақтың мақсатын талдау қызығушылығын ояту.
Үй таспырмасын сурау тексеру
Топ басшылары тексереді
Қолдану 5 мин.
Жаңа сабақ
1.Қызығушылығын ояту.
2.Ой қозғау
3. Мағынаны ажырату.Мақсат қою.
Ондық бөлшетер туралы сурау қайталау
Ондық болшектер туралы ережены айтады
Талдау 10 мин
Жаңа сабақты бекіту.
Оқулықтан есеп беру
Әр топ бір бір есептен алып шығарыладв
Жинақтау 10 мин.
қорыту
Есеп шығару
Талантты және дарынды балаларды оқыту
Оқулық пен жұмыс . Амалдарды орында:
2. Өрнектің мәнін тап: 5,26 + а, мұндағы а = 108,074.
3.Ықшамдаңдар: 14,1а + 2,69а – 3,087а
4. Теңдеуді шеш:
5. Есепте:500-112,36-(27,4 - 5,789)
1. Амалдарды орында:
2. Өрнектің мәнін тап: 0,74 + а, мұндағы а = 18,063.
3.Ықшамдаңдар: 27,34b + 8,3b – 3,069b
4. Теңдеуді шеш:
5. Есепте :600 – 214,15 – (34,7-3,637)
Сыни ойланады
Ойын әсерлі жеткізеді
Өз бетінше жұмыс істейді
Бағалау 6мин.
1.Сабақ барысында оқушы көзқарасы.
2.Өзара бағалау.
Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау
білімге құштар екенін оқушы өз сөзімен жеткізеді
Өзіндік ой қорытады
Сабақтың тақырыбы: Қатынас
Cынып: 6 «б» Пәні: Математика
Сабақтың мақсаты: Қатынас туралы түсінік,кері қатынас табу дағдыларын қалыптастыру
Сабақтың міндеттері:
1 Оқушыларды қатынас ұғымымен, мүшелерімен және қасиеттерімен таныстыру.
2.Есеп шығару қабілеттерін дамыту. Өз бетінше еңбектену белсенділіктерін арттыру.
3. Оқушыларды дәлдікке, ұқыптылыққа, жылдамдылыққа, ептілікке тәрбиелеу.
Сабақтың типі: жаңа тақырып
Сабақтың түрі: аралас
Сабақтың әдіс-тәсілдері:
Сабаққа қажетті құралдар мен көрнекіліктер: Ресурстар, постер,маркерлер, слайдтар (суреттері, шабыт ашылған кездегі суреттері, видео ролик)
Күтілетін нәтиже: 1.Оқушылар қатынас ұғымымен, мүшелерімен және қасиеттерімен таныстыру.
2. Өздігінен есеп шығара алады
3.оқушылар өткен таұырыпты еске тусіріп ойыларын жинақтап өмірмен байланыстырады.
Сабақтың жоспары
Кезең
Сабақ бөлімдері
Мұғалімнің іс-әрекеті
Оқушының іс-әрекеті
Қолданған әдіс- тәсілдер
Білім 4 мин.
Ұйымдастыру психологиялық дайындық.
Оқушылар мен сергіту сәттін қткізу, топқа бөлу
Сергіту сәттін жасайды топқа бөлінеді
Түсіну 5 мин.
Сабақтың мақсатын талдау қызығушылығын ояту.
Үй таспырмасын сурау тексеру
Топ басшылары тексереді
Қолдану 5 мин.
Жаңа сабақ
1.Қызығушылығын ояту.
2.Ой қозғау
3. Мағынаны ажырату.Мақсат қою.
Тақырыпты кітаптан беріледі
Топбасшылар тақырыпты бөліп береді
Талдау 15 мин
Жаңа сабақты бекіту.
Бақылап оқушыларға көмек береді
Әр топ постер жасайды және қорғайды
Жинақтау 10 мин.
қорыту
Есеп шығару
Оқулық пен жұмыс .№12,13,14
Сыни ойланады
Ойын әсерлі жеткізеді
Өз бетінше жұмыс істейді
Бағалау 6мин.
1.Сабақ барысында оқушы көзқарасы.
2.Өзара бағалау.
Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау
білімге құштар екенін оқушы өз сөзімен жеткізеді
Өзіндік ой қорытады
Сабақтың тақырыбы: Есеп шығару
Cынып: 6 «б» Пәні: Математика
Сабақтың мақсаты: Берілген қатнасыта бөлуге табу дағдыларын қалыптастыру
Сабақтың міндеттері:
1 Оқушыларға берілген қатнасыта бөлуге есептер шығару алгоритмын пысықтау.
2.Есеп шығару қабілеттерін дамыту.
3.Өз бетінше еңбектену белсенділіктерін арттыру. Оқушыларды дәлдікке, ұқыптылыққа, жылдамдылыққа, ептілікке тәрбиелеу.
Сабақтың типі: есеп шығару
Сабақтың түрі: аралас
Сабақтың әдіс-тәсілдері:
Сабаққа қажетті құралдар мен көрнекіліктер: Ресурстар, постер,маркерлер, слайдтар (суреттері, шабыт ашылған кездегі суреттері, видео ролик)
Күтілетін нәтиже: 1.Оқушылар берілген қатнасыта бөлуге есептеу алгоритмын біледі..
2. Өздігінен есеп шығара алады
3.оқушылар өткен таұырыпты еске тусіріп ойыларын жинақтап өмірмен байланыстырады.
Сабақтың жоспары
Кезең
Сабақ бөлімдері
Мұғалімнің іс-әрекеті
Оқушының іс-әрекеті
Қолданған әдіс- тәсілдер
Білім 4 мин.
Ұйымдастыру психологиялық дайындық.
Оқушылар мен сергіту сәттін қткізу, топқа бөлу
Сергіту сәттін жасайды топқа бөлінеді
Түсіну 5 мин.
Сабақтың мақсатын талдау қызығушылығын ояту.
Үй таспырмасын сурау тексеру
Топ басшылары тексереді
Қолдану 5 мин.
1.Қызығушылығын ояту.
2.Ой қозғау
3. Мағынаны ажырату.Мақсат қою.
Есеп шығару кітаптан беріледі
Өткен тақырыптан сұрақ беру
Топбасшылар тақырыпты бөліп береді
Талдау 15 мин
Жаңа сабақты бекіту.
Бақылап оқушыларға көмек береді
Әр топ постер жасайды және қорғайды
Жинақтау 10 мин.
қорыту
Есеп шығару
Оқулық пен жұмыс .№78,79(3,4,5)
80,81
(2х+1)/1,3=2,5/0,65
(2х+1)*0,65=2,5*1,3
2х+1=3,25/0,65
2х+1=5
2х=4
Х=0,5
(9/5) /2,5=7,2/(3х+1)
3х+1=2,5
3х=1,5
Х=0,5
195-100
Х- 25
100х=195*25
Х=48,75
48,75-100
Х 75
48,75*75:100
[=36.525
75Сыни ойланады
Ойын әсерлі жеткізеді
Өз бетінше жұмыс істейді
Бағалау 6мин.
1.Сабақ барысында оқушы көзқарасы.
2.Өзара бағалау.
Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау
білімге құштар екенін оқушы өз сөзімен жеткізеді
Өзіндік ой қорытады
Сабақтың тақырыбы: Тура пропорционал шамалар
Cынып: 6 «б» Пәні: Математика
Сабақтың мақсаты : тура пропорционал шамалар туралы тусінік беру
Сабақтың міндеттері:
1 Оқушыларға берілген қатнасыта бөлуге есептер шығару алгоритмын пысықтау.
2.Есеп шығару қабілеттерін дамыту.
3.Өз бетінше еңбектену белсенділіктерін арттыру. Оқушыларды дәлдікке, ұқыптылыққа, жылдамдылыққа, ептілікке тәрбиелеу.
Сабақтың типі: Жаңа тақырып
Сабақтың түрі: аралас
Сабаққа қажетті құралдар мен көрнекіліктер: Ресурстар, постер,маркерлер, слайдтар (суреттері, шабыт ашылған кездегі суреттері, видео ролик)
Күтілетін нәтиже: 1.Оқушылар берілген қатнасыта бөлуге есептеу алгоритмын біледі..
2. Өздігінен есеп шығара алады
3.оқушылар өткен таұырыпты еске тусіріп ойыларын жинақтап өмірмен байланыстырады.
Сабақтың жоспары
Кезең
Сабақ бөлімдері
Мұғалімнің іс-әрекеті
Оқушының іс-әрекеті
Қолданған әдіс- тәсілдер
Білім 4 мин.
Ұйымдастыру психологиялық дайындық.
Оқушылар мен сергіту сәттін қткізу, топқа бөлу
Сергіту сәттін жасайды топқа бөлінеді
Сабаққа кірісер алдында ынтымақтастық атмосфераға қол жеткізеді
Түсіну 5 мин.
Сабақтың мақсатын талдау қызығушылығын ояту.
Үй таспырмасын сурау тексеру
Топ басшылары тексереді
білімге қол жеткізеді
Қолдану 5 мин.
1.Қызығушылығын ояту.
2.Ой қозғау
3. Мағынаны ажырату.Мақсат қою.
Есеп шығару кітаптан беріледі
Өткен тақырыптан сұрақ беру
Топбасшылар тақырыпты бөліп береді
Әр топ ойын бір-біріне ашық айтып, талдайды.
Талдау 15 мин
Жаңа сабақты бекіту.
Бақылап оқушыларға көмек береді
Әр топ постер жасайды және қорғайды
Мысал. Егер бір дәптер 90г қағаздан дайындалса, 2,3,4,5,6,..... дәптер неше грамм қағаздан дайындалады?
Дәптер саны
1
2
3
4
5
6
7
8
Қағаздың массасы
90
180
270
360
450
540
630
720
Дәптер саны неше есе өссе, оны дайындауға жұмсалатын қағаздың массасы сонша есе өседі.
Дәптер саны неше есе кемісе, оны дайындауға жұмсалатын қағаздың массасы сонша есе кемиді.
Егер екі шаманың біреуін бірнеше есе арттырғанда екіншісі де сонша есе артс, онда мұндай шамалар тура пропорционал шамалар деп аталады.
Тура пропорционалдықты әріптермен жазсақ:
х 1 = у 1
х 2 у 2
немесе
х 1 = х 2
у 1 у 2
Мұндағы х1 ,х2 -бірінші шаманың мәндері
У1 , у2 - екінші шаманың мәндері.
теориялық ұғымды тауып, тіл байлығы дамытады
Жинақтау 10 мин.
қорыту
Есеп шығару
Оқулық пен жұмыс №91 500г ерітіндіде 40 г тұз бар. Осы ерітіндінің 200 грамында неше грамм тұз бар?
Шешуі:
500 г----------40 г
200г---------- х г.
500 = 40
200 х
Х =200х 40 = 16 (г)
500 Жауабы: 16 г.
№92.
Көлемі 70 см 3 күмістің массасы 735 г.
1) көлемі 25 см 3 күмістің массасы неше грамм?
2) Массасы 420 г күмістің көлемін табыңдар.
Шешуі:
Масса көлем
735 г 70 см 3
Х г 25 см 3
735 = 70
Х 25
х= 735 х 25 = 262,5 (г)
70
70 см 3 -----735 г
Х см3 -----420 г
735 = 70
420 х
Х = 420 х 70 = 40 (см 3 )
735
Жауабы: 262,5г, 40 см 3 .
№97
Қарға 3 секундта 45 м қашықтыққа ұшады. Осы жылдамдықпен қарға:
8 секундта неше метр қашықтыққа ұшады?
8 сек ---- х м
3 = 45
8 х
3х=8 х 45
3х=360
х=360:3
х= 120 (м)
Сыни ойланады
Ойын әсерлі жеткізеді
Өз бетінше жұмыс істейді
Бағалау 6мин.
1.Сабақ барысында оқушы көзқарасы.
2.Өзара бағалау.
Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау
білімге құштар екенін оқушы өз сөзімен жеткізеді
Өзіндік ой қорытады
Үйге тапсырма:
8 сынып геометрия
Пән мұғалімі: Алиева Ш.
Сабақтың тақырыбы:
Трапеция
Сабақтың мақсаты:
Оқушыларға трапеция туралы түсінік қалыптастыру.
Сабақтың міндеттері:
1. Логикалық ойлау қабілеті мен есептеу дағдыларын жетілдіру, өз бетінше
еңбектену белсенділіктерін арттыру.
2. Пәнге қызыушылығын ояту, білім-білік дағдыларын дамыту.
3.Ынтымақтастықта жұмыс жасауға ,ақыл ойын жинақтай білуге тәрбиелеу
Табыс критерийлері:
1.Трапецияны төртбұрыштардың басқа түрлерінен ажырата алады.
2. Трапецияның қасиеттерін біледі.
3.Трапецияның қасиеттерін есептер шығаруда пайдалана алады.
Оқытуда қолданылатын стратегиялар мен тәсілдер
«Мозайка» ойыны, «Ыстық орындық» , «ДЖИКСО»
Сабақтың типі:
Білім, білік дағдысын тексеру
Сабақтың түрі:
Жаңа білімді меңгеру
Көрнекіліктер:
Ресурстар, постер,маркерлер, слайттар.
Күтілетін нәтиже:
1. Логикалық ойлау қабілеті мен есептеу дағдыларын жетіледі, өз бетінше
еңбектену белсенділіктерін артады.
2.Өздігінен есеп шығара алады
3.Оқушылар құндылығын бағалай алады
Сабақ кезеңдері
Мұғалімнің іс - әрекеті
Жеті модульдің қамтылуы
Оқушының іс - әрекеті
Күтілетін нәтиже
Білу.
Амандасу.Сыныпты ұйымдастырып,оқушылар зейінін тұрақтандыру.
Ынтымақтастықатмосфе-
раны орнықтыру.
«Мозайка» ойынымен топқа бөлу.
Оқытудағы басқару және көшбасшылық
Оқу-құралдарын түгендеп, сабаққа назарын аударады
«Мозайка» ойнымен т
топқа бөлінді. «трапеция» сөзін құрастырады.
Параллелограмм, кадрат, ромбы -сияқты фигура-ларға «трапеция» сөзі буындарға бөліп жазылған.
Түсіну.
Білімді
игеру.
БББ кестесін таратады.
Жұмбақ жасырады.
Ағайынды төрт батыр
Көтергені бір шатыр.
(Үстел)
Өткен тақырып бойынша не білетіндерін сұрайды.
Параллелограмнан трапе-
пия қиып түсіру үшін тү-
зуді қалай жүргізу керек
екендігін көрсетеді.
Трапецияның шығу тари-хы мен таныстырады.
АКТ-ні пайдалану
Өткен материалды еске түсіреді, білетін білімдерін БББ кестесінің 1-ші және 2 –ші бағандарына толтырады.Өткен тақырып бойынша не білетіндерін айтады.
.Жұмбақты шешеді.
БББ кестесі.
«Параллело-грамм» үлгісі,
сызғыш, қайшы
Қолдану.
Түсінікті
кеңейту.
Тақырыпты талдау негізгі түйінін анықтау.
1.«Параллелограмм» тобы-трапецияның элементтері.
2.«Квадрат» тобы-трапецияның қасиеттері. 3.«Ромбы» тобы-«Венн» диаграммасы.
Сыни тұрғыдан ойлауға оқыту
1.Бір-біріне трапе-цияның элементтерін, қасиеттерін түсінді-реді.
2. «Венн» диагрммасы арқылы параллело-граммен трапецияның ұқсастығы мен айыр-машылығын постерге жазып түсіндіреді.
Талдау.
Ойын жазбаша жеткізу
Есеп шығару
№66. № 68.№ 71
Талантты және дарынды балаларды оқыту
Оқулық пен жұмыс
Сыни ойланады.
Ойын әсерлі жеткізеді
Өз бетінше жұмыс істейді.
Сергіту
сәті.
«Атомдар мен
малекулалар» ойыны. Ойынның шартымен
таныстырады
.
Орындайды,топқа қосылмай қалса,айыбына өзінің өнерін көрсетеді.
Жинақтау.
Ойын жазбаша жеткізу
«Ыстық орындыққа » отырғызады
Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер
Бүгінгі тақырып бойынша жедел сұрақтар қояды.
Үйге тапсырма.
Үй тапсырмасын слайдпен көрсетеді.
№72. №73 есептер.
Үй тапсырмасын күнделіктеріне жазып алады.
Интербелсенді тақта.
Бағалау.
(Ойларын тұжырымдау)
«Бағдаршам» әдісі бойынша. Егер тақы-рыпты түсінбесеңдер, қызыл қағазды алып, қызыл бағдаршамға жапсырасыңдар, егер әлі де кейбір сұрақтар-ға көмек қажет болса, сары қағазды алып, сары бағдаршамға жап-сырасыңдар, ал егер тақырыпты жақсы түсінсеңдер , жасыл қағазды алып, жасыл бағдаршамға жапсыра-
сыңдар. Ал, кәне бағалаймыз
Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау
1.БББ кестесінің үшінші бағанын толтырады.
2.Стикерлерге өз ой-
ларын жа зып, бағдаршамға жабыстырады.
Бағалау парағы