Тақырыбы: Трапеция және оның қасиеттері
Мақсат:
Жаңа білім
Трапецияның қасиеттері мен параллелограмның қасиеттерінің арасындағы сәйкестігін табады. Теңбүйірлі трапецияның, тікбұрышты трапецияның ерекшеліктерін сипаттайды. Трапецияның екі бұрышы арқылы оның қалған бұрыштарын анықтайды.
Жаңа түсінік
Трапецияның анықтамасын парафразалайды. Трапецияның екі бұрышын қолданып қалған бұрыштарын таба алуын не таба алмауын айырып таниды.
Қолданым әрекеті
Теңбүйірлі трапецияның диагоналдары тең екенін дәлелдеуде оның симметриялылығын қолданады.
Теңбүйірлі трапецияның бұрыштарын табуда оның қасиеттерін қолданады.
Талдау әрекеті
Трапецияның бар құрылымын бөлшек - бөлшекке ажыратады. Кейін, осы операциядан шыққан үшбұрыштарды талдайды.
Шығармашылық әрекет
Теңбүйірлі трапецияның ерекшеліктерін, тікбұрышты трапецияның ерекшеліктерін қайта қарайды.
Бағамдау әрекеті
Трапецияның және трапецияның түрлерінің түсіндірмесін береді. Трапецияларды басқа фигуралармен салыстырады.
Сабақ құрылымы:
І. Ақпарат алмасу (14 мин.).
ІІ. Алғашқы бекіту (4 мин.).
ІІІ. Құзырлылық қалыптастыру (16 мин.).
ІV. Шығармашылық қалыптастыру (8 мин.).
V. Бағамдау - бағалау (3 мин.).
Сабақ типі: фронтальді, топтық
Оқыту әдісі: репродуктивті, ішінара ізденушілік.
Мұғалім іс-әрекетінің тәсілі:
Оқушыға жол сілтеу, оқушының индивидуалдық қасиеттерін дамыту.
Негізгі ұғымдар мен терминдер:
Параллель түзулер, параллель түзулердің арақашықтығы, кесінділер, төртбұрыш, параллелограмм, тіктөртбұрыш, ромб.
Оқушыда дағды қалыптастыру:
Тақырып бойынша әртүрлі ерекше сұрақтарды шешу, белгілеген мақсатқа қол жеткізу, өзін-өзі дамыту, топпен жұмыс істеу және топ жұмсының нәтижесін көру, өз ойын сынып алдында қорғай білу, өзгелердің жауабын көңіл бөліп оларды талдау.
Ақпарат көздері:
- Қайдасов, Ж., Хабарова, Г., Абдиева, А. Геометрия 8 сынып оқулығы. Алматы «Мектеп» 2012.
Оқушы жетістігін бағалау: Оқушыға сабақ блоктарының деңгейлік тапсырмаларын уақытылы орындауы, топтық жұмысқа қатысуы мен үй жұмысын орындауына байланысты баға қойылады.
Үй тапсырмасы:
- Теңбүйірлі трапецияның сүйір бұрышы 45o- қа тең, биіктігі 3,5см,
ал табандарының қосындысы 17см. Трапецияның табандарының ұзындықтарын табыңдар. - Трапецияның диагональі өзі шығатын бұрыштың биссектрисасында жатыр. Осы трапецияның екі қабырғасы тең болатынын дәлелдеңдер.
- (БОНУС) Алдыңғы есептегі трапеция теңбүйірлі болуы мүмкін бе?
САБАҚ БЛОКТАРЫ ○
і. аҚПАРАТ алмасу
Тақырып жоспары:
1.Трапецияның грек тіліндегі мағынасы
2. Трапецияның анықтамасы
3. Трапецияның қасиеттері
4. Теңбүйірлі трапецияның белгілері
5. Теңбүйірлі трапеция қасиеттері
6. Тікбұрышты трапецияның белгілері
7. Трапецияның өмірдегі қолданысы
Слайдтар:
1 – слайд (титул)
2 – слайд Сабақтың мақсаты
3 – слайд Тақырып жоспары
4 – слайд Анықтамасы
- Екі қабырғасы ғана параллель болатын дөңес төртбұрыш трапеция деп аталады
5 – слайд Трапеция қасиеттері
6 – слайд Теңбүйірлі трапеция
Бүйір қабырғалары тең трапеция теңбүйірлі трапеция деп аталады.
7 – слайд Теңбүйірлі трапеция қасиеттері
8 – слайд Тікбұрышты трапеция
Екі сыбайлас бұрышы 90o - қа тең болатын трапецияны тікбұрышты трапеция дейміз.
9 – слайд Трапецияның өмірдегі қолданысы
іі. алғашқы бекіту
Мына кестені толтыра отырып сабақтың мазмұны бойынша қорытынды шығар.
Трапецияның түрлерін жазыңыз
Трапецияның бір түрін алып ерекшеліктерін жазыңыз
Трапецияның өмірдегі қолданысына мысал келтіріңіз
Қорытынды:___________________________________________________________
ііі. құзырлылық қалыптастыру
+ Деңгейлік тапсырмалар:
І деңгей тапсырмалары
- Трапецияның анықтамасын парафразалаңыз
- Трапецияның қасиеттерін параллелограммен салыстырыңыз
- Теңбүйірлі трапецияның ерекшеліктерін айтыңыз
- Тікбұрышты трапецияның ерекшеліктерін айтыңыз
- Трапецияның екі бұрышы 100o және 40o-қа тең. Оның қалған бұрыштарын есептеңіз
- Трапецияның екі бұрышы 105o және 75o-қа тең. Оның қалған бұрыштарын есептеңіз, қандай жауаптар болуы мүмкін.
- Егер теңбүйірлі трапецияның екі бұрышы берілсе, қалған бұрыштарын табуға болады ма?
ІІ деңгей тапсырмалары
- Теңбүйірлі трапецияның диагоналдары тең екенін дәлелдеңіздер
- Тең бүйірлі трапецияның қарсы бұрыштарының айырымы 60o-қа тең. Трапецияның бұрыштарын табыңыз.
ІІІ деңгей тапсырмалары
- Теңбүйірлі трапецияның кіші табаны оның бүйір қабырғасына тең,
ал диагональі бүйір қабырғасына перпендикуляр. Трапецияның бұрыштарын табыңыз.
іV. шығармашылық әрекет
_ Топтық жұмыс.
Оқушылар үш топқа бөлініп келесі тапсырманы орындайды.
Берілгені: трапеция
дм, дм
Табу керек: -?
Берілгені: трапеция
Табу керек:
Берілгені: теңбүйірлі трапеция
Табу керек:
V. бағамдау-бағалау
ì Сабақтың мақсатына қалай қол жеткізгендігің туралы эссе жаз.