Просмотр содержимого документа
«Толымсыз квадрат теңдеулердің түбірлері»
№ 28 Құсмұрын орта мектебі.
Ашық сабақ.
Сабақ тақырыбы:Толымсыз квадрат теңдеулердің түбірлері.
8 сынып.
Пән мұғалімі: Бегманова К.Д.
2019-2020 оқу жылы.
Қысқа мерзімді жоспар
Бөлім:
8.2A бөлім: Квадрат теңдеулер
Мектеп:№ 28 Құсмұрын орта мектебі
Күні: 13.11.19.
Мұғалімнің аты-жөні: Бегманова К.Д.
Сынып: 8 ә
Қатысқандардың саны:
Қатыспағандар саны:
Сабақтақырыбы:
Толымсыз квадрат теңдеулердің түбірлері.
Осы сабақта қол жеткізілетін
оқу мақсаттары (оқу бағдарлама-сына сілтеме)
8.2.2.3
квадрат теңдеулерді шешеді;
Сабақтың мақсаты
-Толымсыз квадрат теңдеулерді шешу;
-Квадрат теңдеудің нақты түбірлерінің табу
- Квадрат теңдеулердің түбірлерін табуға арналған формулаларды үғындыру.
-Толымсыз квадрат теңдеулерді талдау.
Бағалау критерийлері
Білу және түсіну
Қолдану
-Толымсыз квадрат теңдеулерді шешеді;
-квадрат теңдеудің белгілі бір түбір саны болатынын біледі;
- ұсынылған барлық мысалдардағы түбір санын дұрыс табады
- толымсыз квадрат теңдеулерді талдайды.
Тілдік мақсаттар
Оқушылар:
Квадрат теңдеу анықтамасын түсінеді және ауызша/жазбаша оның өмірдегі кейбір қолданыстарын біледі
Пәнге қатысты лексика мен терминология
Квадрат теңдеу Айнымалының ең үлкен дәрежесі (бірінші/екінші/орта/соңғы мүшесі) (дәреже)
Бүтін сан , коэффицент, дәреже көрсеткіші, жақшаларды ашу /жақшаға алу , ең үлкен ортақ бөлгіш , ықшамдау, шешу
Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер
Квадрат теңдеу дегеніміз …
айнымалының ең үлкен дәрежесі квадрат болатын теңдеу.
Квадрат теңдеулерді білу адамзатқа келесілерді түсінуге көмектесті:
Бастапқы білімдер
Өрнектерді, теңдеулер және теңсіздіктер ұғымын түсіну; теңдеудің графиктік түрде бейнелену мүмкіндігін түсіну; сандардың бөлгіштерін анықтау
« Мәңгілік ел» ұлттық
идеясында
қоғамның басты
құндылықтары
Белсенді қарым- қатынас, өзіндік шешім қабылдауды үйрену және оны дамыту.бір – бірінің пікірлері мен ерекшеліктерін құрметтеу, қабылдау, өмір бойы оқуға баулу.
Пәнаралық байланыстар
Алгебра, графиктерді салу, квадраттық функцияларды графиктік бейнелеуде және шешімдерін табуда алынған анализдеу дағдысы, математика мен физиканың көптеген аспектілерінде пайдалы болады. Оларды тікелей қолдану ауданға байланысты есептерді шешуде көрінеді.
АКТ қолдану дағдылары
презентация
Сабақ түрі
Жаңа ұғымды меңгерту, қолдану.
Сабақтың жүру барысы
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
Ресурстар
Басталуы
2 минут
Ұйымдастыру кезеңі:
Оқушылармен сәлемдесу. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру
Білімді актуалдандыру
3 минут
Білу
Жаңа материалды
мысалдармен бекіту
5 минут
І. «Ой қозғау»
Өткен сабақтағы білімді актуалдандыру мақсатында толымсыз квадрат теңдеулер арқылы үш топқа бөлу.
Екінші мысал бойынша көбейтінді нөлге тең болғанда, жеке көбейткіштер нөлге тең болатынын ескерту.
Өздері топқа бөлінген теңдеулерін шешуді тырысу:
Дескриптор:
ax2 + bx = 0 түріндегі толымсыз квадрат теңдеуді шығара алады.
ax2 + c = 0 түріндегі толымсыз квадрат теңдеуді шығара алады.
3. ax2 = 0 түріндегі толымсыз квадрат теңдеуді шығара алады.
Кері байланыс:Толымсыз квадрат теңдеулер қалай шығарылды?
8 – сыныбына арналған оқулық. 3- басылымы. –Мектеп
Тісіну
Топтық жұмыс
15 минут
Сергіту сәті.
2 мин
Қолдану
Топпен жұмыс.
5 мин
Талдау
Жұппен жұмыс
5 мин
8.2.2.1 квадрат теңдеудің анықтамасын біледі;
Тапсырма – 1
І топ
5х2 + 2х = 0; 3х2 - 6х = 0.
2х2 - 2 = 0; 5х2 + 3 = 0.
12х2 = 0; -5х2 = 0.
ІІ топ
х2 + 2х = 0; 3х2 - 5х = 0.
3х2 - 27 = 0; 2х2 + 5 = 0.
-2х2 = 0; 8х2 = 0.
ІІІ топ
3х2 + 9х = 0; х2 - 7х = 0.
2х2 - 8= 0; х2 + 15 = 0.
6х2 = 0; 3х2 = 0.
Дескриптор:
Квадрат теңдеу түрін ажыратады;
Толымсыз квадрат теңдеудің түбірін таба алады;
Кері байланыс: Квадрат теңдеудің неше түбірі болады?
Айдынның Асқардан бойы ұзын, бірақ Жанаттан кіші. Кім ұзын? Шешімі: Жанат - ұзын
Тапсырма – 2:
Квадрат теңдеудің коэффициенттерін анықтаңдар:
Теңдеулер
Коэффициенттері
a
b
c
3x2 + x + 1 = 0
x2 – 5 = 0
- 7x2 + 3x = 0
12x2 = 0
- x2 + 6x – 7 = 0
Топ мүшелері өзара бағалау
Дағды
Дескриптор
Білу және түсіну
1)Квадрат теңдеудің анықтамасын біледі
2)Квадрат теңдеулерді айыра біледі және коэффициенттерін анықтай алады
Тапсырма – 3:
(Сараланған тапсырмалар)
І жұп
№1. Теңдеудің түбірлерін табыңдар:
х=5; х=-5
ІІ жұп
№1. Теңдеудің түбірлерін табыңдар:
х=1; х=-1
Қосымша 1
Қосымша № 2
Қосымша № 3
Бағалау
Дескриптор:
1.Арифметикалық квадрат түбірдің қасиетін пайдаланып, түбірден құтылады;
2. Шыққан теңдеуді ықшамдап, түбірін табады
Кері байланыс:Теңдеу шығару кезінде қандай қиындықтар болды?
Толымсыз квадрат теңдеулердің түрлері мен түбірлерінің
ұқсатығымен айырмашылығы.
Сабақтың соңы
3 минут
Рефлексия
тақтада берілген рефлексивті сөздердің бастамасын таңдай отырып, шеңбер бойымен өздерінің ойын бір сөйлеммен жеткізеді.
Бүгін мен ................ білдім
Маған ........ қызықты болды
Маған ..................... қиын болды
Мен ......... тапсырманы орындадым
Мен .................................... түсіндім
Енді мен ..........................................
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы
Саралау іріктелген тапсырмалар, нақты бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес қолдау көрсету, оқу материалдары мен ресурстарын оқушылардың жеке қабілеттерін есепке ала отырып іріктеу (Гарднердің жиындық зият теориясы) түрінде болуы мүмкін.
Саралау уақытты ұтымды пайдалануды есепке ала отырып, сабақтың кез-келген кезеңінде қолданыла алады
Бұл бөлімде оқушылардың сабақ барысында үйренгенін бағалау үшін қолданатын әдіс-тәсілдеріңізді жазасыз
Денсаулық сақтау технологиялары.
Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері.
Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?
Жеткізбесе, неліктен?
Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?
Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?
Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.
Жалпы баға
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?
Мұғалімнің берілген сабаққа рефлексиясы.
МИФ бірлестігінің апталығына орай 8 «Ә» сыныбында алгебра пәні бойынша ашық сабақ өтті. Сабақ барысында бағалау критерияларына жеттім. Әр топ берілген дискриптор арқылы тапсырмаларды орындап отырды.Квадрат теңдеулердің коэффициенттерін анықтау үшін ашық тест түрінде тест берілді.Оқушылар кесте толтыру арқылы квадрат теңдеулерді айыра біледі және коэффициенттерін анықтай алады.
Талдауға сараланған тапсырмалар берілді.Оқушылар арифметикалық квадрат түбірдің қасиетін пайдаланып, түбірден құтылып, шыққан теңдеуді ықшамдап, түбірін тапты.
Сабақтын соңында Венн диаграмма бойынша тақырыптын түсінігіне бағалау мақсатында толымсыз квадрат теңдеулердің ұқсастығы мен айырмашылығын анықтап өз ойларын орта салды.
Әр сабақтын кезенінде мұғалім-оқушы, оқушы-оқушы ,оқушы-мұғалім арасында кері байланыс жасалып отырды.Сабақтын рефлексиясына тақтада берілген рефлексивтік сөздердің бастамасын таңдай отырып,өздерінің ойын бір сөйлеммен жеткізді.