Ізбас Мауыт АмангелдіқызыМатематикадан қысқа мерзімді жоспар.
Пәні: математика, 5 «Ә» сынып. Күні:08.10.2018 ж | |||
«М.Мәметова атындағы №33 жалпы орта мектеп» КММ. Пән мұғалімі: Ізбас Мауыт Амангелдіқызы | |||
Тақырыбы: | Теңдеуқұру | ||
Мақсаты | 1. Білімділік: Теңдеудің негізі қасиеттері туралы түсініктер қалыптастыды, қысқарту ережесін түсінеді, теңдеу құруды үйрету 3.Тәрбиелік: Ұйымшылдыққа, жауапкершілікке, бір - біріне көмектесуге,топпен жұмыс істеуге тәрбиелеу. | ||
Күтілетін нәтиже | Есептер шығару арқылы тақырыпты меңгереді және білімдерін бекітеді, оны есептер шығаруда пайдаланады | ||
Ресурстар | Электрондық оқулық,смайликтер, кішітіректер. | ||
Қолданылатын әдіс-тәсілдер | «Ойлан, тап» әдісі, «Айналмалы бекет» әдісі. | ||
Ұйымдастыру кезеңі: | Оқушылармен амандасу,түгендеу. «Менің сүйікті пәнім» әдісін қолданып, оқушылар өздерінің қандай пәнді ұнататынын сағат тілі бағытымен айтып, психологиялық жағымды ахуал қалыптастыру. | ||
Сабақта орындалатын іс-әрекеттер | |||
Мұғалім әрекеті | Оқушы әрекеті | ||
I. Қызығушылықты ояту. 14 минут | |||
Қызығушылықты ояту мақсатында қайталауға арналған сұрақтар 1)Натурал сандар дегеніміз не? 2)Разрядтық қосылғыштар дегеніміз не? 3)Кластар дегеніміз не? 4)Нөл саны неліктен натурал сандар қатарына жатпайды? | Топтар өзара 3 топқа бөлінеді: «Сантики», «Фантики», «Лимпопо». «Ойлан, тап» әдісі бойынша шеңбершедегі сұрақтарға жауап беріп, артындағы әріптерден математикалық термин сөзді құрастыру. | ||
II. Мағынаны тану. 23 минут | |||
Өздігінен бағыт-бағдар беру. Құрамында әріппен белгіленген белгісіз саны бар теңдікті теңдеу деп аталады. Теңдеудің түбірі әріптің теңдеуді тура санды теңдікке айналдыратын мән. Мысалы: (45-х)*3=93 45-х=93:3 45-х=31 х=45-31 х=14. №425 Жеміс сусынын дайындау үшін кептірілген алма, алмұрт және өрік алынды. Ондағы алмұрт өріктен 3 есе артық, ал алмадан 500 г кем. Кептірілген жемістердің құрамындағы алма мен алмұрт 2 кг. Жеміс сусынын дайындау үшін алынған өріктің массасын, алманың массасын табыңдар.Ж:өрік – 205 тг. №426 Әкесі неше жаста болса, баласына сонша ай. Екеуінің жастарының қосындысы 39 жыл. Баласы неше жаста? Ж:3 жаста. №427 Олжас 19200 теңгеге 2 тотықұс, 1 кұшік және 1 мысық сатып алды.Күшік мысықтан 3мысықтан 3 есе қымбат. Ал тотықұстан 2 есе арзан. Мысық неше теңге? Тотықұс неше теңге? Ж:мысық – 1200тг,тотықұс – 7200тг. №428 1)250-3у=115; 2)х+3х+2*3х=120; 3)(48-х):8=4. №431 1)х*х+60=85; 3)(х*х*х+38):13=5; х=5; х=3; 2)(х*х-23)*9=117; 4)(149-х*х*х)*7=168; х=6; х=5. №433 1)(а+в)*х=с; 13+а=30, а-9=в, 1000:в=с; х=5; 2)(т-п):х=к; 140:п=5, 40-п=к, к+88=т, х=6. | Сағат тілімен бағыттас есептерді шығарып, бір - бірін тексереді. | ||
III. Ой толғаныс. 3 минут | |||
Қосындыға,айырмаға оқушылар мысалдар келтіреді. Әр оқушы 5 мысалдан келтіреді. | Постер арқылы құрастырылған есептерді «Айналмалы бекет» әдісі арқылы шығарады. Сағат тілімен бағыттас, топтар бірін - бірі тексеріп, бағалайды. | ||
Үйге тапсырма 1мин | №432,434,435 | ||
Бағалау 2 мин | Формативті бағалау | ||
Рефлексия | |||