Просмотр содержимого документа
«Тақырыбы: "5санын қосу және азайту" (ашық сабақ)»
Сабақтың тақырыбы: 5 санын қосу және азайту Сабақтың мақсаты: 1)Екі амалдан тұратын өрнектермен және басқа да тапсырмалармен байланысты есептеулерде 5санын кестелік қосу мен азайтуды қолдану; Ондықтан аттайтын жағдайларда 5санын қосу және азайту ерекшеліктері туралы қорытынды жасау; Топта 1,2,3,4,5 сандарын кестелік қосу мен азайту дағдыларын бекіту. 2) Оқушылардың ой белсенділіктерін арттыру, математика терминдерін пайдаланып сөйлеуін жетілдіру.Ойындар мен түрлі 5 санына байланысты ізденіс жұмыстары арқылы ойлау, есте сақтау қабілеттерін дамыту. 3)Топтық жұмыстар, шығармашылық тапсырмаларды орындауда, бір-бірімен татулықта, достықта жұмыс істеу білуге, бір-біріне көмектесе білуге баулу, шапшаңдыққа тәрбиелеу. Көрнекіліктер:интерактивті тақта (слайд), ойын тапсырмалар
Ұйымдастыру кезеңі. І.Психологиялық дайындық.
Есептеуге жүйрік болсаң жасыңнан ,
Математикаға орын берсең басыңнан.
Барлық ғылым саған үйір болады ,
Досың солар табылытын қасыңнан
Есептер жауабын таба отырып топқа бөліну
Үй жұмысын тексеру
Миға шабуыл
1. Қосудың компоненттерін ата. 2.Азайтудың компоненттерін ата. 3. Бір таңбалы сандарды ата. 4. Толық ондықтарды ата. 5. 1 сағатта неше минут бар? 6. 1 тәулікте неше сағат бар? 7. 1 ғасырда неше жыл бар?
8.9онд.8бірл. құралатын сан?
9. 35 пен 30-дың айырмасы нешеге тең?
Оқушылар соңғы сұрағымыз қандай болды? Нешеге тең еді? 5-ке. Сонда бүгінгі тақырыбымыз қандай болмақ?
Ендеше, дәптерімізді ашып, күннің жадын, тақырыбымызды жазайық.
5 туралы не білеміз? Мен сіздерге тапсырмалар беремін. 5 саны туралы не білетіндеріңізді көрейін?
Әр топтан бір оқушы қағазды алып, ондағы 5 санына қатысты жауабын айтады.
5 дұшпан Өсек, өтірік, мақтаншақ, еріншек, бекер мал шашпақ 5 асыл Талап, еңбек, терең ой, қанағат ету, рақым жасау 5 саусақ Басбармақ, балалы үйрек, ортан терек, шылдыршүмек, кішкене бөбек
5 қару: мылтық,садақ, найза, қылыш, айбалта
Жаңа сабақ
Бүгінгі тақырыбымыз неше саны туралы болмақ?
5санын қосу және азайту. Ендеше, 1-ші сыныпта өткен 5санын қосу және азайту кестесін еске түсірейік.(ауызша айтып өтуі)
Күннің жады мен тақырыпты жазайық.
Ары қарай, мына есепке назар аударайық.
6-ға 5-ті қалай қосу керек? Кім біледі? Маған түсіндіре отырып, шығарып беретін оқушы бар ма екен?
Берілген сурет бойынша саната отырып, қосу кестесін пайдаланып жаңа сабақты түсіндіру: 6-ға 5-ті қосу үшін ең алдымен 6-ны 10-ға дейін толықтырып аламыз. Ол үшін ең алдымен 5-тің 4 бірлігін аламыз, 1 бірлік қалады. Сонда (6+4) + 1 өрнегін шығарамыз.
11-ден 5-ті қалай азайту керек?
Ал 11-ден 5-ті азайту үшін дәл осы тәсілді пайдаланамыз. 11-ден 1-ді азайтамыз, 10 шығады. 10-нан қалған 4 бірлікті азайтамыз 6 шығады. Сонда (11 – 1) – 4 өрнегі құралады.
Дәптерімізді ашып бүгінгі күнді жазып, тақтадағы тапсырманы жазып аламыз.
б) түсіндіре отырып, шығар. (1,2-топ, алғашқы 3-еуі, 3,4-топ-қалған 3-еуі)
№3 Өрнектердің мәнін жаз және оның мәнін тап: (3,4 топ)
(7+3)+2=12
(12-2)-3=7
(8+2)+3=13
(13-3)-2=8
(9+1)+4=14
(14-4)-1=9
«Қай топ тапқыр?» (таным есеп)
№4 (1,2-топ)
Қыз-24
? бала
Ұл-? 4-еуі кем
Ш: (24-4)+20=40
Ж: барлығы 40бала
№5 (3,4- топ)
Әңгіме жинағы-6күн
Батырлар жыры- ? 5күн ұзақ
Ш: 6+5=11
Ж: батырлар жырын 11 күн оқыды
Сергіту сәті:
«Кел, ойнайық!»
95-10 А
34-4 И
28-20 П
36-4 Л
61-40 Р
65+20 А
18+1 Т
8
85
32
30
19
21
85
П
А
Л
И
Т
Р
А
Палитра- бұл суретшінің құралы. Ол тік бұрышты немесе доға пішіндегі, суретшінің сол қолының бас бармағына киетін тесігі бар жұқа тақтайша. Ағаштан, фарфордан, темірден жасалады. Суретшінің бояуын езуге арналған тақтайша.
Шығармашылық тапсырма: Суретте 5 бұоыш бар ма?
«Шығармашылық есептер»
1.Аюда 9 килограмм бал болды. Ол бірнеше килограмм бал жегеннен кейін аюда 4 килограмм бал қалды.Аю неше килограмм бал жеді?
2.Жаңа ғана шалғында, Алты бұзау жүр еді.(6) Әлде шаршап қалды ма, Жатып қапты біреуі. (1) Нешеуі енді жайылып, Айт, жүргенін айырып.
3.Мұз айдында жеті бала. Асыр сап жүр сырғанап. Сырғанамай екі бала. Жағалауда тұр қарап. Енді осы бар баланың Санын айтсаң –жарадың!
4. Қоян 4 сәбіз жегеннен кейін қоянда тағы 5 сәбіз қалды.Қоянда қанша сәбіз болды?
5.Алма ағашында 10 алма, ал үйеңкі ағашында одан 2 алма аз өсіп тұр. Үйеңкі ағашында неше алма өсіп тұр? (Үйеңкіде алма өспейді)
6.Аулада жүрген бұзаулар мен тауықтардың аяқтарының саны –он. Аулада неше тауық, неше бұзау болуы мүмкін? (2 тауық, 2 бұзау)