kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Санның пайызын және пайызы бойынша санды табу

Нажмите, чтобы узнать подробности

Оқушыларға берілген санның пайызын және пайызы бойынша санды табуды және есептерді шешу жолдарын меңгереді.

- Анықтамаларды, алгоритмді, тиісті  ережелерін білу.Логикалық ойлау қабілеті мен есептеу дағдыларын жетілдіру, өз бетінше еңбектену, белсенділіктерін арттыру, пәнге қызуғушылығын ояту.- Бұрын білетін ақпаратпен байланыстыру.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Санның пайызын және пайызы бойынша санды табу»


Сабақ:

5.4АПайыз

сабақ 2

Мектеп: Ш. Уәлиханов атындағы № 1 жалпы білім беру орта мектебі

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:Нургалиева Гульбаршын

Сынып: 5

Қатысқан оқушы саны:

Қатыспаған оқушы саны:

Сабақтың тақырыбы

Санның пайызын және пайызы бойынша санды табу


Оқу бағдарламасына сілтеме


Санның пайызын және пайызы бойынша санды табу

Сабақтың мақсаты

Оқушыларға берілген санның пайызын және пайызы бойынша санды табуды және есептерді шешу жолдарын меңгереді.

- Анықтамаларды, алгоритмді , тиісті ережелерін білу.Логикалық ойлау қабілеті мен есептеу дағдыларын жетілдіру, өз бетінше еңбектену, белсенділіктерін арттыру, пәнге қызуғушылығын ояту.- Бұрын білетін ақпаратпен байланыстыру..

Бағалау критерий

Берілген санның пайызын табуды біледі.

Берілген пайыз бойынша санды табуды біледі.

Бір санның екінші санға пайыздық қатынасын және керісінше табуды табуды біледі.

Тілдік мақсат

Оқушылар мұқият тыңдайды және тақырыпты меңгеру үшін математика тілін пайдаланып нұсқаулықтарды жасайды.

Пәнге қатысты лексика мен терминология:

Құруға/жазылымға қажетті сөздер топтамасы:

Қазақша

Орысша

Ағылшынша

Пайыз

процент

percent

Формула

Формула

Formula

Көбейтіндісі

Произведение

Product

Қосындысы

Сумма

Sum



Алдыңғы меңгерілген білім

Жиын 5.5.2.7 Эйлер- Венн диаграммасын қолданып,

Ұлттық құндылықтар:

Ынтымақтастық, ұйымшылдық, бірлескен жұмыс.

Пәнаралық байланыс

Физика, инфарматика,

Сабақ барысы

Басы

5 мин










«Миға шабуыл»

Ұйымдастыру кезеңі

а) Сәлемдесу,

ә) оқушыларды түгендеу,

б) оқушылардың назарын сабаққа аудару.

бағалау парақтарын беру

в) сабақтың мақсатымен таныстыру

г) сыныпқа психологиялық ахуал туғызу. Бір – біріне жылы лебіздерін білдіру.

Д) Жыл мезгілдері бойынша сыныпты төрт топқа бөлу.

Ауызша тапсырма: 1м=100см, 1дм=100мм 1ц=100кг, 1га=100а

1.Ұзындықтың қандай бірлігі1см-ден 100есе артық.

2.Массаның қандай бірлігі 1кг-нан 100есе артық.

3. Пайыз дегеніміз не?

4.Қандай шамалар пайызбен өрнектеледі.



Бағалау үшін

беріледі.

Үй тапсырмасын тексеру.





Интерактивті тақта арқылы оқушыларға сұрақтар қойылады.




Білу 5мин

Ортасы





Түсіну және қолдану 10 мин



















Талдау

7мин













Жинақтау

6мин





































Бекіту 4 мин


Жаңа тақырыпты «Дана үкі» әдісін пайдалана отырып, оқушылар өзара түсіндіреді.

Сабақ тақырыбын түсінген, түсінбегенін «Бас бармақ» тәсілімен тексеріледі.

1. «Балық қанқасы» әдісі бойынша

Берілген санның пайызын табу және пайызы бойынша санды табуға есептер шығару:

  1. санының 20 - 1 , 100санының 25 - 4

,

10%-і 3,4 – 34, 8,5 – 85, 9,25 – 92,5, 25 – 250, 39 – 390.

3) 60%-і 42 – 70, 72 – 120, 48 – 80, 78 – 130,

2.«Жұбынды тап» әдіс- тәсілі бойынша:

3%


0,1

7%



10%


0,03

20%


0,5

25%



50%


1

75%


100%


120%


1,42

142%



Деңгейлік тапсырмалар.

І –деңгей

. 1. Қант қызылшасының құрамында 5% қант бар. 20 т қант қызылшасынан қанша қант шығады?


Шешуі: 20=1

  • Жауабы: 20 т қант қызылшасынан 1 т қант шығады.


2. Бидайдан 80% ұн алынады. 700 кг бидайдан қанша ұн керек?


Шешу: 700=700



Жауабы: 700 кг бидайдан 560 кг ұн алынады


3. Сыныпта 30 оқушы бар. Сынып оқушыларының 60%-і қыздар. Сыныпта неше қыз бар?


Шешуі:



Жауабы: Сыныпта 18 қыз бар.


4. Піскен ет піспеген еттің массасының 65%-ін құрайды. 800 г піспеген еттен қанша піскен ет алынады?

Шешуі:

Жауабы: 520 г пісен ет алынады.

Сергіту сәті:

Логикалық тапсырма

«Оқушылар жан-жақтарына қарап алыңдар да, көздеріңді жұмыңдар» деп, бөлмедегі бір түсті немесе бір пішінді заттардың атауын сұраймын. Олар көздерін жұмып отырып қандай заттар бар екенін айту керек.


Оқулықпен жұмыс:

Берілгені: Сыныпта 30 оқушы. «5»-ке 20%-і, «4»-ке 50%-і жазды.

Неше оқушы «5» пен «4»-ке жазды?


Шешуі: («5»-ке жазғандар)


(«4»-ке жазғандар)


6+15=21 («5» пен «4»-ке жазғандар)


Жауабы: Сыныптың 21 оқушысы бақылау жұмысын «5» пен «4»-ке жазды.


Бағалау критерийі


Дескриптор


Есептің шартын құрады

1

есептеу жолдарын анықтады.

1

Пайызды жай бөлшек түрінде көрсетеді.



1

Пайызды есептеу жолы білу

2

Пайызын табу алгортмы бойынша есептейді.

1

Есептің жауабын табады

1


Тест компьютермен (6 мин)

(тестер программасымен, бірден тексеріп, бағаларын қояды.)

І нұсқа мен ІІ нұсқа тапсырмаларын ауыстырады.

1-нұсқа7

1.50санының 2-ы неге тең?

А)10 В)25 С)1 Д)100 Е)4

2. 10 және 50 сандарының бөліндісін көрсетіңдер

А20 В)25 С)10 Д) 100 Е) 5

3. 20-ы 5-кетең санды көрсетіңдер

А) 10 В)25 С)1 Д)100 Е)4

4. 5-тің 20-і неге тең?

А) 10 В)25 С) 1 Д)100 Е)4


Оқушылар өздерін бағалап отырады.


Жауаптары:1.С2.А3.В4.С

АКТ

Интерактивті тақта,

Оқулық



Ноут1уктар

Соңы


8 мин


Сабақты қорытындылау

Үйге тапсырма.

№1380, №1382

. Оқушыларды бағалау

Бағалау.

Бағалау парақтарын қорытып тапсыру


Рефлексия:

«Таңдау» әдісі.
1. Мен сабақ
қызықты _____________ қызықсыз болды деп ойлаймын.
2. Мен сабақта: үйрендім
көп нәрсені _____________ үйренгенім аз болды.
3. Мен басқаларды
мұқият ______________ зейінсіз
тыңдадым.
4. Мен пікірсайыстарға
жиі ______________ сирек
қатыстым
5. Мен сабақтағы өз жетістіктеріме
ризамын ____________ риза емеспін.





Қосымша ақпарат

СаралауСіз қандай

тəсілмен көбірек қолдау

көрсетпексіз? Сіз басқаларға

қарағанда қабілетті

оқушыларға қандай

тапсырмалар бересіз?

Бағалау – Сіз

оқушылардың

материалды игеру

деңгейін қалай тексеруді

жоспарлап отырсыз?

Денсаулық жəне

қауіпсіздік техникасын

сақтау

Топқа бөлу барысында оқушыларды жыл мезгіліне байланысты төрт топқа бөлу.Ауызша тапсырма беру . «Спераль». тәсілі бойынша. «Дана үкі» әдісін пайдалана отырып, оқушылар өзара түсіндіреді. «Жұбынды тап» әдіс- тәсілі бойынша оқушылар жұмыс жасады.

Оқулықпен жұмыс жасады.



«.бас бармақ» арқылы , фигуралар арқылы

«Балық қанқасы» әдісі бойынша

Берілген санның пайызын табу және пайызы бойынша санды табуға есептер шығару:

Тест компьютермен

Деңгейлік тапсырмалар.

Бағалу критрийі,бағалу рефлексия «Таңдау» әдісі

АКТ оқуды жақсарту үшін ақпараттық-коммуникациялық технологиялар қолдану,

.



Қорытынды бағалау

Ең жақсы өткен екі тапсырманы атап көрсетіңіз (оқытуға және үйренуге қатысты).

1:Пайызы бойынша санды табу және сандар бойынша пайызын табу.


2: Деңгейлік тапсырмаларды

Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқытуға және үйренуге қатысты)?

1: Ауызша тапсырмалар


2:тест тапсырмасы

Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпаратты білдім?Кейбір оқушылар пайызды жай болшек түрінде жазуда қиналатын байқалды.


































Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Математика

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 5 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
Санның пайызын және пайызы бойынша санды табу

Автор: Нургалиева Гулбаршын Мәрденқызы

Дата: 01.02.2018

Номер свидетельства: 454041
