kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Санды және әріпті өрнектер

Нажмите, чтобы узнать подробности

Бұл материал бастауыш сынып мұғалімдеріне көмекші құрал бола алатынына сенімдімін.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Санды және әріпті өрнектер»

Қызылорда облысы, Жаңақорған ауданы, Бесарық бекетіндегі

247 орта мектептің бастауыш сынып мұғалімі Нуржанова Акбопе



Пәні: Математика

Сыныбы: 4 - сынып

Cабақтың тақырыбы: Санды және әріпті өрнектер.

Сабақтың мақсаты: Санды,әріпті өрнектерді құру,оқу және жазу,салыстыру,

олардың мәндерін табу біліктігін қалыптастыру; көбейту

мен бөлу амалдарына байланысты есеп шығаруын біліктігін

жетілдіру; талдай және салыстыра білу қабілетін дамыту.

Түрі: білімін жетілдіру сабағы.

Әдісі: сұрақ-жауап, талдау, іздену,салыстыру.

Көрнекілігі: слайд, суреттер, сызбалар, геометриялық фигуралар.

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі: топқа бөлу, оқушы зейінін сабаққа аудару.

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру: № 7. Өзіңді өзің тексер.

Интербелсенді тақтада көрсету.

ІІІ. Жаңа білімге дайындық:

-Балалар,сендер 1-сыныптан бері қарай айтылып келе жатқан жалпы өрнек,

оның ішінде санды және әріпті өрнекті ажырата білесіңдер. Олай болса ережені еске түсірейік. Әріптер мен сандар амалдар таңбалары арқылы байланысып тұрған жазу әріпті өрнектер деп аталады. Әріптің орнына сандар қою арқылы әртүрлі санды өрнектер аламыз.

ІҮ. Оқулықпен жұмыс. Қызығушылығын ояту.

№1. Ұжымдық жұмыс. Семантикалық кесте құру, ауызша. Тексеру.

Мұнда өрнектердің бір-бірінен айырмашылықтарымен қатар олардың ұқсастығы, сол сияқты санды өрнектердің мәнін бірден табуға болатындығы, ал әріпті өрнектің мәнін табу үшін оның құрамындағы әріпке сан мәнін беру керек екендігі баса ескертіледі.

а+5; (34+10) -2; 23 ∙ 4+9; х+9=17 ∙ 6; 72 : х=24 : 3;
(45+25) : 5; 90-10 ∙ 5; х-3; b ∙ 6; 19 : 9;
42 72 : 9+20; 12 : х+24 : 8; (х+2)+16 ∙ 4; 34-8=13 ∙ 2.

Жазулардың ішінен санды өрнектерді теріп жаз жөне оқы. Әріпті өрнектерді теріп жаз және оқы. Қай жазуларды санды және әріпті өрнек деп айтуға болмайды? Неліктен?


Әріпті өрнек

Санды өрнек

Теңдеу

Теңсіздік

Теңдік

а+5; х-3;

b 6; с : 9;

12 : х+24 : 8; (х+2)+16 4;

(34+10) - 2;

23 ∙ 4+9;

(45+25) : 5;

90 - 10 5;

х+9 =17 ∙ 6;

72 : х=24 : 3;

19 20+9 – 8

42 72: 9+20;

34-8=13 ∙ 2.

Жазылым, оқылым, тыңдалым.

2. Топтық жұмыс. 1,2-топқа, постер қорғау, ауызша. Санды өрнек түрінде жазып көрсет және оқы:

а) 15-ті 5-ке арттырып, қосындыны 2 есе кеміт; (15+5):2=10

ә) 32-ні 2 есе арттыр және көбейтіндіден 24-ті азайт; 32∙2-24=40

б) 27-ден 2-ні азайтып, айырманы 5 есе кеміт; (27-2):5=5

в) 69-ды 3 есе кемітіп, бөліндіге 20-ны қос. 69:3+20=43



№3. Топтық жұмыс. 3,4-топқа, постер қорғау, ауызша. Әріпті өрнек түрінде жазып көрсет және оқы:

а) Ойлаған санды 3-ке кемітіп, айырманы 2 есе арттыр; (а-3)∙2
ә) 32-ні 2 есе кеміт және оған ойлаған санды кос; 32:2+х

б) Ойлаған санға 2-ні қосып, қосындыны 5 есе арттыр; (х+2)∙5

в) 69-ды 3 есе арттырып, одан ойлаған санды азайт. 69∙3-а


Бұл өрнектердің мәнін табуға болады ма?

Әріпті өрнектің мәнін қандай жағдайда табуға болады?

Қорытынды.

Әріпті өрнек дегеніміз, белгісіз саны әріппен белгіленген өрнек.

Оған әріптердің орнына қоюға болатын өрнектердің мәндері қажет.

Мағынаны тану.

№5. Топтық жұмыс. Үлестірмелі қима қағазбен жұмыс. Тақтамен, дәптермен жұмыс, 4-еуі 4 топқа тапсырылады. Әріпті өрнектің мәнін тап: а ∙ 3019, а=2, 3, 4, 5.

2 ∙ 3019=6038 4 ∙ 3019=12076

3 ∙ 3019=9057 5 ∙ 3019=15095

№6 - есеп 1,2-топқа. Топтық жұмыс, дәптермен жұмыс. Әр топ өз есебін жазады.

а) Жасады: 32 г т -- 4 шеге 32г:4(ш)=8г

400 г т-- ?шеге 400г:8г=50 (ш)

Жауабы: 50 шеге.

ә) Шеге – 200 кг

Ұзын шеге —7 жәшік, ? кг

Қысқа шеге —13 жәшік, ?кг

Ш: 200: (7+13)=10 кг 7 ∙ 10=70 кг 13 ∙ 10=130кг

Жауабы: ұзын шеге 70 кг, қысқа шеге130кг

№7 - есеп 3,4-топқа, дәптермен жұмыс. Әр топ өз есебін жазады.

Картоп 4кг —264тг 264:4=66 тг 66 ∙ 40=2640 тг

40кг — ?тг Жауабы: 2640тг.

ә) Төледі — 5841тг

Қара тақия—5, --?тг

Көк тақия—4, --?тг

5841:(5+4)=5841:9=649тг 649тг ∙ 5=3245тг 649тг ∙ 4=2596тг

Жауабы: қара тақия — 3245тг, көк тақия — 2596тг.

Ой толғаныс.

№8. Топтық жұмыс.

а) 1,2-топқа, дәптермен жұмыс.

Тік төртбұрыштың жарты периметрін өрнек түрінде жаз, оның қабырғалары:

а) 3 дм жөне 7 дм; ә) 5 дм және х дм.

Р=3 дм+7 дм Р= 5 дм+х дм

ә) 3,4-топқа, дәптермен жұмыс.

ә) Шаршының жарты периметрін өрнек түрінде жаз, оның қабырғасы:

а) 8 дм; ә) а дм.

а) Р= 8 дм ∙ 2 ә) Р= а дм ∙ 2

№9. Ойын. «Кім дарынды?». Дарынды оқушымен жұмыс.

Ү. Рефлексия: Бүгінгі сабақта не істедік? Саған не ұнады? Не қиын? Не оңай?

Смайликпен көрсету.

ҮІ: Үйге тапсырма: № 4. 101- бет. Бағалау. Ашық журнал.



Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Математика

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 4 класс

Скачать
Санды және әріпті өрнектер

Автор: Нуржанова Акбопе Алдабергеновна

Дата: 02.03.2018

Номер свидетельства: 460484
