Пәні: математика сынып
Тақырып: Санды теңсіздіктер қасиеттеріне есептер шығарту
Сабақтың мақсаты: а)білімділік: Санды теңсіздіктер қасиеттерін қайталау,білімдерін тиянақтау,еске түсіре отырып есептер шығару.
ә)дамытушылық: теориялық білімін практикада дамыта отырып, математикаға деген қызығушылығын арттыру;
б)тәрбиелік: оқушылардың белсенділігін арттыру, өз бетінше оқуға, ізденуге тәрбиелеу;
Көрнекілігі: оқулық, карточка, плакат
Әдісі: практикалық, іздестіру, дамыта оқыту
Түрі: аралас сабақ
Сабақтың барысы: I. Ұйымдастыру кезеңі: а) сәлемдесу
ә) оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру
II. Үй тапсырмасын сұрау:
Санды теңсіздіктің бір жақ бөлігін оның екінші жақ бөлігіне орын ауыстырғанды теңсіздік белгісі қалай өзгереді?
Санды теңсіздіктегі қосылғышты оның бір жақ бөлігінен екінші жақ бөлігіне қалай көшіруге болады?
Санды теңсіздіктің екі жақ бөлігін де бірдей теріс санға көбейтсек немесе бөлсек, теңсіздік белгісін қалай өзгерту керек?
Санды теңсіздіктің екі жақ бөлігіне де бірдей санды қосанда немесе азайтқанда теңсіздік белгісі қалай өзгереді?
Санды теңсіздіктің екі жақ бөлігін де, бірдей оң санға көбейтсек немесе бөлсек, теңсіздік белгісі қалай өзгереді?
Ұғып ал!
Жауабы: қарама – қарсы теңсіздік белгісіне өзгереді
Жауабы: қосылғыш қарама – қарсы таңбамен көшіреді
Жауабы: теңсіздік белгісі қарама – қарсы теңсіздік белгісіне өзгереді
Жауабы: теңсіздік белгісі өзгермейді
Жауабы: теңсіздік белгісі өзгермейді
III. Үй тапсырмасын қорытындылау:
Тест тапсырмасы:
I нұсқа
Бөлшекті салыстыр:
B. C.
2520 болса, осы сандарға кері сандардың қайсысы үлкен?
А. B. C.
3. Сандарды салыстыр:
А. B. C.
4. Қате тұжырымды көрсет, егер mn болса.
А. B. C.
II нұсқа
Бөлшекті салыстыр:
B. C.
42 болса, осы сандарға кері сандардың қайсысы үлкен?
А. B. C.
3. Сандарды салыстыр:
А. B. C.
4. Қате тұжырымды көрсет, егер ab болса.
А. B. C.
Жауаптары:
I нұсқа
1 – A
2 – B
3 – B
4 – C
II нұсқа
1 – A
2 – B
3 – A
4 - C
ІV. Есептер шығарту. /Карточкадағы/
1.өрнектердің мәндерін салыстырып, теңсізді белгісімен жазыңдар. Мұндағы ab :
1) ; 4)
2) 5)
3) 6)
2. Жұлдызшаның орнына тиісті теңсіздік белгісін қойып жазыңдар:
5m-3n3m-n 2) 8m+3n 3) 3m+2n
5m-3m-n+3n 8m-4m 3m-1,8n
2m2n 4m 1,2m
mn; m
өрнегінің мәнін бағалаңдар:
3 4)
9
4. 3a-52a-1 теңсіздігінің екі жақ бөлігіне де 7, 4а, -6, және -3а санын қосыңдар:
3a-5+72a-1+7 2)3a+4a-52a+4a-1 3) 3a-5+(-6)2a-1+(-6)
3a+22a+6 7a-56a-1 3a-5-62a-1-6
3a-2a6-2 7a-6a-1+5 3a-2a-7+11
a4; a4; a4.
5. 3,5m-64,5m-2 теңсіздігінің екі жақ бөлігін де 0,2.7,-4 санына көбейтіңдер:
1)3,5m-64,5m-2 2) 7(3,5m-6)7(4,5m-2) 3) -4(3,5m-6)-4(4,5m-2)
0,2(3,5m-6)0,2(4,5m-2) 24,5m-4231,5m-14 -14m+24-18m+8
0,7m-1,20,9m-0,4 7m28 4m-16
0,7m-0,9m-0,4+1,2 m4; m-4.
-0,2m0,8
m-4;
V. Сергіту сәті
1.Елекпен су тасуға бола ма? (болады мұз күйінде)
2.Аңшы көлде жүзіп жүрген үйректерді бір оқпен атса,көлде неше үйрек қалады.
(қалмайды бәрі ұшып кптеді)
3.Есік пен төрдің арасында не тұр? (пен)
4Нені дайындауға болады бірақ жеуге болмайды? (сабақты)
5 Орыс күнтізбесіндегі ең қысқа ай? (май 3әріп)
6Қандай сұраққа ия деп жауап бере алмаймыз? (ұйықтап жатырсыз ба)
VI.Үйге тапсырма беру
VIII. Қорытынды. «Даналық ағашы»/рефлексия/ «Бүгінгі сабақта мен..../
Бағалау