Күні 20.10.2016
Сабақтың тақырыбы: Жазбаша көбейту және бөлу тәсілдері.
Сабақтың мақсаты:
1.Жазбаша көбейту және бөлу тәсілдері жайлы алған білімдерін пысықтау.
2. Логикалық ойлау қабілеттерін,қызығушылықтарын, өз бетінше жұмыс жасау,қазақтың ұлттық ойындарын
жадында сақтау дағдыларын дамыту.
3.Оқушыларды, елжандылыққа, білімділікке, ізденімпаздыққа, шапшаңдыққа тәрбиелеу.
Көрнекілігі: интерактивті тақта,ойындар,слайд, деңгейлік тапсырмалар,
.
Типі: пысықтау
Түрі: Практикалық сабақ
Әдіс-тәсілдері:түсіндіру,сұрақ-жауап,көрнекілік ,ойын.
Пәнаралық байланыс: әдебиеттік оқу,ән-күй.
Сабақтың барысы. I.Ұйымдастыру кезеңі.
-Балалар, бүгінгі сабағымыз ерекше сабақ себебі, қонақтар келді. Ендеше біз өз білімімізді саналы тәртібімізді көрсете білейік.
Психологиялық дайындық.
Жүректен жүрекке
Бір-біріне тілек айту.
Математика еліне саяхат жасаймыз. Математика бізге керек пе? Біздің өміріміздің барлығы сандар.
Мысалы: 1сағаттта неше минут бар? (60 минут)
1 минутта неше секунд бар? ( 60 секунд)
1 аптада неше күн бар? ( 7 күн)
1 айда неше күн бар?
-Біз Тәуелсіздік алғанымызға не жыл толды 25 жыл толды. Неше күн болғанын есептеп көрейік? Ол үшін 25 ті 365 ке көбейту керек? Біз бірден
көбейте алмаймыз 25 дегеніміз (20+5) *365 = 20*365+5*365= 9125 күн
16 желтоқсанда тәуелсіздік алғанымызға 9125 күн болады екен.
9125 – көп таңбалы сан. Біздің тақырыбымыз Жазбаша көбейту және бөлу тәсілдері.
Жаңа сабақ :
Дәптермен жұмыс Күнді жазу,
20 қазан
Тақырып : Жазбаша көбейту және бөлу тәсілдері.
Көркем жазу :
9125 91 256 912 534 9 125 346 91 253 467
9125 қандай қосылғыштарға жіктеу болады?
Осы сандарды бір- біріне көбейтіп көрейік.
9*1= 9*2= 18*5 = 90
9*1=9*2=18*5=90*6=540
Жаңа сабақты түсіндіру. 2425*3= 7275 7275 :3 =2425 бағандап шығару.
Жаңа сабақты бекіту мақсатында № 2 тапсырмамен бекітеміз.
87 612*3= 262 836 81 464*4=325856 10626 : 3= 3542
150345*3=451035 325318*2=650636 14628 : 4=3657
Сергіту сәтінде
Мақалды шеш:
1234 – 615819, 1534 – 81519.
А – 1, ы – 3, қ – 2, л – 4, ж – 6, т – 8, с – 5, н – 9.
-Балалар, сендер жолда жүру ережелерін білесіңдер ме?
-Көшеде көліктер қазір өте көп, егер жолда жүру ережелерін сақтамасақ, мірімізге қауіп төнеді. Ендеше көліктер жайлы тапсырма қарайық.
№4 А) Топта жұмыс: Есепті оқып, суретін салып, шығару.
І көлік - 47 км Шешуі : Өрнек: 309- (47+108)= 159 км
ІІ көлік – 108 км } 309 км
Жүрілмеген жол -? Жауабы: Көліктерге әлі 159 шақырым жол жүру
керек.
№ 5 Амалдардың ретін анықтап , есептеу керек.
(400:50+298) :6+87 = 138 (170*2+38):2:7 = 27
(350:70+310):5+118 = 181 (120*2:40+144):6 = 25
Өздік жұмыс Шамаларды салыстыру
9 т * 800кг 2сағ.20 мин* 4 сағ
20 ц *300 кг 50 км* 200м
Тестік тапсырма:
№ | Сұрағы | А | В | С |
1 | Алты жүз төрт мың төрт санын көрсет. | 60 404 | 60 440 | 604 004 |
2 | 3 жүздіктен 7 бірліктен тұратын санды көрсет. | 7 003 | 307 | 3 007 |
3 | 5 ондық мың және 80 бірліктен тұратын санды көрсет. | 5 080 | 50 080 | 50 008 |
4 | 3 700 санның алдындағы саны | 3 699 | 37 001 | 36 999 |
5 | 7000+200+40+5 мәнін тап | 70 245 | 7 245 | 700 245 |
Тестің жауаптары:
С , 2 – В, 3 - В, 4 - А , 5 – В
Сабақты қорытындылау. Бүгін қандай тақырыпқа тапсырмалар орындадық?
Жазбаша көбейту және бөлу тәсілдері.
Сандарды көбейткенде қай разрядтан бастаймыз?
Ал бөлгенде қай разрядтан бастап бөлеміз?
Логикалық есептер.
Шөпте қояндар тығылып отыр,тек 10 құлағы ғана көрініп тұр. Қанша қоян тығылып отыр? (5)
Таразы табақшасына 2 аяғымен тұрғанда тырна 2 кг болды. Бір аяғымен тұрса, онда оның массасы қандай болады? (2 кг)
Ауылда 4 күн 4 түн боран соқты.Неше тәулік боран соқты? (4 тәулік)
Бір адам қалаға бара жатыр еді, жолда оған 3 танысы қарсы келді. Қанша адам қалаға барды? (1 адам)
Үйге тапсырма: 81 бет №7
Бағалау:
Бүгінгі сабағымызды аяқтай отырып. Тәуелсіздігіміз ұзағынан болғай, дей отырып бүгінгі сабағымызды аяқтаймыз.
-Енді бәріміз деңгейлік тапсырмаларды орындайық.
I- деңгей-сандарға байланысты мақал-мәтел жаз.
II-деңгей- тест
1.Квадрат метрмен ненің ауданы өлшенеді?
а) бақша ә) мектеп үстелі б) мемлекет
2.Ауданның ең кіші өлшем бірлігін көрсет.
А)дм2 ә) га б) а в) мм2
3.5 800 және 40 сандарының бөліндісін 10 есе арттыру қажет өрнекті тап.
А) 5 800:40+10 ә)5 800:40:10 б)5 800:40х10 в) (5 800+40):10
4. 5 тоннада неше центнер бар?
А) 500ц ә)50ц б)5 000ц
5. х-540=460 теңдеуіндегі белгісіздің мәнін тап.
А) х=900 ә) х=1 000 б ) х=80
III- деңгей-Шығармашылық тапсырма.
Амалды баған түрінде орында.
1342х2; 3969:3; 1т 342 кг х2.
Сабақты қорытындылау.
Үйге тапсырма: 81 бет №7
Бағалау:
Бүгінгі сабағымызды аяқтай отырып. Тәуелсіздігіміз ұзағынан болғай, дей отырып бүгінгі сабағымызды аяқтаймыз.