Сабақтың тақырыбы: Рационал сандарға амалдар қолдану
Сабақтың мақсаты:
Білімділік : Рационал сандарды қосу, азайту, көбейту, бөлу тақырыптары бойынша оқушылардың білімдерін саралау, ауызша есептеу дағдыларын қалыптастыру. Ресурстар: тақта, үлестірме материалдар.
Сабақтың типі: Оқушылардың білімін, білігін есепке алу және бағалау.
Сабақтың түрі: Қайталау сабағы.
Оқыту әдіс-тәсілдері: жекелей, жұптық, топтық
Сабақтың барысы:
I. Ұйымдастыру кезеңі: а) оқушыларды түгендеу.
ә) оқушылардың сабақта жұмыс істеу дайындығын тексеру.
II. Мұғалімнің кіріспе нұсқауы:
Оқушыларды сабақтың жоспары мен тапсырмаларымен таныстырып, шығару жолына нұсқау беру.
Сабақтың ұранын шешу.
З. 8·(-3) + (-7)
Г. -2·(-5) -12
Р. 3,5-(-0,7)·5
К. 32:(-4)+5
Е. 6,4:1,6-9
І. 17-(-12):4
Ш. -42:6+10
Ү. 27-(-15):3
Б. 5,6:(-4)+0,4
-1
20
-31
-1
20
7
-2
-5
-
-3
32
3
Б
І
З
Б
І
Р
Г
Е
-
К
Ү
Ш
І-кезең тапсырмалары.Тұжырым дұрыс болса, «иә», дұрыс болмаса, «жоқ» жазыңдар.
Теориялық диктант
«Ережелерді жаттаймыз және білеміз...»:
Қарама-қарсы сандардың қосындысы нөлге тең иә
0 саны натурал сандар жиынына тиісті жоқ
Екі теріс санның қосындысы теріс сан иә
Таңбалары әр түрлі екі санның көбейтіндісі теріс сан иә
Кез келген теріс сан нөлден үлкен жоқ
Оң санның модулі сол санның өзіне тең иә
Теріс көбейткіштер саны жұп болса, көбейтінді оң сан болады иә
Теріс санның модулі сол санның өзіне тең жоқ
Таңбалары бірдей екі санның көбейтіндісі оң сан иә
Кез келген теріс сан оң саннан үлкен жоқ
ІІ-кезең тапсырмалары.«Ережені білеміз және қолданамыз»:
1. «Дұрыс жауапты тап» ойыны бойынша , тақтада жазылған бірнеше есептердің
дұрыс жауабын тауып көрсетеді.
-5 + (- 10 ) -12
1,2 ∙( - 10 ) 5
-100 ∙ 0,81 - 15
- 20 – (- 16 ) 0,9
- 75 : (- 15 ) -81
- 30 : 5 89
- 3,6 : ( - 4 ) -6
32- (- 57 ) -4
2.«Қатені тап» ойыны бойынша оқушыларға жеке тапсырмалар беріледі.
56: ( - 7 ) = 8
12– 28 = 16
-8 ∙ ( - 5 ) =- 40
75: ( -3 ) = 25
-45 + (- 15) = 60
-60 : ( -12 ) = - 5
63+ (- 15) = - 48
50- (- 19) = -69
3. «Ақ серек, көк серек» ойыны бойынша өз бетінше жұмыс жасауға тапсырма беріледі. Есептің жауабындағы санға байланысты атадан қалған асыл сөздерді тауып, маөмұнынын түсіндіреді.
-12+(-18)=-90
-0,7·(-10)=7
0,25·(-10)·(-16)=40
= = =
ІІІ. «Күш сынасу»
Деңгейлік тапсырмалар:
І деңгей:
1) Есепте: : а) -26+(-8) а) -3/5+(-1/5)
ә) -43+(-21) ә) -1/4+(-3/4)
б) -96+(101) б) -3/7+4/7
А) -+(-) В) 9,3+(-10) д) -5·(-)
Б) 7+(-7) г) -45-(-20) е) -7,2: (-9)
ІІ деңгей:
2) Есептемей салыстыр:
А) -5,9+3,6 және 5,9+(-3,6) Ә) 4,5+(-1,6) және 1,6+(-4,5) Б) -7+(-3,2) және 3,2+(-7)
3) Өрнектің мәнін тап:
А) (6-15):(7-2,5) ә) (-0,25)·(-7)·(-4)
ІІІ-деңгей:
4) Өрнекті ықшамда: А) а+(-в)-2а б) -а+(-в)+2а-в
1деңгейдің әр есебіне 1 ұпайдан, 2 деңгейдің әр есебіне 2 ұпайдан, 3 деңгейдің әр есебіне 3 ұпайдан қойылады.
ІV. Тест жұмысы:
1. Қосуды орында: -+(-)
А) - Ә) -1 Б) - В) 1
2. Азайтуды орында: --(-)
А) Ә) -1 Б) В) -
3. Теңдеуді шеш:
А) 3 Ә) -3 Б) 10 В) -10
4. Координаталық түзуде А(-5) және В(3) нүктелері берілген. АВ кесіндісінің ұзындығын тап