kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Разработка урока

Нажмите, чтобы узнать подробности

Сабақ тақырыбы: Рационал сандарды азайту. Координаталық түзуде кесіндінің  ұзындығы.

Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары: 

6.1.2.14 рационал сандарды азайтуды орындау;

6.1.2.24 координаталық түзуде кесіндінің ұзындығын табу;

 Сабақтың мақсаты: Рационал сандарды азайтады, координаталық түзуде  кесіндінің  ұзындығын табады.

Бағалау критерийі: 

Рационал сандарды азайтады;

Координаталық түзуде  кесіндінің  ұзындығын табады;

Көп таңбалы сандарды разрядтары бойынша айырады және азайтады.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Разработка урока»

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі

6.1В Рационал сандар және оларға амалдар қолдану

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты жөні:

Сынып: 5

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы:

Рационал сандарды азайту. Координаталық түзуде кесіндінің ұзындығы.

Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары:

6.1.2.14 рационал сандарды азайтуды орындау;

6.1.2.24 координаталық түзуде кесіндінің ұзындығын табу;

Ойлау дағдыларының деңгейі

Білу, түсіну, қолдану.

Сілтеме

6-сынып оқулығы, интернет ресурстарды пайдалану.

Сабақтың типі

Бекіту сабағы.

Сабақтың мақсаты

Рационал сандарды азайтады, координаталық түзуде кесіндінің ұзындығын табады.

Бағалау критерийі

Рационал сандарды азайтады;

Координаталық түзуде кесіндінің ұзындығын табады;

Көп таңбалы сандарды разрядтары бойынша айырады және азайтады.

Қолданылатын әдіс – тәсілдер

AКТ, жaс ерекшелігіне сaй оқыту, топтық, жұптық, жеке жұмыс, ойын, кері бaйлaныс, қaлыптaстырушы бaғaлaу

Құндылықтарға баулу

Оқушыларда өз бетімен жұмыс істеу мәдениетін дамыту, ұйымшылдыққа үйрету, бірін-бірі сыйлау.

Пәнаралық байланыс

Орыс тілі, aғылшын тілі

Тілдік мақсат

Тілдік мақсат:

Рационал сандарды азайтуды орындап координаталық түзуде кесіндінің ұзындығын табуды түсіндіреді.


Пәнге қатысты лексика мен терминология:

Қосу - Сложение - Addition

Азайту - Вычитание – Subtraction

Рационал сан - рациональное число - rational number


Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер:

- Бір рационал саннан екінші рационал санды азайту үшін ... керек. а-в=а+(-в)

- Егер азайғыш азайтқыштан үлкен болса, ... болады.

- Егер азайғыш азайтқыштан кіші болса, ... болады.

- Егер азайғыш пен азайтқыш тең болса, ... болады.

- Координаталық түзудегі кесіндінің ұзындығын табу үшін ... керек.

Күтілетін нәтиже

Рационал сандарды азайту ережесін біледі. Координаталық түзуде кесіндінің ұзындығын табады.

Алдыңғы білім

Таңбалар ережесі. Рационал сандар қалай азайтылатынын, таңбалары әр түрлі сандар қалай қосылатынын, теріс сандар қалай қосылатынын білу дағдылары.

Акт қолдану дағдылары

Интерактивті тақта, презентация


Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңдері

Жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Сабақтың басы



Ұйымдастыру кезеңі. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру. Оқушылармен амандасып, оларды түгендеп, сабаққа дайындығын тексеру.














Сабақтың ортасы


Өткен сабақты қайталау (жұптық жұмыс)

«Ойлан, жұптас, бөліс» 3 ұпай

Тапсырма 1: Оқушылар жұпта бір-біріне рационал сандарды қосуға және азайтуға байланысты сұрақтар қояды. Қойылған сұрақтардың дұрыс болғанына қарай бір-біріне бағалайды.

Әр оқушының жинаған карточкалары бойынша ұпай санын есептеу.


Тапсырма 2: Жеке жұмыс.

Оқулықпен жұмыс. № 501 Есептеңдер.

  1. 21- (5 - 8)

  2. 3,7 – (4 - 5,3)

  3. -18 - (9 – 5)

  4. -0,25 – (3 – 2,25)

Бағалау критерийлері

Дескрипторлар

Ұпай

Рационал сандарды азайтады

Амалдардың орындалу ретін біледі

1

Рационал сандарды азайтудың ережесін біледі

1

Кері байланыс

Мұғалім - оқушы












Оқулық


Сабақ тақырыбымен және оқу мақсатымен таныстыру.














































Сабақтың соңы


































Тапсырма 3: Жұппен жұмыс. Сәйкестендіру.№572

І топ:

а) А(-7); В(2) 2-(-7)=9 1)(4 бірлік кесінді)

ІІ топ:

ә) С(-5);D(1) 1-(-5) =6 2)( 9 бірлік кесінді)

ІІІ топ:

б) E(-6);F(-2) -2-(-6) =4 3)( 6 бірлік кесінді)

Бағалау критерийлері

Дескрипторлар

Ұпай

Координаталық түзуде кесіндінің ұзындығын табады

Сандарды координаталық сауледе дұрыс белгілейді

1

Амалдарды дұрыс орындайды

1

Кері байланыс

Мұғалім - оқушы



Тапсырма 4: Топтық жұмыс. «Ой толғау»

І топ: Ең үлкен үштаңбалы натурал сан мен ең кіші бестаңбалы натурал санның айырмасын табыңдар.

ІІ топ: Ең үлкен екітаңбалы натурал сан мен ең кіші төрттаңбалы натурал санның айырмасын табыңдар.

ІІІ топ: Ең үлкен төрттаңбалы натурал сан мен ең кіші жетітаңбалы натурал санның айырмасын табыңдар.

Бағалау критерийлері

Дескрипторлар

Ұпайлар

Көп таңбалы сандарды разрядтары бойынша айырады және азайтады

Көп таңбалы сандарды разрядтары бойынша жазады

1

Амалдарды дұрыс орындайды

1

Кері байланыс

Мұғалім - оқушы

Сергіту сәті «Қол соғу» ойыны.

0 – ден үлкен сандарды айтқанда 2 рет қол соғу, ал 0 – ден кіші сандарды айтқанда 1 рет қол соғу.


Бекіту. « Есте сақтайық »

Келесі диалогқа/жазылымға қажетті тіркестерді пайдаланып сөйлемді аяқтаулары қажет:

- Бір рационал саннан екінші рационал санды азайту үшін азайтқышқа қарама – қарсы санды азайғышқа қосу керек. а-в=а+(-в)

- Егер азайғыш азайтқыштан үлкен болса, онда айырманың мәні оң сан болады.

- Егер азайғыш азайтқыштан кіші болса, онда айырманың мәні теріс сан болады.

- Егер азайғыш пен азайтқыш тең болса, онда айырманың мәні нөлге тең болады.

- Координаталық түзудегі кесіндінің ұзындығын табу үшін оның оң жақ шеткі нүктесінің координатасынан сол жақ шеткі нүктесінің координатасын азайту керек.


Жалпы ұпай: 14

«12-14» - « Бәрің керемет түсіндің»

«9-11» - «Жарайсың! Мұқият бол»

«6-8» - « Жақсы тырысып жүрсің, сенің қолынан келеді»

«0-5» - «Ынтаң бар, бірақ әліде білімінді толықтыру керек»


Рефлексия.

«Сәттілік баспалдағы» Сабақ барысында ұнаған сәтіндегі көңілін жазады және есептер шығару кезіндегі қиналған кезеңін жазады.(Суретке жазады)

Үй тапсырмасы: Рационал сандарға қосу және азайту амалы қолданылатын 3 теңдеу құрастырып, оны шешіп келу. №531, №536

Интер белсенді тақта

















Интер белсенді тақта




Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Математика

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 6 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
Разработка урока

Автор: Телекеева Асель Сериковна

Дата: 14.11.2018

Номер свидетельства: 485566
