Күні/айы 2.12 | Пәні математика 6 сынып | Сабақ № |
Сабақтың тақырыбы | ІІІ тарау. Рационал сандарға амалдар қолдану. §20 .Рационал сандарды көбейту. |
Сілтеме | Орта мерзімді жоспар,математика 6-сынып,Әбілқасымова А.,Кучер Т., Жұмағұлова З |
Жалпы мақсаты | 1.Білімділік: Таңбалары әр түрлі,таңбалары бірдей екі санның көбейтіндісін табуды үйрету. 2.Дамытушылық: Есептеу дағдыларын жетілдіру. Өз бетінше еңбектену белсенділіктерін арттыру. |
Сабақтың түрі | Жаңа тақырыпты меңгерту |
Оқыту әдістері | Жеке ,жұптық.топтық. |
Күтілетін нәтижелер | Оқушылар рационал сандарды көбейтіп,көбейтіндіні табуды үйренуге тиіс. |
Ресурстар | Таратпалар,электрондық оқулық, түрлі-түсті борлар. |
Сабақ кезеңдері | Мұғалім әрекеті | Оқушы әрекеті |
Ұйымдастыру кезеңі а) Сәлемдесу ә) Оқушылар тізімін тексеру б) Сабақтың мақсатымен таныстыру | Жағымды психологиялық ахуал тудыру Бүгінгі сабаққа , оқушыларға сәттілік тілейді. Жағымды психологиялық ахуал Бүгінгі күндерің сәттілікке толы болсын! | Орындықтарға отырады. Барлықтарыңа жақсы баға тілейміз. Әрқашан жүздерің жарқын болсын. Математика сабағы жақсы өтсін. |
Бағалау парағымен таныстырады | р/с | Оқушының тегі-аты | Білу (жаңа тақырып бойынша өздеріндегі білім базасы) | Түсіну (жаңа тақырыпты түсінуі) | Талдау (жаңа тақырып бойынша ойларын айту ) | Қолдану (алған білімдерін есеп шығаруда қолдану) | Жинақтау (жаңа тақырыптан білгендерін жинақтау) | Бағалау (алған білімдеріне бір-біріне баға беру) | Қоры тынды баға | 1 | | | | | | | | | 2 | | | | | | | | | 3 | | | | | | | | | 4 | | | | | | | | | 5 | | | | | | | | | 6 | | | | | | | | | |
Сабақтың тақырыбын хабарлау. Мақсатымен таныстыру. | Мұғалім: Бүгін желтоқсанның 2-і Мұғалім: §20 . Рационал сандарды көбейту. Сабақтың мақсаты: Таңбалары әр түрлі, модульдері тең емес сандарды қосу және азайтуды табуға үйренуді қалыптастыру | Дәптерлеріне күнді жазады. Сынып жұмысы |
Түсіну/0-3 ұпай/Жаңа тақырыпты меңгерту/ | -3• 2=-6 (м) 6м-тереңдік; -3•5=-15(м) 15м-тереңдік. Мысалы: -7•3=(-7)-(-7)+(-7) =-21 -7•3=-21 Егер көбейткіштердің таңбалары әр түрлі (+)•(-) болса,көбейтінді теріс сан (-),ал көбейткіштердің таңбаларын бірдей (-)•(-) болса,көбейтінді оң сан (+) болады. | (-)(-)=(+) (–) (+)=(–) |
Білу/0-3 ұпай/ /Деңгейлік тапсырмалар/ | р/с | А-тобы | В-тобы | С-тобы | 1. 2 3 | Қосындының мәнін тап: -0,37+0,37 Есептеңдер: -6,5 -5 Теңдеуді шешіңдер:: -х+3,9=2,1 | Өрнектің мәнін тап -0,72+(-13,2+0,49) Айырманың мәнін табыңдар: -302-(-200) Ең кіші үштаңбалы натурал сан мен ең үлкен төрттаңбалы натурал санның айырымының мәнін табыңдар. | Өрнек құрастыр: -4,2 және 6,3 сандарының қосындысына -2,8 қосыңдар. Өрнектің мәнін тап: а-3487,мұндағы а=687 -3,5 және -1,8 сандарының қосындысына -4,2 және 2,5 сандарының айырымын қосындыңдар | |
Талдау /0-3 ұпай/Дамыту кезеңі. / | №586 1,6•8=12,8 2) 1,5•0,4=0,6 3)60•0,2=12 -1,6•(-8) =12,8 -1,5•(-0,4) =0,6 -60•(-0,2) =12 4) 0,9•9=8,1 5)0,4•0,6=0,24 6) 5•0,02= 0,1 -0,9•(-9) =8,1 -0,4•(-0,6) =0,24 -5•(-0,02) =0,1 №587 1) 5/11•8/15= 8/33 2) 9/16•5/12= 15/64 3) 3/14•7/10=3/20 -5/11•(-8/15) =8/33 -9/16• (-5/12)= 15/64 -3/14•(-7/10)=3/20 | |
Қолдану /0-3 ұпай/ Жұптасып орындалатын тапсырмалар | Тақтада орындалатын тапсырмалар: №588 1) 0,625•(-8) = -5 2) -0,75•4= -3 3) -0,375•16= -6 4) 8•(-0,875) =-7 | |
Жинақтау /0-3 ұпай/ жаңа тақырыпты білгендерін жинақтау/ | Жұптасып орындалатын тапсырмалар: №592 1) -32=-9 2) (-3)2=9 3) -0,32=-0,09 4)(-0,3)2 =0,09 5)-42=-16 6)(-4)2=16 7) -0,42=-0,16 8)(-0,4)2=0,16 | Бір-біріне көмек көрсете отырып орындайды. |
Орындарында орындалатын тапсырмалар: №593 1) -52=-25 2) (-5)2=25 3) -0,52=-0,25 4)(-0,5)2 =0,25 5)-72=-49 6)(-7)2=49 7) -0,72=-0,49 8)(-0,7)2=0,49 | өз бетінше орындап, болғандығын қаламсапты қойып білдіреді. |
№605 1) 3-тен 9-ға 2) -3-тен 3-ке 3) -7-ден 5-ке 4) -11-ден -7 ге 5) -18-ден -14 ке 6) -24-тен -19-ға №608 Теңдеуді шешіңдер: 1) х : 0,71=-0,46 2) х: (-0,09)=1 3) х: (-5,9)=-1,1 4) х: (-13,4) = -2,6 5) х: (-0,8)=-0,7 6) х: (-9,7)= -1,55 | 1) 3•5•7•9=945 2) -3•(-1)•1•3=9 3) -7•(-5)•(-3)•(-1) •1•3•5•7=11025 4) -11•(-9)•(-7)=-693 5) -17•(-15)=255 6) -23•(-21)•(-19)=-9177 1) х=-0,46• 0,71 х=-0,3266 2) х=1•(-0,09) х=-0,09 3) х=-1,1•(-5,9) х=6,49 4) х=-2,6•(-13,4) х=34,84 5) х=-0,7•(-0,8) х=0,56 6) х=-1,55•(-9,7) х=15,035 |
Сабақты бекіту кезеңі: | Сематикалық картамен жұмыс: сематикалық картада берілген сандарды көбейтіп,нәтижесін жаз Бірінші көбейткіш Екінші көбейткіш | -7 | -30 | -4 | -6 | 30 | | | | | -4 | | | | | 7 | | | | | -6 | | | | | |
«БББ» кестесі | таратып беремін |
| БІЛЕМІН | БІЛДІМ | БІЛГІМ КЕЛЕДІ | | | | | Оқушылар кестені толтырады. |
Бағалау3-мин /алған білімдеріне бір-біріне баға беру/ | Бағалау 3мин | |
Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | Жұптардың бағаларын талдау, қорытынды бағаны шығару. | Жұптағы оқушылар бірін-бірі бағалау критерийлері бойынша бағалайды | |
Үй жұмысы | А-тобы: №591есеп В-тобы: №613 есеп |
Қорытынды /стикерлер тарату/ 30 секунд | Рефлексия | Бүгін мен түсіндім.... | Есте сақтап қалдым... | |