Ямышев ЖОББМ
Ашық сабақ
Тақырыбы: Рационал сандарды көбейту және бөлу
Пән: математика
Сынып: 6 "А"
Пән мұғалімі: Кобайдарова Д.С.
Өткізген күні: 29 қараша 2016 ж.
Ямышев ауылы
№71 сабақ 6 "А" сынып математика Күні: 29.11.2016 ж.
Сабақтың тақырыбы: Рационал сандарды көбейту және бөлу.
Сабақтың мақсаты:
Білімдік:
1.Рационал сандарды көбейту және бөлу біліктіліктерін қалыптастыру.
2.Дәстүрлі емес сабақ түрінде белсенділігін арттыра, өз-өзіне баға беру, өз жетістіктерін сезініп, әлсіз жақтарына сын көзбен қарау.
3. Алғырлыққа, тез ойлауға үйрену.
Білімділік міңдеті: Оқушылардың өтілген тақырыптар бойынша білім-дағдыларын айқындау, математикалық есептерді шығару дағдысын арттыру.
Дамытушылық міңдеті: Іскерліктерін, өз бетімен еңбектену сезімдерін дамыту, жеке оқушылардың білімін арттыру.
Тәрбиелік міңдеті: Дәлдікке, ұқыптылыққа, шыдамдылыққа сынып намысын қорғауға тәрбиелеу.
Әдіс-тәсілдер: СТО ( постер, есеп ойлап,шығару), АКТ, Диалог, «Ыстық орындық», «Білемін, білгім келеді, үйрендім», пән аралық байланыс, көрнекілік, ауызша, талдау.
Жұмыс түрі: жеке дара, жұптық, топтық.
Қолданылатын модульдер:
1. Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер.
2. Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету.
3. Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау. (өзін-өзі бағалау, бірін-бірі бағалау, топты бағалау, вербалды, вербальсыз бағалау,формативті, суммативті бағалау.)
4. Оқыту мен оқуда ақпараттық-коммуникациялық технологияларды (АКТ) пайдалану.
5. Оқушылардың жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту және оқу.
Оқыту нәтижесі: рационал сандарды қосу, бөлу ережелерің біліп, есеп шығара алады
Сабақтың типі: : жаңа сабақ.
Құралдар: оқушылардың орындайтын тапсырмалары, бағыт парақтары,оқулық,тексеру кілттері, компьютер, презентациялар, бағалау парағы, фломастерлер, ақ қағаздар, математика оқулығы, баға критериялары.
сабақ кезеңі
мұғалімнің іс-әрекеті
оқушының іс-әрекеті
қолданылатын
модульдер
дерек көзі
Мотивациялық кезең
2 мин
Сергіту(психологиялық ақау туғызу)
"Мен сыныбымды құрметтеймін"
Тақтада Тәуелсізіктің нышаны
Осы сурет бойынша нені айталасыздар?
Күннін көзінен қандай жақсы әсер аламыз?
Күннің көзіндей жарқырап, белсенді қатысып, жақсы баға алуларына тілектеспін.
Сабағымызды ойыннан бастайық -Тәуелсіздік нышаның өз қолымызбен жасайық - пазл жинайық
1. тәуелсіздіктің 25 жылдығының нышаны
Пазлдағы есептерді жинайық
Ассоциация
СТОү,АКТ, диалог,
бағалау, жас ерекшелігіне сай оқыту.
Пазл
2 мин
Топқа бөлу: Әр оқушы бір жұлдыз таңдайды, сыртында сандар жазылған. Сонғы цифры бойынша оқушылар екі топқа бөлінеді.
Әр топ сандарды "сөйлетеді". Мемлекетіміздің тарихына байланысты мәтін құрастырады.(3-4 сөйлем)
251612
161291
Сандар жазылған жұлдыздар
Білу
5 мин
Пазлдағы есептерді шығару арқылы, «Инсерт» кестесіндегі алдыңғы екі бағанды толтыру барысында,сабақ мәселесіне шығады.
Тақырыбы: "Рационал сандарды көбейту және бөлу"
Сабақтың мақсатың анықтау үшін, мен сіздерге келесі сұрақтар қоямын.
- Нені білулерің керек?
- Нені үйренулерің керек?
Еңді күнді және тақырыпты жазып қояйық.
1 топ: 2 топ:
8 + 7 5 + 4
-4 + (-6) -1+(-8)
40+(-5) - 7+5
-8+3 25+(-5)
-15*2 -15*2
27: (-3) 27:(-3)
(-15)*(-2) (-15)*(-2)
(-27): (-3) (-27): (-3)
Кесте толтырады.
Сабақтың мақсаттарың құрастырады
Дәптерге тақырыпты жазады
СТОү, АКТ, диалог,
бағалау, жас ерекшелігіне сай оқыту.
"Инсерт" кестесі, пазл
Түсіну
5+ 10 мин
Ой қозғайды, бағыт парақтарын таратады, бағалау критерийлерін балалармен құрастырады, сабаққа бағыт береді,нұсқайды,сұрақ қояды,бақылайды, бағалайды,нашар оқушымен жеке- дара жұмыс жүргізеді.оқушы түсініктерін толықтырады. 1 топ рационал сандарды көбейтуді оқиды да, ал 2 топ рационал сандарды бөлуді оқиды да, жұптасып, "Ойлан, жұптас, бөліс" стратегиясы бойынша алған білімдерімен бөліседі.
"Ежелгі ережелер" (кесте)
Өздігінен жаңа сабақты меңгереді, түсіндіреді, талдайды, ақпарат іздейді, жұбымен бөліседі, топта жұмыс жасайды, мысал келтіреді, бағалайды. Постер салу,оны қорғау.
ЕЖЕЛГІ ЕРЕЖЕЛЕР
+ дос - дұшпан
Менің досымның досы-менің досым (+Х)∙(+Х)=(+Х)
Менің дұшпанымның досы-менің дұшпаным (-Х)∙(+Х)=(-Х)
Менің досымның дұшпаны-менің дұшпаным (+Х)∙(-Х)=(-Х)
Менің дұшпанымның дұшпаны-менің досым (-Х)∙(-Х)=(+Х)
СТОү,АКТ, диалог, көшбасшы,
бағалау, жас ерекшелігіне сай оқыту.
Оқулық,
1 топ 157-158 бет
2 топ 167-168 бет
Постер жасау, қорғау
Қолдану
10 мин
Жаттығулар орындауға бағыттайды:
Есептер шығару
Оқушы жауаптарын тыңдайды, бағалайды, толықтырады.
Жаттығулар орындайды: тақырып бойынша алдын – ала дайындап келген тапсырмаларды, яғни есептерді шығарады.
СТОү, АКТ, диалог,
бағалау, жас ерекшелігіне сай оқыту.
5 Слайд бойынша ауызша
№565(5-8)
№610(2 баған)
« Ыстық орындық» ойыны бойынша алған білімдерін тексердік.
Әрбір оқушы екі сұрақтан және екі есептен дайындап бір- бірлеріне сұрақтар мен есептерді қойып, орындайды, жауап береді, талдайды, бағалайды.Ауызша есептер шығару.
СТОү, АКТ, диалог,
бағалау, жас ерекшелігіне сай оқыту.
Талдау(Анализ)
5 мин
Тақырып бойынша қателерін түзетеді, жинақтайды, толықтырады.
"Кубик лақтыру"
Дәлелдейді, жинақтайды, қателерін түзетеді.Бір-бірлеріне сұрақтар қояды.
СТОү, АКТ, диалог, бағалау, жас ерекшелігіне сай оқыту.
презентация
Жинақтау(Синтез)
3 мин
«Инсерт» кестесінің үшінші бағанын толтыру.
Шешілмеген есептерді шешіп, пазлы толықтыру
Кері байланыс. «Плюс,минус, қызықты» оқушылар өз ойларын жазады.
«Инсерт» кестесінің үшінші бағанын толтырады.
«Плюс, минус, қызықты» әдісі арқылы оқушылар өз ойларын айтады.
СТОү, АКТ, диалог,
бағалау, жас ерекшелігіне сай оқыту.
Кесте
Слайд
Бағалау
3 мин
Оқушылардың білімін бағалау (өздері бағалайды)
Үй жұмысы п. 3.7 ; 3.9 ереже, №566, 610(3,4 баған), шығармашылық тапсырма
Сабағымызды келесі сөзбен аяқтағым келеді: " Еліңнің ұлы болсаң, еліңе жаның ашыса, азаматтық намысың болса, қазақтың ұлттық жалғыз мемлекетінің нығайып-көркеюі жолында жан теріңді сығып жүріп білім алып, еңбек ет. Жердің де, елдің де иесі өзің екендігін ұмытпа".
Н.Ә. Назарбаев
Бағалау парағын толтырады
Бағалау.
Бағалау парағы