kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Рационал сандарды көбейту

Нажмите, чтобы узнать подробности

уапекрнголшщзэхдъэ
Ж?лроьтпаимвыфвпекпнгшошэдхзъ

эжЖ?лрпачивяагол

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Рационал сандарды көбейту»

Қысқа мерзімді жоспар Сабақ жоспары

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

6.2А Рационал сандарға амалдар қолдану

Мектеп: №6

Күні: 11.11.19ж

Мұғалімнің аты-жөні: Даутова Д.Р.

Сынып: 6 «к»

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы


Рационал сандарды көбейту

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

6.1.2.15

рационал сандарды көбейтуді орындау;

Сабақ мақсаттары

Оқушылар

  • Рационал сандарды көбейтеді;

Рационал сандарға амалдар орындайды.

Бағалау критерийлері

Білім алушы

  • Рационал сандарды көбейте алады;

  • Рационал сандарға амалдар орындай алады.

Тілдік мақсаттар

Оқушылар:

  • рационал сандарды көбейтуді/бөлуді ауызша айқындайды;

  • жай бөлшекті ондық бөлшекке және ондық бөлшекті жай бөлшекке айналдыруды түсіндіреді;

  • шексіз периодты ондық бөлшектің периодын табуды түсіндіреді;

  • мәтіндік есептерді шешу қадамдарын айқындайды;

  • сандық өрнектің мәнін табуда амалдарды орындау ретін түсіндіреді;

  • рационал сандарға амалдар орындау қасиеттеріне сүйенеді.

Бөлім бойынша лексика және терминология

  • шектеулі ондық бөлшек;

  • шектеусіз периодты ондық бөлшек;

  • шектеусіз периодсыз ондық бөлшек;

  • бөлшектің периоды.

Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер

  • рационал сан жай бөлшек/ондық бөлшек түрінде жазыла алады;

  • жай бөлшекті ондық бөлшекке айналдыру үшін ... қажет;

  • егер сан периодты/шектеулі ондық бөлшек түрінде жазылатын болса, онда ол рационал сан болып табылады;

  • 2,55 санын «екі бүтін жүзден елу бес» деп оқимыз;

  • 0,(6) санын «нөл бүтін периодта алты» деп оқимыз;

  • 3,1(4) санын «үш бүтін оннан бір периодта төрт» деп оқимыз;

Құндылықтарды дарыту

Белсенді қарым- қатынас, өзіндік шешім қабылдауды үйрену және оны дамыту. Бір – бірінің пікірлерін құрметтеу, қабылдау. Оқушылардың өз бетімен білім алу дағдыларын қалыптастыру.

Пәнаралық байланыстар

Қолданбалы математика есептері, рационал сандарды практикалық есептерде қолдана білу.

АКТ қолдану дағдылары

Интерактивті тақтамен жұмыс жасау дағдыларын жетілдіру

Бастапқы білім

Оқушылар жай бөлшек, бүтін сан, рационал сан ұғымдарын біледі; рационал сандарды қосу мен азайту амалдарын орындай алады.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

1 - 5 мин

Ұйымдастыру кезеңі.

Амандасу. Көңіл күйлерін смайликтер арқылы білу.

Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру

Ой-түрткі: (Өткен сабақтар бойынша сұрақтар)

С-1: Таңбалары әр түрлі сандарды қалай қосамыз?

С-2: Таңбалары әр түрлі сандарды қалай азайтамыз?

С-3: Таңбалары бірдей сандарды қалай қосып, азайтамыз?

Ауызша тапсырмалар:

47+(-28) -45+36 -15-75 215+(-117)

-325+144 35-57 -253+435 -63+63

Презентация

Сабақтың ортасы



6 - 8 мин













9 – 18 мин





Сынып оқушыларымен төмендегі теңдеуді

шешіп, жаңа сабақтың тақырыбын ашу:



19

-7

1

-8

4

-4

9

2х-9= -7

а

с

к

е

ж

и

л

4x + 3 = 19

қ

і

м

р

ө

н

т

x + 15 = 34

б

о

с

я

к

у

ц

x – 7 = -11

й

п

т

ш

б

е

д

2x + 12 = x +5

т

й

р

а

в

к

у

3x – 14 = x + 4

с

а

в

ы

о

і

т

x + 3 = - 5

ң

ю

б

у

м

а

с

«көбейту»

Рационал сандарды көбейту

Жалпы сынып оқушыларымен төмендегідей есептерді бірлесе отырып талдау жасаймыз.

Мысалы 1:

Өзендегі су деңгейі әр тәулік сайын а см-ге өзгереді. Егер а = 4; а = – 3 болса, онда өзендегі судың деңгейі 3 күнде қалай өзгереді?

Мысалы 2:

Сүңгуір әрбір 1 секундта – 3 м тереңдікке сүңгиді. Ол 2 секундта, 5 секундта неше метр тереңдікке сүңгиді?

яғни бірінші мысалда 3 ∙ 4 = 12 және 3 ∙ (–3) = –9, ал екінші мысалда 2 ∙ (-3) = - 6 және 5 ∙ (-3) = - 15. Осыдан келіп қандай қорытынды жасаймыз:

Екі көбейткіштің таңбалары әр түрлі: біреуі теріс, екіншісі оң болса, көбейтінді теріс сан болады.

( – ) ∙ ( + ) = ( – ) ( + ) ∙ ( – ) = ( – )

Таңбалары әр түрлі екі санның көбейту үшін:

  1. осы сандардың модульдерін көбейту керек;

  2. көбейтіндінің мәнінің алдына « - » таңбасын қою керек.

( –a ) ∙ b = – ab, a ∙ ( –b ) = – ab

Мысал 3: –8 ∙ (–11) = 88 талқылау.

Оқушылардан теріс сандарды көбейту ережесін тұжырымдауды және жазуды сұрау.

Екі көбейткіштің таңбалары бірдей болса, көбейтінді оң сан болады.

( – ) ∙ ( – ) = ( + ) ( + ) ∙ ( + ) = ( + )

Таңбалары бірдей екі санның көбейту үшін:

  1. осы сандардың модульдерін көбейту керек;

  2. көбейтіндінің мәнінің алдына « + » таңбасын қою керек.

( –a ) ∙ ( –b ) = ab.

Тізбектесе мына мысалдарды орындау:

  1. ; 2) ; 3) ;

; 5) ; 6) ;

; 8) ; 9) ;

; 11) ;

12) ; 13) ; 14) ;

; 16) ; 17) ;

; 19) ; 20) ;

.

Енді мына мысалдарға қарайық: 24

Нәтижесінде қандай сан шығады? Яғни, оң сан. Олай болса, егер көбейткіштер саны екіден көп болған жағдайда, теріс көбейткіштер саны жұп болса, көбейтінді оң сан болады.

Келесі мына мысалды қарастырайық:

Қандай қорытындыға келеміз? Нәтижесі теріс сан. Олай болса, егер көбейткіштер саны екіден көп болған жағдайда, теріс көбейткіштер саны тақ болса, көбейтінді теріс сан болады.

Мысалы: ;

Егер көбейткіштердің кемінде біреуі нөлге тең болса, онда көбейтінді де нөлге тең болады: а∙ 0=0






Қосымша 1








http://lib2.podelise.ru/docs/71/index-22469.html















Алдамұратова Т.А. Математика Жалпы білім беретін мектептің 6 – сыныбына арналған оқулық.

3 - басылымы. – Алматы: Атамұра,2011

121 бет





19 - 28 мин


Жалпы сыныппен жұмыс

№522. Сандарды ауызша көбейтіңдер:

1) (- 3) ∙ (- 18) =54; 2) (- 2) ∙ (- 15) =30;

3)(- 30) ∙ (- 2) = 60; 4) 27∙ (- 2) = - 54;

5) 9 ∙ (- 7) = - 63; 6) (- 15) ∙ 4 = - 60.

№525. Көбейтуді орындаңдар (түсіндіріңдер):

1) (- 29 ) ∙ 0 = 0; 2) 0∙ (- 6 ) = 0;

3)(- 0,73) ∙ 1 = - 0,73; 4) (-0,73)∙(- 1) = 0,73;

5)(-1) ∙ 65 = - 65 ; 6) (- 1) ∙ (- 0,99) = 0,99.

А-деңгейі

№523. (Тақ бөлімі)

1) (- 15) ∙ (- 6) = 90; 3) (-12) ∙ (- 7) = 84;

5) 24 ∙ (- 9) = - 216; 7) 11 ∙ (- 0,5) = - 5,5;

9) -100 ∙ 0,81 = - 81; 11) (- 99) ∙ 0,1 = - 9,9.

В деңгейі

№537. Теңдік тура болатындай етіп, жұлдызшаның орнына тиісті сандарды қойып жазыңдар:

1) 7 ∙ (*) = - 21; 2) (- 15) ∙ (*) = 60;

3)(- 5) ∙ (*) = - 30; 4) (*)∙ (- 4) = 36;

5) (*) ∙ (- 9) = - 63; 6) (- 25) ∙ (*) = - 100.

С-деңгейі

546

4,6 ∙ 1,5 = 6,9 көбейтіндісін пайдаланып, өрнектің мәнін табыңдар.

1) -4,6 ∙ 1,5 = ; 3) (- 2) ∙ (- 4,6 ∙ 15) = ;

2)(- 4,6) ∙ (- 1,5) = ; 4) -2 ∙ (-4,6) ∙ (-1,5) =;

5) - 2∙ (- 5) ∙ (-4,6) ∙ (-1,5) = ;

6) – (3) ∙ (-4) ∙ (- 5) ∙ (-4,6) ∙ (-1,5) = .

Дескриптор:

Білім алушы

- таңбалары бірдей рационал сандарды көбейтеді;

- таңбалары әр түрлі рационал сандарды көбейтеді;

-ережелерді пайдалана отырып көбейтуді орындайды.

Қосымша 2


Алдамұратова Т.А. Математика Жалпы білім беретін мектептің 6 – сыныбына арналған оқулық.


29 - 30 мин


Сергіту сәті. Көзге жаттығу жұмысы.


31 – 37 мин

Жұппен жұмыс

1 жұп

Өрнектің мәнін табыңдар:

  1. (2 – 4)(8 – 10);

  2. 11 - 4 ;

2 жұп

Өрнектің мәнін табыңдар:

  1. (- ) + ;

  2. (4 (- ;

3 жұп

Өрнектің мәнін табыңдар:

  1. 22,5 - 24 );

  2. (-0,25 - ) ;

Математика. 6 класс.Учебник. Виленкин Н.Я. и др. 193 бет.

Қосымша 3

Сабақтың соңы

38 - 40 мин

Үйге тапсырма: Рационал сандарды көбейту. №530

Рефлексия: Сабақ бойынша ойларын стикерге жазып, қажет деген суреттің тұсына жабыстырады


Алдамұратова Т.А. Математика Жалпы білім беретін мектептің 6 – сыныбына арналған оқулық.

3 - басылымы. – Алматы: Атамұра,2011.

123-124 бет

Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Оқушылар сабақта жалпы сыныппен жұмысты бірлесе отырып талдайды, түсінбеген есептерін бір-біріне түсіндіреді. Жұптық жұмыста оқушылар бірлесе отырып орындайды, өзара көмек беріледі. Дифференциалданған тапсырмалар сабақтың әр бөлімінде беріледі.

Сабақтың әр бөлімінде оқушылардың жасаған жұмыстарына мадақтау сөздер айту. Жалпы сыныптық, жұптық жұмыста тапсырманы орындауда өзара бағалау жүзеге асады.

Тапсырмалар арасында «көзге жаттығу» жасату.










Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Математика

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 6 класс

Скачать
Рационал сандарды көбейту

Автор: Даутова Дарига Рахмановна

Дата: 18.12.2019

Номер свидетельства: 532576
