Просмотр содержимого документа
«Рационал сандарды бөлу»
Пән мұғалімі: Жамалбаева Айымгуль Мейрбековна
Мектебі: «Н.К.Крупская атындағы орта мектеп мектепке дейінгі шағын орталықпен» коммуналдық мемлекеттік мекемесі
Сабақ жоспары
№51 Бекітемін:
Пән: математика
Сынып: 6 «б»
Күні: _________
Сабақтың тақырыбы: 3.5 Рационал сандарды бөлу
Мақсаты: А)Білімділік: Білім, білік дағдыларын меңгерту, стандарт көлемінде білім беру. Ә)Рационал сандарды бөлуді үйрену арқылы ауызша және жазбаша есептеу дағдысын жетілдіру. Тәрбиелік:Ұқыптылыққа, шапшаңдыққа, ізденімпаздыққа дағдыландыру. Оқушыларды дәлдікке, ұқыптылыққа, жылдамдылыққа, ептілікке тәрбиелеу. Оқушыларды шығармашылыққа, жауапкершілікке, белсенділікке тәрбиелей отырып, білімге талпыну қасиеттерін бойына тереңдету. Сабақтың типі: Жаңа білімді меңгерту Сабақтың көрнекілігі: плакаттар, есепжазылған плакат, карточкалар. Сабақты жоспарлау: 1.Ұйымдастыру. 2.Үй тапсырмасын тексеру. 3.Жаңа сабақ 4.Жаңа сабақты бекіту 5.Қорытындылау, оқушыларды бағалау
Сабақтың барысы: Үй тапсырмасын тексеру №545 №547 1км=1000 м 1000:100=10 м -0,6˙·10+ (-4)=-10˙с 2 км=2000 м -0,6˙·20+ (-4)=-16˙с 3 км = 3000 м -0,6˙·30+ (-4)=-22˙с Өтілген тақырып бойынша қайталау сұрақтары: 1.Таңбалары бірдей сандар көбейтілсе, көбейтінді қандай сан болады? 2.Таңбалары әр түрлі сандар көбейтілсе, көбейтінді қандай сан болады? 3.Егер төрт теріс санды көбейтсе, онда көбейтіндісі қандай сан болады? 4.Егер бес теріс санды көбейтсе, көбейтінді қандай болады? 5.Рационал сан жиыны.Көбейту. Таңбалар ережесін қайталау.
Жаңа сабақ Теріс сандарды бөлу мағынасы оң сандарды бөлумен бірдей.Рационал сандарды бөлу амалы-рационал сандарды көбейтуге кері амал. в·с=а а:в=с Мысалдар: 1 күндегі өзгерісі – 15 см. Себебі, (-15)+(-15)+(-15)=-45 бұдан – 45 :3=-15 (-15)·3=-45 (– 4,2) :6=-0,7 (-0,7)·6=(-4,2) бұдан (-) : (+)=(-) (+) : (-)= (-) -а:в=-с а: (-в)=-с -4: (-8)= (-4) : (-8)=0,5 (-3,6): (-1,2)=3 (-): (-)= (+) (-а) : (-в) = с с0 0:а=0 а≠0 а:0 ≠ Жаңа сабақты бекіту №550 Ауызша орындалады №552 -5,3 : (-0,9)=7 -9,3: (-3,1)=3 -5,4 : (-3) =1,8 -8 : (-1,6)=5 3,6: (-4)=-0,9 9: (-5)=-1,8 №555 3 минутта-15˙с 1 минутта -15˙с:3=-5 ˙с №557 -1,22·х=6,1 -8,9 ·(-х)=11,57 х=6,1 : (-1,22) -х=11,57: (-8,9) х=-5 -х=-1,3 х=1,3 9,6· (-у)=-43,2 -у=-43,2:9,6 -у=-4,5 у=4,5 Қайталауға арналған есеп. №558 Барлығы 8 ц І күні- ? 8·0,6=4,8ц ІІ күні- ?қалғанының 50%-і 8-4,8=3,2 оның 50% 3,2 · =1,6 ц ІІІ күні 8 – (4,8 + 1,6)=1,6 Жауабы: 1,6 ц
Қорытындылау Плакат. «Таңбалар ережесі» «Бөлу» тақырыбы бойынша таңбалар ережесін қайталатып, қорытындылау. Енді, оқушылар тақтадағы плакатқа жазылған мысалдарды шығарып, жауаптарын өсу ретімен тұсындағы әріптерді сол ретпен оқыңдар. Сонда жақында атап өтілген даталы күнге байланысты сөзді оқи аласыңдар? Қане, кім жылдам табар екен?
-3,6 : (-6) е 48,1 : (-48,1) г 3,2 : (0,4·0,2) т (-24,6+13,8): 2,7 ң (48-57): 0,9 е