Математика саба?тарында есептер шы?ару о?ушыларды? ой - ?рісін шы?армашылы? ?абілеттерін ?з бетінше ж?мыс істеу да?дысын ?алыптастырады.Саба?та ал?ан білімдерін тексеру мен ба?алау, есте са?тау, логикалы? ойлай білуін дамыту, математикалы? тіл м?дениетіне т?рбиелеу, о?ытуды? ?р т?рлі ?дістері ар?ылы п?нге деген ?ызы?ушылы?ын арттыру ма?сатында 6 -шы сынып математика п?нінен ашы? саба?ымды ?сынып отырмын.
Просмотр содержимого документа
«"Рационал сандар?а амалдар ?олдану" »
Солтүстік Қазақстан Облысы, Ғабит Мүсірепов ауданы, Көкалажар ауылы, Көкалажар орта мектебінің математика пәнінің мұғалімі Мухажанова Алия
6- сынып математика.
Сабақтың тақырыбы: Рационал сандарға амалдар қолдану.
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Оқушылардың таңбалары бірдей және таңбалары әр түрлі сандарды қосу , азайту, көбейту және бөлу тақырыбынан алған білімдерін тереңдету, бір жүйеге келтіру.
Дамытушылық: Оқушыларды бірлесіп жұмыс жасауға дағдыландыру, шығармашылық қабілетін арттыру.
Тәрбиелік: Оқушыларды тапқырлыққа, алғырлыққа, шапгаңдыққа тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: Аралас сабақ
Сабақтың әдісі: Танымдық ойын, тест, сөзжұмбақ, сұрақ – жауап.
Сабақтың барысы:
1. Ұйымдастыру кезеңі
Сабақтың мақсатын айқындау
Теориялық материалды қайталау
«Ойлап тап» ойыны
Семантикалық картаны толтыру.
«Бөліндісін тап» сергіту ойыны
Амалдарды орындау
Сәйкестендіру тестісі
Сөзжұмбақ
Сабақты қорытындылау.
Оқушыларды бағалау.
Үйге тапсырма.
Теориялық материалды қайталау ( математикалық тілде сөйлеу)
Тұжырымды жалғастыр.
а) Таңбалары әр түрлі екі санның көбейтіндісі ........... (-)*(+)=
ә) Таңбалары бірдей екі санның көбейтіндісі ............. (-)*(-) = б) Таңбалары әр түрлі екі санның бөліндісі ................ (-) : (+)=
в) Таңбалары бірдей екі санның бөліндісі ................... (-) : (-)=
2. «Ойлап тап» ойыны
Алғашқы температура
Температураның өзгеруі
+3°С
-4°С
+5°С
-6°С
-8°С
-12°С
-21°С
3. Семантикалық карта жауабына қарай амалдарды орындау
а
в
а*в=60
а+в=0
а:в=-4
а-в=22
а+в=-92
30
-8
-80
20
75
-75
-15
-4
-80
-12
4. «Бөліндісін тап» – сергіту ойыны
-2
-3
-5
-15
60
-90
-75
30
5. Амалды орындаңдар:
а) 5,2 – (-1,7)= б) *(-(-(-(-2,5))))=
ә) -28,28 : (-(-(-14)))= г) -5,2 + (-7,6)=
6. Сәйкестендіру тестісі:
1) –(-(-(-75) оң сан
2) –(+75) қарама – қарсы
3) (-75); (+75) теріс сан.
7. Сөзжұмбақты шешу
1. Шеңбердің элементі
2. қандай сан.
3. Шеңбер сызатын құрал.
4. Ұзындықтың өлшем бірлігі.
5. Теріс санға қарама – қарсы сан.
6. Оң санға да, теріс санғада жатпайтын сан
7. Қосуға кері амал
8. Көбейтуге кері амал
9. Оң санға қарама – қарсы сан
10. Бұрыштың өлшем бірлігі
11. 20 саны қандай сан
Х
О
Р
Д
А
А
Р
А
Л
А
С
Ц
И
Р
К
У
Л
Ь
С
А
Н
Т
И
М
Е
Т
Р
О
Ң
Н
О
Л
Ь
А
З
А
Й
Т
У
Б
Ө
Л
У
Т
Е
Р
І
С
Г
Р
А
Д
У
С
Б
Ү
Т
І
Н
8. Сабақты қорытындылау.
9. Оқушыларды бағалау.
10. Үйге тапсырма.