Просмотр содержимого документа
«Рационал сандар?а арифметикалы? амалдар ?олдану»
Күні: 8.12.15ж
Сабақтың тақырыбы: Рационал сандарға арифметикалық амалдар қолдану
Сабақтың мақсаты: Рационал сандарға арифметикалық амалдар қолдану барысында рационал сандардың таңбасына көңіл бөлудің маңыздылығын ұғындыру.
Сабақтың міндеттері:
Білімділік: Рационал сандарға амалдар қолдану тақырыбы бойынша оқушылардың алған білімдері мен тиянақтылығын тексеру және бағалау.
Дамытушылық: Оқушыларды бірлесіп жұмыс жасауға дағдыландыру, пәнге деген қызығушылығын дамытумен қатар сұрақтарды бірлесе талқылап, өз пікірлерін айта білу дағдысына үйрету.
Тәрбиелік: Дұрыс және нақты жауап беруге, тиянақтылыққа, жинақылыққа, топпен және жеке жұмыс жасауға тәрбиелеу.
Сабақтың типі: жалпылау сабағы
Сабақтың түрі: ашық сабақ
Сабақтың көрнекілігі: слайд, оқулық, таратпа материалдары, деңгейлік тапсырмалар, бағалау жетондары мен стикерлер
Қолданылатын әдістер: баяндау, топтастыру, «СТО», «ыстық орындық» стратегиялары
Пәнаралық байланысы: қазақ тілі, әдебиет, тарих, логика
Сабақтың барысы:
І Ұйымдастыру кезеңі:
а сәлемдесу;
ә түгендеу;
б сабаққа назар аударту.
ІІ Үй тапсырмасын тексеру.
№ 633
1
2
№ 634
1
2
3
4
ІІІ Сабақтың бекіту
Адамзат мәдениетінің ең маңызды салаларының бірі - «ғылым», олай болса сол ғылымның іргетасы – математика болып табылады. Ол – заманымыздың аса мәдени құбылысы, жалпы өркениетіміздің бөлінбес маңызды бөлігі болып отыр.
Математика ғылымындағы ең негізгі ұғымдарының бірі – сан ұғымы. Сан туралы ұғым адамзат мәдениетінің туып оның дамуымен өте тығыз байланысты. Шынында, егер осы ұғым болмаса, өзіміздің рухани өміріміз бен күнделікті жұмысымызды тиісті дәрежеде көрсете алмас едік. Есеп-қисап жүргізу, уақыт пен қашықтықты өлшеу, еңбекақымызды да есептеп шығару да мүмкін емес еді.
- Балалар, бүгінгі сабағымыз ерекше, себебі осы сабақта әрбір оқушының өз біліктілігін, жалпы өткен тақырыпты қаншалық игергенін көрсететін мүмкіншілігі болады. Бүгінгі сабағымыз 3 турдан тұратын топтық жарыс түрінде өтеді.
І тур: екі бөлімнен тұрады
1 бөлім: Алғашқы қадам
2 бөлім: Кім жылдам?
ІІ тур: Математикалық жәрмеңке
А деңгейі (3 ұпай)
В деңгейі (4 ұпай)
С деңгейі (5 ұпай)
ІІІ тур: екі бөлімнен тұрады
1 бөлім: Лидерлер сайысы (ыстық орындық әдісі б/ша)
2 бөлім: Ғажайын алаңы
Қорытынды
Үйге тапсырма
Рефлексия
Сынып оқушыларын бірдей деңгейде 3топқа бөлдік, әр топ топ басшыларын сайлады.
бірінші топ – «Білімділер», топ басшысы – Аружан.
екінші топ – «Тапқырлар», топ басшысы – Ұлжан.
үшінші топ – «Алғырлар» , топ басшысы – Құралай болды.
Әр жауап толық дұрыс, жартылай дұрыс болуына қарай 3, 4, 5 ұпай аралығында бағаланады. Берілген жауапқа әр топ мүшесі өзін-өзі бағалайды. Әр тур соңында жинаған ұпайларын қорытындылап отырамыз. Ойын аяқталғанда қай команда көп ұпай жинаған болса, сол топ «жеңімпаз» болып жарияланады.
Сонымен, 3 топқа да сәттілік тілей отырып, жарыс сабағымызды бастаймыз.
І тур. екі бөлімнен тұрады
Алғашқы қадам
өтілген материалдарды қайталау мақсатында әр топқа 3 сұрақтан тұратын карточка таратылады. 30 сек уақыт ішінде топ мүшелері ойланып, кезекпен жауап жауап береді
ә Қандай сандарды қарама-қарсы сандар деп атайды?
б Көбейткіштердің біреуі нолге тең болса көбейтіндінің мәні неге тең?
ІІ топ: а Қандай сандар бүтін сандар жиынын құрайды?
б Таңбалары әр түрлі, модульдері тең емес екі санның қосындысын қалай анықтайды?
в Қарама-қарсы сандардың қосындысы неге тең?
ІІІ топ: а Таңбалары әр түрлі екі санның бөліндісі неге тең?
ә Екі теріс санның көбейтіндісі неге тең?
б Берілген саннан нолді азайтсақ айырманың мәні неге тең?
Кім жылдам?
әр топқа А3 форматқа жазылған есептер тақтаға ілінеді, топ мүшелері бір-бірлеп шығып есепті шығарады.
І топ:
(-0,25) * 0 = 0
II топ:
ІІ турМатематикалық жәрмеңке
оқулықпен жұмыс
№ 639
А деңгейі (3 ұпайдан)
І топ: а
б)
ІІ топ: а)
б)
ІІІ топ: а)
б)
В деңгейі:
№ 645
І топ: 1.
ІІ топ: - 3 + 8 = 5
ІІІ топ:
C деңгейі (5 ұпайдан)
№ 653
І топ:
ІІ топ:
ІІІ топ:
ІІІ тур (екі бөлімнен тұрады)
Лидерлер сайысы
(ыстық орындық әдісі)
І топ басшысы: Аружан
Екі теріс санның қосындысын қалай табамыз?
Қандай өрнек алгебралық қосынды деп аталады?
Координаталық түзуде қарама-қарсы сандардың қосындысы неге тең?
Көбейткіштердің біреуі теріс сан болса, көбейткіштің мәні неге тең?
Отбасында 5 ағайынды бар. Олардың әрбіреуінің 1 апайы бар. Отбасында барлығы неше бала?(6)
ІІ топ басшысы: Ұлжан
Cанның нөлге көбейтіндісі неге тең?
Оң санға да, теріс санға да жатпайтын сан?
Координаталық түзуде санақ басының сол жағында қандай сандар орналасады?
Бөлгіштердің біреуі теріс сан болса, бөліндінің мәні неге тең?
Корзинадағы 7 алманы 7 қызға тең бөліп беру керек және 1 алма корзинада қалуы керек. Бұл қалай? (соңғы қызға корзинамен бірге беру керек)
ІІІ топ басшысы: Құралай
Модуль ішіндегі екі теріс санның қосындысы қандай сан болады?
Рационал сандарды координаталық түзуде қалай қосамыз?
Екі теріс санның бөліндісі қандай сан болады?
Көбейткіштердің біреуі 0 болса, көбейткіштің мәні неге тең?
Столдың 4 бұрышы бар. Егер 1 бұрышын кесіп тастаса, неше бұрыш қалады? (5)
Ғажайып алаңы
(кестеде жауаптары беріледі. Жауаптармен бір бағанға сәйкес келетін әріпті белгілеп қойыңдар. Сонда кестеден математикаға зор үлесін қосқан ғалымдардың есімі шығады)
І ТОП
Жауаптары
-1,2
-3,1
27,2
-12,5
98
24,5
-64,8
Есептің берілгені
-
А
Т
О
П
К
Л
И
И
Ф
Г
Р
Е
В
Д
П
Ф
Л
Н
М
П
О
Г
У
К
Ж
Н
Ь
А
Қ
А
Г
Д
Р
К
Т
Н
Ю
А
Ц
О
З
Ң
5.2-(-19.3)=
Ө
І
Р
А
Г
Р
Ә
Жауабы: Пифагор
Жауаптары
- 0,6
-12,8
-10.2
-9.8
-20.2
-7.8
Есептің берілгені
A
Н
Р
Г
У
Ң
Ә
Л
О
Р
Қ
Ь
Ю
К
З
А
Т
Р
А
Н
Ө
Т
К
Ә
І
У
О
Ю
М
Н
Ж
З
В
К
Н
Е
ІІ топ
Жауабы: Ньютон
Жауаптары
4,1
-45,2
-43.7
-29.7
33,4
21,6
Есептің берілгені
Д
Ж
Ю
Н
Ь
А
В
Е
М
Ө
Р
О
Қ
К
Ө
З
Ы
Е
І
У
А
Л
В
Т
О
Н
З
В
Ф
Й
Г
Л
В
Х
Т
Ә
ІІІ топ
Жауабы: Декарт
ІV Үйге тапсырма: № 654, № 656
V Бағалау: әр топтың 3 тур бойында жинаған ұпайлар санын қосып, жеңген топты анықтау, және әр оқушыны бағалау, ынталандыру сыйлықтарын табыстау.
Балалар, қазіргі заманымыз оқығандар, білімділер заманы. Сондықтан ерінбей біліп алып, көп еңбектенгендерің жөн. Сонда ғана сендер болашақта үлкен азамат болып, осы еліміздің беделді, құрметті азаматтары мен азаматшалары бола аласыңдар...
Ал, балалар, осымен сабағымыз аяқталды. Сабақты қызықты да тартысты өткізгендеріңе рахмет.