Ұзақмерзімдіжоспарбөлімі: 5.4А: «Пайыз» | Пенжім орта мектебі |
Күні: 1 2.09.17 | Мұғалімніңаты-жөні: Тугамбаева А.Б. |
Сынып: 6 А | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны |
Сабақтақырыбы | Пайызы бойынша санды табу |
Осы сабақта қо жеткізілетін оқу мақсаттары | берілген санның пайызын табу; берілген пайызы бойынша санды табу; |
Сабақмақсаттары | Барлық оқушылар: Берілген санның пайызын таба білу; Оқушылардың басым бөлігі: Берілген пайызы бойынша санды таба білу; Кейбір оқушылар: Берілген пайызы бойынша санды табуға мәтінді есептерді шығара білу. |
Сабақ түрі | Жаңа тақырыпты оқыту |
Бағалау критерийлері | Берілген санның пайызын таба алады; Берілген пайызы бойынша санды таба алады; Берілген пайызы бойынша санды табуға мәтінді есептерді шығара алады. |
Тілдік мақсаттар | Берілген пайызы бойынша санды табуда келесі сөз тіркестерін қолданады: Пайызды санмен(ондық бөлшекпен) өрнектеу үшін . . . Санды пайызбен өрнектеу үшін . . . Берілген пайызы бойынша санды табу үшін . . . Микрокалькулятордың көмегімен берілген пайызы бойынша санды табу үшін . . . |
Құндылықтарды дарыту | белсенділік жұптық, топтық жұмыстар арқылы құрметтеуді дарыту топ ішіндегі бір бірін бағалау, өзін-өзі бағалау арқылы жауапкершілікті дарыту |
Пәнаралық байланыстар | Пайызға арналған есептер өмірде кең қолданыс табады. Мысалы: Егер дүкенде барлық тауарға 20% арзандатылған акция болса, онда 32 000 тенге тұратын теледидардың бағасы қанша? |
АКТ қолдану дағдылары | |
Бастапқы білім | Оқушылар келесі ұғымдарды біледі: пайыз, пайызды санға өрнектеу, санды пайызбен өрнектеу, санның пайызын табу. |
Сабақбарысы |
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар |
Сабақ басы 3 минут 5 минут | 1. Ұйымдастыру кезеңі Сабаққа дайындығын тексеру. Сабақтың тақырыбы мен мақсатын беру. Үй тапсырмасын тексеру. Өткен тақырыпты қайталау мақсатында оқушыларға төмендегі сұрақтарды қою. Миға шабуыл: Пайыз дегеніміз не? Пайызды санға, санды пайызға қалай өрнектеуге болады? Берілген санның пайызын қалай табамыз? | Калькулятор |
Сабақ барысы 10 минут | 2. Жаңа материалды оқу Пайызға арналған есептер өмірде кең қолданыс табады. Мысал 1. Мектептің бастауыш сыныптарында 240 оқушы оқиды, және бұл барлық мектеп оқушыларының 60% құрайды. Мектепте барлығы қанша оқушы оқиды? Шешуі: 240 оқушы барлық мектеп оқушыларының 60% құрайтын болса, онда 1% -ы 240:60=4 оқушыны құрайды. Мектептің барлық оқушылары 100%. Демек, барлық оқушылардың саны 4 ∙ 100=400 (оқушы). Шешімі келесі өрнек түрінде жазылады ; Мысал 2. Көлік бірінші күні 750 км жол жүрді, бұл оның барлық жолының 30% құрайды. Көлік қандай жолды жүруі тиіс болды? Шешуі: 1. Жолдың 1%-ы қанша километрді құрайтынын табайық: 2. Жолдың 100%-ы қанша километрді құрайтының табайық, яғни жолдың барлық ұзындығы: Пайызыбойыншасанды табу үшін: Пайыздыжайнемесеондықбөлшектүріндеөрнектектейміз; Берілгенсанды осы бөлшеккебөлеміз. Әріптердіңкөмегіменкелесітүрдежазылады: . Мұнда – берілген пайызы бойынша табылатын сан (100%-ға сәйкес келетін сан). – пайызы берілген сан. – берілген пайыз. Мысал 3. Қант қызылшасының 18% -ын қант құрайды. 162 кг қант алу үшін неше килограмм қант қызылшасы керек? 162 кг қант - қант қызылшасының 18% құрайды. 18%= 162: | |
5 минут | немесе 18%=18:100=0,18 162:0,18=900 Мысал 4. 24% -ы 96 болатынсандытабайық. 1) 24% = 24:100=0,24 2) 96:0,24 = 9600:24 = 400 3. Білімді бастапқы бекіту Мысал 5. Берілген пайызы бойынша санды тап (ауызша) А) 1% -ы 7; 9; 16; 20; 3,5; 2,8-ге тең; В) 50% -ы 4,5; 3,7; 9; 24; 46; 91-ге тең; С) 10% -ы 3; 5; 8; 13; 24-ге тең. Мысал 6. А санын тап, егер оның 15% -ы 21-ге теңболса а) А=500 оның 25% -ы 45-ке теңболса б) А=600 оның 20% -ы 2-ге теңболса с) А=140 оның 5% -ы 7-ге теңболса д) А=3900 оның 1% -ы 6-ға теңболса г) А=180 оның 8% -ы 48-ге теңболса ж) А=210 оның 7% -ы 35-ке теңболса е) А=10 оның 3% -ы 117-ге теңболса к) А=700 Оқушылар тапсырманы жеке орындап, артынан өз шешімін сыныпқа ұсынады. | |
15 минут 5 минут | 4. Есептер шығару Топтық жұмыс (үлестірме 2) 1 нұсқа 1. Қандай-да бір ақша соммасының 3 % -ы 1800 тг екендігі белгілі. Ақшаның барлық соммасын тап? 2. Сөйлемдерді жалғастырыңыз: А) Егер шарбақ ұзындығының 15% -ы 60 м-ге тең болса, онда шарбақ ұзындығының 30 %-ы . . . тең ; Б) Егер шарбақ ұзындығының 15% -ы 60 м-ге тең болса, онда шарбақ ұзындығының 5 %-ы . . . тең; 3. Сатушы сатуға арналған барлық алманың 20% сатып жиберді, бұл 40 кг-ды құрайды. Сатушыда барлығы қанша килограмм алма болды? 4. Сыныпта 30 оқушы бар. Жүгіруден жарысқа сынып оқушыларының 30% қатысты, бұл мектеп оқушыларының 2% құрайды. Мектепте барлығы қанша оқушы бар? Микрокалькулятордың көмегімен берілген пайызы бойынша санды табу алгоритмі 25% -ы 175-ке тең болатын санды табу үшін: 1) калькуляторда 175 санын теру керек; 2) / немесе бастырмасын басу; 3) калькуляторға 25 санын енгізу; 4) % бастырмасын басу. Индикатордажауап көрінеді:700. 25% -ы 175-ке тең болатын санды табу бағдарламасы: 175/25 %. Микрокалькулятордың көмегімен табыңыз. 1) Оның 12% -ы 10,8; 4) Оның 60% -ы 45; 2) Оның 15% -ы 8,4; 5) Оның 110% -ы 93,5; 3) Оның 40% -ы 22,4; 6) Оның 180% -ы 64,8. | |
Сабақ соңы 2 минут | 5. үй тапсырмасы(үлестірме 2) 6. Рефлексия. - Сабақта өзімізге қандай мақсат анықтадық? - Бүгін сабақта қандай қиыншылықтармен кездестіңіз? - Жағдаяттан қалай шықтыңыз? - Сабақтағы өз жұмысыңызды қалай бағалайсыз? - Сабақты қандай көңіл-күймен аяқтайсыз? - Сіз үшін сабақта ең қиын болған не? - Сабақта сіз үшін ең қызық болған не? | |
Дифференциациялап оқыту – Оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларғақандайміндеттер қоюды жоспарлайсыз? | Бағалау – Оқушылардың білімін қалай тексересіз? | Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік ережелері АКТ-ні қолдану Құндылықтарменбайланыс (тәрбие элементі) |
Талқылау мен өз бетімен оқу арқылы топ, жұп ішінде жұмыс жасау | Бір бірінің жұмыстарын тексеру Өз-өзін тексеру | |
Рефлексия Сабақ мақсаты/оқу мақсаты қаншалықты жүзеге асты? Бүгін оқушылар нені үйренді? Оқыту ортасы қандай болды? Дифференциациялап оқыту өз мәнінде жүзеге асты ма? Өз уақытымды ұтымды пайдалана алдым ба? Жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен? | Төменде берілген бос орынды өз сабағыңызға рефлексия жүргізу үшін пайдаланыңыз. Сабағыңызға қатысты сол жақта келтірілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
|
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақбарысындасыныптуралынемесежекелегеноқушылардыңжетістік/қиындықтарытуралыненібілдім, келесісабақтарда неге көңілбөлуқажет? 1: 2: |