Сабақтың тақырыбы: Өрнектерді тепе-тең түрлендіру.
Сабақтың мақсаты: Білімділік : Қысқаша көбейту формулалары бойынша білімдерін тексеру. Пәнді оқуға қызығушылығын арттыру. Ойлау қабілеттерін дамыту.
Дамытушылық: Оқушылардың шығармашылық ойлау қабілеттерін, танымдықбелсенділіктерін арттыру.
Тәрбиелік: Жауапкершілікке, еңбексүйгіштікке тәрбиелеу, ұқыптылыққа,әсемділікке баулу.
Сабақтың түрі: Оқушылардың алған білімдерін бекіту.
Сабақтың міндеттері: Оқушылардың білім-машықтарын жалпылау.
Оқушылар нені білу керек:
— Екі өрнектің квадраттарының айырмасының формуласын.
— Екі өрнектің қосындысының және айырмасының квадратының формуласын.
— Екі өрнектің қосындысының және айырмасының кубының формуласын.
— Қысқаша көбейту формулаларын есептер шығаруда қолдану.
Сабақтың көрнекілігі: үлестірмелі карточкалар, интерактивті тақта,флипчарттар.
Сабақтың әдістері:
— Көрнекіліктер арқылы;
— Есепті шығару арқылы
— Ойын арқылы
— Ауызша есептеу арқылы.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі.
а) Сабақтың мақсатының айтылуы
ә) мұғалімнің кіріспе сөзі
б) сабақтың эпиграфы:
« Тегінде адам баласы адам баласынан ақыл, ғылым,
ар, мінез деген нәрселермен озады»
Абай Құнанбайұлы.
Барлық ғылымдардың патшалығына саяхат жасамас бұрын даярлану керек.
«Ой ширатайық» балалар!
Қандай қысқаша көбейту формулаларын білеміз?
( Карточкалармен жұмыс) .
Кім де карточка бар сол оқушы тақтаға шығып формуланы жалғастырып жазулары керек. Слайд №4
» а2 — в2=
» (а+в)2=
» (а-в)2=
» (а-в)3=
» (а+в)3=
Дұрыс жазған оқушыларға 3 ұпайдан беріледі.
Келесі тапсырмамыз.
«Деңгейлік тапсырмалар» орындау.
Мұнда «А» тобынан 2 есеп, «В» тобынан 2 есеп, «С» тобынан 2 есеп жазылған. Әр топтардағы ұпай саны А-3 ұпай, В-4 ұпай, С-5 ұпаймен бағаланады.
Тапсырмалар: Слайд №5
А. m2 — n2=
А. у2 -16 =
В. (х-у)3=
В. (в+с)3=
С. 25m2-4n2=
С. а12 – 36 =
Жауаптары: Слайд.6
А. m2 – n2= (m—n)(m+n)
А. у2 -16 =y2-42=(y-4)(y+4)
В. (х-у)3= x3— 3x2y+3xy2—y3
В. (в+с)3=в3+3в2с+3вс2+с3
С. 25m2-4n2= (5m-2n)(5m+2n)
С. а12 – 36 =(a6)2 -62 =(a6-6)(a6+6)
Мына өрнектерді өз бағандарына жаз. Слайд 7 . Әрбір дұрыс жауап 3 ұпай.
(х+у)2 , (7х-у)2 , (3а+в)2 , (3а-в)2, 16-9в2 ,
(z – 3в)3 , (а+3в)3 , а2-в2 , (5m+4n)3 , (2х-3у)3
Екі өрнектің қосындысының квадраты | Екі өрнектің айырмасының квадраты | Екі өрнектің квадраттарының айырмасы | Екі өрнектің айырмасының кубы | Екі өрнектің қосындысының кубы |
| | | | |
Сергіту сәті.
Ауызша есептеулер. Слайд № 19. Дұрыс жауап 5 ұпай
25 – х2 | х2 -6х+9 | x2 – 49 =0 |
202 — 102 | а2+8а+16 | (х2-8)(х2+8) |
Кестені толтыр. Слайд 20. Дұрыс жауап 5 ұпай
1 өрнек | 2 өрнек | Екі өрнектің айырмасын оның қосындысына көбейту | Екі өрнектің квадраттарының айырмасын жазу |
3а | в | | |
2х | 3у | | |
3 | 4в | | |
ав | 5 | | |
х | у | | |
Қорытынды.
Сабақ соңында оқушылардың жинаған ұпай сандары сұралады. Жоғары ұпай жинаған балаларға баға қойылады.
Үйге тапсырма.
Оқулықтан § 10 74-75 бет , № 200,201.
Бағалау парағы:
№ | Оқушылардың аты-жөні | Формуланы жалғастыр (3 ұпай) | Деңгейлік тапсырмалар А-3,В-4,С-5 | Өз бағандарына жаз (3 ұпай) | Ауызша есептеулер (5 ұпай) | Кестені толтыр (5 ұпай) |
| | | | | | |
| | | | | | |
| | | | | | |
| | | | | | |