kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Өрнектерді тепе-тең түрлендіру

Нажмите, чтобы узнать подробности

Сабақ №59        Күні:31.01.        Пәні: Алгебра        Сынып: 7
Сабақтың тақырыбы: «Өрнектерді тепе - тең түрлендіру»-ге есептер шығару. 
Мақсаттары:
Білімділік: Бүтін өрнек түсінігін қайталау, әрбір бүтін өрнекті көпмүше түрінде жазуға болатынын көрсету. Өрнектерді тепе - тең түрлендірудің мәнін түсіну, дәлелдей білу.
Дамытушылық: Бүтін өрнекті түрлендіру тақырыбы бойынша алған білімдерін практикада дұрыс қолдана білу, есептеу жылдамдықтарын арттыру.
Тәрбиелік: Оқушыларды дәлдікке, ізденуге, еңбектенуге тәрбиелеу. 
Сабақтың түрі:Практикалық сабақ
Сабақтың жоспары: 
1) Ұйымдастыру кезеңі: Оқушыларды түгендеу, психологиялық жайлы ахуал қалыптастыру.

2) Бағалау парақшасын беру.

3) Өткен тақырыпты қайталау.

4) Үй тапсырмасын тексеру.

5) Топқа бөліну.
6) Оқулықен жұмыс.

7) Өздік жұмыс.

8) Сергіту сәті.

9) Қай топ  зымыранға бірінші мінеді ойыны.
10) Рефлексия

11) Қорытындылау, бағалау 
Сабақтың барысы:

   1) Ұйымдастыру кезеңі.
   2) Қайталауға арналған сұрақтар. 

1. Неше қысқаша көбейту формулаларын білеміз?

2. Екі өрнектің қосындысының квадраты туралы кім айтады?.

3. Екі өрнектің айырымының квадраты туралы кім айтады?.

4. Өрнек дегеніміз не?

3. Үй тапсырмасын тексеру. №461.( Интерактивті тақтада тексеріледі).

1) 2(х+у)2;                 4) 5(m+1)2;

2) 6(х-у)2;                    5) 2x(y+1)2;

3) 3(а-1);                      6) 3a(1-b)2.

4. Топқа бөлу:  Қысқаша көбейту формуласы бойынша жүргізіледі.
5. Оқулықпен жұмыс: № 463, №467.
Тақтада орындалатын тапсырмалар: 
Өздік жұмыс.

І-топ.

1) (5с-6d)(5c+6d)-25c2;

2) (2b3-c2)2+(2b3+c2)(2b3-c2);

3) 4х2 -4хz+3x-3z;

II-топ.

1)(х-5)(х+5)-(х+10)(х-10);

2)16х2-(у-4х)2;

3)81с2-36cm+4m2;

ІІІ-топ.

1) 4а(m-n)-3b(m-n);    

2) а4b2+a2b4;  

3) (7m-10n)(7m+10n)-100n2.

6. Сергіту сәті.

   Ойымызды сергітейік! 
1) Шал балықтарды көп аулап әндетіп келе жатса, жолда бір түлкі сұлап жатады, шал қуанып кемпіріме жаға болады деп түлкіні шанаға салып алады. Ал түлкі жолда 1 минутта 1 балық, 2 минутта 2 балық, 3 минутта 3 балық т.с.с. лақтыра береді. 5 минутта барлығы неше балық лақтырған. 
Жауабы:15 балық.

2) Үстел үстінде үш стакан шие тұр. Марат бір стакан шиені жеп қойды. Неше стакан қалды?

Жауабы:3  стакан.

3) Алматыдан Талдықорғанға дейін поезд бара жатқанда 1 сағат  20 минут жүріп барады, ал кері қайтып келе жатқанда 80 минут жүріп келеді. Уақыттың айырмашылығы неде деп ойлайсындар?

7. Зымыранға  қай  топ   бірінші   отырады ойыны.

І-топ.                                               ІІ-топ.

1) (а-b)3-а2+2аb-b2;               1) ;             

2) х2+у2+2ху-(х+у)3;            2) (х-7)(х2+7х+49);

3)(5а+b)2-9.                                   3)125+а3-(а-5)(а2+5а+25).

                             ІІІ-топ.

                           1) ;       

                           2)а2+b2-2аb-с2;    

                           3) а2-16+b2-2аb.

8. Қорытынды. Жедел тест.
1. Көбейткіштерге жіктеңдер: x2- 81
А) (x-9)(x+9);   В) (x-4)(x-4);  С) (x-2)2;   Д) (x+24)(x+24). 

2. Көбейткіштерге жіктеңдер: x2- 100
А) (x-31)(x+31);   В) (x-31)(x-31);

С) (x-31)2;            Д) (x+10)(x-10). 

3.Eкі мүшенің квадратын көпмүше түрінде жазыңдар. (2a+k)2
А) 4a2-4ak+k2;      В) 4a2+4ak+k2;  

С) 4a2-2ak-k2;       Д) 2a2+2ak-k2. 

4. Екімүшенің кубы көпмүше түрінде жазыңдар.(3x-t)3
А) 27x3-27x 2t+9xt2- t3;      В) x3-27x 2t+9xt2;
С)26x3-27x 2t+9xt2;           Д) x3-27x2.
Жауабы: 

1)а;              2)д;    

3)в;              4)а.

Үй тапсырмасы:

Рефлексия. Координаталық әдіс.
Бағалау.19-16 балл  (5);      15-11 балл (4);     11-8 балл (3)

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Өрнектерді тепе-тең түрлендіру»

Бекітемін: Шапиев Е.Р.

Сабақ №59 Күні:31.01. Пәні: Алгебра Сынып: 7
Сабақтың тақырыбы: «Өрнектерді тепе - тең түрлендіру»-ге есептер шығару. 
Мақсаттары:
Білімділік: Бүтін өрнек түсінігін қайталау, әрбір бүтін өрнекті көпмүше түрінде жазуға болатынын көрсету. Өрнектерді тепе - тең түрлендірудің мәнін түсіну, дәлелдей білу.
Дамытушылық: Бүтін өрнекті түрлендіру тақырыбы бойынша алған білімдерін практикада дұрыс қолдана білу, есептеу жылдамдықтарын арттыру.
Тәрбиелік: Оқушыларды дәлдікке, ізденуге, еңбектенуге тәрбиелеу. 
Сабақтың түрі:Практикалық сабақ
Сабақтың жоспары: 
1) Ұйымдастыру кезеңі: Оқушыларды түгендеу, психологиялық жайлы ахуал қалыптастыру.

2) Бағалау парақшасын беру.

3) Өткен тақырыпты қайталау.

4) Үй тапсырмасын тексеру.

5) Топқа бөліну.
6) Оқулықен жұмыс.

7) Өздік жұмыс.

8) Сергіту сәті.

9) Қай топ зымыранға бірінші мінеді ойыны.
10) Рефлексия

11) Қорытындылау, бағалау 
Сабақтың барысы:

1) Ұйымдастыру кезеңі.
2) Қайталауға арналған сұрақтар. 

1. Неше қысқаша көбейту формулаларын білеміз?

2. Екі өрнектің қосындысының квадраты туралы кім айтады?.

3. Екі өрнектің айырымының квадраты туралы кім айтады?.

4. Өрнек дегеніміз не?

3. Үй тапсырмасын тексеру. №461.( Интерактивті тақтада тексеріледі).

1) 2(х+у)2; 4) 5(m+1)2;

2) 6(х-у)2; 5) 2x(y+1)2;

3) 3(а-1); 6) 3a(1-b)2.

4. Топқа бөлу: Қысқаша көбейту формуласы бойынша жүргізіледі.
5. Оқулықпен жұмыс: № 463, №467.
Тақтада орындалатын тапсырмалар: 
Өздік жұмыс.

І-топ.

1) (5с-6d)(5c+6d)-25c2;

2) (2b3-c2)2+(2b3+c2)(2b3-c2);

3) 4х2 -4хz+3x-3z;







II-топ.

1)(х-5)(х+5)-(х+10)(х-10);

2)16х2-(у-4х)2;

3)81с2-36cm+4m2;

ІІІ-топ.

1) 4а(m-n)-3b(m-n);

2) а4b2+a2b4;

3) (7m-10n)(7m+10n)-100n2.

6. Сергіту сәті.

Ойымызды сергітейік! 
1) Шал балықтарды көп аулап әндетіп келе жатса, жолда бір түлкі сұлап жатады, шал қуанып кемпіріме жаға болады деп түлкіні шанаға салып алады. Ал түлкі жолда 1 минутта 1 балық, 2 минутта 2 балық, 3 минутта 3 балық т.с.с. лақтыра береді. 5 минутта барлығы неше балық лақтырған. 
Жауабы:15 балық.

2) Үстел үстінде үш стакан шие тұр. Марат бір стакан шиені жеп қойды. Неше стакан қалды?

Жауабы:3 стакан.

3) Алматыдан Талдықорғанға дейін поезд бара жатқанда 1 сағат 20 минут жүріп барады, ал кері қайтып келе жатқанда 80 минут жүріп келеді. Уақыттың айырмашылығы неде деп ойлайсындар?



7. Зымыранға қай топ бірінші отырады ойыны.

І-топ. ІІ-топ.

1) (а-b)32+2аb-b2; 1) ;

2) х22+2ху-(х+у)3; 2) (х-7)(х2+7х+49);

3)(5а+b)2-9. 3)125+а3-(а-5)(а2+5а+25).



ІІІ-топ.

1);

2)а2+b2-2аb-с2;

3) а2-16+b2-2аb.

8. Қорытынды. Жедел тест.
1. Көбейткіштерге жіктеңдер: x2- 81
А) (x-9)(x+9); В) (x-4)(x-4); С) (x-2)2; Д) (x+24)(x+24). 

2. Көбейткіштерге жіктеңдер: x2- 100
А) (x-31)(x+31); В) (x-31)(x-31);

С) (x-31)2; Д) (x+10)(x-10). 

3.Eкі мүшенің квадратын көпмүше түрінде жазыңдар. (2a+k)2
А) 4a2-4ak+k2; В) 4a2+4ak+k2;

С) 4a2-2ak-k2; Д) 2a2+2ak-k2

4. Екімүшенің кубы көпмүше түрінде жазыңдар.(3x-t)3
А) 27x3-27x 2t+9xt2- t3; В) x3-27x 2t+9xt2;
С)26x3-27x 2t+9xt2; Д) x3-27x2.
Жауабы:

1)а; 2)д;

3)в; 4)а.

Үй тапсырмасы:

Рефлексия. Координаталық әдіс.
Бағалау.19-16 балл (5); 15-11 балл (4); 11-8 балл (3)


















































Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Математика

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 7 класс

Скачать
Өрнектерді тепе-тең түрлендіру

Автор: Кенжебаева Айгерим Камалжанқызы

Дата: 08.02.2017

Номер свидетельства: 389179


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Проверка свидетельства