kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Ондық бөлшектерді 10; 100; 1000;… және 0,1; 0,01; 0,001;… сандарына көбейту

Нажмите, чтобы узнать подробности

Жаңа бағдарлама бойынша қысқа мерзімді жоспар

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Ондық бөлшектерді 10; 100; 1000;… және 0,1; 0,01; 0,001;… сандарына көбейту»

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:

Мектеп: Ю.А. Гагарин атындағы №7 ОМ

Күні:


Мұғалімнің аты-жөні: Абдираймова Г.М.

Сынып: 5


Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Ондық бөлшектерді 10; 100; 1000;… және 0,1; 0,01; 0,001;… сандарына көбейту

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

5.1.2.29 Ондық бөлшектерді 10; 100; 1000;… және 0,1; 0,01; 0,001;… сандарына көбейту ережелерін қолдану

Сабақтың мақсаты

Ондық бөлшектерді 10; 100; 1000;… және 0,1; 0,01; 0,001;… сандарына көбейту ережелерін білу;

Ондық бөлшектерді 10; 100; 1000;… және 0,1; 0,01; 0,001;… сандарына көбейту ерекшеліктерін түсіну;

Ондық бөлшектерді көбейткенде көбейтіндінің мәнін ауызша табу;

Бағалау критерийі

- Ондық бөлшекті 10, 100, 1000… сандарына және 0,1, 0,01, 0,001… сандарына көбейту ережесін біледі;

-ауызша жылдам есептей алады;

-шамалардың бірі екіншісінің қанша бөлігін құрайтынын түсінеді

Тілдік мақсаттар


Пәндік лексика және терминология: «ондық бөлшек»,«көбейту»,«ондық бөлшекті көбейту»,«ондық таңба»,«ондық үлес»,

Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер: «ондық таңбалары қанша»,«үтірді оңға жылжыту», «үтірді солға жылжыту», «ондық бөлшектің оқылуы», «... бүтін оннан бір», «... бүтін жүзден бір», «көбейтудің қасиеттері»

Құндылықтарға баулу

Зайырлы қоғам және жоғары руханият

Денсаулық сақтау және мәдениеттің ұлттық жүйесін табысты дамытудың ең маңызды шарты

Пәнаралық байланыс

Жаттығу орындау барысында биологиямен байланыс

Алдыңғы білім


5.1.2.30. – ондық бөлшектерді бөлу ережесін білу

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері


Ресурстар


Сабақтың

басы

5 мин

Оқушылармен сәлемдесіп, бүгінгі сабаққа дайындау.

«Жетелеген сұрақтар» әдісі

Кіріспе сұрақтар:

  1. Ондық бөлшекті натурал санға бөлу ережесі?

  2. Ондық бөлшекке бөлу ережесін айтыңдар?

  3. Санды 1-ден үлкен ондық бөлшекке бөлгенде, ол сан қалай өзгереді?

  4. Санды 1-ден кем ондық бөлшекке бөлгенде, ол сан қалай өзгереді?

  5. Ондық бөлшектерді көбейту ережесі?

Үй жұмысын тексеру

Тіктөртбұрыштың ауданы 1,17 см2, ал ұзындығы 1,3 см. Тіктөртбұрыштың енін табыңдар.

Бағалау критерийлері

Дескриптор

Ондық бөлшектерді бөлу ережесін біледі;


Есептің қысқаша шартын жаза алады

Есепті талдап, орындалатын амалды

біледі

Тіктөртбұрыштың ауданын табу формуламсын біледі

Ондық бөлшекті ондық бөлшекке бөлу

ді біледі



Сабақтың ортасы


10 мин
























5 мин











7 мин

















7 мин










Жаңа білім беру кезеңі. «6 неліктен» әдісі. Сыныппен жұмыс

Ой қозғау үшін слайдтан төмендегі мысалдар бойынша оқушыларды жаңа тақырыпты игеруге бағыттау


13,48                      12,3                  300

         *     10                  *   100              *  0,01

          134,8                     1230             3,00

Неліктен бірінші мысалда үтір оңға жылжыған?

Неліктен екінші мысалда үтір екі орынға оңға жылжыды?

Неліктен үшінші мысалда үтір солға жылжыған?

Неліктен үшінші мысалдағы үтір екі орынға солға жылжыған?

Келесіде мұғалім оқушыларды жай бөлшектердің негізгі қасиетін өздері тұжырымдауға бағыттайды. Слайд.

Ондық бөлшекті 10, 100, 1000, ... разряд бірліктеріне көбейту үшін разряд бірлігінде қанша нөл болса, бөлінгіштегі үтірді ... оңға жылжыту керек.

Ондық бөлшекті 0,1, 0,01, 0,001, ... разряд бірліктеріне көбейту үшін разряд бірлігінде қанша нөл болса, бөлінгіштегі үтірді ... солға жылжыту керек.

Сонымен сабақтың тақырыбы ...., мақсаты... бағалау критерийлері..

Оқушылармен бірге сөйлемді жалғастыру. Дәптерлеріне бүгінгі күн, тақырып жазғызылады.

Бекіту кезеңі

1.тапсырма. жұппен жұмыс

Өрнектердің мәнін салыстырыңдар: (жұппен тексереді)

0,0148

12,5

Дескриптор: Білім алушы

-Ондық бөлшекті 10, 100, 1000… сандарына көбейту ережесін біледі;

-Ондық бөлшекті 0,1, 0,01, 0,001… сандарына көбейту ережесін біледі;

-ауызша жылдам есептей алады;

- тез ойланып тез жауап береді;

-өз бетінше пікір қалыптастырып, шешім қабылдай алады.

2.тапсырма. топпен жұмыс

1) 5,3 м = … см;

2) 5,2 кг = … г;

3) 34 м2 = … дм2; 4) 0,18 м = … дм;

5) 6,315 т = … ц; 6) 15,2 га = … а;

7) 12,7 дм = … мм; 8) 92,03 т = … кг; теңдігі дұрыс болуы үшін көп нүктенің орнына қажетті санды қойыңдар

Дескриптор: Білім алушы

-Ондық бөлшекті 10, 100, 1000… сандарына көбейту ережесін біледі;

-Шамалардың бірі екіншісінің қандай бөлігі екенін біледі;

Мақсаты: ынтымақтастықта жұмыс жасауға, бір-бірін тыңдау, сыйластық құндылықтары дамытылады

3-тапсырма жоғары деңгейлі

100 г қарақатта 250 мг (миллиграмм) С дәрумені бар (1 мг = 0,001 г). 1 кг қарақатта қанша грамм С дәрумені бар? Егер тәулiгiне үлкен адамға 0,05 г С дәрумені қажет болса, онда 1 кг қарақат қанша С дәруменін алмастырады?

Дескриптор: Білім алушы

-Ондық бөлшекті 0, 1 0, 01 0,001… сандарына көбейту ережесін біледі;

-Есептің шартын түсінеді, талдайды

-өмірде қолданылуын түсінеді.

Бағалау: Бағдаршам әдісі

Тапсырмаларды орындай алдыңдарма?

Қандай тапсырма қиындық туғызды?

Қиындықтарды жеңу үшін не істеу керек?

Презентация


























Слайдта дұрыс жауап бойынша тексереді




Таратпа материалдары




Слайд бойынша өздерін бағалау.




Оқулықпен жұмыс

Сабақтың

соңы

6 мин

Қас қағым сәт”-ойыны

үтірін тап: сыныппен жұмыс

а) 1,83 × 10=1 8 3;

ә) 12,085 × 100=1 2 0 8 5;

г) 91,065 × 100=9 1 0 6 5;

ғ) 2,1561 × 1000=2 1 5 6 1;

б) 7,5492 × 1000=7 5 4 9 2;

в) 1,51 × 0, 01= 1 5 1;

д) 0,103 × 10=103;

ж) 27,58 × 0,01=2758;

з) 63,0457 × 1000=630457.

Дескриптор: Білім алушы

-Ондық бөлшекті 10, 100, 1000… сандарына көбейту ережесін біледі;

-Ондық бөлшекті 0,1, 0,01, 0,001… сандарына көбейту ережесін біледі;

-ауызша жылдам есептей алады;

- тез ойланып тез жауап береді;

-өз бетінше пікір қалыптастырып, шешім қабылдай алады.

Мұғалім кері байланыс

Не білдім? Нені түсінбедім?

Сабақтан алған әсерін стикерлерге жазып жапсыру

Үйге тапсырма беріледі


Презентация

Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?

Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау



Қабілеті төмен оқушылады уәждеу арқылы алға ілгерілеу

Қабілетті оқушыларға қабілеті төмен оқушыларға көмек көрсету ұсынылады

Бағалау критерийлері бойынша өзін-өзі бағалау

Сабақта түзу отыруын қадағалау

Сабақ бойынша рефлексия


Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма?

Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен?

Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы бағалау



Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:


2:


Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:


2:


Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?






Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Математика

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 5 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
Ондық бөлшектерді 10; 100; 1000;… және 0,1; 0,01; 0,001;… сандарына көбейту

Автор: Абдираймова Гулжайна Маматовна

Дата: 26.11.2017

Номер свидетельства: 440821
