Оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 5.1.2.29 ондық бөлшектерді 10, 100, 1000 және 0,1; 0,01; 0,001; көбейту ережелерін қолдана алу; 5.1.2.31 ондық бөлшектерді 10, 100, 1000 және 0,1; 0,01; 0,001 бөлу ережелерін қолдана алу. | |||||||
Сабақ мақсаттары | - Ондық бөлшектерді 10; 100; 1000;. және 0,1; 0,01; 0,001;.көбейту және бөлу ережелерін өздігінен тұжырымдайды; - ондық бөлшектерді 10; 100; 1000;. және 0,1; 0,01; 0,001;.көбейту және бөлу ережелері мен алгоритмін біледі және колдана алады. | |||||||
Бағалау критерийлері | -ондық бөлшектерді 10; 100; 1000;. және 0,1; 0,01; 0,001;. көбейтуді орындай алады; - ондық бөлшектерді 10; 100; 1000;. және 0,1; 0,01; 0,001;. бөлуді орындай алады; - ондық бөлшектерді 10; 100; 1000;. және 0,1; 0,01; 0,001;. көбейту және бөлу ережелерін қолдана алады. | |||||||
Тілдік мақсаттар | Оқушылар: - ондық бөлшектерге арифметикалық амалдар қолдану алгоритмін түсіндіре алады; Пәнге қатысты лексика мен терминология: - ондық бөлшек; онға, солға үтірді жылжыту; - 10-ға, 100-ге, 1000-ға және т.с.с. көбейту және бөлу; - 0,1-ге, 0,01-ге, 0,001-ге және т.с.с. көбейту және бөлу; Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер: - 10-ға, 100-ге, 1000-ға және т.с.с. көбейту үшін. керек; - 0,1-ге, 0,01-ге, 0,001-ге және т.с.с. көбейту үшін. керек; - 10-ға, 100-ге, 1000-ға және т.с.с. бөлу үшін. керек; - 0,1-ге, 0,01-ге, 0,001-ге және т.с.с. бөлу үшін. керек; - егер ондық бөлшектің соңына бір немесе бірнеше нөлдер тіркеп жазылса ( алып тасталса), онда.бөлшек шығады; | |||||||
Құндылықтарды дарыту | Оқушылардың бір-біріне деген кұрмет, басқаның пікірін тыңдау, өз пікірін еркін білдіру дағдыларының қалыптасуы бірлескен жұмыс арқылы іске асады. | |||||||
Пәнаралық байланыстар | Ондық бөлшектерге амалдар қолдана білу ғылыми-жаратылыстану бағытындағы пәндер мен экономиканы оқытуда және есептерді ойдағыдай шешуге негіз болады. | |||||||
АКТ қолдану дағдылары | http://www.bilimland.kz/, интернет-ресурстарды пайдалану | |||||||
Бастапқы білім | Жай бөлшектерге арифметикалық амалдар қолдану дағдыларының болуы. | |||||||
Сабақ барысы | ||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
| Ресурстар | ||||||
Сабақтың басы 3 мин | І. Оқушылардың зейінін шоғырландыру мақсатында қайталауға ауызша жаттығулар ұсыну, өзін-өзі бағалау
ІІ. Оқушылармен бірге сабақ мақсаттарын айқындау және сабақ соңында күтілетін нәтижелерді анықтау | Слайд Слайд | ||||||
Сабақтың ортасы
6-8 мин. 5 мин. 5-7 мин.
10 мин. 5 мин. | І. Оқушыларды 3 топқа біріктіру. ІІ. Топтарға тапсырмалар ұсыну. Әр амалдың нәтижелерін алғашқы ондық бөлшекпен салыстыруды сұрау. Оқушыларды үтірді «жылжыту» туралы қорытынды жасауға бағыттау. Оқушыларға ондық бөлшектерді 10, 100, 1000 және 0,1; 0,01; 0,001 сандарына көбейту ережелерін тұжырымдауды ұсыну.
1-топ 3,567 · 100 = 3,567 :0,01 = 0,0112 · 100 = 0,0112 : 0,01 = 56,02 · 100 = 56,02 : 0,01 = 2-топ 3,567 · 10 = 3,567 :0,1 = 0,0112 · 10 = 0,0112 : 0,1= 56,02 · 10 = 56,02 :0,1= 3 -топ 3,567 · 1000 = 3,567 : 0,001= 0,0112 · 1000 = 0,0112 : 0,001= 56,02 · 1000 = 56,02 : 0,001 = Әр топтың тұжырымдамасын тыңдау, артынан мұғалім қорытынды жасайды. ІІІ. Келесі тапсырманы орындау жұптық жұмыс арқылы іске асады. Есептеңдер:
12,71∙ 0,1 = 3514 ∙ 0,001 =
12,71: 10 = 3514 : 1000 = Екі тапсырманың жауаптарын салыстыру арқылы оқушылар бір тұжырымға келеді, басқа жұптармен ауысып, қорытындыларымен бөліседі. Мұғалім тағы бір қорытындылайды. Ережені қайталайды. ІV. Бекітуге есептер ұсыну (ауызша): Дұрыс жауаптарын шығару арқылы оқушылардың өзін-өзі бағалауына мүмкіндік беру Бағалау критерийлері бойынша бағаланады: -ондық бөлшектерді 10; 100; 1000;. және 0,1; 0,01; 0,001;. көбейтуді орындай алады; - ондық бөлшектерді 10; 100; 1000;. және 0,1; 0,01; 0,001;. бөлуді орындай алады; - ондық бөлшектерді 10; 100; 1000;. және 0,1; 0,01; 0,001;. көбейту және бөлу ережелерін қолдана алады. 1. Есептеңдер: а) 3,705 · 10 = 2. 0,7; 0,07; 0,007 және т.с.с. «осы тізбекті жалғастыруға бола ма?». Егер «болса», заңдылықты атау. 3. Қатені табыңдар : 5. «Дөңгелек» тапсырмасы Әр оқушы таза параққа өз есімін жазып, сағат тілімен бағыттас көршісіне береді және сағат тіліне қарсы көршісінің парағын алады. Параққа ондық бөлшекті 10, 100, 1000 және 0,1; 0,01; 0,001 сандарына бөлуге берілген кез-келген тапсырма жазады. Жазылған мысалды тағы сағат тілімен бағыттас көршісіне береді. Осылайша оқушы өзінің аты жазылған парақты алғанша жалғасады. Өз парағын алған оқушы ондағы жазылған тапсырмалардың барлығын орындайды. Есептеулерді орындап болғаннан кейін көршісіне тексеруге береді. 6. Жеке жұмыс: | Топтық жұмыс Карточкалар бойынша (1-қосымша) слайд Жұптық жұмыс карточкалар бойынша ( 2-қосымша) слайд Барлық сыныппен жұмыс Жеке жұмыс http://www.bilimland.kz | ||||||
Сабақтың соңы 3 мин. | Кері байланыс Әр оқушы кестені толтырады.
| Қосымша- 4 |