Бекітемін:
Күні:
Сабақ:
Сабақтың тақырыбы: Ондық бөлшектерді көбейту (1 сабақ)
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Ондық бөлшектерді көбейту алгоритмін айта білуге үйрету және оны қолдана білуге дағдыландыру.Ондық бөлшектерді 0,1; 0,01; 0,001, т.с.с разряд бірліктеріне көбейте білуге үйрету.
Дамытушылық: Тақырыптың негізгі идеясын ашу. Оқушылардың ой-өрісін кеңейту, ойларынтұжырымдау. Өз бетімен қорытындылау дағдыларын жетілдіру.
Тәрбиелік: Ұқыптылыққа, зеректілікке, шыдамдылыққа, өз-өзіне деген сенімділігін арттыруға тәрбиелеу.
Сабақтың типі: білік пен дағдыны қалыптастыру
Сабақтың түрі : Жаңа сабақ
Оқытудың әдісі: түсіндірмелі және практикалық
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру .
Сәлемдесу, жоқ оқушыларды түгендеу, назарын сабаққа аудару.
Алдын-ала даярлық тапсырма.
Көбейтуді орындаңдар:
4,2∙4,3= 0,8∙3,75= 9,21∙6,5=
12,6∙4,2= 0,35∙0,6= 3,48∙0,5=
Үлгі: 3,2∙5,6=
3,2∙5,6=17,92.
Көбейтінді 17,92.
Егер 3,2 мен 5,6 көбейткіштеріндегі үтірлерді ескермей, көбейтсек, 32∙56=1792. Көбейтінді 1792.
17,92 мен 1792 сандарының арасында қандай өзгешілік бар? Не септі деп ойлайсыңдар?
Ондық бөлшекті ондық бөлшекке көбейткенде көбейтіндіде ондық таңбалар үтірмен қалай ажыратылады?
Жаңа сабақ түсіндіру.
Мысалы, Тік төртбұрыштың ұзындығы 8,7 см, ені 5,3 см тік төртбұрыштың ауданын табайық.
Егер 87∙53 көбейтіндінің мәнін тапсақ:
87∙53 =4611.
8,7∙5,3=46,11
1 1 2
цифр цифр цифр
Осыдан шығатын қортынды: екі көбейткіште барлығы қанша ондық таңба болса, көбейтіндіде сонша ондық таңба болады.
Ондық бөлшектерді көбейту үшін:
Үтірге назар аудармай, натурал сандарды көбейтуді орындау керек;
Көбейткіштердің екеуінде неше ондық таңба болса, көбейтіндіде оң жақтан сонша цифрды үтірмен ажырату керек.
\
2-мысалы. Ондық бөлшектерді үтірге назар 7, 3 2
аудармай , көбейтіп, 20496 санын аламыз. 2,8
Көбейткіштердің екеуінде үтірден кейін 5 8 5 6
барлығы үш цифр тұр. Сондықтан көбейтіндіде 1 4 6 4
оң жақтан үш цифрды үтірмен ажырату керек. 2 0,4 9 6
Сонда 20,496 шығады.
7,32∙2,8=20,496
3-мысал. Егер көбейтіндегі цифрлар үтірмен
ажыратуға тиісті цифрлардан аз болса, онда 0,1 3 4
көбейтіндінің сол жағына қажетінше нөлдерді 0,0 2
жазу керек. 134∙2=268 –ге тең. 2 6 8
0,134 және 0,02 көбейткіштерде барлығы 0,0 0 2 6 8
5 ондық таңба бар. Сондықтан көбейтіндінің
сол жағына қажетті нөлдер тіркеліп жазылады:
0,134∙0,02=0,00268.
Ондық бөлшекті 0,1; 0,01; 0,001 және т.с.с разряд бірліктеріне көбейту.
4-мысал.
56,1∙0,1=5,61. 12,32∙0,01=0,1232. 5,8∙0,001=0,0058.
Осы есептеулерден мынадай ереже тұжырымдалады.
Ондық бөлшекті 0,1; 0,01; 0,001,.. разряд бірліктеріне көбейту үшін, осы бөлшектегі үтірді разряд бірліктеріне неше нөл болса, сонша цифрға солға қарай жылжыту керек.
Оқулықпен жұмыс.
№1068 (ауызша)
№1069
№1070
№1072
№1073
37∙115=555 екенін пайдаланып, есептемей-ақ, көбейтіндінің мәнін табыңдар:
№1076
Қабырғалары төмендегідей болатын тік төртбұрыштың ауданын табыңдар:
№1077
Акуланың жылдамдығы 28,5 км/сағ. Ол 0,2 сағатта неше километр қашықтыққа барады.
Ш: 28,5∙0,2=5,7 (км)
Ж:5,7 км.
№1078
Хоккей қақпасының ені 1,8 м, биіктігі 1,2 м. Хоккей қақпасының ауданын табыңдар.
Ш: 1,8∙1,2=2,16 (м2 )
Ж: 2,16 м2
Үйге тапсырма: №1071, №1074, №1075.
Қортындылау. Винн диаграммасы:
Ондық бөлшекті натурал санға көбейту мен ондық бөлшекке көбейтудің айырмашылығы мен ұқсастықтарын ажырату.
Бағалау.