Ашық сабақ 5 сынып Ондық бөлшектерді натурал санға бөлуге есептер шығару
Просмотр содержимого документа
«Ондық бөлшекті натурал санға бөлуге есептер шығару»
И генбай Жандос Керімбекұлы
Жамбыл облысы, Талас ауданы
Д. А. Қонаев атындағы Ойық аулы орта мектебінің
математика пәні мұғалімі Математика 5-сынып
Сабақтың тақырыбы : Ондық бөлшекті натурал санға бөлуге есептер шығару
Сабақтың мақсаты : Ондық бөлшекті натурал санға бөлу алгоритмін айта білуге үйрету және оны есептеуде қолдана білуге дағдыландыру.
Сабақтың міндеттері:
1. Ондық бөлшекті натурал санға бөлу туралы мағлұмат біледі
2. Ондық бөлшекті натурал санға бөле біледі.
3. Сыныпта оқушылар өз ойларын айта біледі.
Күтілетін нәтиже:
1. Ондық бөлшекті натурал санға бөлу туралы мағлұмат алады.
2. Ондық бөлшекті натурал санға бөле алады.
3. Өз ойларын топта еркін айта біледі.
Дереккөздері: Алдамұратова Т.А.,Байшоланов Е.С.
Сабақтың түрі: аралас сабақ.
Сабақтың әдіс -тәсілдері : «диалогтік оқыту» әдісі, топтық жұмыс, жұптық жұмыс «стикердегі диалог» , «миға шабуыл».
Бағалау критерийлері :
1 .Сыныптағы белсенділігі,талқыға түскені 1-2балл
2 .Берілген тапсырманы орындай білуі 1-2балл.
3 .Тиімді тәсілдерді қолданып, ойын айта білуі 1-2балл.
1 -3 балл «3» 4-5балл «4» 6 балл «5»
Сабаққа қажетті құралдар мен көрнекіліктер : А4 форматты қағаз, үлестірмелі тапсырмалар, стикер, маркер, бағалау парағы.
Сабақтың барысы : І.Ұйымдастыру кезені.
- Оқушыларды түгендеу, оқу құралдарын дайындап, сабаққа назарын аудару
- «Натурал сан», «жай бөлшек», «ондық бөлшек» сандары арқылы топқа бөлу.
- Бағалау парағын тарату
- Бағалау критерилерімен таныстыру
ІІ.Үй тапсырмасын тексеру: №1112
Сабақтың барысы
Мұғалімнің іс-әрекеті
Оқушының іс-әрекеті
І.Қызығу-шылықты ояту.
Білу
Ондық бөлшек дегеніміз не?
Ондық бөлшекті натурал санға қалай бөледі?
Егер ондық бөлшектің бүтін бөлігі бөлінгіштен аз болса, қалай бөлінеді?
Ондық бөлшекті бөлу барысында қалдық қалса не істеу керек?
Ондық бөлшекті 10, 100, 1000 .... разряд бірліктеріне бөлуді түсіндір.
Берілген жай бөлшекті ондық бөлшек түрінде қалай жазуға болады?
Ондық бөлшекті натурал санға қалай көбейтеді?
Ондық бөлшекті разряд бірліктеріне көбейтуді түсіндір.
Егер көбейтіндідегі цифрлар сан ға тиісті цифрлар санынан аз болса, көбейтіндідегі үтірді қалай қояды?
Ондық бөлшекті ондық бөлшеке қалай көбейтеді?
Егер көбейтіндідегі цифрлар саны үтірмен ажырату ға тиісті цифрлар санынан аз болса, не істеу керек?
1,5*3 неге тең?
9,6: 3 неге тең?
52,35*100 неге тең?
Оқушылар-ға сұрақтар беріледі.
ІІ.Мағына-ны тану. Түсіну
«Жұптық жұмыс»
№1123. Теңдеуді шешіңдер:
Н. 4х=0,22+0,26
А. 5х=8,17+2,48
У. 6х=3,9*8
Р. х+2х=21,42
Ы.2х+5х=42,7
З. 12х-3х=41,4
8. 2х=3,36+12,64
8
0,12
2,13
5,2
7,14
6,1
4,6
8
Н
А
У
Р
Ы
З
Оқушылар берілген теңдеулерді жұптасып орындайды.
Сергіту сәті
Оқушылар теңдеудің жауаптарының астына берілген әріпті жазғанда «8-наурыз» сөзі шығады. Оқушылар 8-наурызға байланысты мақал-мәтелдер, өлең-шумақтарын айтады
Қолдану
Кітаппен жұмыс
№ 1115
1) 10,5 : 15 + 1,8; 2) 67,5 : 15 + 1,8;
3) 46,2 :132 · 1,6 ; 4) (16,3 + 21,5) : 14;
5) (42,3 + 34,2) : 9 + 3,5; 6) (47,527,2) : 6-0,81
№1117.
Тең қабырғалы үшбұрыштың периметрі 37,14 см. Оның қабырғаларын табыңдар.
Самал 2,16 кг, ал Айша одан 3 есе кем дәрілік шөп жинады. Айша қанша дәрілік шөп жинады.
Азық түлік қоймасындағы 1503,6 кг күрішті қаптағанда 28 қап болды. Бір қапта неше килограмм күріш бар?
Оқушылар кітаптан берілген тапсырманы орындайды.
Талдау
1-топ. Периметрі 48,64 см квадраттың қабырғасының ұзындығын табыңдар.
2-топ. Тең қабырғалы үшбұрыштың периметрі 2,58 м. Оның қабырғасын табыңдар.
3-топ. Марат 42,75 кг саңырау құлақ жинады, ал інісі одан 38 есе кем саңырауқұлақ жинады. Інісі неше кг саңырауқұлақ жинады?
Оқушылар топта талқылап, постар жасап, бір оқушы қорғайды.
Жинақтау
Тест
1. Бірліктен де кіші разрядтары бар ондық жүйеде жазылған сан .................... деп аталады.
а) ондық бөлшек
ә) натурал сан
б) жай бөлшек
2. Егер бөлшектің бүтін бөлігі бөлшіштен кем болса, онда ......
а) оған қажетті нөлді тіркеп жазу керек
ә) бөліндіге 0 бүтінді жазу керек
б) үтірді солға жылжыту керек
3. Егер ондық бөлшекті бөлу барысында қалдық қалса, онда
а) үтірді солға жылжыту керек
ә) бөліндіге 0 бүтінді жазу керек
б) оған қажетті нөлді тіркеп жазу керек
4. Периметрі 44,48 см квадраттың қабырғасының ұзындығын табыңдар.
а) 11,12 см
ә) 1,112 см
б) 111,2 см
5. Есептеңдер: 255,4:10+4,46
а) 21,08
ә) 30
б) 25,54
Оқушылар тестті белгілейді
Бағалау
Ондық бөлшекті натурал санға бөлуді өмірмен байланыстырып мысал келтір. Мысалы: Жарты алманы ағайынды 4 баланың бөліп жеуі.
Үй жұмысы:№1116, 1124
«Бүгінгі сабақтан алған әсерім»
Кері әсер парағы
1.Бүгін не үйрендім
2.Маған не ұнамады?
3.Бағалау ұнады ма?
Оқушылар өз ойларын жеткізеді
Баға беру.
бағалау критерийлері арқылы оқушыларды бағалау.
Топ басшы-лары баға қояды.