| Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 7.3В бөлім: Қысқаша көбейту формулалары | Мектеп: Ахмет Байтұрсынов атындағы мектепке дейінгі шағын орталығы бар орта мектебі |
| Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: Ашримбетова Г.Б. |
| Сынып: 5 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: |
| Сабақ тақырыбы | Ондық бөлшекті натурал санға көбейту | |
| Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 5.1.2.28 ондық бөлшекті натурал санға және ондық бөлшекке көбейтуді орындау; |
| Сабақ мақсаттары | Барлық оқушылар: Ондық бөлшекті натурал санға көбейту бойынша оқушылардың білімдерін бекіту, тиянақтау және жүйелеу |
| Оқушылардың басым бөлігі: Топта жұмыс істеу арқылы ізденеді, біледі, түсінеді және мәтінмен жұмыс істеу арқылы пәнге қызығушылығы артады |
| Кейбір оқушылар: Оқушылардың ойлау қабілеттерін дамыта отырып, функционалдық сауаттылығын дамыту |
| Бағалау критерийлері | Ондық бөлшекті натурал санға көбейту ережесін қолдана алады Есептеулерде ерже бойынша үтірді дұрыс қоя біледі Дәлелдеуді жүргізе алады. |
| Тілдік мақсаттар | Тілдік емес пәндер үшін құрастырылады. ондық бөлшекті натурал санға көбейту ережесін ауызша тұжырымдай біледі; - ережеге сәйкес ондық бөлшекті жаза біледі; Тілдік мақсаттарды, лексика мен тіркес мысалдарын қоса анықтаңыз Ондық бөлшекке қолданылатын амалдардың алгоритмін түсіндіреді Пәнге тән лексика мен терминология: бүтін бөлігі, бөлшек бөлігі; ондық бөлшек; үтірмен ажыратылған цифрлар саны; үтірден кейінгі цифрлар саны; ондық, жүздік, мыңдық т.с.с. бөліктер; санды разрядтарға жіктеу; разрядтық бірліктер; Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: - ондық бөлшек пен натурал санды көбейту; |
| Құндылықтарды дарыту | Белсенді қарым- қатынас, өзіндік шешім қабылдауды үйрену және оны дамыту.бір – бірінің пікірлері мен ерекшеліктерін құрметтеу, ұжымдықта жұмыс істеу білу, Жауапкершілікті сақтау. көшбасшылық сапасын дамыту |
| АКТ қолдану дағдылары | Тарсия бағдарламасы интернет ресурсті қолдана білу |
| Бастапқы білім | Жай бөлшектерге арифметикалық амалдар қолдану дағдыларының болуы. |
| Сабақ барысы |
| Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар |
| Сабақтың басы 1мин | Амандасу. Психологиялық ахуал «Қошемет сөздер» | |
| Топқа бөлу 1 мин | Топқа бөлу үшін бірдей түсті карточкаларды ұсыну | Карточ калар |
| Миға шабуыл 3 мин | 1 )Ережені еске түсіру 2) Оқушылар сабақтың тақырыбын анықтайды және сабақтың мақсатын ашады. 3) “Қас қағым сәт”-үтірін тап ( тексеру «сен маған, мен саған») 1,83 × 10=1 8 3 12,085 × 2=2417 7,5492 × 5=37746 1,51 × 10= 1 5 1 91,065 × 100=9 1 0 6 5 2,1561 × 3=67683 0,103 × 10=1 0 3 2,758 × 50=1379 63,0457 × 100=6 3 0 4 5 7 Бағалау: «Күлегеш» Кері байланыс: Шешімі дұрыс па? Шешімі дұрыс емес болса, не істеу керек? | Слайд 3 Слайд 4,5 Қосымша 1 |
| жеке жұмыс 10 мин | «Айна» әдісі әр топқа келесі карточкаларды таратылады 6,34*9 6,34*50 0,024*14 0,373*2 0,364*6 4,13*8 12,54*8 8,05*9 1,04*12 0,8*25 0,0264*3 1,114*5 21,05*7 102,2*3 0,0009*15 64,5*10 1983*20 8,9*30 Бағалау: «+», «-», қызықты Кері байланыс: бір сөзбен | Слайд 6 Қосымша 2 |
| Топпен жұмыс 10 мин Бағалау Саралау тапсырмалары 7 мин | «Тарсия» моделі (есептің берілгендері мен жауаптарын сәйкестендіреді) (кілт арқылы өзара тексеріс). Топ басшысының бағалауы және топтардың кері байланысы Оқушылардың функционалдық сауаттылығын арттыру мақсатында саралау тапсырмалары ұсынылады Газель фургонының салмағы 1,5т , ал карьерлі самосвал БелАЗ-дың салмағы 24 есе көп. Самосвал БелАЗ-дың салмағын тап. Тіктөртбұрышты жер учаскесінің ұзындығы 19,4м, ал ені 2,8м кем. Жер учаскесінің периметрін тап Шикі көкөністерден 1 порция салатқа 0,03кг қияр, 0,02кг сәбіз, 0,015кг шалқан, 0,02кг алма, 0,15кг көк салат, 0,005кг көк жуа, 0,03кг қаймақ, 0,005кг қант, 0,003кг тұз керек. 1000 порция жасау үшін осы аталған тамақтан қанша кететінін есепте. Шешуі: дискриптор | балл | 1 | Ондық бөлшекті натурал саға көбейту ережесін қолданады | 1 | 2 | Ондық бөлшектерді азайта біледі | 1 | Тік төртбұрыштың периметрін табу формуласын біледі және есептейді | 1 | 3 | Ондық бөлшектерді қосу ережесін біледі және қолдана алады | 1 | ондық бөлшекті натурал санға көбейтеді | 1 | 1,5 * 24 = 36 (тонна). Жауабы: Самосвал БелАЗ-дың салмағы 36 тонна. 2) 19,4 – 2,8 = 16,6(м) жер учаскесінің ені; 16,6 * 2 + 19,4 * 2 = 33,2 + 38,8 = 72(м). Жауабы: Жер учаскесінің периметрі 72 метр 3)0,03+ 0,03 + 0,02 + 0,015+ 0,02 + 0,015 + 0,005 + 0,03 + 0,005 + + 0,0003 = 0,173(кг) – 1 порцияның массасы. 0,173 * 1000 = 173 (кг) Жауабы: 1000порцияның массасы 173 кг Кері байланыс: Ондық бөлшектерді натурал санға көбейтуде қиындықтар болды ма? - Қосымша талқылауды қажет ететін сұрақтар бар ма? | Слайд 7 Қосымша 3 Слайд 8 Қосымша 4 |
| Саралау–оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
| тақырыпты бекіту кезіңде қайталау жұмыстарын өткіземін Тақырыпты нашар түсінетін оқушыларға жеке көмек жасаймын | Бағалау критерийлері бойынша оқушылар өз-өзін тексереді, мұғалім оқушыларды тексеріп мақтайды немесе кеңес береді | BilimLand интернет ресурсі қолданылған, қауіпсіздік техникасы сақталды |
| Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталдыма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? | Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
| Сабақ мақсаттына барлық оқушылар жетті. Сабақта саралау дұрыс жүргізілді. Сабақтың уақыттық кезендері дұрыс сақталды. |
| Жалпыбаға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: Психологиялық ахуалды жасау Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: Ақпаратты сурет немесе видеофрагмент түрінде көрсетілген Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік / қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |