Ырғыз орыс орта мектебі
Тақырыбы: «Ондық бөлшекті натурал санға көбейту тақырыбы бойынша есептер шығару.»
Класы: 5 қ класс:
Орындаған: Абдирова Нұрила
2014-2015 оқу жылы
Сабақ жоспары: «Бекітемін»
Оқу ісінің меңгерушісі
«_______» ___________20__ж
Пән аты : Математика
Сынып : 5
Сабақтың тақырыбы: Ондық бөлшектерді натурал санға көбейту тақырыбына есептер шығару.
Сабақтың мақсаты: Ондық бөлшектерге көбейту амалын қолданып,
есептер шығаруға үйрету;
Сабақтың міндеттері:
а)білімділік: Оқушылардың ондық бөлшектерді натурал санға көбейту амалын қолданып, есептер шығару дағдыларын қалыптастыру;
ә)тәрбиелік: Оқушыларды ұқыптылыққа,өз бетімен жұмыс жасауға, білімділікке тәрбиелеу;
б)дамытушылық; Оқушылардың логикалық ойлау қабілеттерін дамыту;
Сабақтың түрі : аралас сабақ
Оқыту әдістері: Сұрақ-жауап, түсіндіру, кеспе қағаздарымен жұмыс;
Пәнаралық байланыс: жаратылыстану, информатика
Сабақтың көрнекілігі: бағалау парағы, бейне слайдтар, интерактивті тақта.
Сабақтың жоспары:
1. Ұйымдастыру.
2. Өткен материалды үйренуге дайындық
а) өткен материалдарға шолу
ә) зейін шоғырландыру.
3. Өткен материалдардан түсінгенін тексеру.
5. Өткен материалды бекіту және оқушылар білімін бағалау.
6. Үй тапсырмасын хабарлау және оған нұсқау беру.
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру (сәлемдесу, қатысым тексеру, оқу құралдарын, сабаққа дайындығын және сынып тазалығын тексеру)
а) өткен материалдарға шолу
1) Ондық бөлшек дегеніміз не?
2) Ондық бөлшектерді қалай қосамыз?
3) Ондық бөлшектерді қалай азайтамыз?
4) Ондық бөлшектерді натурал санға қалай көбейтеміз?
Үй жұмысын тексеру №1037 ережелерді қайталау
Сергіту сәті
"Ойымды жалғастыр
1. Жеті жұрттың тілін біл,--------------------
2.Білекті бірді жығар,--------------------------
3. Екі жақсы қос болмас,----------------------
4. Досыңды үш күн сынама------------------
5. Бір елі ауызға,--------------------------------
6. Жүз сомың болғанша,----------------------
7. Отыз тістен шыққан сөз,-------------------
8. Жетіге келгенше,-----------------------------
9. Отыз күн ойын,--------------------------------
10. Оң мың сөздің түйінін --------------------
«Математикалық турнир»
І топ “Ауыстырымдылық”
ІІ топ “Терімділік”
ІІІ топ ”Үлестірімділік”
І. Орнын тап.
№1037
1)
2)
3)
4)
5)
6)
7)
8)
9)
ІІ. Кім жылдам.
1- деңгей № 1040 есеп
2 - деңгей № 1041 есеп
3 - деңгей №1042 есеп
"Математикалық жәрменке"
Деңгейлік есептер
І деңгей: Көбейтуді орындаңдар
76*0,5=38 68*0,25=17
ІІ деңгей: Өрнектің мәнін тап
2,9х мұндағы х=5,10,100; 2) 1,6х+у, мұндағы х=9, у=28,05
2,9*5=14,5 1,6*9+28,05=14,4+28,05=42,45
2,9*10=29
2,9*100=290
ІІІ деңгей:
Тік төртбұрыштың ұзындығы 5,6 см, ені 3,7 см. Тік төртбұрыштың периметрін табыңдар
Шешуі: Р=2(5,6+3,7)=2*9,3=18,6
Жауабы: Р=18,6
Шағын тест
Тест тапсырмалары:
Көбейтуді орында: 0,103*10
А) 1,03 Б)10,3 В)103
Өрнектің мәнін табыңдар: 4,27+а; а
А) 29,1 Б)29,9 В)30
3. Теңдеуді шешіңдер: х-2,1 =3,374+4,526
А) 10 Б)9,9 В)11
4. Өрнекті ықшамдаңдар: 12,75у-8,6у+1,2у
А) 5,36 Б)5,35 В)5,37
5. Амалдарды орындаңдар: 2,3*11+1,8*15
А) 52,1 Б)52,3 В)52,4
Жауабын тексер
А
В
А
Б
Б
Жаңа материалды бекіту және оқушылар білімін бағалау.
Мен бұрыннан білемін | Мен үшін жаңалық | Білгім келеді |
| | |
6.Қорытынды.
М:Сонымен оқушылар ,бүгін біздер қандай тақырыппен таныстық?
О:Ондық бөлшектерді натурал санға көбейтутақырыбы бойынша есептер шығару.
М:көбейту амалын орындау тәртібі:
О: 1). Үтірге назар аудармай, натурал сандарды көбейтуді орындау қажет.
2). Шыққан нәтижеден көбейткіштердің екеуінде үтірден кейін неше ондық таңба тұрса, көбейтіндіде оң жақтан сонша цифрды үтірмен айырып бөлу керек.
М:Көбейтуге қатысты қандай қасиеттер қолданамыз?
О:Көбейтудің ауыстырымдылық, терімділік қасиеттерін қолданамыз.
7.Бағалау.
М:Оқушылардың сабаққа қатысымына қарай бағалаймын
./ Бағалау жетондарын беремін/
Үйге тапсырма: №1046
Сабақ аяқталды
Сау болыңыздар