5.1В Натурал сандардың бөлінгіштігі | Мектеп: «Ы.Алтынсарин атындағы орта мектеп» кмм |
Күні : 26.09.2017 | Мұғалімнің аты-жөні: Рақымхан Г. |
Сынып: 5ә,б | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы: | Натурал санның бөлгіші. Натурал санның еселігі |
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 5.1.1.5 Натурал сандардың бөлгіші мен еселігі анықтамаларын білу |
Сабақ мақсаттары: | Оқушылардың кейбіреуі:Натурал сандардың бөлінгіштік, еселік қасиеттерін есеп шығаруда қолдына алады Оқушылардың басым бөлігі: Натурал сандардың еселіктері мен бөлгіштері туралы түсінік қалыптасады Оқушылардың барлығы: Натурал сандарды бөле алады және көбейту амалын қолдана алады. |
Бағалау критерийлері | Егер төмендегі жетістік критерийлерін орындаса, оқушы оқу мақсатына жетеді - Сандарды бөлу және көбейту; - Натурал сандардың бөлінгішті және еселіктері туралы түсік қалыптастыру, есеп шығаруда қолдану |
Құндылықтарды дарыту | Академиялық шыншылдық. ынтымақтастық. Өзіне және қоршаған ортаға деген құрмет: Құндылықтар жеке, жұппен және топпен жұмыс барысында дарытылады. |
Пәнаралық байланыс | Физика |
АКТ қолдану дағдылары | Презентация |
Бастапқы білім | «Цифр», «сан», «жұп» және «тақ,»ұғымдарын білу; натурал сандармен бөлу және көбейту амалдарын орындай білу; Натурал сандардың еселіктері мен бөлгіштері туралы жұмыс жасау дағдысы; сандарға байланысты амалдардың қасиеттерін білу. |
Сабақтың барысы |
Сабақтың кезеңдері | Сабақта орындалатын іс-әрекеттер | Ресурстар |
Сабақтың басы | I. Ұйымдастыру бөлімі. Оқушылармен амандасу. Сабаққа дайындықтарын тексеру. Сабақтың мақсатын қойып тақырыппен таныстыру. | Презентация |
Қайталау | Натурал сандардың бөлінгішті және еселіктері | Презентация |
Сабақтың ортасы | № | Тапсырманың шарттары | Жауаптары | ұ/с | 1 | 14 санының барлық бөлгіштерін атаңдар. | А)0,1,2,7,14; В)1,2,714; С)2,7,14; Д)1,2,7. | 1 | 2 | Сандардың қайсысы 12 санына еселік болады? | А)34; В)1; С)60; Д) 6. | 1 | 3 | Сандардың қайсысы 3-ке қалдықсыз бөлінеді? | А)9731; В)6563; С)2980; Д)3462. | 1 | 4 | Өзара жай сандар жұбын көрсетіңдер. | А)16 және 18; В)44 және 36; С)72 және 13; Д)20 және 65. | 2 | 5 | 350 санын жай көбейткіштерге жіктеңдер. | А)2·5·5·7; В)35·10; С)2·5·7·7; С)70·5. | 2 | 6. | Егер а2·2·3·3·7·7·7·7, b2·5·5·5·7·7·7 болса, а және b сандарының ЕҮОБ табыңдар. | А) 2·2·3·3·7·7·7·7 ; В) 2·7·7·7; С) 2·3·5·7; Д)1. | 2 | 7. | 56 мен 160-тың ЕҮОБ-ін тап: | А)4; В)8; С)7; Д)8960. | 3 | 8. | 24,108 және 135 сандарының ЕКОЕ-ін тап: | А)3240; В)14580; С)540; Д)1080. | 3 | 9. | Егер а7·7·7·11·11·13, b5·5·11·13·13 болса, а және b сандарының ЕКОЕ табыңдар. | А) 1; В); 5·5·5·7·7 С)11·13; Д) 5·5·7·7·7·11·11·13·13. | 3 | 10. | 31*01 саны 9-ға бөліну үшін жұлдызшаның орнына қандай цифр қою керек? | А)0; В)9; С)4; Д)3. | 3 | | Презентация |
Сергіту сәті | Сергіту сәті : Қолға жаттығу | Презентация |
Күрделірек есептерді шешу | V. Күрделі есептерді шешу Есеп 42 асықты ,асық саны тең болатындай неше үймелерге бөлуге болады? Шешуі: 42 асықты ,асық саны тең болатындай неше үймелерге бөлуге болатынын табу үшін , 42 санының бөлгіштерін жазайық. 1)42:2=21; 2)42:3=14; 3) 42:6=7; 4) 42:7=6; 42:14=3; 6) 42:21=2. 42 асықты асық саны өзара тең 2үймеге ,3үймеге,6үймеге, 7үймеге ,14үймеге,21үймеге бөлугн болады. Жауабы Егер 42 асықты әрбір үймедегі асық саны тең 3үймеге бөлсек ,онда әрбір үймеде 14 асық болады.Егер 42 асықты әрбір үймедегі асық саны тең 7 үймеге бөлсек , онда әрбір үймеде 14 асық болады. VІ кезең Үйге тапсырма беру, оқушылардың білімін бағалау кезеңі.
| Қосымша 2 На |
Сабақтың соңы | Әрбір оқушыға сабақтағы өзінің жұмысын бағалау ұсынылады Үй тапсырмасы № 171 Рефлексия.Оқушылар келесі сөйлемдерді толықтыруы тиіс Бүгін мен .... білдім. …қызық болды. … қиын болды. Мен … тапсырмаларды орындадым. Енді мен .... (істей) аламын. | Оқулық Н.Я. Виленкин Математика 5 сынып: жалпы білім беретін мектептің оқушыларына арналған |
Саралау – қосымша қолдауды қалай көрсетесіз? Үлгерімі жақсы оқушыларға қиын есептерді қалай қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқуда оқушылар жетістіктерін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? | Сілтемелер Денсаулық жағдайын тексеру АТ құндылықтар |
Бірлескен жұмыс ол мұқият жоспарланған басты жұмыс, сондықтан оқушылар өз деңгейіндегі оқушалармен сенімді түрде жұмыс жасайды, ал өз деңгейімен болмаса онда сенімсіз болады. Серіктестер арасындағы диалог кезінде, екеуі де бірдей үйренеді, біреуі екіншісіне тәуелді болмайды. | Бақылау Сұрақ қою Түсінуге сұрақтар Өзара бағалауе Өзін-өзі бағалау Рефлексия | Денсаулықты қорғау технологиясы. Сергіту сәттері және іс-әрекеттің белсенді түрлері. Осы сабақта қолданылған техника қауіпсіздік ережелерінен бөлімдер. |
Рефлексия Сабақ міндеттері/ Оқыту мақсаттары шынайы болды ма? Оқушылар бүгін нені білді? Бүгін сыныпта қандай атмосфера болды? Менің дифференциалдау бойынша жұмысым жақсы өтті ме? Барлығы жоспарланған уақытқа сәйкес өтті ме? Мен жоспарға қандай өзгерістер енгіздім және неліктен? | Төмендегі бос орынды Сіздің сабағыңызды бағалау үшін пайдаланыңыз. Сол жақтағы кестедегі Сіздің сабағыңыз туралы сұрақтарға жауап беріңіз. |
|
Қорытынды бағалау Қандай екі мезет бәрінен де ұнады (сабақ беру мен оқытуды ескергенде) 1: 2: Қандай екі мезет сабақты жақсартар еді (сабақ беру мен оқытуды ескергенде) 1: 2: Мен сабақтан топпен келесі сабақта менімен болатын жекелеген оқушылар туралы не білдім |