Тақырыбы: Натурал сандардың бөлінгіштігі 9-ға және 3-ке бөлінгіштік белгілері.
Тақырыбы: Натурал сандардың бөлінгіштігі 9-ға және 3-ке бөлінгіштік белгілері.
Тақырыбы: Натурал сандардың бөлінгіштігі 9-ға және 3-ке бөлінгіштік белгілері.
Мақсаты:
· Берілген санның цифрларының қосындысына қарап, оның 3-ке 9-ға бөлінетіндігін ажырата білуге үйрету
∙ берілген мәтін бойынша оқып –үйренгенін жалпылау, сараптау және қорытынды шығару, ойын жинақтау білігін қалыптастыру;
· Өзін-өзі бақылау, жауапкершілік сезімін тәрбиелеу; есте сақтау қабілетін, өздігінен ойлауды дамыту, математикалық тілде сөйлеу, ойларын нақтылы сөздермен баяндауды үйрету.
Көрнекілігі:
Слайдтар, ауызша және өздік жұмыстарға арналған тапсырмалар, үлестірмелі кеспелер
Сабақтың типі: аралас
Сабақтың түрі: іздендіру-шығармашылық жарыс сабақ
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Просмотр содержимого документа
«Тақырыбы: Натурал сандардың бөлінгіштігі 9-ға және 3-ке бөлінгіштік белгілері.»
Шығыс Қазақстан облысы
Семей қаласы
«№32 ЖОББМ» КММ
Ашимова Кулизат Солтановна
жоғары санатты, математика пәні мұғалімі
Тақырыбы: Натурал сандардың бөлінгіштігі 9-ға және 3-ке бөлінгіштік белгілері.
Мақсаты:
· Берілген санның цифрларының қосындысына қарап, оның 3-ке 9-ға бөлінетіндігін ажырата білуге үйрету
∙ берілген мәтін бойынша оқып –үйренгенін жалпылау, сараптау және қорытынды шығару, ойын жинақтау білігін қалыптастыру;
· Өзін-өзі бақылау, жауапкершілік сезімін тәрбиелеу; есте сақтау қабілетін, өздігінен ойлауды дамыту, математикалық тілде сөйлеу, ойларын нақтылы сөздермен баяндауды үйрету.
Көрнекілігі:
Слайдтар, ауызша және өздік жұмыстарға арналған тапсырмалар, үлестірмелі кеспелер
Сабақтың типі:аралас
Сабақтың түрі: іздендіру-шығармашылық жарыс сабақ
Сабақ барысы:
Ұйымдастыру кезеңі
- Барлықтарыңызға қайырлы күн тілеймін! Бүгінгі сабақта сіздерді көргеніме қуаныштымын! Менің ойымша, әрбіреуіңіз осы сабақтан жаңа бірдеңе үйренем деп қана қуанбай, жаныңызда отырған көршіңізді көргеніңізде де қуаныштысыз деп ойлаймын. Бір-бірімізге күлімдеп қарап, сәттілік тілейік!
Сабақтың жоспарымен таныстырамын.
1. Сыныпты EXCEL программасын қолданып топқа бөлу.
2.Үй тапсырмасын тексеру .Әр топ бірін бірі тексереді. Әр топ спикерлері оқушыларды бағалап отырады. /Слайдта Үй тапсырмасы көрсетіліп тұрады./
3.Берілген мәтінмен таныса отырып жаңа сабақтың тақырыбын анықтау.
4.Ауызша жаттығу орындау /табыс баспалдағы/
5. Есеп шығару /оқулық бойынша/
6.Сергіту сәті.
7. Шығармашылық тапсырма /топ болып орындайды/
8. Сабақты бекіту /Тез әрі жылдам ойыны/
9.Рефлексия жүргізу.
-Сабағымыздың тақырыбын анықтау үшін бәріміз берілген тапсырмамен жұмыс істелік
Тапсырма:Берілген мәтінмен танысу арқылы сабақтың тақырыбын анықта.
1.Цифрларының қосындысы 9-ға бөлінетін натурал сандар 9-ға бөлінеді. Ал цифрларының қосындысы 9-ға бөлінбесе, онда берілген сан 9-ға бөлінбейді.
Мысалы: 76455 саны 9 ға бөлінеді,
СЕБЕБІ: 7+6+4+5+5 = 27 – 9-ға бөлінеді
Мысалы: 51634 саны 9-ға бөлінбейді, СЕБЕБІ: 5+1+6+3+4 = 19 – 9-ға бөлінбейді
2.Цифрларының қосындысы 3-ке бөлінетін натурал сандар 3-ке бөлінеді. Ал егер цифрларының қосындысы 3-ке бөлінбесе,онда берілген сан 3-ке бөлінбейді.
Мысалы: 26583 саны 3-ке бөлінеді,
СЕБЕБІ: 2+6+5+8+3 = 24 – 3-ке бөлінеді
Мысалы: 60421саны 3-ке бөлінбейді,
СЕБЕБІ: 6+0+4+2+1 = 13 – 3-ке бөлінбейді
Натурал санның жазылуына қарап 9-ға бөлінетін не бөлінбейтіндігін қалай білуге болады?
Қандай натурал сандар 3-ке бөлінеді?
Қандай натурал сандар 3-ке де,9-ға да бөлінбейді?
Оқушылар сабақтың тақырыбын анықтап, сабаққа мақсатын қояды.
Слайд арқылы жаңа сабақты бір жүйелеп өтемін.
«Натурал сандардың9-ға және 3-ке бөлінгіштік белгілері»
Ендеше, бәріміз бірігіп осы жоспарды іске асырайық!
Ауызша жұмыс. Миға жаттығу
- Сабағымыздың басында жаттығу жасайық. Адамның әсемдігі оның ойының, сөздерінің, әрекеттерінің әсемдігінде дейді. Ендеше біз миымызға жаттығулар жасайық.
Қоржында 321 асық бар. Ондағы асықтар көк, қызыл және сары түске боялған. Және боялған асықтар саны бірдей. Қоржында неше көк, неше қызыл, неше сары асық бар?
2- тапсырма
Ұлттық ойын көкпар
Көкпардан Азия чемпионаты өтті. Жарысқа 16 команда қатысты, әр командада 9 ойыншы. Жарыста бірінші орын алған командаға 72981 теңге ақшадай сыйлық берілді.
1 сұрақ. Бұл ақшаны команданың әр ойыншысына тең бөліп беруге бола ма?
А. Бөліп беруге болады. Себебі
В. Бөліп беруге болмайды. Себебі
2 сұрақ Егер бөліп беруге болса, әр ойыншы қанша теңгеден алар еді?
А. Әр ойыншы тең бөліп ала алмайды.
В. Әр ойыншы 8109 теңгеден алады.
«Тез, әрі жылдам». / сабақты бекіту/ Слайдтағы тапсырманы орындау.
Рефлекция. «Кемелер»
Сабақты қорытындылау. Топ спикерлерінің бағасын тыңдау.Сыныпоқушыларының және жеке балалардың жұмыс сапасын бағалау.
Үйге тапсырма беру. Қоштасу.
Сабақтың нәтижелілігі: сабақты дәстүрлі емес түрде өткізгенде бағдарламалық материал белсенді түрде игеріледі, балалардың танымдық белсенділігі артып, білімге деген құштарлығы артады, өздігінен жұмыс істеу қабілеті дамиды, шығармашылық белсенділік, логикалық ойлау дамиды.