Қысқа мерзімді сабақ жоспары
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:
5.1 В Натурал сандардың бөлінгіштігі
Мектеп:
Б.Батырбекова атындағы жалпы орта мектебі кмм
Күні:
Мұғалімнің аты-жөні: Тілеулиев Ш.А.
Сынып: 5-сынып
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны:
Сабақ тақырыбы:
Натурал сандардың бөлгіштері мен еселіктері
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары
5.1.1.5
Натурал санның бөлгіші мен еселігі анықтамаларын білу
5.1.2.8
Натурал сандардың бөлгіштерін табу
5.1.2.9
Натурал сандардың еселіктерін табу
Сабақ мақсаттары
Барлық оқушылар: Натурал санның бөлгіші мен еселігін табу анықтамаларын біледі
Оқушылардың басым бөлігі: Натурал сандардың бөлгіштері мен еселіктерін табады
Кейбір оқушылар: Ережелерге сәйкес ізденісті қажет ететін есептерді шығара алады
Бағалау критерийлері
Натурал санның бөлгіші мен еселігін табу анықтамасын біледі
Натурал сандардың бөлгіштерін таба алады
Натурал сандардың еселіктерін таба алады
Тілдік мақсаттар
Пәнге тән лексика мен терминология:
Бөлгіштер-разделители-delimiters, еселіктер-кратные-multiples
Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер
1 саны кез келген натурал санның бөлгіші болады
Берілген натурал санның ең кіші еселігі сол санның өзіне тең
Берілген натурал санның ең үлкен бөлгіші.
Кез келген натурал санның ең кіші еселігі.
Құндылықтарды дарыту
«Мәңгілік ел» ұлттық құндылықтың негізі индустрияландыру мен инновацияға негізделген экономикалық өсуіне негізделіп оқушылардың бойында зерттеушілік, инновациялық, шығармашылық қабілеттерін қалыптастыру арқылы, бәсекеге қабілетті ету
Пән аралық байланыстар
Жаратылыстану
Бастапқы білім
Натурал сандар
Сабақ барысы
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
Сабақтағы жоспарланған іс- әрекет
Ресурстар
Сабақтың басы
Сабақтың ортасы
Сабақтың соңы
Сыныппен амандасып оқушылардың сабаққа қатысын, сынып тазалығын қадағалаймын.
Сыныпта жағымды психологиялық ахуал туғызу үшін «Мен сіздерге сенемін» психологиялық тренинг жүргіземін.
Оқушылардың қызығушылығы мен зейінін шоғырландырамын
(Ұ) «Сұрақты ұстап ал» әдісін пайдаланып сұрақтар қою арқылы натурал санның бөлгіштері мен еселіктері ұғымын өздері тұжырымдауға жетекші сұрақтар беремін
1.Қандай сандар натурал сандар деп аталады?
2.Нөл саны натурал сан бола ма?
3.Ең үлкен санды атауға бола ма?
4 1ден бастап 20 ны қоса алғандағы натурал сандар жазылған кесте құрыңдар
5. Осы кестеден 20 саны қалдықсыз бөлінетін сандарды дөңгелектеңдер (1,2,4,5,10,20)
6. 5 санына қалдықсыз бөлінетін сандарды жазыңдар(5,10,20,25,30.)
Сұрақтарға жауап берген оқушыларды қалыптастырушы бағалау тәсілі смайликтер(күлегештер) арқылы бағалаймын
«Мозайка» әдісін пайдаланып сыныпты 3 топқа топқа бөлемін
(Тж) Жаңа білімді қалыптастыру
Оқушылар топта мәтінмен жұмыс жасайды
Тақырып бойынша натурал сандардың бөлгіштері, еселіктері туралы түсінік қалыптасады
- )
« Ойлан, жұптас, пікірлес» әдісін пайдаланып оқулықтан №561есепті топта шығарады,талдайды
- 9, 14, 32, 37,45 және 75 сандарының әрқайсысының барлық бөлгіштерін жазыңдар
Дескриптор
1 саны кез келген натурал санның бөлгіші болатынын жазады
9 саны қалдықсыз бөлінетін натурал сандарды анықтайды
Берілген натурал санның ең үлкен бөлгіші сол санның өзі болатындығын жазады
- 8,11,15,25,40 және 100 сандарының әрқайсысының еселіктерінің алғашқы төртеуін жазыңдар
Дескриптор
8 санының ең кіші еселігі сол санның өзіне тең екендігін жазады
8 санын 2ге көбейтеді
8санын 3 ке көбейтеді
8 санын 4 ке көбейтеді
Топтарды қалыптастырушы бағалау тәсілі «бағдаршам» арқылы бағалаймын
(Жж) Деңгейлік тапсырмалар
А деңгейі «Конверттегі сұрақ» әдісі
1-тапсырма.
Бірі екіншісіне бөлгіш болатын сандарды теріп жазыңдар
5 және 45, 9 және71, 8 және34, 16 және 80, 17 және 51, 4 және 63, 12 және 60, 23 және 115
2- тапсырма
3, 7, 10, 15, 18, 30, 84 сандарынан теріп жазыңдар:
2-нің еселіктерін
21-дің бөлгіштерін
В деңгейі «Кім жылдам? әдісі
1. 18 асықты асық саны өзар тең болатындай неше тәсілмен үймелерге бөлуге болады? Әрбір үймеде неше асықтан болуы мүмкін?
2. 45- ке бөлгіш және 5-ке еселік санды жазыңдар
С деңгейі «Ойлан тап»
- Бала себетті толтырып, қояндарға сәбіз әкелді. Ол себеттегі сәбіздерді 4 қоянға, 6 қоянға, немесе 8 қоянға тең бөліп бере алады. Бала қояндарға кем дегенде неше сәбіз әкелді?
- 120-ға бөлгіш және 30-ға еселік санды жазыңдар
Тапсырмаларды «Бағалау ағашы» әдісімен бағалаймын
Үйге тапсырма беру №562, № 567
Рефлексия
- Мен үшін бүгінгі сабақта құнды болғаны.
- Топтық талқылауда мен не үйрендім?
- Не қиын болды?
- Не қызықты болды?
www. Bilimland. kz
жасыл-өте жақсы орындалған
сары-толықтыру керек
қызыл-топта қайта қарау керек
Үлестірмелі кеспе қағаздары
Үлестірмелі кеспе қағаздары
Саралау – Сіз қандай тəсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз?
Сіз басқаларға қарағанда
қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?
Бағалау – Сіз оқушылардың
материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?
Денсаулық жəне
қауіпсіздік техникасын
сақтау
Қабілеті жоғары оқушыларға деңгейлік тапсырмалар беріледі.
«Смайликтер» тәсілі
«Бағалау ағашы» әдісі
«Бас бармақ» әдісі
«Бағдаршам» әдісі
Сергіту сәті